Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od gavran » 21 Maj 2019, 09:02

Romanticni_Piroman je napisao:
13 Maj 2019, 20:14
Nisu mi bas jasne neke stvari, pokusavam da shvatim ali ne ide mi. Polovnjaci u Srbiji su izuzetno skupi, dok su novi automobili poprilcno jeftini u odnosu na ostatak Evrope. Upravo je ovo jedan od razloga zasto se uopste stranci odlucuju da prodaju auto u Srbiji, sto cu i ja uraditi, kad za to dodje vreme.
Vrsio sam malo detaljniju analizu, ovde u Norveskoj su novi automobili 1.8x skuplji nego tu, skoro duplo, a polovni su za oko 20-30% jeftiniji. Zasto je to tako?

Jos jedan trend koji primecujem je da tu kilometraza nije bas toliko bitna, odnosno ljudi placaju solidne novce za aute koje si presli po 200k, pa cak i 300k. Ovde se auto smatra mrtvim kada dodje do te cifre od 200k, i onda se prodaje za neki minimalan novac. Naravno zavisi od modela, mecka E klase vredi nesto i sa 200k, ali shvatate poentu.

Konkretno 2 prosecna oglasa koja trenutno vidim ovde:
Golf 2008. 60k km, 5000€
Golf 2007. od 250k km nema cenu, odnosno prodaju ga za 500€ vise nego sto bi im otpad dao za njega. To bude bilo gde izmedju 1000 i 1500€, i to uglavnom zavisi od guma na autu i tome slicnom, sam auto ne vredi nista.
Pa vrlo je jednostavno.
Prvo, zašto su novi automobili u Norveškoj skuplji nego u Srbiji?
Svaki proizvođač gleda da uskladi cene svojih automobila sa kupovnom moći stanovništva u određenoj zemlji, odnosno na određenem tržištu. Iz tog razloga su automobili ne samo u Norveškoj već i u drugim razvijenijim državama skuplji nego u Srbiji koje važi za siromašno istočno tržište.
Dalje, kada bi malo dublje zagrebao i proanalizirao video bi da ti automobili i nisu baš toliko jednaki. Odnosno ti jeftiniji modeli u Srbiji su prilično ogoljeni opremom ili podmotorizovani u odnosu na pandane sa razvijenih zapadnih tržišta. Recimo kod nas se do skoro mogao kupiti Megan sa 1.6 atmosferskim motorom iz prethodne generacije koji Renault uopšte nije nudio na zapadnim tržištima.
Pa čak i kada porediš modele iz drugih linija opreme vidiš da pod određenom linijom opreme u Srbiji za tu manju cenu ne dolazi baš sve ono što što je sadržano u toj liniji opreme kod modela sa zapadnog tržišta.
Takođe, postoje modeli koji se izrađuju u fabrikama na više lokacija. Npr. nova Mercedesova A klasa se proizvodi u nemačkom Raštatu, u mađarskom Kečkemetu i u Finskoj (Valmet Automotive).
E sada, može se pretpostaviti iz koje fabrike dolaze modeli za Srbiju a iz koje za Norvešku. Naravno, troškovi proizvodnje u te tri fabrike nisu jednaki pa to utiče i na cenu gotovog proizvoda, ali takođe treba uzeti u obzir i da svaka fabrika zbog optmizacije proizvodnje određene delove nabavlja od lokalnih dobavljača i kooperanata kao i da proizvođač može organizovati da pojedine delove i sklopove za različite fabrike, upravo zbog isporuke na različita tržišta, isporučuju različiti dobavljači. Tako da se tu ne može govoriti o nekakvoj 100%-noj identičnosti modela koji dolaze iz različitih fabrika za različita tržišta niti o jednakom kvalitetu određenih delova i sklopova.

