SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10667
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od ljubitelj » 02 Dec 2023, 23:01

pedalaš je napisao:
02 Dec 2023, 20:40
. Nissan-ov SUS je generator kao što svaki hibrid koristi SUS za generator.

Kod svakog hibridnog sklopa (pa bio on Nissan-ov, Toyotin, Hyundai-jev, Reno-ov, Hondin, Suzukijev), u tim trenucima, kada su veliki trenutni zahtevi za strujom, odmah se pali i SUS. Tako da Nissan-ov pogonski sklop po tome uopšte nije nešto posebno u svetu klasičnih hibrida.

Sad, to što kod Nissan-a SUS nikada direktno ne pogoni točkove, jeste posebno u svetu hibrida danas, ali, sve to je davno vidjeno.
Pa odluči se, jel Nissan drugačiji i ne pogoni SUS motor točkove ili kao svaki hibrid Toyota, Reno, Honda, Suzuki pogoni točkove.

Razlika je ogromna u tome da li je potrebno 2, 3, 4 cilindra...za direktan pogon točkova u smislu nekontinuirane isporuke obrtnog momenta i neophodnosti akumulatora obrtanja (zamajca odgovarajućeg).

To što je elektrika kao pogon vidjena i pre 100 godina ne menja stanje stvari koje sam napisao, meni za generator struje je potpuno nebitno koliko cilindara ima jer ne vidim u čemu je smetnja bilo 3 bilo 2 cilindra pošto ti SUS motori rade na uskom optimalnom broju obrtaja za koji su onda i lepo balansirani.

Imam iskustva sa generatorima i na benzin i na dizel i to su uglavnom jednocilindarski, mada sam održavao i jedan 6cilindrični od čini mi se 200kW snage trofazno.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19348
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Heinz » 03 Dec 2023, 09:39

ljubitelj je napisao:
02 Dec 2023, 20:07
Šta znam nisam probao ali verujem da bi meni bilo dovoljno i samo 2 cilindra za generator struje. Što jednostavnija konstrukcija to lakše (i jeftinije) održavanje. Mislim na Nissanovo rešenje gde zapravo i nema motora koji pogoni auto.
Gde jednostavno, ima promenljivu kompresiju. Nisam ulazio detaljnije u analizu.

ljubitelj
Postovi: 10667
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od ljubitelj » 03 Dec 2023, 10:55

Pa 2 cilindra je valjda jednostavnija konstrukcija od 3 cilindra...na to sam mislio.
A motor generator ne očekujem da ima komplikaciju sa kvačilom, menjačem, poluosovinama, homokinetičkim i sijaset ostalih "problema" smeštaja da se uglavi ispod haube.

Kod mnogi, ili većine ?, auta je tako nabudženo ispod haube da gotovo nikakvo servisiranje nije moguće da se izvede brzo, jednostavno i sa samo osnovnim alatom. Pretpostavljam da je to kod takve koncepcije gde nema pogona točkova finije rešeno za održavanje-popravke.

Meni se čini kao bolje rešenje za korisnika sistem sa motor generatorom, ima autonomiju kao SUS a karakteristike pogona kao elektro.

pedalaš
Postovi: 700
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 03 Dec 2023, 16:52

Ko nema poluosovine i homokinetičke zglobove? Nissan hibrid? Da nema možda 4 pogonska elektromotora, u svakom točku po jedan ? Znaš i sam da nije tako. Ima on i diferencijale, kao i ostali klasični hibridi (pa kao i čisto električni 4WD automobili).
Toyotinom hibridu koji je na bazi SUS-a sa 3 cilindra zameraju (sa pravom) da nije ugladjen kao njihovi ostali hibridni sklopovi koji su na bazi SUS-a sa 4 cilindra. Jer, SUS se kod svakog klasičnog hibrida (u pravilu) "stalno" pali - gasi (postoje izuzeci u režimu rada kada se SUS duže vreme uopšte neće paliti i kada se SUS uopšte neće gasiti), a motor sa 3 cilindra pravi više vibracija od motora sa 4 cilindra.
A juče pogledah recenziju na YT koju je za hibridni X-Trail nedavno radio britanski "What Car" i čovek je u četiri navrata za energetsku efikasnost rekao da je malo razočaravajuća ( prvi put je to rekao na 9:40 ) u odnosu na ono što bi se očekivalo.
Dakle, jeste taj hibridni sklop poseban (kao što je na neki svoj način poseban i bilo koji drugi ), ali, kao što kod Nissan-a elektromotori uvek sami pogone pogonske tročkove (a SUS uvek pogoni samo elektromotor koji je generator, tj. starter-generator ), tako i ostale vrste hibrida, drugih proizvodjača, kada im se hibridni sklop nalazi u električnom modu, tada i kod njih pogonske točkove pogone isključivo elektromotori. A SUS-ovi im nekada pogone samo generator, nekada samo točkove, a nekada istovremeno i generator i točkove.

ljubitelj
Postovi: 10667
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od ljubitelj » 03 Dec 2023, 19:46

Ko nema poluosovine i homokinetičke zglobove? Nissan hibrid?
Pa valjda nema SUS motor potrebu za time, za šta će mu?

