Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od NeLePFC » 03 Apr 2020, 14:19

E sad ako uzmem dizel Picasso,jel to bas toliki najeb sto se tice odrzavanja ako izuzmemo taj cuveni plivajuci zamajac. Sta tu jos bude problematicno a da je skuplje sto se tice popravki ?

ljubitelj
Postovi: 10581
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 03 Apr 2020, 17:14

Ništa posebno drugačije u odnosu na druge dizele, standardno komplet sistem ubrizgavanja se haba ionako stalno tokom rada i samo zavisi koliko je još ostalo života u pojedinim komponentama do stanja da je potebna zamena.
Ugrubo, 200-300 do 2,000 evra zavisno od obima potrebne popravke i novi ili polovnidelovi..

I naravno ostalo, kočnice( diskovi, pločice, creva, cevi, sajle), razni gumeni nosači,, amortizeri, možda poneki kraj spone, akumulator, grejači i slično...tu i tamo poneki senzor periferije.
To je sve relativno jeftino pojedinačno a kada se nakupi dodje i do 600-800 evra+rad. Možda bude potreban i veliki servis, to je još 200-250+ evra zavisno od odabira delova original ili aftermarket.

Ali, uglavnom treba da imaš veliku nesreću da se baš sve što treba zameniti nadje istovremeno na tom nekom autu koji bi da uzmeš.

Zato i pričamo ovde da se manje gleda model kao model nego konkretno stanje nekog primerka i kako je prethodno održavan (što se uglavnom vidi).

Ono što se ne može unapred videti, čuti, osetiti, proveriti je stanje sistema prerade izduvnih gasova, pre svega DPF filtera i koliko još ima do zamene. To može da bude trošak od 150 do 600 evra za PSA koliko ja znam cene. Kod PSA nema čiščenja pošto se osim produkata sagorevanja talože ostaci Cerina (gvođdje) koji se ne mogu spaliti niti čistiti pa je samo zamena filtera trajno rešenje.

Ako je auto unutar 10 godina od prve registracije i odredjene kilometraže postoji mogućnost da je zamena filtera besplatna u ovlašćenom servisu, što treba proveriti prema broju šasije da li upada u tu zakonsku obavezu proizvodjača.
Poslednja izmena od ljubitelj u 03 Apr 2020, 17:21, izmenjeno 1 put ukupno.

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od NeLePFC » 03 Apr 2020, 17:18

Hvala :) Kako mislis vidi se? Kako mogu da provalim posle svih sredjivanja i sminkanja kakvo je realno stanje? Razume se poveo bih majstora,ali opet oni to tako lepo upakuju da verujem da nije jednostavno pregledati sve. Kako mogu da vidim u kakvom su stanju taj zamajac,menjac i ostali bitni delovi? Na sta konkretno obratiti paznju?

ljubitelj
Postovi: 10581
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 03 Apr 2020, 17:24

Pa lepo vidi se kako je ranije održavan, koji su delovi stavljani (npr kaiševi, koji brend, koji datum) a ovo što si izdvojio se oseti i pre svega čuje.
Svi pokretni delovi ostavljaju karakterističan zvuk u radu, nepravilnost se obično čuje po promeni zvuka i/ili po još nekim dodatnim zvucima kojje ne treba da ima.

To isto važi i za vešanje.

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od NeLePFC » 03 Apr 2020, 17:28

A kakav je robotik menjac? Uglavnom na C4 Picasso vidim da ih ima. Rece mi covek da su bolji i od automatskih i od manuelnih menjaca? To mi je naravno rekao trgovac pa sam uzeo sa rezervom,prvi put cujem za iste,a njegov stav da ni moj majstor verovatno ne bi znao sta je je malo bezobrazan i potcenjivacki pa sam zaobisao taj auto,mada me zanima generalno sta sa takvim menjacima?

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Ivan » 03 Apr 2020, 17:47

Preprodavac... nema potrebe ni da mu lepim epitete, ti "robotik" menjaci losiji su i od manuelnih i od pravih automatika, bukvalno najgora opcija.

Taj menjac je po principu rada kao "selespeed" iz punta 2 i alfe 147 ako si cuo za taj menjac, u sustini robotizovani manuel, dakle manuelni menjac + mehatronika sa automatika :)
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od NeLePFC » 03 Apr 2020, 17:51

Fascinantno mi je koliko ovde ima ljutitelja i poznavalaca automobila. To je za mene kvantna fizika. Bas nista se ne razumem,iako vozim auto 10ak godina. No dobro,svako treba da radi ono u sta se razume,a meni je mnogo lakse da pitam. Uvek ima dobrih ljudi da pomognu :)

ljubitelj
Postovi: 10581
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 03 Apr 2020, 17:58

Bolji u čemu, treba definisati kriterijum.
Trgovci, kao i novinari, obično ne barataju pouzdanim informacijama i skloni su prepričavanju napamet onoga što su negde od nekoga negde čuli/pričitali ali bez razumevanja suštine i stvarnog poznavanja stvari odnosno provere onoga što su čuli.

Ja imam iskustva samo sa manuelnim i sa hidro automaticima. Oba tipa su uglavnom bez problema i posebnog održavanja prvih 200-300,000km (ako nije neka fabrička greška pa inače neki model kraće traje tj ubrzano se haba).
I tada obično se lamela (lamelice kod automata) potroši a ide u paketu sa njom i ostatak kompleta kvačila+zamajac i manuelac je opet ko nov.

To sve ako nije auto korišćen pretežno u gradu, tada bude i upola kraći intervala kada je potreban servis.

Uglavnom kada auto dodje u okolinu 150-180,000km kreće period kada razne stvari dolaze na red tj zamenu/servis.
Ovo nije fiksno ali jeste često radni vek pojedinih sklopova koji se troše tokom rada poput kočnica i amortizera, kaiševa itd.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 03 Apr 2020, 18:30

mislim da sam ti vec pisao da ne gledas taj BMP6 menjac kod citroena, losi su, kao i vecina tih robotizovanih menjaca koji u stvari rade po principu hidraulika+elektronika, nekad stvarno glupa stvar moze da ga zeza a nekad bude ozbiljan problem.

Nemoj da te plasi plivajuci, on se uglavnom cuje tako da ako vodis majstora sa sobom lako ce provaliti dal je dobar i kakav je plivajuci kao i sam set kvacila. Okvirna cena pluvajuceg zamajca+set kvacila je oko 500e za taj auto, jeste skupo ovako na prvu ali to sredis jednom i miran si, druga opcija je da se kupi dobar polovan plivajuci, nije ga tesko naci jer bar tih automobila ima dosta rasturenh a dobrih iz uvoza a cena je znacajno manja.

Ono ako gledas sta sve moze da te snadje na nekom autu bolje ga i ne kupuj ali to nije normalno razmisljanje, polazis od toga da u startu kupis primerak sa sto manje ulaganja, zato i vodis majstora ili teraj auto u neki servis na proveru posto vec ne mozes sam.

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od NeLePFC » 03 Apr 2020, 18:36

Kontao sam da je ipak najbolje da ga proverim u ovlascenom servisu. Koliko moze da kosta takav pregled? Meni je i dalje favorit taj C4 Picasso 1.6hdi,mozda i bolje da je dizel posto bih dosta putovao sa njim (letovanja,zimovanja). Nemam pojma,nisam pametan :) Znam da sam vec dosadio svima na ovom podforumu,kao da kupujem jahtu,ali opet kazem kad vec imam slobodnog vremena na pretek,gledam sve natenane

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 03 Apr 2020, 19:27

cena pregleda vrv zavisi od toga sta i kako gledaju, da li samo vizuelni pregled na dizalici ili i kacenje dijagnostike i sl. stvari za detaljniji pregled, mislm da je ovako klasican pregled 2-3.000din a nesto mi se cini da sam negde procitao neki detaljniji pregled da je 50ak eura ne znam koji bese auto i servis

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Heineken » 04 Apr 2020, 00:40

Koje dranje, ovlasceni servis Stojanov u NS za full pregled Alfe 159 uzima 2400 dinara. Od vizuelnog pregleda do dijagnostike . Skoro sat vremena traje. Tako da je tih 50 e jaka cena bas bas

ljubitelj
Postovi: 10581
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 04 Apr 2020, 08:25

I je li daju pismeni izveštaj o pregledanim elementiuma i konstatovanom/izmerenom stanju?
Je li daju garanciju na svoj rad tj pregled?

