Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
XXXMAN1
Postovi: 26
Pridružio se: 14 Mar 2015, 16:31
Lokacija: Srbija

Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od XXXMAN1 » 14 Mar 2015, 23:43

Razmisljam o kupovini automobila i okvirni budzet je 7.000 EUR. Moze i par stotina preko, ali nemam nista protiv i da bude malo manje. Trenutno vozim Focus hecbek, 1999. godiste, 1.6 benzinac, 100 KS. Velicina i snaga mi odgovaraju, pa bih trazio nesto u toj klasi, 2010. godiste ili mladje. S obzirom da imam cetvoroclanu porodicu, obicno imamo puna kola, pa ne bih rado isao na vozilo sa manje od 100 KS.
Trenutno mi je najveci problem sto ne znam koje su prednosti i mane modela koji se nude u tom cenovnom rangu. Evo nekih vozila koja su mi zapala za oko:
http://www.polovniautomobili.com/putnic ... dci-110-ks
http://www.polovniautomobili.com/putnic ... us-18-tdci
http://www.polovniautomobili.com/putnic ... nniversary ne znam u cemu je fora sa ovako niskom cenom za samo 11.000 km
http://www.polovniautomobili.com/putnic ... versary-16
http://www.polovniautomobili.com/putnic ... ration-nov
http://www.mojauto.rs/polovni-automobil ... e_2011_god

Kao sto se moze videti, izbor se uglavnom sveo na Focusa i Megana, ali otvoren sam i za druge predloge. Pored uobicajenih komentara "bolji je ovaj", voleo bih da cujem zasto je bolji.
Megan mi je velika nepoznanica i ne znam kako su se pokazali ovi koji su 2010. i 2011. godiste.

Sto se tice Focusa, da li je bolji 1.6 TDCi ili 1.8 TDCi i zasto? Nisam jos prelomio ni da li uzimati benzinca ili dizelasa. Prelazim godisnje oko 12.000 km. Da li neko zna koliko trosi 1.6 benzinac, a koliko 1.6 i 1.8 dizelasi? Registracija za 1.8 je oko 70 EUR skuplja, pa uz nesto vecu cenu dizel goriva, ne znam koliko mi se isplati rizikovati eventualne skupe popravke dizel motora.

Ukratko, sta bi preporucili u ovoj klasi za oko 7.000 EUR?

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od Rakhil » 15 Mar 2015, 00:18

Aj da ti za Focusa kazem koliko znam, njega vozim.

1.6 u Focusu 2 je isti motor koji sada vozis, sa malo promenjenim ponasanjem. Focus 2 je u odnosu na tvog tezi, veci i samim time manje agilan, ali i pored toga ima sjajne vozne karakteristike, da ne kazem lider u svojoj generaciji. Mesta unutra bas i nema, i ja imam cetvoroclanu porodicu i ume biti tesno - zavisi kolika su ti deca.

1.6 dizel je Hdi motor manje vise, 1.8 je Fordov. Oba imaju prednosti i mane, ja bih dao prednost Fordovom zbog snage i momenta, a i prostiji je (od ovih koje si okacio on mi je nekako i najinteresantniji za kupovinu). Nisi napisao kakva ti je voznja - vise grada ili vise otvorenog. Meni sa prilicno zustrom voznjom trosi po Novom Beogradu i gradu 8.5-9.5 ali van spica. Na autoputu ga obicno gazim jer mrzim autoput pa trosi fino, ako si u granicama normale za njega (120-140) trosi oko 7. Magistrala mu je dom, tu e najbolje ide em najmanje trosi, meni sa divljanjem do mora bude 6.5, a laganica je oko 5.5-6. Dizeli u proseku trose 2 litra manje pa uporedi.

Od predlozenih bih uzeo onaj sa najvise opreme, jer je prilicna razlika izmedju paketa. Mogu da ti izanaliziram ove predlozene ako ti znaci, ali generalno ne bih kupovao auto bez naslona za ruku ni u teoriji, a i na tempomat sam se navikao solidno. Imas jos Focusa na forumu, iscitaj nase teme pa ces saznati svasta.

U Megane se ne razumem, ali mi je svaki Generation bio sranje. Ako ces Megana, trazi pravog, Generation je u debelom zaostatku po kvalitetu u odnosu na original.

Za preporuku neceg drugog bi nam morao reci za sta koristis auto malo preciznije - racunaj da predloga nece faliti, sludeces se skroz :kezo:

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30006
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od trojanac » 15 Mar 2015, 00:23

Između Megana i Focusa ja bi lično birao Focusa jer se lepše vozi. Motori su tu negde, mada opet prednost dajem 1.6TDCI koji pored Focusa ide u modele drugih proizvođača (Peugeot, Citroen, Mazda) i koji sam vozio u C4 i smatram da je to jedina dobra stvar u tom autu (mislim na C4). 1.8TDCI sam probao i nije mi legao, mada kažu da je isto dobar motor, izdržljiv, pouzdan, ali meni nije legao režim rada tog motora, a ako se ne varam, u odnosu na 1.6 ima nešto slabije performanse i veću potrošnju. Možda grešim, ispraviće me neko ko bolje poznaje. Uglavnom, ja bi išao na 1.6TDCI, mada sa tvojom kilometražom i benzinac je sasvim dobar izbor jer ide sasvim lepo za svojih 100KS, troši više, ali su i troškovi održavanja manji, manji rizik od skupih kvarova i niža cena benzina trenutno, ali verovatno će to biti trend i ubuduće. Pritom, dobro trpi plin ako se odlučiš za tu opciju.

