Kupovina 4x4 vozila pomoc

Razne informacije u vezi kupovine automobila
raks
Postovi: 11
Pridružio se: 15 Nov 2015, 12:20

Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od raks » 01 Dec 2015, 13:33

Pozdrav drustvo.Prvo da pohvalim forum, super ste svaka cast, ovo je mesto gde svaki covek treba da poseti i da malo odmori mozak.
Zivim u jednom malom mestu nedaleko od grada, hladno mesto sa nekom prosecnom kolicinom zimskih padavina. Sam put do moje kuce prestavlja nocnu moru za mnoge koji tu dolaze, u pitanju je asfalt, uzak, sa velikim uzbrdicama i krivinama, ne mogu objasniti nagib ali recimo da kada je suvo vreme putnicki auto ide prvom i po negde drugom brzinom. Znaci bas ozbiljan uspon, koji tek do pravog izrazaja dolazi zimi. Za sada vozimo Subarijeve aute nize kategorije, konkretno Justiye(do skoro model iz 86gld i od skoro model 2002god) i Libertija kombija. Ono sto moram dodati je da put cistimo i nikada nema puno snega, ali zato stalno ima leda skoro pa cele zime. Za sada su se ti auti fantasticno ponasali, nakon skoro pa 10tak godina moje voznje uvek me iznenade po kakvim uslovima mogu izaci, pogotovu Justi onaj model do 2003god sto lici na Swifta. Po takoj uzbrdici uz nove gume po utabanom snegu ide kao po suvom bukvalno, po ledu se takodje super ponasa i nikada me nije ostavio, moze izaci kuci i po 30-35cm suvog prseceg snega i po 20tak cm mokrog snega.Jos se bolje ponasa nizbrdo. Kad napada vise, put ocistimo ali zbog minusa odmah predje u led. Problem je sledeci, moramo da menjamo aute zbog starosti Libertija i zbog loseg stanja Justija, a i sam justy je previse mali, potrebno mi je nesto za nijansu vece. Tu mi je potrebana vasa pomoc. Samo da napomenem da sam poprilicno dobar vozac u ovakvim uslovima i zagovornik sam male tezine auta i uske gume sa sitnom sarom, i jos jedna stvar- ne silazim sa asfalta tako da mi nije potreban auto koji moze da gazi kamenje od pola metra i blato, vec manji suv i mokar sneg i cist led na ASFALTU.Sta kupiti a da ide kao ti auti? Da li je neko imao slicna iskustva? Da li je neko imao iskustva sa pogonom koji ima Suzuki? Sta mislite o malim suv tipa sx4, duster ili slicno? Sta mislite od Ignisu 4X4 i Subaruju Justiyu model od 2004, RAZLIKE? Panda(doduse ona mi je jos manja od mog auta)?

Mozemo odmah preskociti bilo koji veci djip jer iz iskustva znam da takav tezak auto kod mene ne moze da izadje po ovakvim uslovima, a pogotovu da sidje. Od Nive smo odustali, u ovakvim uslovima leda i mokrog snega Niva ne moze ni upola dobro ici kao Sub, redovno ostavljamo komsije na putu.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od Day Walker » 01 Dec 2015, 13:47

Pozdrav i dobrodosao!
Koji budzet je u pitanju, cisto da bi videli sta moze doci u obzir?
SX4 deluje kao dobro resenje.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30015
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od trojanac » 01 Dec 2015, 13:50

Pozdrav i dobrodošao.
Subaru je specifičan i teško je naći adekvatnu zamenu. Ja bi mozda najpre gledao Forester, ali verujem da ti je preskup pa ga zato ni ne spominješ.
Možda CR-V prve generacije, on nije prevelik i pretežak. Ako gledaš nešto novije, javiće se vlasnici Suzukija sa foruma. Možda nova Vitara?

Sent from my HTC Desire 500 using Tapatalk
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od Paja » 01 Dec 2015, 13:57

Koliko se sećam testova Duster je bio bolji u terenskoj vožnji od SX4 i to bi mogao da bude podatak koji ti je bitan. Oba su relativno jeftina kao novi i ima ih kod nas i kao polvnjaka, mada ne mnogo.
Ignis i Justy su već dosta matori pa su veći rizik, a i mali su.
Panda ima dobre 4x4 sposobnosti ali je mali i svi su iz uvoza.

Forester je dobar predlog, mada treba imati u vidu da ima mali gepek za svoje gabarite.

Definitivno je budžet polazna tačka za kvalitetnije komentare i predloge.

raks
Postovi: 11
Pridružio se: 15 Nov 2015, 12:20

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od raks » 01 Dec 2015, 14:08

Budzet definitivno nije veliki, ali ako bi naleteo na nesto sto ce meni da radi posao onda bi mogao da se poveca. Posle zime bi imao mozda do 5h, a ako bi ostavio kupovinu za kasnije skupio bi vise.
Uh zaboravih kad pomenu Forestera, mislim da bi trebalo da ima bas ok resen pogon ali radije bi nesto sa manjom kubikazom i tezinom.