Nešto mi je mnogo kratko, ja još nisam uspeo da iuradim pregled ispod 3-4 sata i to ne baš detaljni uz kraktkih 1/2 sata odvojenih za vožnju/probu ukoliko se može.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 04 Apr 2020, 08:41

sta si pregledao 3-4 sata i ko je taj prodavac koji je odvojio toliko vremena da se bakce sa tobom :)

kakvu pismenu garanciju da ti neko da na pregled? moze da ti napise sta je pregledao ali koja je svrha garancije kad to sto je pregledao moze da crkne cim izadjes iz servisa, polovan auto

sad nesto gledam na netu i naleteh na ovo kod Radulovica
MI VIDIMO ONO ŠTO DRUGI NE VIDE.
360° PREGLED BMW VOZILA.

Kompletan pregled BMW vozila u 6 tačaka, koji podrazumeva 23 različite dijagnoze. Kako bi vaš BMW ostao BMW posetite naš servis i u roku od samo 45 minuta dobićete detaljan izveštaj o stanju vašeg vozila.

Od 1. do 30. septembra iskoristite PROMO PERIOD od 14 do 17 časova i izvršite 360° pregled vozila po promotivnoj ceni od 1.980 RSD.

Redovna cena 360° pregleda vozila u periodu od 8:30 do 14 časova iznosi 7.128 RSD.
kod Stojanova je pregled 2400din, vizuelni pregled, dijagnostika, kocnice, trap.

ljubitelj
Postovi: 10581
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 04 Apr 2020, 09:47

Ovlašćeni servisi napismeno daju šta su pregledali, zatečeno stanje, izmereni habajući delovi, preporuka šta je potrebno menjati,,,stanje havarisanosti tj debljine laka na karakterističnim mestima i još svašta što je uobičajeno za jedan takav detaljana pregled a garancija se odnosi na to šta su zatekli tj podatke koje su naveli u svom izveštaju.
Tako slično izveštaj p oobimu daju i npr Dekra i drugi procenitelji pri pregledu vozila.

Ako ovlašćeni i prodaje to vozilo koje pregleda, onda daje i garanciju (iliti saobraznost) a svakako to mora da ide pismenim putem.

Šta znači vizuelni pregled na brzaka?
Da nije raspadnuti krš, i šta se sve pregleda tj koje tačke za tih pola sata ?

Šta tebi znači da opisujem šta ja mogu da utvrdim za 3-4 sata pregleda, ja vidim, izmerim i čujem jedno ti možda nešto drugo.
Neke stvari možda ti i ne bi obuhvatio pregledom.

Uglavnom, ima jedno 70tak tačaka za pregledati na polovnom autu, svaka po 2-5 minuta oduzme, neka i kraće ali ima tu podosta posla. A dobro je ako je ikako moguće i provozati što opet zahteva i vreme.
Treba i porazgovarati sa prodavcem, svašta se tu može čuti a i proceniti o kome je reč tj stavu i odnosu prema samoj prodaji.
Nekada je taj razgovor važniji za odustajanje od auta od samog pregleda i onoga što se vidi na prvi pogled.

Uzmeš tabelu, olovku u ruke i dok popuniš do kraja začudiš se koliko je vremena prošlo...

Kome je mnogo da plati pregled više od 10-20tak evra a pri tome ulaže 100 puta barem veći novac ja poštujem odabir. Svako bira nivo usluge koja mu je potrebna.

Što površniji pregled to posle više šanse za iznenadjenje.

Odgovori