Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Razne informacije u vezi kupovine automobila
handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od handys » 14 Maj 2018, 19:39

Srecno s njim. Sedeo sam bas u tom autu na RS pre neki dan. Skroz dobro deluje. :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od dragvorl » 14 Maj 2018, 22:38

Ja sam uzeo probne table i provozao, zagrejao, video sta lupa i da li lupa. Sve ostalo je po meni nedovoljno, cak i sam pregled sam po sebi ne mora nista da znaci, kao sto je neko vec rekao.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Ceman
Postovi: 258
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Pregled auta u ovašćenom servisu pre kupovine

Post od Ceman » 19 Jan 2023, 17:54

Zvao Deltu, tamo pregled nešto manje od 8000 din
Pozovem, Radulović, cena 100€. Preko telefona mi nabroje šta sve gledaju.

Odem danas i odrade pregled, trajalo sat i po,

Platim i pitam da li ću dobiti neki odštsmpan izveštaj. Kažu to ne rade, samo usmeno.

Je l’ realno da toliko košta i dobijem samo usmeno koji su sledeći servisi i eventualno šta je farbano na autu?

Ja sam zamišljao da imaju neku check listu i mehaničar ide jedno po jedno proverava, čekira ili napiše komentar :D

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Pregled auta u ovašćenom servisu pre kupovine

Post od pedja » 19 Jan 2023, 18:39

U Nissanu su mi rekli 3600 dinara, prođe se kroz "semafor" ček listu (zeleno, žuto, crveno) za 100 ili 150 stavki

Verovatno ista lista kao u Renou što rade na servisu.

TapaT


ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od ljubitelj » 19 Jan 2023, 18:53

Da, postoji check lista sa oko 150 stavki, sve što je pregledano je obaveza da se odštampa, da se potpiše na izveštaj svojeručno šef servisa i majstor koji je pregledao vozilo/popunio check listu.

Tako rade sertifikovani servisi, ovlašćeni da pregledaju polovna vozila svojih principala.
I naravno daju garanciju na polovno vozilo minimalno 12 meseci, za sve što je na listi pregleda (a to je praktično celo vozilo).

Zato takva pregledana vozila (sertified used) koštaju reda +30% u odnosu na obična vozila istog modela-godišta-kilometraže.

ps. oko 150 stavki je opšte poznata lista elemenata koji se pregledaju i manje više slična je ili ista kod svih (ozibljnih) proizvodjača/ servisera-

Ceman
Postovi: 258
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od Ceman » 19 Jan 2023, 20:25

Pfff


Je l neko radio u BMW ovlascenom servisu skorije? Radulovic je valjda “certified ovlasceni”.

Sad ste me zabrinuli. Sutra treba da kupim auto, bas mi nema smisla sto je Radulovic ovo ovako uradio.

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od lami » 19 Jan 2023, 20:47

Potpisali ili ne, pregled kod ovlascenog nije garancija da je sve 100%. Videce da li je fizicki nesto osteceno i ocitace ako ima neka greska. Ako se nesto desi kasnije, mislis da bi imao nesto od toga sto su overili cek listu?
Ovo sto je ljubitelj napisao za garanciju je pretpostavljam ako je to vozilo u vlasnistvu dilera, ne za nekoga ko dodje i uradi pregled.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od ljubitelj » 19 Jan 2023, 21:32

Ne pratim baš nešto preterano BMW ako ne grešim mislim da osim Mercedesa nijedna druga nemačka firma nema u Srbiji program sertifikovanih polovnih vozila.
Time ni Radulović ne izdaje sertifikate za takva polovna vozila.

Da, moj post se odnosi na vozilo iz programa sertifikacije koje je u vlasništvu dilera i iza dilera garanciju potvdjuje sam proizvodjač vozila, tako da garancija važi bilo gde, gotovo isto kao za novo proizvedeno vozilo (naravno nije isto) u smislu pokrivenosti teritorijalno i po obimu.
U program sertifikacije obično ulaze vozila starosti 6-18 meseci, mada ima i starijih.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od ftj » 19 Jan 2023, 22:13

Samo to nema bas veze sa pregledom koji se ovde pominje, nije on konkurisao za bmw premium selection ili mercedes junge sterne(ili kako se vec zove), vec da pregleda auto pre kupovine i zaista jest istina da slepci iz ovlascenog servisa(bar kod bmwa) ne daju nista napismeno vec ti procita par informacija poput stanja plocica i diskova i da li nesto deluje lupano i da li je nesto za zamenu.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Pregled auta u ovašćenom servisu pre kupovine

Post od dag81 » 19 Jan 2023, 22:42

Ceman je napisao:Zvao Deltu, tamo pregled nešto manje od 8000 din
Pozovem, Radulović, cena 100€. Preko telefona mi nabroje šta sve gledaju.