Pa taj Ignis i noviji Justu bi mogao da dodje u obzir, opet su mnogo veci od mog auta i funkcionalniji, vrata se sire otvaraju, zdanje klupe se bolje preklapaju pa ima vise mesta kada zatreba a i gepek je ravan, nema rupu kao na mom. Ostaje pitanje pogona, kako je rezen ili je mozda isti kao na mom, i kakva je razlika u pogonima izmeju Sub u Suz ako je ima? Ovaj Duster dimenzijama deluje ok, ali ne znam kako bi se ponasao na ledu i mokrom snegu i uzbro i nizbrdo sobzirom na siru gumu i tezinu od 1300kg. Suzuki isto izgleda ok, ima uzu gumu al je opet kao da u moj auto sedne jos 4 osobe..
Da li neko ima iskustva sa Kanguom 4x4?

Kontam da za svaki teren postoji razliciti auto, zato mi i treba vase misljenje, ovaj moj na ovom terenu se tako dobro ponasa da je glupo da pricam o tome pomislice neko da sam ogranicen. Meni bukvalno treba nesto da ide ovako a da je za nijajnu vece i novije.
Poslednja izmena od raks u 01 Dec 2015, 14:18, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od Day Walker » 01 Dec 2015, 14:16

Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

raks
Postovi: 11
Pridružio se: 15 Nov 2015, 12:20

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od raks » 01 Dec 2015, 14:24

Oktavija obecava na prvi pogled..Impreza mi se jako svidja ali su me malo uplasili neki vlasnici, kazu da nije bas laka, teza je od mog auta za skoro 400kg. :zbunjen: ali mi se bas svidja..ima cak i reduktor sto moze nekada da posluzi.

Jel na Duster 4x4 benzin verzuju ne moze da se ugradi plin? Jako mi se svidja taj auto, i on i sx4, to bi ujedno bilo nesto najjace sto bih ja zeleo.
Poslednja izmena od raks u 01 Dec 2015, 14:27, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od starac vujadin » 01 Dec 2015, 14:27

S obzirom kako si opisao situaciju Panda Cross jer ona ima i el. reduktor (ako zatreba). Problem je to što se mala i lagana kola s kvalitetnim i robustnim 4x4 više ne prave, praktično je jedino ostala Panda, pa onda tek dođe Grand Vitara. Sada se više gleda šminka, a pravi kvalitet malo ko ceni, pa se i ne nudi.
Možda jedino nešto od Suzukija, da je malo lagano, ima 4x4...

Među starijim kolima bi našao nešto tako kao što je Scenic RX4 koji ima Steyr-ov pogon, uzak je i visok, ali je već pomalo mator kao i ostali...

raks
Postovi: 11
Pridružio se: 15 Nov 2015, 12:20

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od raks » 01 Dec 2015, 14:34

Panda Cross izgleda bas ok, doduse nisam vidjao da ih ipa polovnih ali sam cuo samo reci hvale. Nisam jos cuo za taj reduktor pogledacu na netu sta je to. Moram bi je videti uzivo, cini mi se da bi mozda bila mala za moj ukus ali mozda i ne. U svakom slucaju praticu na oglasima sta sve ima jer stvarno uliva poverenje, po samom obliku i dimenzijama auta bi rekao da se to dobro ponasa na ovom terenu.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od BAJKER » 01 Dec 2015, 14:55

SX4 se odlicno drzi na snegu, pa verovatno i po poledjenom putu mada dobro se zna da su gume te koje prve dodir sa snegom imaju pa dobar izbor pneumatika na dva ista vozila mogu da naprave razliku. SX ima reduktor pa u odnosu na Subarua koji ima permanentni pogon na sva 4 tocka kod sx mozes da ukljucis po potrebi. Dobra strana SX-a je sto nije velik potrosac, nisu mu skupi servisi sem ako ne radis u ovlascenom. Ako ti nije problem veluicina gepeka Jimny je takodje odlican malisa sa pogonom 4x4.
https://www.youtube.com/watch?v=xcnJBTH2J0s
Slika

ftj
Postovi: 13040
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od ftj » 01 Dec 2015, 15:02

el. reduktor?

raks
Postovi: 11
Pridružio se: 15 Nov 2015, 12:20

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od raks » 01 Dec 2015, 15:07

Gledao sam ovaj klip, SX4 izgleda kao vrlo sposoban. Subaru xv je preskup, a na nekim testovima je izdao, nisam mogao da verujem da su stavili rolere na prednja dva tocka i oni slajfuju a zadnji nisu hteli da se okrenu, nijedan. Mislio sam uostlom da je to nemoguce, da se jedan zadnji mora okretati uvek, medjutim elektronika je uradila svoje i nije dobro uradila. Mislim, nije neki pokazatelj u realnosti ali ipak i to nesto govori. Po meni mehanika je Subarijeva najjaca karta, ali mislim da je sputavaju u zadnje vreme sa elektronikom. Jel u Fiatu Sediciju isto Suz pogon ili fijat ima neki svoj?

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od Day Walker » 01 Dec 2015, 15:15

Sve je isto sem znaka.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od BAJKER » 01 Dec 2015, 15:24

U Suzukija i Seidicija su benzinski motori Suzukijevi od 1.6 i 120ks, 1,9 motor je Fiatov i u oba se je ugradjivao.
Slika

Korisnikov avatar
tajfun
Postovi: 233
Pridružio se: 16 Jul 2014, 20:59
Garaža: Honda HRV 4X4 92KW
Lokacija: Studenica

Re: Kupovina 4x4 vozila pomoc

Post od tajfun » 01 Dec 2015, 15:26

Ja i dalje nisam nasao do koliko para gledas auto sa 4x4 pogonom.

Odgovori