Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od AcaKayak » 15 Sep 2012, 17:50

Dakle, automobil koji prodajem vodi se na firmu. Koliko sam do sada saznao, ja treba da platim PDV pri prodaji posto je firmino vozilo?

E sad, ako firma nije prvi vlasnik, da li svejedno placam PDV? Firma je prethodno kupila to vozilo od fizickog lica.

Ako moram svakako da platim PDV, da li mogu da napisem neku malu vrednost na iznosu fakture i da na to platim porez?

Hvala na pomoci! :)

ftj
Postovi: 13106
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizicko lice

Post od ftj » 15 Sep 2012, 18:11

Skoro sam to prosao pa da podelim moje iskustvo. Auto je kupljen nov i placen pdv. S obzirom da je putnicko vozilo u pitanju pdv nije bio odbitna stavka. Sad je auto prodat ispod knjigovodstvene vrednosti i pdv je iskazan u fakturi i usao je u mesecni obracun ali nije placena negativna razlika pdv-a izmedju prodajne i knjigovodstvene vrednosti jer pdv u startu nije bio odbitna stavka. E sad moguce da uopste i ne moras da iskazujes pdv na fakturi jer znam da su neki i tako tumacili.

Sve ovo se ne odnosi na pravna lica koja se bave trgovinom vozila.
Poslednja izmena od ftj u 15 Sep 2012, 18:34, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizicko lice

Post od Paja » 15 Sep 2012, 18:25

Koliko znam ako se pdv ne iskaže u fakturi onda kupac plaća porez kao da ga je kupio od fizičkog lica.
Najbolje je da pitaš u nekoj agenciji za prenos vlasništva.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7304
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizicko lice

Post od dag81 » 15 Sep 2012, 18:31

Ako si kupio od fizickom lica auto, moras iskazati PDV na fakturi i platiti ga drzavi.
Cenu mozes da napises koju zelis, to vidi sa knjigovodjom koja je knjigovodstvena cena pa iskalkulisite nesto.

Inace tad kupac ne placa porez na prenos, dajes mu samo fakturu i odjavljenu saobraccajnu.

Korisnikov avatar
Piros
Postovi: 1000
Pridružio se: 13 Mar 2012, 18:00
Lokacija: Beograd

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizicko lice

Post od Piros » 15 Sep 2012, 18:52

Moras da fakturises sa PDV-om, a naravno da mozes napisati manju cenu, ali ipak ne za 100eur da si ga prodao.

Korisnikov avatar
Destiny
Postovi: 62
Pridružio se: 17 Jun 2012, 22:48
Lokacija: Beograd

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizicko lice

Post od Destiny » 15 Sep 2012, 20:53

Ovako.

Osnovno pitanje ovde je da li je prilikom kupovine auta ostvareno pravo na odbitak PDV ili ne?

Prilikom prodaje opreme obveznik PDV je duzan da obracuna PDV, osim u slucaju koji je propisam u clanu 6. stav 1 tacka 2 Zakona o PDV, po kome promet putnickih automobila, za koji pri nabavci obveznik PDV nije imao pravo na odbitak prethodnog poreza, u smislu PDV zakona ne tretira se kao promet i ne podleze obavezi placanja PDV.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7304
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od dag81 » 15 Sep 2012, 21:19

Da, tako kaze Zakon o PDVu ali je malo dvosmislen.

Uglavnom mora se iskazati u fakturi i platiti 100% ako je auto uzet od fizickog lica, pa ga sad opet prodaje firma fizickom licu ili pravnom.

E sad sta se desava ako je auto kupljen od pravnog lica, pa ga dalje prodaje pravnom nisam siguran, ali mislim da tu vazi taj Clan 6. Zakona o PDVu.

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od Aleksandar194 » 16 Sep 2012, 02:13

Ja znam kad smo mi kupovali novi auto 2004. godine na firmu, PDV nije se nije plaćao, ali sada ako bismo ga prodavali morali bi da platimo.
Sa Puntom koji je kupljen 2006. godine je bila drugačija situacija. Plaćen je PDV prilikom kupovine, a kad smo ga prodavali nismo plaćali, a kupac je platio porez na prenos.

E sad, ako je firma kupila auto ranije, od fizičkog lica, ne znam šta se tu radi :pardon:
Slika

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od AcaKayak » 16 Sep 2012, 09:09

A jel znate da li bi bio problem da se stavi neka mala cena na fakturi? U principu, to je moj auto, mogu da ga prodam za koliko hocu zar ne?