Nisam ni gledao kako je rešeno kod Nissan postavljanje elektro motora i SUS motora medjusobno, možda i grešim ali meni je logično da mogu da ih smeste kako im je zgodno pa i odvojeno, barem ja ne vidim u čemu je smetnja za pozicioniranje.

Kod ovih drugih pobrojanih koliko znam hibridni sistem podrazumeva da je SUS- elektro motor- pogon neophodna direktna čvrsta veza.

Korisnikov avatar
paliic
Postovi: 59
Pridružio se: 20 Okt 2016, 09:33

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od paliic » 03 Dec 2023, 22:36

Na ovu temu:
https://satmedia.mpanel.app/article/21 ... otpisanog?


Sent from my iPhone using Tapatalk

pedalaš
Postovi: 700
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 04 Dec 2023, 11:03

Ne znam koliko bi garanciju Mazda trebalo da danas da na taj novi Wankel motor pa da mi se plug-in hibridni sklop sa Wankel motorom učini privlačnim.
Bojim se da će većini ljudi u sećanju biti ranija trajnost Wankel motora, pa i Mazdinih.

Korisnikov avatar
Dzona
Postovi: 180
Pridružio se: 16 Nov 2023, 10:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Dzona » 04 Dec 2023, 11:07

Šteta što ti ipak ne odgovara novi QQ - baš je lepa ponuda trenutno (uloženo /dobijeno). Ali verujem da nikako nećeš pogrešiti ni sa CX5 ni sa Sportage-om.

Meni iskreno dizajn mazde i eksterijera i enterijera je na daleko višem nivou i deluje mi kao da je segment iznad Kia-e (u smislu da ima stila i prefinjenosti, koji mi nekako nedostaje na Kia-i)

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4206
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od carov2 » 04 Dec 2023, 11:08

Mene je skoro kum ubeđivao kako je sa RX7 davno prešao i preko 200k km bez rađenja motora, super auto bio kaže...
Nekih 90tih godina...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 642
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 04 Dec 2023, 12:48


Dzona je napisao:Šteta što ti ipak ne odgovara novi QQ - baš je lepa ponuda trenutno (uloženo /dobijeno). Ali verujem da nikako nećeš pogrešiti ni sa CX5 ni sa Sportage-om.

Meni iskreno dizajn mazde i eksterijera i enterijera je na daleko višem nivou i deluje mi kao da je segment iznad Kia-e (u smislu da ima stila i prefinjenosti, koji mi nekako nedostaje na Kia-i)
Slažem se, ponuda za QQ vrhunska. No, sem te opreme, ništa ne bismo dobili, a to nam nije imperativ, tako da...

Što se drugog dela poruke tiče - jbg, izgleda smo mi onda nekog nižeg staleža, nivoa, šta li... Slika Nama je Kia nešto bolje legla, možda i zbog tog podsvesnog pritiska da dobijemo više prostora. No, direktno iz mog ugla, pošto znatno više vozim i Suzukija i novi auto ću (žena ima svoju Fabiju mk1), lepši mi je vozački kokpit, moderniji je, a ja čak i ne umirem za tim, ali eto prosto mi se više svideo.

No, dok ne dobijem Sportage na dužu vožnju, odluke neće biti. Mazda jeste unutra manja, ali se u vožnji dobro pokazala - moram to i kod Kie da vidim, pa da napravimo što realnije poređenje.

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

pedalaš
Postovi: 700
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 04 Dec 2023, 12:58

Mazda nudi i podešavanje nagiba sedalnog dela sedišta vozača?
Valjda se i to negde i nešto računa :)

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 642
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 04 Dec 2023, 13:01

Nisam imao potrebe za tim, namestio sam se lako u oba i bez toga. Što se udobnosti tiče, oba su bila super (vozačka pozicija).

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19348
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Heinz » 04 Dec 2023, 13:20

Ovako napamet, ja bih prežalio 4x4 i uzeo Tiguana za te novce, ako ponuda postoji u realnosti a ne samo na internetu.

Korisnikov avatar
Dzona
Postovi: 180
Pridružio se: 16 Nov 2023, 10:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Dzona » 04 Dec 2023, 14:11

@mironiko moj komentar oko dizajna nemoj shvatiti pogrešno, samo moj neki utisak
Sportage mi je skroz okej u nekim kombinacijama boje i opreme, a u nekim mi je veoma loše izgleda. Ne znam kakve impresije će ostavljati sa godinama
Ali ponovo, noviji je model od CX5

milekmilek
Postovi: 292
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od milekmilek » 04 Dec 2023, 14:14

Meni se recimo, uopšte nije dopalo ponašanje Tiguana All Space sa prednjim pogonom. S obzirom da je olakšan pozadi zbog nedostatka sklopa zadnjeg pogona, bio je suviše skakutav za moj ukus i vožnja mi je baš bila neprijatna.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Odgovori