Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k nov)

Razne informacije u vezi kupovine automobila
milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k nov)

Post od milanns » 02 Feb 2017, 21:59

Evo ovako.

Treba mi za matorca (a bome pomalo sve više ponekad i za mene) što bolji auto za kilavu kičmu. Pretpostavljam da bi auto trebao da ispunjava što više od sledećih uslova:
- lep ulazak izlazak
- preglednost
- relativno lagan volan
- da jako ne drmusa na rupama
- doobra sedišta (lumbalno i uopšte, podešavanja po visini, pristojni gabariti, čvrsta?)
- cena polovnog idealno do oko 8-9kk može do 10k, eventualno ako bi išao novi do 14k

E sad tu bi možda mogli upasti:
- meriva. tu sam skeptičan prema sedištima, udobnosti i volanu
- duster. Kažu da je udoban ali onako prastaro udoban, kada naleti na veće rupe da se leti po kolima. i sedišta kritikuju koja često nemaju ni podešavanja po visini. mada člam foruma Darko je, koliko sam pročitao, zadovoljan makar po autoputu.
- Kia soul. Ne znam ništa o njoj i koliko je uopšte ima
- Yeti. Navodno dosta tvrd vw/skodovski.
- Qashqai možda najpre? ne znam kakav je u vožnji, sedišta deluju udobno
- scenic (da li za njega važi što i za duster)

Razmišljamo da probamo i vitaru novu.

Eto. Ako ima neko iskustva sa pobrojanim ili nekim drugim modelom, sve je dobrodošlo. Problem sa ovim polovnjacima je što se ne mogu iztestirati koliko toliko kao nova.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od Delija » 02 Feb 2017, 22:02

Kolega ima problema sa ledjima i to ozbiljnih i Qashqai, doduse novi, mu je savrsen.
Visoko se sedi, lako se ulazi, dobar je na rupama.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8563
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od Milos » 02 Feb 2017, 22:04

Ja kad sam procitao opis prvi pik bi bio

Slika

Ali ako je kicma u pitanju,gledao bih od polovnih samo Mercedes.
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od Xepoj87 » 03 Feb 2017, 00:32

Mercedes SUV ili MPV, mozda i B klasa, mada ne znam kakva su sedista tu.
Posto zbog kilaze(jos od kada sam imao 10% masti, cim sam nabacio masu na ledja, a jos gore od kada sam se usvinjio) i ja imam problem sa donjim delom ledja, samo kod mene u C klasi me ne bole ni posle 5 sati voznje, ali ulazak i izlazak nije najlaksi, nisko je sediste i ako moze da se podigne, a ulaz nije najsiri. Iskreno, ulazak i izlazak samo u nekom mpv-u ili necemu slicnom.
U Land Cruiseru su me kidala posle pola sata i ako nisam bio debeo, u Bmw 5ici sa M paketom su me smarala posle sat vremena, u A6 sa sport paketom, krenu da me bole isto kao u LC.
Drugara su opet bolela u petici, a u Audiju ne.
I kod Milosa u golfu, i ako kadice od kojih su me bolele butine, jer su mi preuska i u ledjima su mi preuska, ali me lumbalni deo nije boleo, anatomski su dobra sedista.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od milanns » 03 Feb 2017, 19:24

Niski su mu ti mercedes/audiji. Hvala na savetima svakako.

@delija Nekako mi qashqai deluje najbolje, ali možemo dobaciti samo do prethodnog. Ne znam kolika je razlika u odnosu na novi.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od Risto » 03 Feb 2017, 19:37

Po meni bi tebi prioritet trebao biti da probaš automobile zbog specifične situacije, SUV/MPV su ono što trebaš da juriš. Mercedes ima kandidata za tebe, B klasu, ali ja je ne bi uzimao polovnu sa 6 cifara na satu zbog potencijalno visokih troškova održavanja. Moj deda vozi već drugu B klasu, merka i treću, za njega ne postoji alternativa :)

Ja bi bacio oko i na Citroen C4 Picasso, mislim da bi ti legao ali tu dolazimo do toga da li bi ti hteo MPV?

Qashqai je generalno ok auto, sasvim pristojnog kvaliteta (nije na nivou najboljih japanaca, negde između Renoa i japanaca :) ). Ja bi Qashqai definitivno razmotrio, obavezno bi išao na dizela zbog više NM i lepše vožnje istog.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od ljubitelj » 03 Feb 2017, 22:33

milanns je napisao:Niski su mu ti mercedes/audiji.
Volvo ima odlicna ortopedska sedista i sedi se poviseno, vrata se vrlo siroko otvaraju pa se lako ulazi- izlazi. Nije potrebno penjanje kao kod SUV. Sedalni deo se posebno podesava prednji i zadnji kraj po visini-nagibu pa moze idealno da se podesi da ne zamara vise sati sedenja. Preporuka da proba da li mozda vise to odgovara.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od Woodoo » 04 Feb 2017, 01:05

Zbog problema sa ledjima qashqai nije dobar izbor.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od Delija » 04 Feb 2017, 01:19

A razlog je...?
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od Woodoo » 04 Feb 2017, 02:41

Sedista, nisu dobra za ljude sa problemima sa kicmom, posebno ako mora duze da se vozi, nisu cvrsta (pretpostavljam da je milanns mislio na malo tvrdja).

