SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 644
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 13 Nov 2023, 10:42

Saša je napisao:
mironiko je napisao:
12 Nov 2023, 19:58
Menjamo ga pre svega radi prelaska na malo veći auto, plus bismo želeli i 4x4, ne nađemo se često u situacijama kad nam zatreba, ali nije da ih nije bilo.
SX4 S-Cross koji sada voziš je koliko vidim dug 4.3 m (to su dimenzije recimo i Renaulta Captur) a automobili koje si do sada pominjao odnosno bio zainteresovan za njih (CR-V, CX5 i slični) su oko 4.6 m - to je maltene "2 broja veći" auto od tvog,odnosno mislim da bi ti i QQ, Austral (Kadjar) i slični koji su za "broj veći" odnosno oko 4.5 m (skoro 20 cm duži automobili) takođe predstavljali značajan pomak u dimenzijama unutra (prostranosti, veličini gepeka i slično), tako da nemoj uopšte da ih otpisuješ... A značajno su povoljniji i kao novi i kao polovnjaci. Dakle - pogledaj obavezno i Kaškaija, Australa, Tuscona, Sportage i šta sve još ima u toj klasi. :)

Još nešto: 4x4 - razmisli da li ti zaista treba. Ja sam ga se odrekao iako sam svaki vikend van asfalta - jednostavno mi zaista nije neophodan, dovoljan je i povišen kirens.
Nisi pratio na času. Slika

Zapravo, gledamo i Tucson-a, Sportage-a, a Qashqai-a ćemo otići da pogledamo, iako sumnjam da će biti "dovoljan" iskorak po pitanju veličine.

Što se 4x4 tiče... Mi smo manje van asfalta (mada, nekad jesmo), ali nas neretko uhvati sneg na Romaniji i/ili Tjentištu (Trebinje mi je tazbina), čak i u aprilu, recimo, tako da smo par puta bili u neprijatnim situacijama koje bismo da izbegnemo na dalje.

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13153
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Saša » 13 Nov 2023, 10:47

Pratim, ne brini. Svi ti automobili imaju i više nego dovoljno prostora, mada je to kod nekih rešeno malo na štetu veličine prtljažnika, zato ih treba sve pogledati pa makar i sesti na kratko unutra/pozadi. No ti ćeš sigurno najbolje znati šta ti više odgovara.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 644
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 13 Nov 2023, 10:54

Nama je zapravo prtljažnik nešto važniji od izdašne zadnje klupe. Dete je za sad jedno, u jajetu, pa će biti u sedištu - uglavnom, neko vreme neće tu biti potrebe za ogromnom zadnjom klupom (u smislu prostora za noge/glavu).

Prtljažnici su, s druge strane, neretko "lažno" predstavljeni. Tipa, Marek na YT meri prtljažnike mnogih modela, i tipa za Kiu je našao da je ukupna zapremina dobijena zapreminom prostora iznad i ispod pregrade, što je naravno ok, ali ispod pregrade je nepravilan oblik prostora. Dakle, tu koferi ne mogu, a iznad pregrade je samo 400ak litara, ako se dobro sećam... S-Cross ima pravilnih 430l.

Dakle, dok ne vidimo uživo, dosta smo u tra-la-la modu. Meni, recimo, na slikama gepek Qashqai-a deluje baš malo, a možda se uživo iznenadimo...

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13153
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Saša » 13 Nov 2023, 12:27

Ako se zadnja klupa može pomerati - to drastično povećava praktičnost i upotrebljivost i prtljažnika i samog auta.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 150
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od AchtungDichtung » 13 Nov 2023, 12:47

Tacno tako. Npr. Renault Austral ima ta pomerajuca sedista (kapacitet onda varira od 430 do 550l) , a sve vise proizvodjaca to uvodi.
Nisam ispratio zasto je autor izbacio Austral iz uzeg izbora? Meni on deluje kao mozda najbolji odnos cene i kvaliteta / dizajna / pouzdanosti (ok, mozda drugi posle Tucsona)

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 644
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 13 Nov 2023, 12:48

@Saša
Misliš na Austral? Ne sećam se da li je kod njega pomična klupa ili ne...

@AchtungDichtung
Problem sa njim je što ne postoji u 4x4 varijanti, šteta.

