Kupovina veceg auta

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
l0shmi
Postovi: 7
Pridružio se: 27 Jan 2021, 18:07

Kupovina veceg auta

Post od l0shmi » 29 Mar 2024, 01:50

Pozdrav svima,

Trenutno vozim Golf 7 dizela iz 2013. godine, ali zbog proširenja porodice razmatram kupovinu većeg automobila. Prelazim oko 20.000 km godišnje, većinom na međugradskim putevima.

Prioriteti su mi praktičnost, pouzdanost i ekonomičnost, dok su brzina i agilnost manje važni. Takođe, ovde u Bg ko i svi imam problema s parkingom, tako da ne mogu bas preveliki auto da uzmem.

Razmišljam o RAV 4 iz 2013/14. godine, 2.0 dizelu, tu me zanima koliko ce biti skupo održavanje i potrošnja.
Takođe sam gledao Škodu Octaviju, da li je to mozda bolji izbor, u smislu jeftinijeg odrzavanja manje potrosnje, mogu ja msm malo mladji. Isto tako, razmatrao sam i Škodu Yeti 2.0, ali nisam siguran da dobijam nesto puno na prostoru.

Bilo bi mi drago čuti vaše sugestije i mišljenja o ovim modelima, kao i eventualne alternative u ovoj cenovnoj kategoriji od oko 12/13k.

Otvoren sam za sve sugestije. Hvala unapred na pomoći!

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4177
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Kupovina veceg auta

Post od carov2 » 29 Mar 2024, 06:30

Sa Škodom uglavnom nema greške, a za taj iznos verovatno može da se nađe dobra Oktavija, tašta vozi jednu takvu od 2017. god, sada ima oko 140k km, 1.6 TDI, a i benzinci su se dobro pokazali, ja bih gledao da nađem neki kupljen kod nas(može i od prvog vlasnika) sa što manje kilometara i ne bi trebalo da bude greške.

Takođe mislim da su Japanci dobar izbor, neki atmo benzinac, neka Korola recimo.

Ovo mi je bolji izbor nego Rav4 dizel, a ne znam tačno zbog čega, ali mi nije legao.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8374
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina veceg auta

Post od grujicd » 29 Mar 2024, 07:38

Ako je ekonomičnost u prvom planu SUV će na autoputu trošiti osetno više od limuzine, i još dodatno ako ima pogon na svim točkovima. Recimo 2l više, mada to zavisi od milion faktora. Na magistrali je manja razlika. Zvuči mi da je Octavia bolji izbor od Rav4. Mada kad su kola stara 10 godina ne bi bežao ni od Korole benzinca, trošiće više ali stari dizel nosi veći rizik da održavanje pojede uštedu na gorivu a i da ti presedne sve. Sa druge strane Octavia ima veliki gepek i peta vrata. A ako si zadovoljan trenutnim autom jedno rešenje ti je i krovni kofer.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kupovina veceg auta

Post od nidza » 29 Mar 2024, 10:27

Octavia je poznat teren, ne menjaš majstora, ne menjaš ništa sem prostora iza vozača. Uzmi što noviju O3, još bolje O4, ne znam koji je budžet.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Kupovina veceg auta

Post od Gaginh0 » 29 Mar 2024, 10:46

Ili da probaš Passat B7?

Moj savet ti je da izbegavaš taj 1.6tdi tih godina, 2.0tdi je mnogo bolji izbor a mislim da nije neka razlika u ceni. Možda se javi neko ko nije imao problema sa tim 1.6, ali ja znam njih 10 koji jesu imali problema.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4177
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Kupovina veceg auta

Post od carov2 » 29 Mar 2024, 14:58

Izgleda da je specifičan taj 1.6 TDI, kod moje tašte se za sada dobro pokazao, mada je to i očekivano za nov auto sa toliko kilometara, verovatno je ključ u tome što se dosta vozi na otvorenom.

2.0 je i po meni bolji izbor, ali uglavnom košta (dosta) više. (U zavisnosti o kojem autu pričamo)


Sent from my iPhone using Tapatalk

SummerMix
Postovi: 3
Pridružio se: 06 Mar 2024, 10:32
Garaža: Opel Astra H Classic 1.6 benzin, Ranije Corsa C 1.2 benz

Re: Kupovina veceg auta

Post od SummerMix » 29 Mar 2024, 16:23

Pozdrav,

Trenutno vozim Astra H Classic heč, 2012 1.6b. Sadašnji auto je korektan u smislu nemam većih zamerki ali ono što je i meni i saputnicima nezgodno što je jako nizak auto. Pozicija sedenja je baaaš nisko, parking manevri su mi skroz na osećaj, ulaz saputnicima je baš silaz u bunar.

