Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
dejanvp
Postovi: 306
Pridružio se: 07 Apr 2014, 17:25
Garaža: Mercedes C200 Kompressor Sportcoupe, Fiat Brava 1,6 16v
Lokacija: Velika Plana

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dejanvp » 26 Feb 2021, 15:29

Markovic auto iz Loznice? Imaju automobile iz CH, da li se zna nesto o njima?

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od stefanan » 26 Feb 2021, 15:39

Bax je napisao:Nije vazno, necu da tupim oko toga. trgovina polovnim kolima nije neki humanitaran poziv, tako da ne trosim bezveze memoriju foruma. Radi se da se zaradi, ne da se usrece siroke narodne mase.
Naravno,ali ako se profesionalno bavis tim poslom ne možeš da varas ljude

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8043
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 26 Feb 2021, 16:29

svako radi kako misli da treba a kupci uvek prepoznaju ko je prevarant a ko nije, meni je dovoljno sto me neretko pozove neka stara musterija ili preporuci nekom svom prijatelju, kolegi, rodjaku, i sl. prodao sam dosta kola upravo tako.... neka misli ko kako hoce mene nikad misljenja drugih nisu ni zanimala za bilo sta u zivotu pa ni za ovo, ko treba da zna taj zna a dovoljno mi je kad me neko pozove i kaze kupio sam auto o tog i tog dao mi je tvoj broj hocu auto za sebe.

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Munja666 » 26 Feb 2021, 17:06

OMP je napisao:fiskalni racun koji ide uz fakturu na vase ime izdaje onaj ko je uvezao i carinio auto a to ne mora biti plac sa kog kupujete ako on nije direktan uvoznik, ako se kola carine u SU onda plac ne moze da vam izda nista, on je samo posrednik u kupovini izmedju vas i neke tamo firme iz SU koja je fiktivno uvezla i vama prodala auto.
Baš ovakav sličan odgovor sam dobio kada sam pozvao jedan plac danas da proverim kako izdaju papire, da li se dobije račun i slično. Odgovor je bio da plac ima papire sa carine, carinsku deklaraciju ili kako se to već zove, a fakturu, račun i sve ostalo što traži MUP prilikom registracije izdaje firma iz Subotice koja je i carinila vozilo. Tako da onda ispada da plac svu odgovornost prebacuje na špeditera iz Subotice.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dzonic87 » 26 Feb 2021, 17:14

95% placeva koji rade uvoz tako radi...
Imaš nekoliko placeva koji se bave samo domaćim vozilima (recimo Auto365 u Surčinu) i tu ide isplata kompletno preko računa

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8043
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 26 Feb 2021, 18:10

to je i najlogicnije da rade ako vec sami placevi nisu direktni uvoznici pa oni stvarno i carine vozila.
ovo kako je ljubitelj napisao, jedino mi ima smisla ako je taj plac iz SU direktni uvoznik a ovaj iz BG stvarno kupuje auto od njih a ne direktno iz inostranstva.
vecina placeva sama kupuje kola u inostranstvu a te firme iz SU su samo fiktivni uvoznici koji vrse uslugu placevima i fizickim licima koja uvoze.

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 26 Feb 2021, 20:45

Svejedno je koja je firma uvezla robu, za kupca je bitan prodavac robe koju kupuje od njega.
Prodavac firma i kupac ulaze u kupoprodajni odnos, prodavac firma izdaje fiskalni račun i veliki račun/fakturu.
I ta firma prodavac je davalac uslova prodaje, garancije i ima svu odgovornost prema kupcu.

Do krajnjeg kupca roba može i više puta da promeni vlasnika tj firme kupuju i prodaju u lancu trgovine.

Ako sam dobro shvatio tok trgovine to što omp opisuje se nekada zove i uslužna prodaja (bez pravnog vlasništva nad robom) za neko treće lice, u suštini nije baš legalno jer firma koja nešto prodaje mora da ima i ulaz robe, tj ulaznu fakturu.
A toga ovde nema.

U suštini radi se o prikrivenom buvljačkom radu na crno, gde jedan uzima pare (od kupvca) za robu koju nije njegova uopšte uz časnu reč da će pare proslediti pravom vlasniku a ovaj izdati pravi račun i opet preko posrednika dostaviti kupcu. Zapravo posrednik fiktivno izigrava da je firma a nije to niti ima bilo šta u celom poslu obavezujuće.

Kupiti auto od takvog "prodavca" koji i nije prodavac formalno je rizik sam po sebi, ne znam ko svesno ulazi u takve kombinacije ali treba biti oprezan i dobro proveriti ljude sa kojima se radi ako se ikako može.
Da ne bude da se ostane i bez para i bez auta.

To se radilo 90tih u doba divljeg uvoza i šverca, mislio sam da je iščezlo u današnje doba, ako sam uopšte pohvatao tu komplikovanu priču ko je ovde u opisima špediter, ko je uvoznik, ko prodavac na veliko a ko prodavac na malo (koji zapravo i prodaje auto i izdaje fiskalni).

