Kupovina novog automobila

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Kupovina novog automobila

Post od maniaxxx » 20 Mar 2019, 10:31

Kod nekih dilera u Slo, recimo opel ili peugeot nece da uzmes avto sa keshom nego jim je u interesu da uture njihovo finansiranje, i takvih je sve vise. Sama kupovina ionako ide preko racuna, nema sanse da "bacis pare ne sto " jer bi brzo poreska uprava dosla da te pita odakle ti.

Inace nigde nema fixnih cena, cenovnici su vise za ukras, sve je stvar dogovora.

ftj
Postovi: 13054
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina novog automobila

Post od ftj » 20 Mar 2019, 10:34

Poreska uprava moze da te pita odakle ti i ako platis na kasi.

Razlog zasto bi tako nesto odbijali moze biti jer ne zele da imaju tu dodatnu obavezu da rade sa kešom zbog mogucnosti falsifikata, nosenja pazara u banku i slicno, al eto iz mog iskustva vece firme kod nas imaju tu opciju.
Poslednja izmena od ftj u 20 Mar 2019, 10:34, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Kupovina novog automobila

Post od Risto » 20 Mar 2019, 10:35

Reč keš je ovde bukvalno shvaćena, mogu i preko bankinga da im pustim novac sa mog tekućeg računa na njihov. Znači u pitanju je potpuno likvidna novčana masa koju mogu u najkraćem mogućem roku da na željeni način transferišem prodavcu.

Niko ne priča o tome da uzme auto bez računa, plaćen u evrima, ispod žita u kući vlasnika prilikom preuzimanja ključeva (kao kad kupujem polovan auto od vlasnika).

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Kupovina novog automobila

Post od Superb III » 20 Mar 2019, 10:37

ftj je napisao:
20 Mar 2019, 10:27
Superb III je napisao:ftj kada si ti zadnji put kupovao novi auto?
* Idi u neki salon i probaj da platis auto na nacini koje si naveo.
Ne razumem sta moze biti problem de mi objasni. Osim ako je neka pilicarska firma koja iz nekog razloga ne zeli da ima fiskalnu kasu jer to donosi neki minimalni dodatni trosak, sve se moze platiti kesom na licu mesta. I da, placao sam par puta tako.
Hajde da ti objasnim tj da pokusam. Ne postoji diler koji nema fiskalnu kasu. Cak i najmanji ducan ne moze da posluje bez fiskalne kase. 2009 god sam kupovao novi Ford Focus. Tada sam dosao sa kesom i platio u Ford i dobio fiskalni racun. Naravno na cenu koju sam se ispazario. 2016god sam kupio novi Superb kod oficijalnog dilera i dali su mi broj racuna na koji treba da se prebaci novac. O kesu nisu hteli ni da razgovaraju. Tako je bilo kod svih dilera kod kojih sam bio i kod svih brendova. Jednostavno sve ide preko banke kes novac ne mozes da platis u salon. U salon na kasi mozes da platis manje transakcije tipa redovni/ili bilo koji drugi servis. Kada ides da podignes auto uzmes samo uplatnicu /diler verovatno proveruje dali je novac prebacen i to je to. Ako ne verujes idi sa kesom ili karticom i probaj da platis "na kasu".

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Kupovina novog automobila

Post od Risto » 20 Mar 2019, 10:40

Karticu neće zbog provizije, 2.5%-3% uzme banka.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


ftj
Postovi: 13054
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina novog automobila

Post od ftj » 20 Mar 2019, 10:41

Pa jel ti citas sta sam ja napisao ili samo vrtis svoju pricu? Dakle kod nas ja imam licno iskustvo placanja novog vozila i u porscheu i u autokomercu i cak su obe firme imale svog coveka na lageru koji ce da ti promeni evre u dinare ako ti tako odgovara.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Kupovina novog automobila

Post od Superb III » 20 Mar 2019, 10:42

ftj je napisao:
20 Mar 2019, 10:41
Pa jel ti citas sta sam ja napisao ili samo vrtis svoju pricu? Dakle kod nas ja imam licno iskustvo placanja novog vozila i u porscheu i u autokomercu i cak su obe firme imale svog coveka na lageru koji ce da ti promeni evre u dinare ako ti tako odgovara.
Jel ti citas sta ti ja tebe pisem? Pitam te KADA? KADA SI KUPIO NOVI AUTO? GODINA?
Objasnjavam ti da ono sto je bilo moguce u 2009 nije moguce u 2016. Al djaba se objasnjavam, To je to vise ne repliciram nemam vremena da se sa svakoga objasnjavam.
Poslednja izmena od Superb III u 20 Mar 2019, 10:45, izmenjeno 1 put ukupno.

ftj
Postovi: 13054
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina novog automobila

Post od ftj » 20 Mar 2019, 10:44

2014. poslednji put. jel treba jos neka informacija?