Što se polovnih automobila tiče i zašto su oni skuplji, to je sada nastavak na temu. Tu sada dolazimo do dobrog starog zakona ponude i potražnje. Jednostavno kao siromašno tržište većina ljudi nije u mogućnosti da kupi nov automobil. Iz tog razloga polovni automobili su daleko više traženi, odnosno postoji tržište za njih. U prilog svemu tome ide i ono što je neko pre mene i naveo, a to je da je kod nas još uvek moguće jeftino popravljati i krpiti polovan automobil i kao takav ga voziti i registrovati. Kod nas ruke majstora nisu skupe, delova iz Kine i Turske ima na pretek, kao i polovnih delova sa otpada, sa kradenih automobila, pa i kradenih novih originalnih delova jer kod nas kontrola te oblasti i nije preterano rigorozna a i to se uz malu čast organu reda može regulisati. Ono što je skupo pa skupo kod nas se ili remontuje ili ako može bez toga potpuno izbaci. Dizne se remontuju, pivajući zamajac se remontuje, lamele se nituju, DPF se seče i izbacuje napolje, EGR se fizički zatvara a softverski isključuje i takav auto kod nas glat prolazi tehnički pregled i registruje se.

U razvijenom svetu je registraciona politika ne samo u smislu tehničke ispravnosti daleko rigoroznija već je i poreska politika takva da te tera na nov auto. Stari automobili imaju veću emisiju štetnih izduvnih gasova i samim tim porez prilikom registracije je umnogome veći nego kod novijeg auta. Delovi su skupi, majstori su skupi, održavanje polovnog auta na zapadu po zapadnim standardima je daleko skuplje a porez na njega daleko veći a kupovina novog na njihov standard ne toliki problem i onda se ljudi mahom odlučuju na kupovinu novog a samim time polovni ne vrede mnogo jer nema tražnje za njima, niko neće sa njima da se bavi pod takvim uslovima, a kod nas se oni smatraju odličnim automobilima koji mogu uz minimalna ulaganja (čitaj krpljenja samo onoga što mora da bi bio u voznom stanju) još toliko da se voze i zato nama vrede. E sada se još vrati na deo gde na naše tržište uglavnom dolaze nova kola lošijeg kvaliteta nego na zapadu i onda i oni koji mogu da kupe nov auto neće da se zezaju sa škartom za istočno tržište koji treba debelo da plate, da drndaju po našim putevima, a nemaju nikakvu poresku povlasticu, čak šta više kod nas porez na upotrebu motornog vozila opada sa brojem godina automobila, i onda i oni gledaju pre da uzmu "dobar polovnjak iz uvoza" nego neku novu klotaru za naše tržište.

I eto ti formule.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Nestado » 21 Maj 2019, 10:10

Cime je najbolje podmazati ventilator kabine, masinsko ulje ili tecni silikon u spreju?

bmibmc
Postovi: 67
Pridružio se: 10 Mar 2019, 18:21
Garaža: Seat Ibiza 1.0 TSI 95KS

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od bmibmc » 21 Maj 2019, 11:46

U Norveskoj su automobili skupi zbog visokih ekoloskih taksi
If choosing to buy a car in Norway, prepare for a big shock. Cars are expensive, but more so are the taxes placed on vehicles. One may have to pay 100 percent of the cost of the car on additional taxes and other costs. Cars are taxed according to the weight of the car and the size of the engine – the larger and more powerful the car, the higher the fees.

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 822
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Rolla » 26 Maj 2019, 15:16

Valjda sam pogodio temu za ovo.

Otisao da vidim auto bez prethodnog zvanja. Nisam ulazio u detalje ali situacija je sledeca:
-Prekidaci podizaca na vozacevim vratima zamenjeni, ostala tri izlizana bas dosta,
-Gume zadnje 2012 sa 2-3mm sare, prednje 2014 sa malo vise sare.
-Disk plocice pozadi ne postoje, napred mogu jos koju hiljadu,
-Diskovi zadnj za zamenu najverovatnije
-Na prednjem desnom krilu nabubrela farba od korozije,
-Tragovi koriscenja po celom vozilu, nedostaje katadiopter u zadnjem braniku i poklopci na pragovima, felne izgrebane,
-Motor malo masan od dihtunga dekle na dole....

