Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Joker » 25 Feb 2021, 21:29

Na polovnu robu garancija je 1 godina ne 2

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Bax » 25 Feb 2021, 21:34

Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 25 Feb 2021, 21:37

fiskalni racun koji ide uz fakturu na vase ime izdaje onaj ko je uvezao i carinio auto a to ne mora biti plac sa kog kupujete ako on nije direktan uvoznik, ako se kola carine u SU onda plac ne moze da vam izda nista, on je samo posrednik u kupovini izmedju vas i neke tamo firme iz SU koja je fiktivno uvezla i vama prodala auto.

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Joker » 25 Feb 2021, 21:39

Zato sam i pitao da li plac izdaje račun.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 25 Feb 2021, 21:45

Iz iskustva sa postupkom kupovine mog auta pre 3 godine.
Moj auto je carinjen u SU, kupljen u BG od firme iz BG uz fiskalni račun i račun/fakturu.
Jedino je fiskalni izdat na manju vrednost od one koja je faktički isplaćena, posle sam čuo da se "tako radi".

(to da je carinjen u SU, po kojoj ceni je uvezen/plaćen porez, kako je prevezen u zemlju itd piše u JCI uvoznoj deklaraciji koju izdaje carina, a koja se dobija uz auto jer je potreban za prvu registraciju u Srbiju, barem ovde to traži MUP).

Plac je firma (doo uglavnom registrovan, ,može i kao PR ali za takve ne znam) kao i svaka druga koja radi maloprodaju i izdaje račun kupcu. Ko je i gde uvezao/carinio nema nikakvog uticaja...svejedno je da li je auto, mobilni telefon, sokovnik ili šolja za kafu.

Da li se kupuje direktno od uvoznika ili nekoga dalje u trgovačkom lancu ne menja odnose kupca sa prodavcem, garancija tj saobraznost traje 12 meseci ako nije drugačije ugovoreno (napisano ekslpicitno na računu).

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od kami » 25 Feb 2021, 22:36

Koja su prava kupca u tom slucaju? Na sta ima pravo na garanciju?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 25 Feb 2021, 22:40

@ljubitelj

dobro moze tako da se napravi sema da ovaj iz BG kupi preko racuna auto od firme iz SU koja je uvezla i carinila auto i tako prodje jeftinije sa carinom koja se inace po difoltu radi jeftinije u SU, pa je ovaj iz SU dao fakturu njima a oni je napravili na kupca kasnije, u ovom slucaju tebe, nije mi to palo na pamet.

to sto se carini i izdaju racuni na manju vrednost je normalno.

vrlo je upitno na sta kupac ima pravo na garanciju kod polovne robe, to je izgleda teoretski tako ali prakticno je pitanje dal ista mozes da dobijes na sudu recimo

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dzonic87 » 25 Feb 2021, 23:00

Po difoltu ne znam na kojoj carini, a da nije SU, bi radili prihvatili cenu za bmw F10 2015 na 4.5k eur

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od kami » 25 Feb 2021, 23:26

Skupo to

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dragvorl » 25 Feb 2021, 23:39

Evo ovako izgleda fiskalni za auto.
Prikačeni fajlovi
IMG_0873.jpg
IMG_0873.jpg (79.69 KiB) Pogledano 578 puta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 26 Feb 2021, 07:58

Firme preko računa kupuju i prodaju tj trguju robom, legalni način poslovanja.
Ilegalni način je postojanje posrednika fizičkih lica i isplate u kešu izmedju učesnika u trgovini, iliti jednostavnije klasičan šverc komerc/ buvljak trgovina što se kaže.

Što se tiče prava na ostvarivanje garancije manje više je simbolično u praksi, kao i što je pravo garancije na (karakteristike, kvalitet) struju, vodu iz česme, sveže mleko i/ili druge kvarljive robe čije se karakteristike menjaju od slučaja do slučaja tj primerka do primerka a odstupanje od karakteristika teško dokaziv postupak.

Ne treba pri kupovini polovnog auta na placu nešto ozbiljno računati na pisanu garanciju, najbolje je smatrati da se auto kupuje u vidjenom stanju i stoga što bolje ga pregledati koliko se može.

Doći će i kod nas kada se razvije tržište polovanjaka do diferencijacije firmi pa će i garancija kao u Nemačkoj biti i nešto više od slova na papiru, biće važna i dugoročna reputacija firme- placa a takve firme će opstati na kraju.

U konkretnom slučaju garancija na auto je ograničena i samim postojanjem firme-placa. Ko garantuje da neki DOO neće biti ugašen 2 meseca ili 3 dana po prodaji / kupovini automobila.

Kao što je bilo slučajeva sa gašenjem firmi koje su se bavile belom tehnikom i prestankom garancije na (novo kupljenu) robu.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 26 Feb 2021, 08:21

Zato i pricam ljudima stalno da se ne pecaju i ne zanose sa garancijom prilikom kupovine polovnog auta ma sta im prodavac obecavao ili pisao na papiru to je u praksi jako tesko ostvarivo, vec sam pisao da su ljudi imali losa iskustva sa takvim garancijama a i sto neko rece garancija se daje na delove koji se fakticki i ne kvare sem u ekstremnim slucajevima u kojima ti ni garancija ne pomaze

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dzonic87 » 26 Feb 2021, 08:42

Ovde jedino bitno jeste garancija na legalnost :) Ovo ostalo možemo okačiti mački o rep... Ionako je bitno, samo, da kupimo auto sa manje od 100k km na satu, za trećinu cene novog ;)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Bax » 26 Feb 2021, 08:47

Ako cemo iskreno, red bi bilo da kupac dobije bar radnu garanciju od 7 dana, to se podrazumeva kad se nekime proda nesto polovno. Kako bi se izbeglo brukanje....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 26 Feb 2021, 09:16

Jos nisam cuo sa je neko dobio tu radnu garanciju, ja sam prvi kupio auto iz uvoza koji je poceo sa zeza vec sledeceg dana voznje ali jbg svestan sam bio da sam kupio polovan auto

Odgovori