Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Risto » 21 Jul 2019, 12:02

Danas kupovina i novog auta neretko nosi neprijatna iskustva i aktiviranje garancije oko nekih gluposti. Recimo na mom autu je u garanciji menjana multimedija, isti problem je imao i Laki na novom G30, što govori da ih zabole briga da to koriguju. BMW je u stanju da proizvodi 8 godina motor N47 i da nikad ne reši problem lanca, to govori o tome koliko proizvođače zabole za kvalitet i šta mi tek kao kupci polovnjaka možemo da očekujemo. Ako kao neko ko trenutno radi u auto industriji kod komponentaša uključim u jednačinu da se i na nas svake godine pravi pritisak da im spuštamo cene komponenata a mi to neretko radimo tako što malo uštinemo na kvalitetu, mogu samo da se nerviram što nam naplaćuju vozilo D segmenta pravo bogatstvo (premium već lagano preko 50k evra).

Po meni se čovek ne treba orjentisati isključivo na uvoz ali treba da izbegne kupovinu polovnjaka sa placa. Ja kada sam tražio mami auto ovde, gledao sam južnu Nemačku, sever Italije i Austrije, imao sam vrlo ograničen budžet za taj auto (Fiat 500) i gledao sam jeftinije primerke. U Bosni na oglasima sam viđao isključivo baš najgore primerke sa oglasa iz zapadne Evrope, sve ono što u grupi pristojnih a najjeftinijih auta u AT/D/IT ne bi uzeo je bilo u ponudi u Bosni kao skoro jedino isključivo ponuđeno. Klot oprema, ružne boje, farbano, lupano, izakano unutra i sl.

Neko ko nije pogledao ni jedan kršten Fiat 500 na oglasima ovde bi rekao kako je taj auto krš i loše podnosi godine i kilometražu a istina je drugačija. Budući da za taj novac nije mogao da se kupi i uveze auto po željama moje majke, promenili smo plan i uzeli smo drugi auto u Bosni (Kia Rio, pisao sam već o autu). Ljudima je bitno da budu realni, ako oni sami ne mogu da uvezu taj auto za budžet koji imaju neka budu sigurni da ga neće naći ni u Srbiji za taj novac. Neretko se je taj prodavac na placu tek 2. ili 3. ruka, svako je tu morao da se ugradi nešto, iako placevi imaju bolju logistiku i manje troškove uvoza i transporta opet je njihova zarada veća od tog što vi platite za put i dovoz auta.

Ja zato ljudima uvek preporučim da neki iole skuplji auto uvezu sami ili da kupe nešto provereno i sigurno u Srbiji. Drug je skoro dao 6k evra za skoro klot Astru J 1.4 2011. godište sa 60k na satu kupljenu u Srbiji (1. vlasnik), i to sam ga ja nagovorio na to. Iako je za taj novac možda mogao da uzme i A3 (voli Audi), pitanje je na šta bi ličio A3 za tu lovu i koliko bi još love morao da potroši da taj auto bude u nekom finom stanju. Zato meni bude nerealno kad ljudi očekuju da za 6 hiljada evra uzmu 8-9 godina star auto D segmenta koji ne traži ulaganja sa 150 tkm na satu,

uros86
Postovi: 14
Pridružio se: 20 Jul 2019, 22:40

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od uros86 » 21 Jul 2019, 12:39

Kupio sam qashqai 2014.god.

U vezi sa postom kolege samo par preciziranja. Naravno sve što je napisao važi. Posebno ovo što je rekao da u tim provjerama moze da vam izmakne auto. Meni se i to dogodilo.

Medjutim, smatram da je provjera ipak neophodna. Sto se tice toga da strani servisi nece da odgovore, meni je saopsteno upravo suprotno. Stvar je novijeg datuma i sistema zastite potrosaca da servis mora da vam ss izjasni u vezi sa intervencijom za koju vi posjedujete dokaz da je kod njih radjena. Na pr. ja sam imao racun o zameni celog motora novim, cca 4500e i naznaku da je pola pa
plaltila musterija a pola servis. Poslao sam taj racun i dobio potvrdu autenticnosti i jos par info. (Nisam kupio taj auto jer je ispao problem sa kreditom). Slicno je bilo i sa servisom u Francuskoj. Uostalom, probajte.