Sa Meganom nemam neko iskustvo, daleko od toga da je loš izbor. Ako nađeš neki u perfektnom stanju naravno da je preporuka uzeti njega jer se kod polovnjaka pre svega gleda stanje, kako je održavan. I za benzinca i za dizela isto nema nekih problema.

EDIT: Pretekao me Rakhil mada vidim da nam se mišljenja pomalo razlikuju, ali zna čovek bolje, ipak vozi taj auto. McGruja će dati najbolju ocenu jer je probao sve te motore i Fordove modele zadnjih 15 godina.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od Rakhil » 15 Mar 2015, 00:28

1.6 tdci o kom se ovde prica, sa kraja proizvodnje, je isao sa 90ks, a 1.8 sa 116, tesko da ce 1.6 biti boljih performansi. Da trosi vise od onog HDi upaljaca, to svakako, ali karakter mora da se proba pa kako kome legne.

XXXMAN1
Postovi: 26
Pridružio se: 14 Mar 2015, 16:31
Lokacija: Srbija

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od XXXMAN1 » 15 Mar 2015, 01:10

Deca su mi mala i sede u decijim sedistima, tako da prostor pozadi nije veliki problem.
Od ovih 12.000 godisnje, mozda malo vise prelazim u gradu. Recimo 7.000:5.000 u korist grada, mada bi se taj odnos mozda i promenio sa kupovinom novijeg i pouzdanijeg automobila. Po gradu ga koristim za odlazak na posao. Jeste kratka relacija (5 km u jednom pravcu), ali se vozim po Novom Beogradu, pa nije bas stani-kreni. Zbog dece ne divljam ni po autoputu, tako da retko prelazim 130-135 na sat. Jaci motor bi mi vise prijao zbog preticanja po magistrali i slicnih situacija, nego sto cu obarati brzinske rekorde. Ali, nije ni obavezno da bude jaci, sve je pitanje isplativosti.
Rakhil, koji motor ti imas? Nadam se da ti dizelas ne trosi toliko po gradu :)
Ako 1.8TDCi trosi u proseku 2 l manje od 1.6 benzinca, onda bi to bila godisnja usteda od oko 110 EUR. na moju kilometrazu umanjeno za skuplju registraciju. Na projektovanih 5 godina bi ustedeo 550 EUR, taman da platim neku skuplju popravku motora, a vozim snaznija kola. Ako je razlika litar, onda se ne isplati. Nisam racunao troskove redovnog odrzavanja, posto ne znam kolika je tu razlika u ceni za benzince i dizelase.
Ovaj 1.6 TDCi iz 2010. koji je na listi predloga ima 110 KS.

Ne znam da li se Megan kvari vise od Fokusa. Poslednji model na spisku u prvom postu zvuci obecavajuce, jos je u garanciji, ali nisam cuo da ih hvale.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od Rakhil » 15 Mar 2015, 01:52

I moja deca su mala i sede u decijim sedistima, ali tek kad i mladja predje u 15-36 kg sediste bice mesta za noge, sad udara meni u ledja.
Ja vozim benzinca. Racunaj da je za dizela skuplje odrzavanje svakako, kvarove da ne pominjem, u odnosu na benzinca. 1.6 tdci ima 109 konja u jacoj verziji, 90 u slabijoj. Megan bi po statistici trebao biti pouzdaniji od Focusa, ali nemam pojma da li to uzima u obzir sve motore itd.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od Paja » 15 Mar 2015, 02:16

Rakhil je napisao:Za preporuku neceg drugog bi nam morao reci za sta koristis auto malo preciznije - racunaj da predloga nece faliti, sludeces se skroz :kezo:
Pa da počnemo. :D
Baci pogled na C-maxa i slična MPV vozila. U istim gabaritima dobijaš daleko više upotrbljivog prostora i malo lošije vozne karakteristike.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od Day Walker » 15 Mar 2015, 02:28

Hmmm
A Honda Civic, popularnija kao svemirac?



Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30006
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od trojanac » 15 Mar 2015, 07:09

Nema za te pare ništa valjano, što se svemiraca tiče. Možda limuzina, nisam gledao oglase.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od nikaragva » 15 Mar 2015, 07:26

Za to kilometara ne bih uopšte gledao dizela, nema smisla, pogotovo sada kada je benzin jeftiniji.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od McGruja » 15 Mar 2015, 08:22

Tacno tako, uzmi benzinca

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od srdjanyo » 15 Mar 2015, 08:36

VW koncern se ni ne razmatra?

XXXMAN1
Postovi: 26
Pridružio se: 14 Mar 2015, 16:31
Lokacija: Srbija

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od XXXMAN1 » 15 Mar 2015, 09:00

Paaa, nemam nista protiv drugih modela, ali kada sam otisao na sajt sa ponudom polovnih vozila i ukucao svoje kriterijume (2010. ili mladje, oko 100 KS, 6-8.000 EUR i ne preveliku kilometrazu), nisam dobio ni Hondu ni C-Maxa. Mozda sam prevideo nesto. Ovo sto sam gledao je u velikoj vecini kupljeno u Srbiji i prodaju prvi vlasnici, pa je lakse proveriti kilometrazu i istorijat kvarova.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od srdjanyo » 15 Mar 2015, 09:24

VW Touran 1.9 TDI 105KS.Malo.je tvrđi,ali je odličan.Godište je malo starije od 2008.

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Koji polovnjak za oko 7000 EUR? Focus, Megan...?

Post od swemir » 15 Mar 2015, 10:11

Kod megana imas izuzetan motor ako gledas dizele 1.5 dci. Najmanji potrosac u klasi. Ako uzmes od 90 ks nemas ni plajuci. Problem kod renaulta je losiji enterijer od konkurencuje zbog slabije cene bas tu su ga ustinuli.

Odgovori