Zbog toga razmišljam u SUV/Cross/Mono pravcu jer su oni obično više pozicije sedenja. Novi auto bi trebao da bude 2016+ godišta.
Čisto sam predstavio moju perspektivu šta imam i šta gledam.
Dakle ergonomskiji i nešto veći auto od Astre H heč.
Trenutno razmatranje je Suzuki SCross, Hyundai Tucson, Nissan Qashqai, Kia Sportage.

Finansijski, nalazim se dobrih više meseci do godinu dana od kupovine, ali taman na finom mestu da pretresam na koje sve automobile obraćati pažnju.

Ovde imam specifično pitanje koje bi poznavaoci niza automobila mogli da znaju - koja vozila iz kategorije hečeva / limuzina bi bila naj-ergonomskija za ulazak/izlazak /čitaj: najviša sedišta/ .
Pored heča i limuzine Možete mi predložiti i MVP, ali razmatram 2016+.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30023
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kupovina veceg auta

Post od trojanac » 29 Mar 2024, 16:57

@SummerMix pretpostavljam da bi ti ovako nešto odgovralo, a auto će u narednih par meseci biti na prodaju viewtopic.php?f=2&t=5855
Posetite www.garaza.rs !

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Kupovina veceg auta

Post od milekmilek » 29 Mar 2024, 17:01

SummerMix je napisao:Pozdrav,

Trenutno vozim Astra H Classic heč, 2012 1.6b. Sadašnji auto je korektan u smislu nemam većih zamerki ali ono što je i meni i saputnicima nezgodno što je jako nizak auto. Pozicija sedenja je baaaš nisko, parking manevri su mi skroz na osećaj, ulaz saputnicima je baš silaz u bunar.

Zbog toga razmišljam u SUV/Cross/Mono pravcu jer su oni obično više pozicije sedenja. Novi auto bi trebao da bude 2016+ godišta.
Čisto sam predstavio moju perspektivu šta imam i šta gledam.
Dakle ergonomskiji i nešto veći auto od Astre H heč.
Trenutno razmatranje je Suzuki SCross, Hyundai Tucson, Nissan Qashqai, Kia Sportage.

Finansijski, nalazim se dobrih više meseci do godinu dana od kupovine, ali taman na finom mestu da pretresam na koje sve automobile obraćati pažnju.

Ovde imam specifično pitanje koje bi poznavaoci niza automobila mogli da znaju - koja vozila iz kategorije hečeva / limuzina bi bila naj-ergonomskija za ulazak/izlazak /čitaj: najviša sedišta/ .
Pored heča i limuzine Možete mi predložiti i MVP, ali razmatram 2016+.
Tvoje potrebe su skroz legitimne ali se ne slažem da se u Astri H toliko nisko sedi da to porediš sa silaskom u bunar. Ovo piše dvometraš koji je vozio isti takav auto više od 10 godina.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 626
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Kupovina veceg auta

Post od mironiko » 29 Mar 2024, 18:55

trojanac je napisao:[mention]SummerMix[/mention] pretpostavljam da bi ti ovako nešto odgovralo, a auto će u narednih par meseci biti na prodaju viewtopic.php?f=2&t=5855
Hvala trojke, no samo da napomenem: mi cemo gledati da auto prodamo za 3 meseca maks, a on je naveo da bi kupovinu odradio možda i za godinu, slično kao i mi što smo gledali unapred - temeljan čovek, podržavam. :D

No, ako može da se ukombinuje u 3 meseca - tu sam. Uostalom, uskoro će oglas na forumu i da se pojavi, pre svih ostalih mesta oglašavanja. :)

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Kupovina veceg auta

Post od Gaginh0 » 29 Mar 2024, 20:22

@carov2 ti mislis na Eur6, taj su ispravili ali i dalje nije popularan, niti je na ceni. Ja konkretno gore govorim o Passatu B7 i 1.6TDI što je išao u njega, taj je Eur5 i taj je imao gomilu problema. :)

2.0TDI 150ks Eur6 im je najbolji motor posle 1.9TDI 105ks :mrgreen:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

milosg
Postovi: 1483
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina veceg auta

Post od milosg » 29 Mar 2024, 22:29

l0shmi je napisao:
29 Mar 2024, 01:50
Pozdrav svima,

Trenutno vozim Golf 7 dizela iz 2013. godine, ali zbog proširenja porodice razmatram kupovinu većeg automobila. Prelazim oko 20.000 km godišnje, većinom na međugradskim putevima.

Prioriteti su mi praktičnost, pouzdanost i ekonomičnost, dok su brzina i agilnost manje važni. Takođe, ovde u Bg ko i svi imam problema s parkingom, tako da ne mogu bas preveliki auto da uzmem.

Razmišljam o RAV 4 iz 2013/14. godine, 2.0 dizelu, tu me zanima koliko ce biti skupo održavanje i potrošnja.
Takođe sam gledao Škodu Octaviju, da li je to mozda bolji izbor, u smislu jeftinijeg odrzavanja manje potrosnje, mogu ja msm malo mladji. Isto tako, razmatrao sam i Škodu Yeti 2.0, ali nisam siguran da dobijam nesto puno na prostoru.

Bilo bi mi drago čuti vaše sugestije i mišljenja o ovim modelima, kao i eventualne alternative u ovoj cenovnoj kategoriji od oko 12/13k.

Otvoren sam za sve sugestije. Hvala unapred na pomoći!

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Octavia je uvek pametan izbor u smislu održavanja, dostupnosti delova i servisa, potrošnje, postprodaje itd.
Ali istovremeno je i najdosadniji izbor od svih, a u slučaju trojke i jedan od ružnijih.
Taksiji, more službenih automobila privatnih firmi, državna uprava ... baš je ono, klasika.
Ako tebi to ne smeta, i nemaš neki poseban osećaj prema automobilu, što da ne.
Ja ne bih bežao ni od 1.6 tdi, ako ima neku istoriju održavanja i iole normalnu kilometražu.

Ne znam da li se Scenic četvrte generacije uklapa finansijski. To može biti interesantna alternativa, kad je u pitanju praktičnost za porodicu i mala potrošnja. I lep je, baš. :)

l0shmi
Postovi: 7
Pridružio se: 27 Jan 2021, 18:07

Re: Kupovina veceg auta

Post od l0shmi » 30 Mar 2024, 02:15

Čitam pažljivo i hvala vam sto mi dosta pomažete.
Ukratko, evo mojih zakljucaka: Definitivno odustajem od RAV4/SUV. Gledam da bude domace poreklo, idealno prvi vlasnik. Najprirodniji prelazak bi mi bio na nesto iz VW grupacije. Oktavija ostaje kao jedan od glavnih kandidata kao i passat b7 ali cu definitivno probati korolu benzinca (ima je kolega doduse u 1.2 izvedbi).
Realno moram provozati sva tri auta da bih stekao bolji utisak o tome kakvi su u voznji.

#######

Generalno, jako sam zadovoljan svojim golfom 7 (1.6 tdi 105ks) sto govori da nisam neki zahtevan korisnik, pre svega cenim kvalitet materijala kabine cak sam i samim dizajnom zadovoljan, koji je na prvi pogled dosadan i hladan, ali nekako vremenom postaje privlacniji Slika (vrv se neko i nece sloziti sa mnom ali ce razumeti kada kazem da sam godinama vozio punto 1.3mjtd).

@milosg slazem se sa tobom Oktavija jeste malo dosadnjikav auto, ali meni ne smeta. Sve se nadam da mogu naci u solidnom stanju za taj novac da ima i neku pristojnu opremu a da me ne ukanali Slika
@Gaginh0 Passat B7. Svakako cu istraziti ima li dobrih primeraka za taj novac, to je nekako najprirodniji prelaz iz golfa Slika.
Vrlo zanimljiv predlog @grujicd @carov2 za corollu benzinca. Ceo život vozim dizele, ali moram sesti i provozati tu Toyotu, izgleda ima fino ocuvanih za taj novac.

Evo nekih primeraka koji su mi zapali za oko, nadam se da razmisljam u pravom smeru:
http://www.polovniautomobili.com/auto-o ... via-20-tdi
http://www.polovniautomobili.com/auto-o ... -style-dsg
http://www.polovniautomobili.com/auto-o ... -b7-20-tdi
http://www.polovniautomobili.com/auto-o ... ta-corolla
http://www.polovniautomobili.com/auto-o ... matic-luna


Sent from my SM-A528B using Tapatalk


pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Kupovina veceg auta

Post od pedalaš » 30 Mar 2024, 07:51

SummerMix je napisao:
29 Mar 2024, 16:23
Pozdrav,

Trenutno vozim Astra H Classic heč, 2012 1.6b. Sadašnji auto je korektan u smislu nemam većih zamerki ali ono što je i meni i saputnicima nezgodno što je jako nizak auto. Pozicija sedenja je baaaš nisko, parking manevri su mi skroz na osećaj, ulaz saputnicima je baš silaz u bunar.

Zbog toga razmišljam u SUV/Cross/Mono pravcu jer su oni obično više pozicije sedenja. Novi auto bi trebao da bude 2016+ godišta.
Čisto sam predstavio moju perspektivu šta imam i šta gledam.
Dakle ergonomskiji i nešto veći auto od Astre H heč.
Trenutno razmatranje je Suzuki SCross, Hyundai Tucson, Nissan Qashqai, Kia Sportage.

Finansijski, nalazim se dobrih više meseci do godinu dana od kupovine, ali taman na finom mestu da pretresam na koje sve automobile obraćati pažnju.

Ovde imam specifično pitanje koje bi poznavaoci niza automobila mogli da znaju - koja vozila iz kategorije hečeva / limuzina bi bila naj-ergonomskija za ulazak/izlazak /čitaj: najviša sedišta/ .
Pored heča i limuzine Možete mi predložiti i MVP, ali razmatram 2016+.
Pošto kažeš da može da se predloži i MPV, ja bih ti predložio 500L sa 1,6 MJ. Imao sam ga 8 godina, od čega 6 godina paralelno sa pežoom 308 SW mk1 (2009), 2 godine paralelno sa Hondom CR-V (2020) i jako kratko paralelno sa Hondom Jazz (2021).
U 500L (visok je oko 166) se lakše ulazi i iz njega izlazi nego u bilo koji SUV C segmenta i to ne samo zbog velike visine vozila, već zato i što mu je A stub pomeren dosta unapred i dosta je uspravan, pa je ram krova u zoni prednjih vrata potpuno ravan i šanse nema da ni starac od 100 godina zakači glavom za krov kada ulazi.
A sedišta su dosta izdignuta iznad poda i meni je samo sedenje u njemu prijatnije nego u vozilima kojima su sedišta "zalepljena za pod" (što je slučaj danas i sa dosta vozila SUV segmenta).
Nemaš bilo kakav prag pri ulasku u kola (pod je maltene ravan i na istoj dubini u odnosu na prag).
Pozadi ne postoji centralni tunel.
Dosta je širok (oko 178-179) što ti je u rangu npr. sadašnje Toote Corrole sedan.
Sa 1,6 dizel motorom (320 Nm) ide neverovatno dobro u smislu medjuubrzanja za preticanja. Bolje nego npr. 1,6 TDI (250 Nm).
A imaš ih na oglasima "kao blata".
Održavanje je smehotresno jeftino.

Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Kupovina veceg auta

Post od Dzoni_m » 30 Mar 2024, 08:04

Golf VII karavan. Golf VII je deformitet u proizvodnom programu VW gde su se zeznuli (po njih) a po kupce je ispalo odlicno. Novinari su Golf VII zvali najbolji auto od 30K eura koji je dolazio sa popustom od 50% kao standardnom opremom. To je bilo doba kada se VW uplasio konkurencije iz Kia i Hyndai-a i resio da uradi posao kako treba a ne da cedi suvu drenovinu i kada je matori Piëch mogao da stavi inzenjering na prvo mesto.

To sto ti se svidja enterijer i kvalitet u tvom Golfu neces naci u Skodi, a u Pasatu je isti, a posebno ne u Toyoti ili slicnim vozilima istog segmenta, ma sta ljubitelji japanaca pricali. Za to moras da se pruzis u premijum segment.

Zato prodaj to, kupi isti ili snazniji u karavan izvedbi i resio si problem, cak gledaj istog godista ili tu negde, ne restayle, jer su vec na njemu debelo ustrpnuli na kvalitetu kabine, zlobnici bi rekli sveli su ga na nivo na koji je trebao da bude.

Odgovori