Kada sam sve ovo video nisam ni hteo da ga palim i ulazim dalje u pregled.
Po mojoj slobodnoj proceni auto je presao bar 250k km.

http://www.polovniautomobili.com/auto-o ... 20-b-turbo

Sent from my E5603 using Tapatalk


Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od passenger » 26 Maj 2019, 17:12

Kanta obična.
Kupiće ga neznalac ili slepac.

Koji je to motor 185ks? Nije neka greška?
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Vladapetr » 26 Maj 2019, 19:25

Imperial i inače ima baš ulickane kante, njih ne bi razmatrao ni u jednoj opciji.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 822
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Rolla » 26 Maj 2019, 19:46

passenger je napisao:Kanta obična.
Kupiće ga neznalac ili slepac.

Koji je to motor 185ks? Nije neka greška?
Nije greska, ima 185, 200 je valjda fr i 240 cupra.

Sent from my E5603 using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10350
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od sebekkg » 26 Maj 2019, 20:17

Isao sam u imperial da gledam neku 159ku iz zamene. Pa to je boze sacuvaj kako je auto bio izudaran. A i oni tamo radnici imaju tesan parking, a teraju i naslanjaju branik o branik bez pardona.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
bozza1979
Postovi: 538
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:01
Garaža: Škoda Scala 1.0TSI & Hyundai Getz 1.1
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od bozza1979 » 27 Maj 2019, 15:20

Ja sam kod njih 2012. gledao Twinga i Clia. Na slikama sve fenomenalno, a uzivo, auto za reciklazu.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dag81 » 27 Maj 2019, 16:51

Sebek, jesi uzeo makinu?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10350
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od sebekkg » 30 Maj 2019, 07:38

Nisam jos, Dag.

Jel imao neko iskustva sa ovim placom

https://www.polovniautomobili.com/auto24

Nisu mi jasne niske cene auta kod njih.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Heinz » 30 Maj 2019, 07:53

Meni se čini da se radi o "virtuelnoj ponudi", tj šta bi moglo da se uveze.

kocko
Postovi: 12
Pridružio se: 26 Jan 2016, 16:16
Lokacija: Novi Sad

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od kocko » 06 Jun 2019, 11:27

Da li neko ima iskustva sa ovom firmom?
https://www.facebook.com/kopernikuscarssrbija/

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10350
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od sebekkg » 06 Jun 2019, 12:05

Heinz je napisao:Meni se čini da se radi o "virtuelnoj ponudi", tj šta bi moglo da se uveze.
Zvao sam ih. Fora je da se potpise ugovor i da se daju pare, a oni uvezu auto. Slika C'est qool.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 06 Jun 2019, 15:36

kocko je napisao:
06 Jun 2019, 11:27
Da li neko ima iskustva sa ovom firmom?
https://www.facebook.com/kopernikuscarssrbija/
Fora je kao i kod drugih koji dovoze automobile, sam trazis auto, pregovaras oko cene i sl., oni ga samo pokupe i izvrse usluge transporta i carine, stim sto mi se kod ovih ne svidja sto im je tovarno mesto u Cirihu i sve sto je van ciriskog kantona se doplacuje posebno na osnovu kilometraze, tako da ako npr. hoces auto iz nekog francuskog ili Italijanskog kantona onda previse skupo izadje, zato ovi i savetuju da je najbolje da se auto trazi u Cirihu i okolini.
U sustini jedino gde mozes da se zeznes je da odaberes los auto tako da su pregovori sa prodavcem na tebi kao i to kako ces i koliko detaljno da se raspitas o autu i stanju istog, oni jedino mogu vizuelno da pogledaju dal je to to kad odu da preuzmu auto mada svaciji kriterijumi su razliciti, ne znaci ono sto je njeima dobro da je i tebi i obrnuto. Sve troskove placas kad ti stigne auto tako da tu ne mogu da te zavrnu za lovu.

Odgovori