Novi propisi o uvozu polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od OMP » 29 Jan 2018, 09:04

moze da se uveze slupan auto zasto ne bi mogao, isto kao i pokvaren, niko te ne uslovljava da li ces ga transportovati na prikolici ili voziti na tockovima

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od igor_harris » 29 Jan 2018, 11:17

AMS potvrda o ispravnosti se vadi nakon sto ga sredis, pretpostavljam?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od OMP » 29 Jan 2018, 12:42

odmah daju potvrdu ako je auto cuknut ili u kvaru to nema veze jer se tom potvrdom utvrdjuju podaci automobila, tipa euro norma, brojevi sasije i motora, godiste, i sl. a tehnicki pregled vrsis tek kad ga sredis
jedino ako je motor rastavljen onda kad podneses zahtev za homologaciji daju ti mesec dana fore da ga sredis ali nisi u obavezi da podnosis zahtev odmah kad ocarinis auto, mozes da ga sredis i za par meseci pa da radis amss homolog. nevezano od carine koju si duzan u roku od 3 dana od ulaska u zemlju da uradis.

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Joker » 29 Jan 2018, 12:59

OMP je napisao:
29 Jan 2018, 09:04
moze da se uveze slupan auto zasto ne bi mogao, isto kao i pokvaren, niko te ne uslovljava da li ces ga transportovati na prikolici ili voziti na tockovima
Na sajtu carine napisano je:

10. Da li mogu da uvezem oštećeno vozilo?


Možete uvesti oštećeno vozilo, ali samo pod uslovom da se ne radi o automobilu koji je do te mere oštećen da nije u voznom stanju i da kao takvo ne ispunjava uslove za registraciju bez veće intervencije, odnosno opravke oštećenih delova.

Međutim, oštećenim vozilima se ne smatraju ona vozila koja nisu u voznom stanju zbog motora, odnosno trenutne neispravnosti nekog dela (npr. ako je neispravan akumulator ili je blokirao menjač), jer to znači da je minimalnom popravkom moguće osposobiti vozilo za kretanje na sopstveni pogon. U takvim slučajevima, uvoz će biti moguć.

http://www.carina.rs/lat/Informacije/FA ... ozila.aspx

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od OMP » 29 Jan 2018, 14:09

pitanje je sta smatraju "do te mere ostecen..." znam dosta kola koja su uvezena sa prilicnim ostecenjem i limarije i mehanike tako da vrv postoje neke sheme na carini kako to prodje ili racunaju da nemozes da uvezes bas ona odvaljena kola od kojih nema vajde da napravis nesto sem da ih spajas od 2 ili 3 auta pa zbog eventualnih malverzacija sa brojevima sasije .... a kolega je pitao za cuknuta vozila tako da ova prica o tezima havarijama i nije bitna

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Markoni » 29 Jan 2018, 14:25

Osteceni automobili ne bi smeli da prodju homologacioni pregled. Znam za slucajeve gde su prolazili jer su fotosopirane slike koje su slali Agenciji za bezbednost. Tako da regularno ne bi smeli da prodju.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Heinz » 29 Jan 2018, 14:34

10k polovnjaka mesečno, ima slika koliko hoćeš. Ko zna šta sve rade.

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Joker » 29 Jan 2018, 14:35

OMP je napisao:
29 Jan 2018, 14:09
pitanje je sta smatraju "do te mere ostecen..." znam dosta kola koja su uvezena sa prilicnim ostecenjem i limarije i mehanike tako da vrv postoje neke sheme na carini kako to prodje ili racunaju da nemozes da uvezes bas ona odvaljena kola od kojih nema vajde da napravis nesto sem da ih spajas od 2 ili 3 auta pa zbog eventualnih malverzacija sa brojevima sasije .... a kolega je pitao za cuknuta vozila tako da ova prica o tezima havarijama i nije bitna
On jeste pitao za čuknut auto, ali si ti napisao da može da se uveze slupan auto pa sam zato napomenio, da se neko ne zaleti i kupi slupan a da ga ne može uvesti.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od dragvorl » 29 Jan 2018, 15:46

Markoni je napisao:
29 Jan 2018, 14:25
Osteceni automobili ne bi smeli da prodju homologacioni pregled. Znam za slucajeve gde su prolazili jer su fotosopirane slike koje su slali Agenciji za bezbednost. Tako da regularno ne bi smeli da prodju.
Upravo, i meni je cudno da moze da prodje "homologaciju" agencije ukoliko ne mogu da se ocitaju homologacione oznake recimo sa fara koji je polupan ili sa stakla, itd...tu bi mogao neko da nahebe ako pusti na majke mi takvo vozilo i da mu se oduzme akreditacija za rad.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Markoni » 29 Jan 2018, 15:49

