Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Munja666 » 14 Feb 2023, 07:58

E to što Kami kaže već ima smisla. Čini mi se da je taj povraćaj poreza ili kako su ga već zvali jedno vreme bio aktuelan i u Nemačkoj i još nekim zemljama EU prilikom kupovine polovnjaka (a možda i još) , ali samo ako se kupuje od pravnog lica - firme, auto-placa. Mada kad god sam se raspitivao kod prodavaca gore o tome ispadalo je da je to u praksi mrka kapa, iako su na oglasu naglašavali da postoji mogućnost kako oni kažu "Export VAT"... Elem kapiram da naši gore koji rade kola već imaju razrađenu šemu sa povraćajem pdv-a, a da u praksi fizičko lice koje nije norveški rezident treba mečku da rodi da dodje do tog povraćaja ili bar dela para...

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dag81 » 14 Feb 2023, 08:04

Zatezu fino. Ja sam cekao skoro 2 meseca nepunih 7000e, pre neki dan uplatili, uzet od firme i to veceg dilera. Cigane se bez veze.
Ima i firmi koje uz nadoknadu od 500-1000e zavisi od iznosa, placaju auto dileru gde si nasao auto a ti njima iznos bez PDV-a.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 14 Feb 2023, 08:08

Ako je sigurnija varijanta preko tih firmi bolje tako nego se natezati da ti neko vrati pdv, *ebes 500-1000e u celoj prici, nije to glavni razlog kupovine vec da kupis ono sto zelis i prodjes dobro

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Munja666 » 14 Feb 2023, 13:20

Ma gde malo, nije malo ni 20 evra da ti neko otme, a ne tek tako da daš nekom 500-1000 evra na neviđeno. Ako poznaješ nekog u redu ili ako ta firma potpiše neki ugovor sa tobom i dobijaš potvrdu da je isplatila čitavu sumu i ti možeš da preuzmeš auto, pa ti plaćaš nakon toga umanjenu sumu za pdv plus njihovu proviziju to je ok. Opet u EU (Nemačka) ako i uspeš sa napraviš tu kombinu sa povraćajem poreza on za auto vrednosti o kojoj ovde pričamo nije ni bog zna koliki dok u Norveškoj dobijaš ozbiljnu cifru za export povraćaj od 5000 plus evra i za tu cifru se isplati iscimati i platiti posredniku i preko 1000 evra ako je voljan da to uradi. Samo ne znam koliko je to sve izvodljivo ako nemaš norveške papire ili nekog rođaka/prijatelja gore koji je voljan da pomogne...

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Munja666 » 15 Feb 2023, 00:26

Mali off-topic - s obzirom na to da su gore u Norveškoj preferirani primerci u jačoj opremi i skoro kao must su kožna sedišta, zanima me kakva su vaša iskustva sa crnim kožnim sedištima u vrelim letnjim danima (zimi se relativno brzo ugreju grejačima) - kapiram da je pakao leti i ulepljivanje ne gine, ali da li postoji neki način da se barem delimično ublaži vrelina upaljene kože koja se čvarila na letnjem suncu čitav dan (kapiram da tu webasto i klima ne pomažu mnogo za razliku od zime)?

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Day Walker » 15 Feb 2023, 00:32

Pustis klimu i sacekas 2min ako je upekao na suncu.
Ja sam na moru stavljao onu zastitu na soferku i nisam imao problema.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Munja666 » 15 Feb 2023, 00:48

Kapiram da tu onda webasto može da odradi veliki posao (on bi trebalo da ima domet do stotinak metara) ako se ostavi podešena klima na minimum i taman dok uđeš u auto temperatura bi trebalo da padne značajno. E sad možda bi zatamnjena stakla najbolje odradila priču ali džaba kad po zakonu ne sme da se zatamne šoferšajbna i prednja bočna stakla. Mada video sam i one termo alu folije što idu na sofersajbnu sa spoljne strane, a kače se prednjim vratima. Ne znam da l si na njih mislio @Day Walker

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od dzonic87 » 15 Feb 2023, 01:23

Moj pokojni ujak je imao ritual, zimi kada krene na posao upali R25 da radi dok on popije kaficu, a isto i leti kakvi webasto, kakvi prekrivači
Em zdravije za njega, em uživa

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 15 Feb 2023, 08:15

samo neki peskir preko sedista ili zastita od direktnog sunca preko soferke pa jos ako imas tamna stakla super ali ovako klimom nisam ni na jednom autu uspeo da ohladim sedista tako brzo ali naviknes se jbg, zimi hladno, leti vrelo jebeno kako god okrenes zato i ne volim kozu.
Skoro po onoj zimi vozim mazdu cx7, ima grejace sedista ali dzabe kad ne mogu tako brzo da zagreju, prvih par min ladno dupe ko da sedis na ladnom betonu :)

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Day Walker » 15 Feb 2023, 10:31

Munja666 je napisao:Kapiram da tu onda webasto može da odradi veliki posao (on bi trebalo da ima domet do stotinak metara) ako se ostavi podešena klima na minimum i taman dok uđeš u auto temperatura bi trebalo da padne značajno. E sad možda bi zatamnjena stakla najbolje odradila priču ali džaba kad po zakonu ne sme da se zatamne šoferšajbna i prednja bočna stakla. Mada video sam i one termo alu folije što idu na sofersajbnu sa spoljne strane, a kače se prednjim vratima. Ne znam da l si na njih mislio @Day Walker
Ma da, one termo folije što ih svi imaju za šoferke.
Ja sam svojevremeno imao i napred zatamnjenje dok nisu počeli da drndaju pa je to def. dosta pomagalo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ftj » 15 Feb 2023, 11:52

Ovo u norveskoj nije povrat pdva vec zapravo subvencija jer isterujes ekoloski neprihvatljivo vozilo iz zemlje.