Odem danas i odrade pregled, trajalo sat i po,

Platim i pitam da li ću dobiti neki odštsmpan izveštaj. Kažu to ne rade, samo usmeno.

Je l’ realno da toliko košta i dobijem samo usmeno koji su sledeći servisi i eventualno šta je farbano na autu?

Ja sam zamišljao da imaju neku check listu i mehaničar ide jedno po jedno proverava, čekira ili napiše komentar :D
Bacio si pare. Bolje da si odvezao auto u npr.Discovery servis ili kod Floyda i slicno.
Kum ke isto pregledao u Radulovic BG,gluposti mu rekli tipa rememica radilice ispucala, mislim da je jos na autu posle 5 godina i 80.000km. A npr. plocice, diskovi, zadnji amorti...nista. I zamajac je menjao u tih prvih 10.000km, pored nabrojanog.
Auto je imao 100k km pravih.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od pedja » 20 Jan 2023, 00:40

Istina.
Bitniji je dobar majstor, nego ovlašćeni sam po sebi, jer neka garancija nije, osim što se može saznati istorija servisa, ukoliko je bitna.

TapaT


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od Grujic » 20 Jan 2023, 06:40

To mi je nerealno da ne izdaju pismeni izvestaj, to je besmislica onda

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Pregled/provera pre kupovine polovnog vozila

Post od OMP » 20 Jan 2023, 10:05

Ne vidim sta ovl. moze bolje da vidi od nekog dobrog majstora koji nije ovl. svi oni isto gledaju, ovl. moze biti prednost jedino kod neki specificnih popravki za koje obican majstor nema uslova ili alata mada danas je i to retko. Ja bih licno uvek pre vozio kod nekog proverenog majstora nego u ovl. koji mi deluju da su u fazonu samo da odrade i uzmu pare a ne posvete se mnogo. Stvarno bacenih 100e da ti pregledaju auto i usmeno nabroje mane koje ces mozda usput i zaboraviti a i ne znas sta su sve gledali.

sandra.pavlo
Postovi: 1
Pridružio se: 27 Mar 2023, 18:55

Provera automobila sa auto placa

Post od sandra.pavlo » 27 Mar 2023, 21:10

Postovani,
Kako proveriti da li je vracana kilometraza na autu? Kako proveriti i da li neko ima iskustva sa auto placem Cvrle iz Kragujevca?

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Provera automobila sa auto placa

Post od Munja666 » 27 Mar 2023, 21:48

Realno vrlo teško, osim ako auto nije sve vreme servisiran u ovlašćenom servisu - znači od prvog do poslednjeg dana. I onda odlaskom u neki od domaćih ovlašćenih servisa za auto koji gledaš proveriš da li se poklapaju kilometraže kada su rađeni servisi sa onom u servisnoj knjižici. U praksi, osim za baš mlađa vozila koja se prodaju putem licitacija, skinuta sa lizinga, gde su skoro pa obavezni da održavaju vozila u ovlašćenom servisu i to su najčešće kilometraže 150+ k km za vozila stara 3-4 godine, u suprotnom su samo prvih nekoliko godina bili u ovlašćenom servisu dok je vozilo pod garancijom, a ppsle ko zna gde i to Sveti Petar ne može da pohvata i sa sigurnošću potvrdi....Jednom rečju jako teško, jer su na gotovo svim auto-placevima kao i tipovi koji samostalno preprodaju vozila iz uvoza jako mutni ljudi i prevaranti (izvinjavam se izuzecima), koji ne prezaju ni od čega a kamoli od vraćanja kilometraže. Pogotovo što ta rabota kod nas nije zvanično kažnjiva pa se isti i ne libe da je primenjuju... i tako dalje... Mogao bih da pišem na ovu temu do sutra...kad se setim samo koliko sam svaki put izgubio energije prilikom kupovine polovnog automobila pokušavajući da utvrdim da li je vraćana kilometraža, gde je udaren, zafarban na brzinu i slično....Jednom rečju ukoliko je auto star 10 godina ili više nerealno je očekivati da je automobil dizel uvezen iz neke od zemalja Zapadne Evrope prešao 100.000 km, pre će biti 200.000km ili više. A na placevima je svaki prešao između 150 i 180.000 km... Tako da kontam da se i taj plac Cvrle iz Kragujevca ne razlikuje mnogo od šablona koji sam već opisao...


Odgovori