Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Bax » 26 Feb 2021, 09:19

To je dzentlmenski sporazum. Podrazumeva se, da ako mi neko sutra kaze, crkao mi je tvoj auto, rekao bih mu vrati mi auti, evo ti pare.

Tako je i moj rodjak uzeo Punta pre 2 meseca. Dobio je auto na nedelju dana, da vidi jel mu odgovara, potom je dao pare.
Ali moras da imas moralne ljude sa obe strane tog dila. Tu ne stiti zakon, vec obraz.
Poslednja izmena od Bax u 26 Feb 2021, 09:23, izmenjeno 1 put ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1364
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Momčilo » 26 Feb 2021, 09:22

Baš tako. Očekujem da se u 7 dana vožnje može videti da li je auto ok ili ne, odnosno da li je nešto zamaskirano samo.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ikac2000 » 26 Feb 2021, 09:23

U DE na svim placevima obavezna garancija je 6 meseci, i koliko znam postuje se. Inace svi imaju osiguranje za advokata, pa nije problem tuziti bilo koha ako zeza.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Bax » 26 Feb 2021, 09:36

Svojevremeno, u proslom zivotu, sam imao neku semu gde sam preprodavao vrhunske polovne monitore, znaci top klasa, Eizo, Micibishi i sl, nesto sto se nije ni uvozilo kao novo kod nas, jer su kostali hiljade maraka kao novi.

Svaki koji sam uzeo posle pregleda, dobio bi 6 meseci prave garancije. Isli su kao alva, jer su bili fantasticni.
Ima jedna analogija sa kolima, uglavnom su svi imali servisni meni, gde su mogli da se ocitaju radni sati. Ostrina slike je po pravilu bila direktno ekvovalentna radnim satima, bez greske.

Ja sam prakticno naplacivao svoje znanje da izaverem uvek najbolji primerak iz te gomile.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 26 Feb 2021, 09:52

Potvrdjujem iskustveno.

Imam ja jedan takav koji je sasvim slučajno završio kod mene za 10 ili 20 evra, Hitachi/ Siemens profi monitor.
Prodat mi je kao poluispravan a u stvari trebalo je dobroooo izduvavanje i čišćenje iznutra i rekalibracija.
rekli su mi da iznutra nešto varniči i da je za delove, da neće ni mesec dana izdržati
Kod mene je već dugo, slabo se koristi inače jer je na desktopu koji i ne koristim.

Pre toga bio korišćen na aerodromu na šalteru Lufthanse (ima nalepnicu sa brojem pa otuda znam poreklo) i posle kod programera, ukratko satima i satima svakog dana a slika je i dalje fantastična.
Ali taj monitor kada sam tražio uputstvo i više podataka na netu je koštao kao novi nešto baš puno, blizu 3.000 DEM čini mi se a 19 cola je.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dzonic87 » 26 Feb 2021, 11:06

ikac2000 je napisao:
26 Feb 2021, 09:23
U DE na svim placevima obavezna garancija je 6 meseci, i koliko znam postuje se. Inace svi imaju osiguranje za advokata, pa nije problem tuziti bilo koha ako zeza.
Nemačka je uređena država i njima je trebalo dosta vremena da dovedu taj sektor u neke normalne okvire. A i oni su ranije imali sve i svašta. I dan danas imaju veliki broj vozila sa vraćenom kilometražom (kao što znaš veliki broj ljudi koji dosta prelazi vrši vraćanje kilometraže u toku godine kod Hasana :D )
Čak i sami placevi u Nemačkoj danas biraju koja vozila prodaju u Nemačkoj a koja vozila preferiraju za "izvoz" pa se ona nude preprodavcima u Istočnoj Evropi. Mnogi naši mali preprodavci imaju kontakte sa placevima u Nemačkoj odakle dobijaju pogodna vozila.

Elem da bi se postavio neki red, mora ozbiljnije da se pristupi rešavanju ovog problema od vrha - doći će jednom na red, ali kada - ne zna se (trenutno mnogo vaćnije stvari treba urediti).
90% auto kuća/placeva u Srbiji ti izdaje račun na cifru koja je daleko niža od cene vozila - i kada se žališ na "garanciju" šta možeš zauzvrat uraditi? Da vratiš auto i dobiješ natrag 500k rsd (koliko stoji na računu) za auto koji je koštao 15k eur :)
Kada sam konsultovao prijatelja advokata kako tužiti plac za najjednostavniju prevaru oko kilometraže recimo, kaže da je postupak dokazivanja neisplativ. Jer sud neće prihvatiti nikakve autodna, carvertical, internet izveštaje - nego ti moraš obezbediti dokumentaciju (iz recimo tehničkog pregleda, dokumentacije druge države) i to zvaničnu (sam proces je nekad nemoguće završiti, jer i drugoj strani moraš dokazati da si sada ti vlasnik vozila), pa onda prevod te dokumentacije, pa na kraju dolaziš do toga da onda i druga strana dođe do toga da ona nije vratila kilometražu već neki posrednik između
:D Što bi rekli, za vozila iz uvoza mrka kapa još uvek.
Ne znam kako je to na nivou EU i država članica, možda između nekih ide dobro ta razmena i provera, ali recimo milion vozila se uveze u Rumuniju i Bugarsku koja su još veće groblje od ovih koja stignu kod nas (jer tamo nikakvih ograničenja o uvozu nema iz ostalih država EU, pa se dovoze vozila koja i nemaju točkove).

Za sada ljudima ostaje da samo što više otvore oči i izvrše detaljnu proveru primerka automobila i da se naoružaju strpljenjem.
Moj neki rezon jeste da se prvo po broju šasije proveri sve šta može (ovlašćeni servisi, internet izveštaji ukoliko postoje), pa onda detaljni pregled enterijera, probna vožnja - pa ako imate mogućnosti i odlazak do nekog servisa na pregled ili kako već i na kraju :pop:

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8049
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 26 Feb 2021, 11:22

Kako ja kao prodavac npr. mogu da znam dal je km prava ili nije, ja sam tako kupio auto sa stranog oglasa bilo od vlasnika ili preprodavca tamo i tako ga prodajem ovde, ne mogu da znam dal je prava km ili je neko tamo vratio niti me zanima, mogu samo da verujem u njihovo postenje kao sto neko moze ili ne mora isto tako i meni da veruje, meni je savest cista i naravno da nikom me mogu da garantujem nista oko toga i naravno da je kupac taj koji mora da otvori cetvoro oci pri kupovini nemam sta ja da ga ubedjujem niti mu garantujem svako kad kupuje kola gleda sta misli da treba da gleda, i meni u stranom oglasu isto pise auto se kupuje u vidjenom stanju bez ikakve garancije a moje je da vidim dal mi to odgovara ili ne.

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Joker » 26 Feb 2021, 11:33

Kupovina od fizičkog lica se tako i obavlja. Kupljeno u viđenom stanju.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Saša » 26 Feb 2021, 11:39

Zato je novo iz raja izašlo. Pa makar i nešto jeftinije. :)

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od stefanan » 26 Feb 2021, 11:42

Joker je napisao:Kupovina od fizičkog lica se tako i obavlja. Kupljeno u viđenom stanju.
Kupovina u vidjenom stanju nije isto što i neodgovornost za nedostatke

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk


Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Joker » 26 Feb 2021, 11:53

Ako dobro znam (nisam pravnik) ako u ugovoru stoji "kupljeno u viđenom stanju", kupac može u roku od 8 dana da prijavi nedostatak, ali ne i kasnije.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od cozmo » 26 Feb 2021, 14:33

Danas, posle velikog servisa, proverio sam sta je uradio S AUTO plac kada sam kupio moj 307.

Sve je ispostovano, dakle uradili su veliki servis (mali sam odmah na sledecm utvrdio da su radili, a ovo nismo rasturali jer sam imao pisanu garanciju na godinu dana i 15.000km). Stavili su SKF delove, dobrog kvaliteta. Sve je kao novo posle 51.000km.

Naravno, veliki servis sam uradio iz predostroznosti, preporuka je 60.000km ili 3 godine ako se ne zna koji su delovi stavljeni (nije mi bilo receno na placu).

Tako da, iako sam cuo neke losije stvari za taj plac, meni su ipak sve odradili kako je napisano u knjizici i garanciji.

Ne znam kakvi su sad, kako rade, ali od mene imaju ipak preporuku. Koleginici, koja je kupila kod njih, su zamenili, u garanciji, diskove i plocice naprimer.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Bax » 26 Feb 2021, 14:39

OMP je napisao:
26 Feb 2021, 11:22
Kako ja kao prodavac npr. mogu da znam dal je km prava ili nije, ja sam tako kupio auto sa stranog oglasa bilo od vlasnika ili preprodavca tamo i tako ga prodajem ovde, ne mogu da znam dal je prava km ili je neko tamo vratio niti me zanima, mogu samo da verujem u njihovo postenje kao sto neko moze ili ne mora isto tako i meni da veruje, meni je savest cista i naravno da nikom me mogu da garantujem nista oko toga i naravno da je kupac taj koji mora da otvori cetvoro oci pri kupovini nemam sta ja da ga ubedjujem niti mu garantujem svako kad kupuje kola gleda sta misli da treba da gleda, i meni u stranom oglasu isto pise auto se kupuje u vidjenom stanju bez ikakve garancije a moje je da vidim dal mi to odgovara ili ne.
Pa da, al ne izgleda ovako opis tvog auta u oglasima.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8049
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 26 Feb 2021, 14:50

Ne razumem sta si hteo da kazes?

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Bax » 26 Feb 2021, 15:21

Nije vazno, necu da tupim oko toga. trgovina polovnim kolima nije neki humanitaran poziv, tako da ne trosim bezveze memoriju foruma. Radi se da se zaradi, ne da se usrece siroke narodne mase.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Odgovori