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Munja666 » 26 Feb 2021, 20:54

ljubitelj je napisao:
26 Feb 2021, 20:45

Kupiti auto od takvog "prodavca" koji i nije prodavac formalno je rizik sam po sebi, ne znam ko svesno ulazi u takve kombinacije ali treba biti oprezan i dobro proveriti ljude sa kojima se radi ako se ikako može.
Da ne bude da se ostane i bez para i bez auta.

To se radilo 90tih u doba divljeg uvoza i šverca, mislio sam da je iščezlo u današnje doba, ako sam uopšte pohvatao tu komplikovanu priču ko je ovde u opisima špediter, ko je uvoznik, ko prodavac na veliko a ko prodavac na malo (koji zapravo i prodaje auto i izdaje fiskalni).
Ne znam, ja koliko sam skapirao u praksi je izgleda skoro uvek ovakva priča (možda ima izuzetaka, ne tvrdim) da se papiri, računi, fakture vode na tu firmu, špeditera koja zapravo carini automobil i nigde se ne pominje u papirima krajnja firma, DOO, plac kako god, koja zapravo prodaje auto, odnosno uzima novac od krajnjeg kupca. Po toj logici ispada da za bilo kakav problem sa legalnošću ili bilo čim drugim zakonski može da se goni samo ta špediterska firma, a ne sam plac koji je uzeo novac, zar ne?

Ralee
Postovi: 3479
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Ralee » 26 Feb 2021, 21:42

Saša je napisao:Zato je novo iz raja izašlo. Pa makar i nešto jeftinije. :)

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
Hvala bogu, da nas ne farbaju prevaranti, kojih izgleda i ovde na forumu ima u izobilju.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8043
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 26 Feb 2021, 21:44

ljubitelj je napisao:
26 Feb 2021, 20:45


U suštini radi se o prikrivenom buvljačkom radu na crno, gde jedan uzima pare (od kupvca) za robu koju nije njegova uopšte uz časnu reč da će pare proslediti pravom vlasniku a ovaj izdati pravi račun i opet preko posrednika dostaviti kupcu. Zapravo posrednik fiktivno izigrava da je firma a nije to niti ima bilo šta u celom poslu obavezujuće.


ne znam odakle ti ovo....pa taj plac je morao sve to da plati, sam auto i carinu i troskove, ta druga firma je samo fiktivno tu da premosti papiroloski i proceduralno ono sto plac ili fizicko lice ne moze jer nisu direktni uvoznici i naravno ta firma ti mora izdati fakturu i fiskalni jer je ona jedina validna u celoj prici jer je zapravo ona i uvezla auto makar kroz proces i papire. Sam plac je fizicki stvarno kupio auto u CH, D ili gde god, platio carinu tj porez toj firmi recimo u SU, platio i troskove usluge te firme, platio homologaciju i tebi ga prodaje na kraju ali ipak ne moze da ti izda fakturu zbog zakona..... da sve to plac nije platio taj auto realno ne bi ni mogao biti kod njega ne bi imao carinsku deklaraciju i homologaciju a bez toga ne mozes ni da kupis auto tj registrujes. Isto vazi i za kupovinu od fizickog lica gde je ovaj proces neizbezan dok kod placeva ipak moze biti drugacije kao u tvom slucaju koji si opisao ili kad je sam plac direktan uvoznik.
to je bre sve sasvim normalno, pa moj brat je spediter, roba kad se uvozi u SRB mora da prodje preko njega tj njegovu firmu, on je carini za neku drugu firmu tj vrsi uslugu jer ne moze ta firma sama da carini robu mora preko speditera, no nebitno da se ne zamaramo papirologijom i pravnim aspektima koje ocigledno ni ne poznajemo da bi toliko detaljno pricali o tome, svakako sanse su male da te neko zezne oko kupovine sa placa ili fizickog lica a vezano za papirologiju sem da ti uvali krš auto ali to vec moras sam da gledas i procenis ako vec ne verujes prodavcima
Poslednja izmena od OMP u 26 Feb 2021, 21:50, izmenjeno 2 puta ukupno.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ftj » 26 Feb 2021, 21:48

Jao ljubitelju pa tako ti radi 99% autoplaceva kod nas. Jednostavno u toj utakmici pobedjuje niza cena a ona se ostvaruje budzenjem faktura i smanjivanjem poreza. Zato se i najcesce preko autoplaca ne moze ostvariti auto kredit. Ima izuzetaka naravno.

Korisnikov avatar
AleksaM
Postovi: 513
Pridružio se: 26 Okt 2015, 00:06
Garaža: VW Golf 6 1.4TSI
Lokacija: Belgrade

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od AleksaM » 26 Feb 2021, 21:51

Momci, u planu je da se kupi u inostranstvu auto koji je mild hybrid, da li su oni oslobođeni carine?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8043
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 26 Feb 2021, 21:54

carine je oslobodjen svaki auto koji se uvozi, sem ako ne uvozis iz neke zemlje van EU, placas samo porez a porez na hibrid mislim da nema ali nisam siguran

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od kami » 26 Feb 2021, 21:58

Placa se porez, platio ja na Peugeot 508 2015 diesel+electric.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
mtlmiki
Postovi: 102
Pridružio se: 08 Okt 2017, 01:17

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od mtlmiki » 26 Feb 2021, 22:01

Evo sa moje fakture iz 2017.
Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori