Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Ivan » 28 Avg 2020, 18:54

Dimna zavesa sto kaze sloba, cak sam i dosta automobila iz svajcarske proveravao i imali su vracenu kilometrazu pre uvoza makar za 30kkm.

Takodje svaki prodavac, a preprodavac pogotovo ima neku logiku zasto su bas njegovi automobili najbolji.

Tako ovaj sto uvozi na 10 i vise automobila moze da kaze da on probere najbolje primerke, a ovi sitniji nakupci sto nemaju preferencijalni tretman uzmu lesine koje niko nece pa ih natenane lickaju u svom dvoristu pa tek onda na oglas.

Pa takodje dosta automobila od prvog i jedinog vlasnika su precenjeni i neodrzavani krsevi, nisu navikli da odrzavaju auto, a posle i kada nesto treba izbegavaju ako bas ne mora jer je auto star npr 10g i vredi frakciju novog.

Pravilo je da nema pravila osim da ne verujem nikom :)

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 28 Avg 2020, 18:59

Ivan je napisao:
28 Avg 2020, 18:54
cak sam i dosta automobila iz svajcarske proveravao i imali su vracenu kilometrazu pre uvoza makar za 30kkm.

pa nije ih sigurno svajcarac vratio, nego onaj ko ga je kupio, vrate km pre carinjenja ili odmah ako imaju nekog u CH pre tovarenja na slep, nije to nista cudno tako se i radi ko hoce da vrati.


svako ima pravo na svoje misljenje i izbor, samo ne treba generalizovati stvari, ja npr. nov auto ne bih ni u ludilu kupio, meni licno je to besmisleno bacanje para.

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ftj » 28 Avg 2020, 19:52

Jes vala novi izgubis pare cim izadjes iz salona(dodati jos neki random blic komentar).

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od steva_anya » 28 Avg 2020, 20:34

OMP je napisao:
28 Avg 2020, 18:44
Kupovina na veliko definitivno ima najvise ustede, ali to rade placevi, oni kupe 20 auta od kojih su 15 krsevi, pa otud i toliko losih kola na placevima. Kod prodavaca koji uvoze po par auta tu nema ustede.
Umanjenje vrednosti na carini je sasvim normalna stvar, ali tu nema bitne ustede, jer manje vise za sve uvoznike vazi ista ili slicna tarifa obzirom da 95% njih carini u SU ili BG tako da razlike od spedicije do spedicije su 20-30e. Ja radim sa dva uvoznika koji doteruju 100 auta mesecno, uvek su mi cene carine i kod jednog i drugog u 20e gore dole a rade sa bar 5-6 razlicitih spedicija u SU i BG.
Sto se prevoza tice tu imas ustedu jedino ako imas svoj kamion ili svih 9 auta na birazki bude tvoje pa dobijes manju cifru po autu (oko 150e manje nego ovako), ovako kad ti doteruju na prikolici je cena kod svih manje vise ista.
Farbarije ovde i detailing imaju smisla u ustedi ali ne i za one koji kupuju automobile kojima ne treba farbanje, dubinsko pranje i sta god vec.
Vracanje km u inostranstvu , konkretno CH, je kaznjivo ako te provale, sto bi se neki plac cimao sa tim i rizikovao posao kad ionako prodaju kola kao alvu obzirom na to koliko zemalja uvozi kola iz CH osim nas, tako da prodavcu km ne igra bitnu ulogu a kupcu jos manje jer sam moze da je smanji kako zeli. Prodavcima tamo je bitan faktor brza prodaja, automobili se prodaju u zatecenom stanju kako su ih oni otkupili, retko ko i opere auto za slikanje, usisavanje a tek dubinsko je misaona imenica, tako da i vracanje km je nerealna rabota jer pre ce auto prodati kad je lepo opran i cist nego sto mu je vratio km. Kod kupovine od vlasnika vracanje km je tek nerealno.

I da se nadovezem na prethodni post a to sam vec pisao par puta, najvece razlike u ceni i zarade su na skupljim i novijim kolima koja se tamo kupuju pokvarena ili slupana pa se ovde pakuju kako je kolega pisao, tu lezi najbolja zarada i zato uvek kazem najrizicnije je kupiti skuplji i noviji auto iz uvoza na placu ili sl., za takva kola se ide direktno u CH ili D ili se kupuju po narudzbini ili se kupuju u srbiji od vlasnika. Km je najmanje bitna stavka u celoj prici kod bilo kog auta.
Pa ako nista od toga ne pravi razliku, onda ostaje samo da je lupan ili presao nekoliko stotina hiljada km :)

Svi ali svi trgovci-uvoznici imaju iste price. Jedno vreme je bilo da su sva kola sa lizinga i aukcija, bukvalno niko nije kupio na placu ili od vlasnika.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
pankoz
Postovi: 703
Pridružio se: 09 Avg 2014, 21:05
Garaža: Citroen C4 Grande Picasso 1.,6 hdi , Citroen C3 1,4 hdi
Lokacija: Vojvodina

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od pankoz » 28 Avg 2020, 21:08

Pre nekih 10-ak godina kada sam hteo da kupim "nov" auto,odnosno da zamenim Astru G koja je bila 2000-to godište pratio sam mesecima domaće oglase.Bilo je svega i svačega u ponudi,kao i danas.Onda se u jednom momentu ponudi jedna očeva poznanica koja desetinama godinama živi u Nemačkoj da pomogne u odabiru i pronalasku automobila za mene.Jednom prilikom kad je bila donese ona meni nekoliko različitih štampanih auto oglasnika koji izlaze u Nemačkoj.Ja sam se nameračio da kupim Astru H dizel okvirno bar 6-7 godina mlađe od Astre G koju sam tada vozio.Ljudi moji,sa pređenom kilometražom od oko 100-150 tkm ja tamo nisam mogao kupiti automobil jeftinije nego ovde što je bilo kod naših preprodavaca u ponudi.A gde je tu još trošak dovoza automobila,carina i kojekava papirologija...Kad se sve sabere,auto iz Nemačke istog godišta i približne km se mogao pronaći u Srbiji već ocarinjen,čak i registrovan za iste pare ,a u dosta slučajeva i jeftinije nego primerak iz Nemačke.To su bile tazlike od minimum 1000 do čak 2000 E razlike.Da nisam čitao oglase svojim očima,uzeo bih sve to sa velikom rezervom.
Elem,na kraju sam uspeo pronaći Astru H ali benzinca koje je bilo novo kupljeno u Srbiji,starosti 3,5 godine sa nekih pređenih 90 tkm.Auto je bio neverovatno očuvan kako spolja tako i iznutra.Napravio sam kompromis i kupio benzinca koji me fenomenalno služio narednih 4-5 godina.Do dana današnjeg nikada više nisam uspeo kupiti tako očuvanog polovnjaka,a promenio sam 5 automobila do sada.
Eto napisah svoje iskustvo.
Naravno preprodavci će uvek imati neku njima logičnu priču kako su oni uvek ispravni i kako ne muljaju sa skidanjem kilometraža,farbanjem oštećenih delova i slično.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 28 Avg 2020, 21:27

steva_anya je napisao:
28 Avg 2020, 20:34


Pa ako nista od toga ne pravi razliku, onda ostaje samo da je lupan ili presao nekoliko stotina hiljada km :)

Svi ali svi trgovci-uvoznici imaju iste price. Jedno vreme je bilo da su sva kola sa lizinga i aukcija, bukvalno niko nije kupio na placu ili od vlasnika.
Pa ja sam napisao gde je moja zarada a ovo ostalo pisem iz iskustva e sad gde drugi zaradjuju to ne znam niti me zanima, naravno da se kupuju i lupana i pokvarena kola ali tu nema racunice kod jeftinijih kola, to ima smisla kod novijih i skupljih kola tako da glavna fora kod mene je postizanje dobre cene prilikom kupovine i prodaja ovde konkurentnoj ceni a ne posto zasto tek da se zaradi nesto, korektna roba uvek ima kupca. Ne znam koje su price trgovaca, ja kola kupujem i od fizickih lica koliko god je moguce ali i sa placeva, lizing, aukcije i sl. ne gledam.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Risto » 28 Avg 2020, 22:12

Većina naših dovozi auta iz CH koja ne mogu proći idući tehnički tamo. Onda ih prodaju, za često i par stotina Chf, I onda ovde ima prostora da se taj auto proda dalje za 2000 evra.

Kad smo tražili mami auto, tata i brat uvoze jer se radi o malo skupljim modelima, ono što je bilo u ponudi je bio otpad Evrope. Tražili smo paralelno ovde (AT/južni deo Nemačke, Italija (Trst, Venecija) i u Bosni, sve ono što ja nisam hteo ni da idem da gledam (očajno stanje, mnogo km I sl) je posle prodavano dole za pristojne pare.

Ne tvrdim da OMP prodaje loše automobile, na slikama mi deluju obično ok, a na kraju koga zanima neki auto neka ode i pogleda. Ali u tom poslu je ogromna većina automobila vrlo sumnjiva, cene za novije i skuplje automobile su "realnije" i uvek se zaradi na uvozu jer tog nema mnogo na stanju da je lupano ili ne može da se skine mnogo kilometraža. A sa druge strane, ova neka srednja kategorija i jeftiniji, tu mislim da je groblje automobila.

Naravno, ko hoće da plati, uvek može da nadje dobar auto a i da se sve lakše proveriti pravo stanje. Kome je mnogo da doplati 10% za bolji auto, nije mi ga žao ako je nadrljao.

Gesendet von meinem VOG-L29 mit Tapatalk



dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dzonic87 » 28 Avg 2020, 22:28

@OMP hel ima neki QQ/xtrail 4x4 iz CH?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 28 Avg 2020, 22:58

Risto je napisao:
28 Avg 2020, 22:12
Ali u tom poslu je ogromna većina automobila vrlo sumnjiva, cene za novije i skuplje automobile su "realnije" i uvek se zaradi na uvozu jer tog nema mnogo na stanju da je lupano ili ne može da se skine mnogo kilometraža. A sa druge strane, ova neka srednja kategorija i jeftiniji, tu mislim da je groblje automobila.
rekao bih da gresis ali dobro, to je tvoje misljenje.
Ja sam ipak u tom poslu i mnogo vise pratim i vidim sta se radi i dovozi tako da tvrdim suprotno, upravo iz tog razloga ja ne uzimam "novija" kola, po meni i mom iskustvu najgora su ona cenovnog ranga od 3500-5000e koja se ovde prodaju, tu najvise ima prostora za manipulacije sto sa km sto sa kvarovima sto sa cukanjima.
Svako ima neku svoju racunicu, ja gledam da kupim auto koji sto pre mogu da stavim na oglas, znaci bez nekih vecih ulaganja koja ce odneti vreme i novac, malo pranja, event. poliranje, sitnice ako neke fale i to je to, volim da sto vise tih sitnica ja sredim ne ostavljam kupcu, neki se cak i cude kakvim se sitnicama bavim ali eto mene te neke stvari i smiruju, uzivam u tome, dok znam ljude iz mog okruzenja koji nece ni 20e da uloze u auto da kupe patosnice, antenu, radio ili sta god fali od sitnica a to puno znaci kod kupca, nego kako dodje sa slepke, perionica i oglas, nemaju pojma ni kako auto radi ni kako se vozi ni sta mu fali. Na par kola sam se zeznuo tj verovao sam na rec pa kad su stigla bilo problema tipa menjac, motor, nikad nisam odradio nista po fazonu sklepaj to da drzi vodu dok se ne proda, uvek sam radio sve sto je trebalo i kako je trebalo, sto je kod mnogih prodavaca retkost, o placevima da ne pricam.

i da se razumemo, ovde uopste nije prica konkretno o meni, to sto sebe uzimam kao primer je zato sto o sebi mogu da kazem konkretno, sto se kaze iz prve ruke :) ostalo je vise u domenu nagadjanja i rekla kazala sto mnogi iznose ovde. Imam dosta poznanika i drugara koji isto vrlo korektno rade i kupuju dobra kola dok sa druge strane znam ljude koji uzimaju sve i svasta i valjaju krseve ali ne mogu da pricam o njima niti volim da blatim druge, svako radi kako misli da treba ali mislim da mogu mnogo realnije da sagledam scenu uvoza polovnjaka kod nas jer sam u toj prici i sa tim ljudima nego mnogi ovde koji su po fazonu rekla kazala ili imaju tako misljenje nezasnovano ni na kakvim cinjenicama nego eto tako su culi i sl. pa onda dolazmo do generalizovanja.
dzonic87 je napisao:
28 Avg 2020, 22:28
@OMP hel ima neki QQ/xtrail 4x4 iz CH? Slika
nema druze ja ovu boraniju do 2500e uzimam samo

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ikac2000 » 28 Avg 2020, 23:26

Kupio sam u Grandu novog CMax dizela 2015, placen je tacno 14.5 k EUR nov na akciji.

Kada sam se doselio u DE, prilikom registracije i osiguranja, navedena je kataloska cena mog auta u DE, za to godiste, motor i nivo opreme. Bila je 27,000 evra. Na katalosku cenu se obicno odobravaju popusti, ali je to do 20k evra verovatno.

Auti su skuplji, bar ovi normalno, ne premijumi, i racunica je da auto nakon 3 god vredi oko 55% cene novog, po ADACu.

Tako da, nakon isteka lizinga, cena auta sa 3. god je na nivou maltene novog u Srb, bar je bilo tako pre par godina.

Auta sa privatnog lizinga prelaze oko 15k godisnje, pa tako auto sa 45k na satu (ili 60k ako je lizing na 4 god) nikako ne moze da bude jeftin kao isti polovnjak na oglasima u Srb.

Meni deluje da se najveca razlika pravi na havarisanim autima, cene servisa ovde su bolesne, i cesto se ne isplate, pa auto ide u inostranstvo u bescenje, pa se u istocnoj Evropi za 10x manju cifru sklopi u stanje za prodaju.


Sent from my iPhone using Tapata

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 28 Avg 2020, 23:35

ikac2000 je napisao:
28 Avg 2020, 23:26


Meni deluje da se najveca razlika pravi na havarisanim autima, cene servisa ovde su bolesne, i cesto se ne isplate, pa auto ide u inostranstvo u bescenje, pa se u istocnoj Evropi za 10x manju cifru sklopi u stanje za prodaju.


Sent from my iPhone using Tapata
i pokvarenim.... skoro je lik mehanicar kupio auto sa pokvarenim dsg-om, cena u CH duplo manja od najjeftinijeg kod nas na oglasima a auto perfekcija i vredi sigurno kao najskuplji kod nas na oglasima, ja ga gledao kad je stigao, mala km, jedan vlasnik, auto star 10god...kaze covek ga ostavio u toj garazi u CH kad je cuo cifru za popravku dsg-a i kupio drugi auto od njih a ovaj im ostavio i odbili mu neku cifru. Popravka dsg-a ovde kod nas, po recima tog majstora koji ga je kupio, bila je manje vise besplatna, kostalo ga je samo ulje i vreme da rasturi i sklopi menjac i sad ce da klepi par somica na tom autu laganica, covek mi lepo kaze, ja samo takva kola jurim tamo tu je najbolja zarada.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od BigMazzy » 29 Avg 2020, 06:20