U pogledu zazora i stanja karoserije upravo gledanje vise modela ce vam pomoci da jasno napravite razliku sta je stvar materijala a sta je stvar eventualnog udarca. Vazna napomena je da utvrdite i gdje se vas auto proizvodi. Jer kontrola kvaliteta i standard nije isti u svakoj zemlji. Jedna od stvari koja je meni bila vazna jeste da se qashqai proiizvodi u britaniji.

Sto se tice toga da je vaznije gledati stanje auta od kilometraze slazem se ali samo djelimicno. Mislim da je prethodno ipak kompromis na koji su nas natjerali prodavci placeva, pa kao "pusti to, gledaj auto". U kakvom god da je stanju, auto sa 100000 km i 200000 km nije isti auto. 90 posto proizvodjaca daje garanciju od 100000 do 150000 km i to nije slucajno. Za svoje pare trazim i da je u dobrom stanju i da nije presao mnogo km i spreman sam da to platim. Posebno sto je u mom slucaju 100000 km gotovo desetogodisnja eksploatacija i ne pada mi na pamet da se toga odreknem samo zato sto auto deluje dobar. Dodatna stvar, ako uhvatim plac ili coveka koji je vratio kilometrazu, auto moze da mu bude najbolji na svijetu, sa mnom je zavrsio svaku pricu. Ti ljudi su za mene djubrad, prevaranti i barabe, ljudski talog najgore vrste i sa njima nema razgovora ni o cemu, a kamo li o biznisu.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 21 Jul 2019, 13:00

dobro nije ista prica kod auta starog 5 i 10-15 godina o kojima ja uglavnom pricam jer mi se cini da se to najvise trazi i kupuje danas...slazerm se da za skuplje i novije primerke treba vise otvoriti oci i ne treba se zaletati po placevima jer ipak 80% takvih kola se kod nas uvoze sa ostecenjiama ili kavarovima jer u suprotnom nema zarade.
Gledam ljude iz mog okruzenja koji prodaju automobile svaki skuplji auto je uglavnom motor šade, ruku na srce ne uzimaju lupane samo sa kvarovima motora jer je cena takvih kola znacajno manja u CH recimo, evo decko skoro doterao dva bmw-a 5-6 godina stara na oba pukao lanac ali je i cena tih kola bila takva da i uz kompletno sredjivanje i sve troskove ovde opet ima lepu zaradu.
Placevi uzimaju i lupano i pokvareno, ovaj sto meni doteruje kola doveze bar 10ak dobrih slupanih automobila koje odmah prodaje placevima ili majstorima

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od DukeNS » 21 Jul 2019, 13:02

Kad smo kod toga... @OMP, kakvo je tvoje misljenje o vracanju kilometraze i, obzirom da kazes da to bukvalno svi rade, kako ti postupas?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 21 Jul 2019, 13:10

moje misljenje i postupanje je da uopste ne gledam kola sa velikom km pa ne treba ni da razmisljam o vracanju :) od pocetka sam sebi rekao da kupujem benzince do 200k a dizele do 250 i toga se pridrzavam, jeste povoljnije kupiti auto sa 300k km nego onaj sa 150 ali kad ne zuris i biras mozes da nadjes, ovi sto bi svaki dan da kupe 2-3 auta nemaju neki izbor ili ces da kupis skuplje pa manje zaradis ili jeftinije pa da sredjujes ili vracas km.

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od lami » 21 Jul 2019, 14:08

Za ovaj deo da je auto od 100 000 uvek losiji od onog od 200 000 se ne bih slozio. Tu dosta zavisi od uslova eksploatacije. Auto sa 100k koji je imao dosta hladnih startova, kracih relacija, teranja u obrtaje, ulje menjano na 30k umeszo na 20k... ce traziti vise ulaganja od automobila sa 200k koji teran uglavnom po otvorenom, kome je vec veliki servis odradjen, zamenjeni diskovi i plocice.
Drago mi je sto si nasao dobar primerak, ali isto tako se moze naci raspad, a da bude sa svom servisnom istorijom. Drugi primer je ako je auto npr bio poplavljen, ovaj moze da ode kod lokalnog majstora da ga sredi i to se nece pojaviti u istoriji.
Glavno u svemu je da se raspitate o modelu koji vas zanima koje su mu mane, kako bi znali sta da gledate i kad se nadje dobar primerak da se prekrstis i nadas da si dobro odradio.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


uros86
Postovi: 14
Pridružio se: 20 Jul 2019, 22:40

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od uros86 » 21 Jul 2019, 17:18