Webasto ti nece pomoci leti, kompresor klime moze da radi samo ako je auto upaljen, odnosno pomoci ce ti tolko kolko bi ti pomogla obicna ventilacija. Al sto kazu ako je klima dobra neces imati problema sa kožom. Jos je bolje kad bi postojala ventilacija sedišta al moze i bez toga sa dobrom klimom

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 15 Feb 2023, 12:08

webasto je bas dobra stvar ali nije tako cest uredjaj u automobilima, bar ne u ovim normalnim klimatskim zonama, mozda se u skandinaviji cesce srece, drugar je imao mazdu 6 iz CH sa webastom, dal je bio fabricki ili ne, ne znam ali mislim da jeste.

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od Munja666 » 15 Feb 2023, 12:51

ftj je napisao:Ovo u norveskoj nije povrat pdva vec zapravo subvencija jer isterujes ekoloski neprihvatljivo vozilo iz zemlje.
Skapirao sam, samo mi nije jasno koja im je logika da daju subvenciju za izvoz automobila koji su registrovani prvi put posle juna 2014., a za starije ne daju ništa. Za starija vozila od tog datuma im nije u interesu da ih izvezu - malo kontradiktorno. I s obzirom na to da se prodavcu vraćaju pare onda mi ima smisla da sam prodavac - vlasnik auta za koji se dobija subvencija bude više motivisan da proda kupcu iz inostranstva nego nekom "komšiji".


ftj je napisao: Webasto ti nece pomoci leti, kompresor klime moze da radi samo ako je auto upaljen, odnosno pomoci ce ti tolko kolko bi ti pomogla obicna ventilacija. Al sto kazu ako je klima dobra neces imati problema sa kožom. Jos je bolje kad bi postojala ventilacija sedišta al moze i bez toga sa dobrom klimom
Vidiš nisam o tome za klimu razmišljao, kapirao sam da webasto trošeći određenu količinu goriva zagreva ili hladi kabinu vozila. Ovako kao što ti kažeš webasto verovatno samo zagreje motor da može da krene topao vazduh iz ventlacije kao kad daš kontakt i krenu ventilatori da rade i greju iako nije uključen motor, a pre toga je od vožnje motor dostigao radnu temperaturu. A za sedišta da - ona imaju samo potenciometar sa 3 ili 4 nivoa zagrejanosti. Možda su mogli i njih da vežu na centralno grejanje (ovo lupam, ne znam kako bi to tehnički izveli da radi, trenutno princip je sa grejačem promenljive snage ispod sedišta)...

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od ljuba » 15 Feb 2023, 13:23

Ja ne verujem da je to stimulacija za izvoz - vec samo povracaj (dela) ekstra poreza koji je bio uveden bas za te automobile - a pretpostavljam da je od 2014 godine uveden taj ekstra porez. On je kada je uveden verovatno ozbiljno poskupeo nove automobile. To npr ima i Holandija gde se dobre pare mogu dobiti na izvozu - samo sto zbog necega oni priznaju taj povracaj samo ako se prvo auto izveze u neku EU zemlju (verovatno tada imaju 100% potvrdu da je auto i zaista izvezen) - to je BPM povracaj...

https://www.vwe.nl/en/car-companies/bpm ... tor-export

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Automobili iz uvoza: iskustva, mišljenja, prevare placeva...

Post od OMP » 15 Feb 2023, 18:08

Munja666 je napisao:
15 Feb 2023, 12:51
Ovako kao što ti kažeš webasto verovatno samo zagreje motor da može da krene topao vazduh iz ventlacije kao kad daš kontakt i krenu ventilatori da rade i greju iako nije uključen motor, a pre toga je od vožnje motor dostigao radnu temperaturu. A za sedišta da - ona imaju samo potenciometar sa 3 ili 4 nivoa zagrejanosti. Možda su mogli i njih da vežu na centralno grejanje (ovo lupam, ne znam kako bi to tehnički izveli da radi, trenutno princip je sa grejačem promenljive snage ispod sedišta)...
Webasto sam greje i motor i kabinu tako sto u sebi ima pomocni motor tj pumpu kako vec ko zove koja crpi gorivo iz rezevroara koje se putem varnice pali i pokrece neke grejace ili sta vec koji zagrevaju vodu u motoru i ubacuje topao vazduh u ventilaciju tako da nema veze sa standardnim motorom u autu. Moze da ti lepo zagreje kabinu da se razlede ili razmagle stakla, voda u motoru postigne maltene radnu temperaturu tvoje je samo da kresnes auto i gas. Za sve to mu treba oko 10ak minuta rada, zavisno od samog sistema kazu da moze i za 5min da sve to odradi a postoji opcija da ga na daljinski aktiviras ili tajmer u autu podesis kad da pali i gasi. Ova mazda koju ja znam je imala tajmer u autu, zakacen kao mali displej sa 2-3 tastera i tu sve podesis. Ceo taj sistem moze i naknadno da se ugradi u bilo koji auto ali kosta prilicno

Odgovori