Pa ne znam kako tada nisu ostali bez akreditacije, jer je dokazano bilo kako je uradjen taj predmet, ali jbg, Srbija.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od OMP » 29 Jan 2018, 18:05

cinjenica je da ljudi uvoze slupana kola, kako se radi i sta se radi ne znam jer to nisam radio pa se nisam ni raspitivao, mogu da proverim ali me ne cudi da ima neka shema kao i za mnoge stvari (poput ove sa fotošopom), znam da ti za manje slupana kola u voznom stanju kao i za pokvarena niko ne pravi pitanje, proverno znam da kad je motor rasturen na autu ili bar delovi motora da to ne moze da prodje homologaciju dok se ne sklopi, takodje ni kola sa zatamnjenim staklima, skidaju odmah folije pa tek onda carine tj vrse homolog. za ostalo ne mogu da tvrdim sem sto cujem.
ako ste videli homologacioni list, videli ste da tu nema ne znam kakvih podataka sem broja motora i sasije, oznake modela, tezine, dimenzije vozila i tockova i sl. manje vise kao i u saobracajnoj dozvoli, tako da sumnjam da njih zanima dal ti je far ili staklo slomljeno, dal imas kocnice i sl. to je vec posao za ove sto vrse tehnicki pregled prilkom registracije.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od passenger » 29 Jan 2018, 18:37

Ja sam čuknutu Corsu na točkovima uvezao. Šta je bilo obavezno, ne sećam se, ali morao sam imati fotografije oštećenja. Ako nemaš, na carini će ti oni špediteri slikati za 30-40 i više eura. Ja sam slikao telefonom, otišao u prvi DM i tamo sam štampao par fotki za 2-3 eura.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od dragvorl » 29 Jan 2018, 22:02

OMP je napisao:
29 Jan 2018, 18:05

ako ste videli homologacioni list, videli ste da tu nema ne znam kakvih podataka sem broja motora i sasije, oznake modela, tezine, dimenzije vozila i tockova i sl. manje vise kao i u saobracajnoj dozvoli, tako da sumnjam da njih zanima dal ti je far ili staklo slomljeno, dal imas kocnice i sl. to je vec posao za ove sto vrse tehnicki pregled prilkom registracije.
Nece pisati homologaciju svakog dela koji se pregleda na uverenju, sto ne znaci da se ne pregleda. Evo kratak izvod:
1. Возило мора бити хомологовано за европско тржиште, комплетно, поседовати читку произвођачку
плочицу као и све неоштећене уређаје прописане условима у складу са Законом о безбедности
саобраћаја на путевима као и Правилником о подели моторних и прикључних возила и техничким
условима за возила у саобраћају на путевима, са могућношћу очитавања података са инструмент табле;
2. Одбиће се захтев за возила код којих није могуће отклонити несаобразност достављене документације и
стања возила (изузимају се очигледне грешке у документацији, за које постоји хомологационо валидан и
доступан доказ као што је хомологациона документација, потврда произвођача или ЦоЦ документ);
3. Одбиће се захтев за возила код којих преправке нису евидентиране у иностраној саобраћајној дозволи
осим за „враћање“ возила у фабричко стање са изузетком камионских шасија као и замене мотора у
тачки 5.;
http://abs.gov.rs/repo/static/files/sek ... 202015.pdf

Ja kada sam bio u materiji gledale su se homologacije farova, stakala, gledao se i katalizator, ne secam se ostalih detalja.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od OMP » 29 Jan 2018, 22:36

mnogo se hvatate za te clanove zakona kao da zivite na zapadu a ne u srbistanu :), pa valjda znate kakva nam je drzava da se mnogo bitnije stvari ne rade po zakonu kamoli ovakve, naravno bitne stvari se gledaju ali sad bas da se zalazi u detalje sigurno se ne zalazi, nece niko da ti gleda dal ti je menjan far i ugradjen kinez umesto neki od homologiranog proizvodjaca ili soferka i sl. ne tvrdim da je tako ali ako su tako revnosni sigurno bi dosta kola bilo vraceno tj odbijena homologacija ali ja do sad nisam cuo za takav slucaj u mom okruzenju bar, a nisam ni na netu procitao

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Grujic » 29 Jan 2018, 23:15

Ovde na forumu si imao problem sa homologacijom zbog gluposti

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Odgovori