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7304
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od dag81 » 16 Sep 2012, 09:14

Mozes ti da stavis i 100e+PDV lupam, ali pitanje je sta ce ti nan to reci kad jednog dana dodje fonansijska. Zato ti i kazem, vidi sa knjigovodjom.Vidi po kojoj ceni se vodi u knjigama.. Ne znam koji je auto u pitanju, ali ako po knjigama kosta 10.000e, sigurno ce ti praviti problem ako ga fakturises na 1000e jednog dana kad dodju u kontrolu.
Vozilo nije tvoje nego firmino, od firminih para je kupljeno, bez obzira sto si vlasnik firme nisi vlasnik sredstava dok ne platis sve poreze na cifru koju zelis da izneses iz firme.
Zamisli situaciju da kupujemo automobile ili masine na firmu, isplatimo sa racuna firme 30-50.000e, prodamo ih, otkupimo, za 10% vrednosti kao fizicka lica i dalje preprodamo za npr. 20% nizu cenu i uzmemo(izvucemo) kes, a porez nismo platili(ovde ne mislim na PDV).
Godisnja stopa amortizacije je 10% za automobile, a cini mi se da je za taxi ili vozila iz rentakara 30% godisnje.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2349
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizicko lice

Post od Woodoo » 18 Sep 2012, 11:08

Destiny je napisao:Ovako.

Osnovno pitanje ovde je da li je prilikom kupovine auta ostvareno pravo na odbitak PDV ili ne?

Prilikom prodaje opreme obveznik PDV je duzan da obracuna PDV, osim u slucaju koji je propisam u clanu 6. stav 1 tacka 2 Zakona o PDV, po kome promet putnickih automobila, za koji pri nabavci obveznik PDV nije imao pravo na odbitak prethodnog poreza, u smislu PDV zakona ne tretira se kao promet i ne podleze obavezi placanja PDV.
Ne plaća se PDV i ne iskazuje se na fakturi upravo iz razloga koji je ovde naveden.
S tim što bi trebalo staviti napomenu na fakturi da je vozilo polovno i da se ne plaća PDV po članu 6. stav 1 tačka 2 zakona o PDV-u.


Nekada, kad je uveden PDV morao je da se plaća opet ali su kasnije to ispravili, PDV je jednom plaćen i ako nije bio odbitna stavka ne plaća se opet.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od AcaKayak » 18 Sep 2012, 20:13

Tek sad nista ne razumem :D

PDV je placen kada je auto usao u Srbiju, posto je pre toga bio u Nemackoj. Zasto bih ja sada placao opet PDV kada je on vec placen?

To je moja logika, a kako je u stvarnosti... Hvala svima na odgovorima, ali jos uvek nisam siguran ni da li ga placam a i ako placam koliki iznos mogu da stavim u fakturu itd...

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2349
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od Woodoo » 18 Sep 2012, 21:08

Ako tvoja firma nije imala odbitak PDV-a prilikom kupovine auta od fizickog lica, a sigurno nije, 100% je onako kako sam napisao. Cena se iskazuje bez PDV-a, a nize na fakturi se stavlja napomena koju sam ti napisao.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od AcaKayak » 18 Sep 2012, 21:20

Hvala na informaciji! :)

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7304
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prenos automobila sa pravnog na fizičko lice

Post od dag81 » 19 Sep 2012, 00:19

Woodoo je napisao:Ako tvoja firma nije imala odbitak PDV-a prilikom kupovine auta od fizickog lica, a sigurno nije, 100% je onako kako sam napisao. Cena se iskazuje bez PDV-a, a nize na fakturi se stavlja napomena koju sam ti napisao.
Nije mogla da ima odbitak kad je auto kupljen od fizickog lica.

Sve je glupo, tj. besmisleno je da se placa 2x PDV na istu stvar , ali u praksi tako ide.
Ja sam uzeo Caddy od fizickog, nisam imao odbitak PDVa naravno, kada sam prodavao isto sam se pozvao na taj clan zakona o PDVu, ali gle cuda to ne vazi i ne moze se registrovati vozilo dok ne iskazem PDV u fakturi.

Sad kad sam uzimao A4, ista stvar, kupio od pravnog lica i iskazan PDV.

Odgovori