***

Nego, update za CX-5: ispostavlja se da na pominjani Center-Line opremu može da se doda paket Connectivity (valjda), koji taman ubaci sve što nam treba, i cena bude nekih ~35k. To je sad taman korektna opcija, i definitivno je u igri.

Ono što mi se ne sviđa u tom paketu je što su felne 19ice... Pitaću ih ima li šanse da mi ostave 17ice, a da dodamo nešto umesto toga...

Komplikovan sam u pm, znam. :D

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk


Astra >> Lambo

Dzoni_m
Postovi: 1717
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Dzoni_m » 13 Nov 2023, 13:10

Uzimas 4WD? Ne moze onda 17-tice. Zasto bi uzimao 17-tice? 19-tice za CX-5 nisu neka suluda dimenzija i gume su sasvim korektne sa cenom.

EDIT: confgurator dozvoljava 17-tice sa AWD. My bad

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 644
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 13 Nov 2023, 14:32

Zapravo - sve si u pravu. Pogledah, te 225/55 R19 gume i nisu strašno skupe, a i vidim da nisu jako "uske". Bojao sam se da će biti neke nižeg profila, nisam bio pogledao, i sad vidim da je to bila čista glupa predrasuda.

Jedino mi je taj rok isporuke zastrašujuće dug, ali osim ako ne nabodemo nešto na lageru, verovatno ni sa drugima neće biti mnogo bolje.

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8449
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od grujicd » 13 Nov 2023, 15:05

Ono što može da bude razlika je da na 19" možda ne mogu lanci (to treba proveriti), a moraš da ih imaš po zakonu kad su takvi uslovi. Sa druge strane, postoje i čarape i druga sredstva koja su sad isto legalna, pa možeš da budeš pokriven. Za moj CR-V imam lance, ali ih nijednom nisam stavio, čak je bilo situacija da policija zaustavlja sve da stave lance kod penjanja na Kop a puštaju mene i ostala 4x4 vozila.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6812
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od ljuba » 13 Nov 2023, 15:11

Bas gledao za carape i druga sretstva - bas i nisu legalni u Austriji :) Posto trazim lance za moj auto ...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8449
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od grujicd » 13 Nov 2023, 16:03

Na mojoj generaciji CR-V su mogli lanci samo na 17", na 18" već ne, po uputstvu za upotebu.

Dzoni_m
Postovi: 1717
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Dzoni_m » 13 Nov 2023, 16:08

Ne znam sta cemo da radimo bez lanaca sa kolicinom snega na putevima zadnjih 10 godina.......pa i na planinama........

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4211
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od carov2 » 13 Nov 2023, 16:47

mironiko je napisao:Zapravo - sve si u pravu. Pogledah, te 225/55 R19 gume i nisu strašno skupe, a i vidim da nisu jako "uske". Bojao sam se da će biti neke nižeg profila, nisam bio pogledao, i sad vidim da je to bila čista glupa predrasuda.

Jedino mi je taj rok isporuke zastrašujuće dug, ali osim ako ne nabodemo nešto na lageru, verovatno ni sa drugima neće biti mnogo bolje.

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk
Provozao sam se davno, pa ne mogu baš da se setim(19"), a tast ima 17" točak i to nije baš najudobniji auto u klasi, ali se super vozi.
Probaj neki sa 19" točkom, da ne bude suviše tvrd.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8873
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Gaginh0 » 13 Nov 2023, 18:14

Jel ima neko da je vozio odnosno testirao i Karoq i Ateca-u? Interesuje me raspodela prostora, jesu li isti?

Malo što sam gledao či-ni mi se da Seat daje više opreme i sportskije izgleda, a da je Škoda funkcionalnija, pogotovo fora sa vađenjem zadnje klupe. Pričam o polovnim automobilima, par godina starim.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1676
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od zdushan » 13 Nov 2023, 18:26

Probao sam ja, vrlo kratko oba automobila.
Skoda mi je delovala da ima više prostora, svuda, dok mi je sve ostalo bilo bolje na seatu. Mada, seat je bio tdi 190ks, a skoda slabija ako se ne varam. Misli da je seat i tvrdji, ako nije bilo subjektivno..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Odgovori