Naravno da ima izuzetaka ali oni samo potvrdjuju pravilo. Kod nas se auta uvoze, većinski, iz tri četiri zemlje. O uslovima eksploatacije obično nemamo pojma i možemo samo da nagađamo. Zato km i jeste najvažniji parametar po meni. Ja sam našao solidan auto za koji se ispostavilo da je km vraćena 100000 i odustao sam.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dragvorl » 21 Jul 2019, 17:24

Evo iz Skoda servisa info, neka italijanska firma je svratila zbog neke intervencije, oni uzmu nova kola i ne rade servise uopste, samo dolivaju ulje i to tako do zamene na 3 godine. Onda ide novi i opet tako. Za kamione sam to vec i ranije video kod spedicije da rade, mada su tamo propisani intervali jako dugacki, tipa i do 100kkm ako se dobro secam.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ssrki
Postovi: 163
Pridružio se: 25 Nov 2016, 23:14

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ssrki » 21 Jul 2019, 17:43

Uroše a šta bi npr rekao za ovakav izveštaj kod uk vin info - u priloguSlika

Sent from my TA-1052 using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 21 Jul 2019, 18:05

dragvorl je napisao:
21 Jul 2019, 17:24
Evo iz Skoda servisa info, neka italijanska firma je svratila zbog neke intervencije, oni uzmu nova kola i ne rade servise uopste, samo dolivaju ulje
za italijane i nemenjanje tj samo dolivanje ulja sam cuo od nekih nasih koji su tamo otisli jos pre 20 i vise godina, posebno ako su sluzbena vozila u pitanju
Poslednja izmena od OMP u 21 Jul 2019, 18:06, izmenjeno 1 put ukupno.

uros86
Postovi: 14
Pridružio se: 20 Jul 2019, 22:40

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od uros86 » 21 Jul 2019, 18:05

@ssrki

Nažalost ništa. Ovdje nemaš ni mileage history ni archive images. Ako zadržiš kursor pored svake stavke izaći će mali pop up sa objašnjenjem šta je šta. Doduše imaš čak 150 stavki vehicle equipment što je puno. Pa ako si gledao auto uživo ili te interesuju detaljne specifikacije opreme plati. Al za ono što te najviše zanima (havarija ili km) nema.

Korisnikov avatar
ssrki
Postovi: 163
Pridružio se: 25 Nov 2016, 23:14

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ssrki » 21 Jul 2019, 18:13

Ma ja sam već uzeo taj auto i platio izvestaj, ali htedoh da te pitam sta bi rekao za tu situaciju. Inace došao sam do podatka da ima poslednji put zabelezeno u servisu 2015. kad je imao 85k km. Sad je na 134

Sent from my TA-1052 using Tapatalk


uros86
Postovi: 14
Pridružio se: 20 Jul 2019, 22:40

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od uros86 » 21 Jul 2019, 18:38

ssrki je napisao:
21 Jul 2019, 18:13
Ma ja sam već uzeo taj auto i platio izvestaj, ali htedoh da te pitam sta bi rekao za tu situaciju. Inace došao sam do podatka da ima poslednji put zabelezeno u servisu 2015. kad je imao 85k km. Sad je na 134

Sent from my TA-1052 using Tapatalk


Ne znam sta da ti kažem. Koje godiste je auto i kada si ga ti kupio ?
Poslednja izmena od uros86 u 21 Jul 2019, 18:39, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
ssrki
Postovi: 163
Pridružio se: 25 Nov 2016, 23:14

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ssrki » 21 Jul 2019, 18:39

2011

Sent from my TA-1052 using Tapatalk


uros86
Postovi: 14
Pridružio se: 20 Jul 2019, 22:40

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od uros86 » 21 Jul 2019, 18:43

Ako je od 2011 do 2015 prešao 85000km znači da je prelazio oko 12do15k km godisnje. Od 2015 do 2019 je 4 godine u grubo što bi značilo da se, otprilike, sve poklapa. I ja bih na tvom mjestu kupio takav auto, naravno pod pretpostavkom da je sve ok.


Konkretno, auto koji sam ja izabrao je 2014.god. decembra 2017. je imao 130 000 km. U maju 2018.je stavljen na licitaciju na kojoj je prodat i doteran ovamo (2 meseca je putovao) . Prema slikama sa licitacije, kada je stavljen na licitaciju imao je 139000 km i to mu je sada kilometraza. Tako da je to tu negdje.

Odgovori