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Kupovina novog automobila

Post od maniaxxx » 20 Mar 2019, 10:44

ftj je napisao:
20 Mar 2019, 10:34
Poreska uprava moze da te pita odakle ti i ako platis na kasi.

Razlog zasto bi tako nesto odbijali moze biti jer ne zele da imaju tu dodatnu obavezu da rade sa kešom zbog mogucnosti falsifikata, nosenja pazara u banku i slicno, al eto iz mog iskustva vece firme kod nas imaju tu opciju.
Nije zato, nego je zabranjeno primanje vise od 5000€. Isto recimo na banci ako dignes vecu sumu moras da kazes odakle ti, na posti moras da se identifikujes za svaku transakciju, znaci i kad platis neki racun od 10€. Sve zbog zakona o suzbijanju pranja novca i financiranja terorizma

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Kupovina novog automobila

Post od Superb III » 20 Mar 2019, 10:46

maniaxxx je napisao:
20 Mar 2019, 10:44
ftj je napisao:
20 Mar 2019, 10:34
Poreska uprava moze da te pita odakle ti i ako platis na kasi.

Razlog zasto bi tako nesto odbijali moze biti jer ne zele da imaju tu dodatnu obavezu da rade sa kešom zbog mogucnosti falsifikata, nosenja pazara u banku i slicno, al eto iz mog iskustva vece firme kod nas imaju tu opciju.
Nije zato, nego je zabranjeno primanje vise od 5000€. Isto recimo na banci ako dignes vecu sumu moras da kazes odakle ti, na posti moras da se identifikujes za svaku transakciju, znaci i kad platis neki racun od 10€. Sve zbog zakona o suzbijanju pranja novca i financiranja terorizma
:plusone:

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Kupovina novog automobila

Post od maniaxxx » 20 Mar 2019, 10:48

Risto je napisao:
20 Mar 2019, 10:35
Reč keš je ovde bukvalno shvaćena, mogu i preko bankinga da im pustim novac sa mog tekućeg računa na njihov. Znači u pitanju je potpuno likvidna novčana masa koju mogu u najkraćem mogućem roku da na željeni način transferišem prodavcu.

Niko ne priča o tome da uzme auto bez računa, plaćen u evrima, ispod žita u kući vlasnika prilikom preuzimanja ključeva (kao kad kupujem polovan auto od vlasnika).

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
Kes je za mene svaki vid placanja koji ne ide preko dilera, znaci kes iz slamarice ili kredit preko banke...toga se brane, jer forsiraju svoje finansiranje.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21101
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kupovina novog automobila

Post od nidza » 20 Mar 2019, 10:51

Za podizanje ne traže dokaz o poreklu, nego za uplatu.

Za prodavca je trenutno stvarno potpuno svejedno da li imaš keš ili uzimaš kredit. On vidi samo bankarski transfer, tj. poslednju transakciju. Šta joj je prethodilo, tvoja keš uplata ili kredit, niti zna niti vidi, niti ga zanima.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Kupovina novog automobila

Post od Risto » 20 Mar 2019, 10:55

Koliko traje odobrenje kredita u danima? Pričam o situaciji kada niste već u proceduri, znači od profakture i aplikacije za kredit do konačne uplate?

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Kupovina novog automobila

Post od maniaxxx » 20 Mar 2019, 11:02

Nemam pojma :oops: . Ali normalno ako je kreditna sposobnost ok mislim da vise od 3,4 dana ne bi smelo da traje.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina novog automobila

Post od Woodoo » 20 Mar 2019, 11:24

lami je napisao:
20 Mar 2019, 09:51
Pretpostavljam da ima veze kes, ako prodavac nudi beskamatni kredit. Njega to sigurno kosta.
Ovo može da važi na mestima gde je prodavac istovremeno i uvoznik, npr u Kiji i Hyundaiju imaš jednu cenu za "beskamatno" a drugu za "svoje" finansiranje. Ako npr uvoznik koji se ne bavi maloprodajom napravi dogovor sa bankom i plati kamatu a prodaje vozila isključivo preko dilera onda diler nema mogućnosti da umanji iznos za visinu koja se plaća banci (Reno, Opel...).

Odgovori