Moj kolega je uzeo auto iz Belgije na sličnu foru. Došao belgijanac u servis , drži ga rođak mog kolege, i žalio se na neki problem sa motorom. Ovi u servisu našli kvar al spomenuli da ni turbina neće dugo i još svašta nešto. Vlasnik prebledeo, kolutao očima i na kraju kad je čuo cifru koliko će to sve da ga košta, dogovore se da ovi iz servisa otkupe auto i ponude bezobrazno malu cifru. Vlasnik se premišljao dva dana i pristane.
Naravno, kvar je rešen za neke smešne novce, remontovana turbina i auto završi u srbiji , jeftiniji od najeftinijeg u oglasima kod nas.
Posle kad sam čuo cene popravki i delova u inostranstvu, nije ni čudo što ih voze do prvog ozbiljnijeg kvara.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Delija » 29 Avg 2020, 14:20

Respektabilan servis, nema sta :glavomuzid:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 29 Avg 2020, 14:34

120 evra je radni sat neovlašćenog majstora/servisa u zapadnoj Nemačkoj, Keln konkretno.

Neki manji, laki do srednji remont nečega u kvaru je 2000-5000 evra. Neki krupnij kvari zbog koga auto ne može da se upali/vozi/koristi regularno je reda 6000-10,000 evra. Bruto, delovi rad i porez za sve okvirno navedene cene.

I naravno da se ne isplati nikome da u10 ili 6 godina star auto uloži 100% njegove preostale vrednosti i opet ima polovan auto kada novi uzima bez plaćanja tj bez kupovine na kredit ili lizing za 100-400 evra mesečno bruto.

E sad tu dolazi i druga strana medalje, u toj Nemačkoj uglavno nema stručnih majstora koji popravljaju već se uglavnom svodi na usko specijalizovane montere koji samo skinu stari sklop/deo, poruče novi originalni i prišrafe ga tj nameste.

A popravka je lako moguće da bude i za 20 puta manji iznos jer je potrebno samo zameniti onaj deo/delić sklopa koji se pohabao a ne ceo, a taj deo se može kupiti u aftermarket ponudi kao kit za reparaciju.

To znači da umesto cene neke procenjene unapred na 4,000evra kvar se rešava uz malo mozganja i 200-300evra u materijalu.
ECU i razni tzv. kompjuteri pate od hladnih lemova i sama popravka je jeftina što se tiče materijala a zahteva vreme. Novi je obično 1000+ evra, remont kod specijalizovanih servisera je 300-500 a remont samog majstora u sopstvenoj režiji je 20-30 evra materijal +njegov rad.

Primera ima za to koliko se poželi, gotovo da nema modela auta gde je to pravilo primenljivo.

Za popravke važi da su najbolji majstori Turci i Poljaci....
I kod nas se uspešno vrše popravke kvarova, ne samo proste zamene komplet novih sklopova, naravno većina uvozenih auta i ima neku falinku koju treba popraviti-sanirati a rad kod nas je mnogo jeftiniji od tamo nekog Kelna pa se na kraju u globalu i ostvaruje zarada pri uvozu kola na toj razlici u popravci . tj tome što je neko tamo budzašto prodao svoj nešto malo pokvareni auto.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljubitelj » 29 Avg 2020, 14:41

dzonic87 je napisao:
28 Avg 2020, 09:52
Zar nije Hinda jedno vreme davala milion km ili 10hod garanciju na taj 1.6 dizel? Toliko su bili ponosni i sigurni u taj motor
Nije, bila je tipična prevara tj lažno reklamiranje uvoznika. Direktno sam pitao za tu garanciju i jasan i nedvosmislen odgovor šefa prodaje je da ta garancija iz reklame ne važi za motor kao celinu nego samo za pojedine delove motora (koji se i inače ne habaju i traju 50 godina kod svih drugih pa i samiih Hondi) i ono najvažnije-

garancija ne važi za dizne, za kompjutere, uopšte za ubrizgavanje, za izduv, za filter, za klipni sklop, za glavu motora, za dihtunge, za kvačilo, za prenos....praktično garancija nula km van obavezujuće zakonom garancije od 24 meseca.

Potpuno čudno za jednu firmu japanske poslovne etike da tako nešto oglašava.

Odgovori