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od milanns » 04 Feb 2017, 12:24

@risto. ok je i mpv iako nema neke potrebe za njim. c4 picasso sam probao više puta kao suvozač i sedišta mi se nekako nisu "dojmila".Tvrda, bez nekih potpora. posebno lumbalne. Generalno je teško baš detaljno probati ta sva kola (zato i čititam rivjuove i postavih temu ako neko ima neka iskustva) jer su to polovnjaci. Kada sam ja kupovao nova kola ja sam uvek lepo izvozao testne i po više puta, pa ako me blam odem u bg pa i tamo još jednom probam. Pa me opet nešto začudi kada naposletku pazarim. A polovnjaci obično neregistrovani, pa više gledaš u toj mizernoj "vožnji" jel nešto lupa ili već...ali razmotriću još jednom i c4 pikaso. A za NM i elastičnost se slažem ali bi to bilo previše kriterijuma, zasad je i ono gore skroz dovoljno. ovo je kao nešto, koliko sam shvatio, i od doktora dobio. Kao može da vozi ali eto da gleda te neke kriterijume.

Gledah i 3008 ali sad se više ne sećam što otpade, da li su kritikovali prezavaljen položaj ili sedišta ili tvrdoču...Načitah se testova i nasedah po tim kolima...

za volvo čitah da su sedišta obično vrlo kvalitetna ali i dalje mislim da se nisko ulazi izlazi. Bar u one limizine u koje sedah. Xc je već ozbiljnija i skuplja priča.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od ljubitelj » 04 Feb 2017, 20:23

Mislim pre svega na svedski Volvo, ne rebedzovane Fordove na bazi Focusa i Mondea. Volvo u autima ima sedista koja su veoma slicna sedistima vozaca u kamionu i autobusu, tj posebno je vodjeno racuna da moze satima da se sedi i vozi bez zamora kicme i uopste tela.
Lumbalna podrska je na pravom mestu i dovoljno moze da se podesi prilagodjenje.

Mene nakon 7-8 sati voznje bez pauze ne bole ledja niti noge, to ni u jednom drugom autu nisam doziveo. Ali ja drzim podesenost skoro na najvisu mogucu poziciju. Kao da si u kucnoj fotelji je opis osecaja.

Holandski Volvoi imaju sasvim drugaciju i dosta nizu poziciju sedenja, meni manje odgovara jer opterecuje kolena pri izlasku i ulasku. Probao sam i meni je potrebna pauza nakon 3 sata voznje u njima da protegnem noge jer tu pocinju problemi.

XC mi se opet cini previsoko i manje udoban ulazak.

Meni odgovaraju i VWova sedista koja oni zovu ortopedska i obicno idu uz doplatu kao dodatna oprema.
Ok, ako si probao Volvo i ne odgovara trazi dalje.

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od milanns » 04 Feb 2017, 20:31

@ljubitelj

E sad nisam shvatio na koje volvoe misliš, na s seriju? (v serija je valjda holandska varijanta?)

Pa i razmišljah o yetiju zbog toga, ali bas nadjoh na briskodi da se neki vlasnici zale na oubiljne bolove u ledjima. Teoretski bi trebao biti baš dobar/ortopedski, posebno onaj sa opcionim lumbalnim podesavanjima.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od Delija » 04 Feb 2017, 20:31

Meni za duga putovanja odgovaraju sedista koja imaju tilt opciju - tako se dobro rasporedi pritisak na sve delove ledja i nogu.

Naravno, takva mi je i fotelja na poslu.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ortopedski auto za 8-10k polovan (ili eventualno 14ak k

Post od ljubitelj » 04 Feb 2017, 22:31

Mislim na 80 i 90 serije, radjeno je na razlicitim platformama tokom godina sa istim oznakama modela ali su kod njih sedista gotovo istovetna i bolja je ergonomija sedenja od modela serija 30-50.
Osecaj u voznji je razlicit, ne znam kako da opisem. Jednostavno drugacije je i bolje u vecim modelima skockano kako se vozac oseca. Nekako je vise prilagodjeno osecaju dnevne sobe. I sedista su tvrdja, nekako stabilnija, bolju potporu ledjima daju.
Ovo sto napisa delija tilt pozicija kada se namesti bas je zgodno za autoput.

Spolja na oko su slicna, isto i po dimenzijama nije neka razlika ali tokom voznje se oseti razlika narocito pri dugom sedenju.

Odgovori