Citroen DS5 - misljenja

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Mares
Postovi: 878
Pridružio se: 13 Avg 2012, 19:44
Lokacija: NS

Citroen DS5 - misljenja

Post od Mares » 06 Okt 2017, 19:48

Planiram da u toku sledece godine zamenim auto, vec neko vreme gledam sta bi to moglo biti, trenutno mi je na prvom mestu Citroen DS5, pa bi voleo da se u ovoj temi (za sada) pise samo u vezi ovog modela. Imam jos neke druge modele koji su mi interesantni, ali ovaj mi je trenutno pik pa mi je fokus na njega.

Obzirom da je relaitvno redak auto kod nas, nisam naisao na neku konkretnu diskusiju na netu (mislim na auto forume i vozace istog, ne na auto magazine), takodje i na stranim forumima slabo se pise.

Pre koji mesec sam pokrenuo temu na Citroen forumu misleci da cu tamo dobiti neke konkretnije odgovore, ali slabo, te cu ovde odraditi c/p moje teme:

Naime, planiran da u toku sledece godine menjam auto (trenutno vozim lagunu 2 2001., 1.8 benz-plin ) i izmedju ostalog razmatram DS5 (verovatno bi to bio 2013-2014. godiste).

Interesuju me iskustva u vezi motorizacije, najvise hibrid verzija (2.0hdi), i koliko je ona zapravo "isplativija" u odnosu na klasican dizel 2.0 hdi. Prelazim godisnje oko 17.000km i vecinom gradska voznja (neka bude 70% grad), te je ovo razlog zasto mi je hibrid interesantan. Citao sam po netu u vezi ovog hibrida, kako funkcionise, pa sam delimicno upoznat, ako sam dobro shvatio, sa laganom voznjom do nekih 60km/h moze se preci nekih 3km na baterije. Obzirom da zivim u Novom Sadu, i da su mi relacije po gradu 3-5km (okvirno), nekom grubom procenom bi mi doprineo elektro pogon u celokupnoj potrosnji.

Naravno, ne zamisljam da vozim iskljucivo na elektro pogon, i da pazim kako stiskam gas ne bi li se prebacilo na dizel pogon, ali generalno poznavajuci svoje relacije i stil voznje, ima potencijala da se iskoristi i elektro pogon. Ovo sve naravno teoretisem, nemam pedstavu kako bi se to pokazalo u praksi.

E sad druga stvar koja me "odvlaci" od ove varijante jeste vek trajanja baterija. Obzirom da ce se raditi o polovnom vozilu, 5-6 godina starom, verovatno se radi o delu iskoriscenim baterijama, ne znam da li i to utice na autonomiju, i koliki im je vek trajanja? Planiram da auto vozim npr. 5 godina.

Tu je i mogucnost crkavanja istih, a koliko sam procitao zamena za nove kosta papreno (par hiljada eura?), sto bi u globalu napavilo vise stete nego koristi na celu investiciju za nabavku ovakvog vozila.

Ne znam nikoga ko poseduje tj. vozi DS5, pa bi bilo interesantno cuti iskustva iz prve ruke, koliko je zapravo hibrid pouzdan (po pitanju baterija), da li ga vredi uzimati (u mom primeru), i tome slicno. Znam da je zbog baterija auto nesto tezi i zapremina prtljaga smanjena, ali mi to nije toliko bitno jer najvise vremena vozim solo ili sa jos jednom osobom (nisam ozenjen, nemam dece, jos sam mlad :D).

S druge strane, ako je nabavka polovnog hibrida ipak veoma rizicna, onda bi gledao klasicnu verziju dizela 2.0hdi (163ks). Pretpostavljam da je to identican motor koji se ugradjuje u c5, i koliko sam procitao, generalno je to dobar motor. Interesuje me kako se krece potrosnja ciste gradske voznje? Ovo bi mogli reci i ljudi koji voze c5 sa ovim motorom. Moja neka procena je da ne bi trebalo prelaziti 9l (npr. uz klimu u toku poleca/leta), racunam na normalnu voznju, umerenu.

Inace, kakva je situacija po pitanju delova za odrzavanje DS5 (delovi za motor + trap). Koliko sam procitao ovaj model je radjen na platformi nekog drugog modela (da li c4), te verujem da nema problema u vezi nabavke delova, ili to nema veze?

Bilo bi interesatno cuti iskustva od ljudi koji poseduju ovaj auto, verujem da ih nema puno pa je i ovo razlog sto ima dosta malo teksta u vezi DS5 na ovom forumu, a i sire.

Ovo je gore sa Citroen foruma, nadovezao bih se da znam da se radi o automatiku koji nije "na glasu", te bi zamolio da se on ne komentarise. Obzirom da nikad nisam vozio automatik, a nekako zelim da se prebacim na isti, verujem da je najbolje da licno provozam auto i skontam da li mi to uopste odgovara ili ne. Ali neka prica ide u smeru da mi odgovara automatik na ovom autu.

Da u kratkim crtama kazem, generalno mi hibrid najinteresantnije zvuci (da ne kazem najzanimljivije), hteo bi da probam tako malo drugaciji fazon motorizacije, ali opet nemam predstavu kako se on u praksi ponasa (znam da se preko 2k obrtaja pali dizel agregat, ali mislim na generalno rad hibrida). Sedeo sam u par hibrid DS5-ca (nisam ih vozio) sto sam nasao po auto placevima i generalno mi se na keca auto svidja. Naravno, pre nego sto se odlucim da jurcam konkretan model video bi da isprobam neki pa da se uverim da li bi mi stvarno takav auto i odgovarao.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od maniaxxx » 06 Okt 2017, 20:24

Hibrida nemoj, klasiku uzmi, avto je nešto posebno, samo nadam se da znaš kakvog passata dobiješ za te pare :djavo:

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od aviator » 06 Okt 2017, 20:57

I ja sam se "ložio" na DS5, dok ga nisam provozao. Meni je udobnost prioritet pri kupovini, a DS je daaaleko od Citroen utiska. Pogotovo sa nekim 19" felnama.
I ako si rekao da se automatik ne komentariše, upravo automatik iz hibrida je tropa. Totalno ne uskladjen sa ta dva motora, trom i zbunjen.
Automatik u 2.0 dizelu od 160 ks je sasvim druga priča i on mi je bio pik, ali neočekivana tvrdoća i ekskluzivnost koju platiš pri prvoj havariji me je odbila.
Ima istine da je DS5 nastao na bazi starijih modela, ali i ako delove deli sa njima, delovi su drugačije kodirani i zbog toga skuplji jer je DS kategorisan kao premijum.
Mnogima smeta bunker utisak kabine, pa samim tim nepreglednost unazad. Meni je ok, kao i taj avionski utisak u kabini sa prekidačima na plafonu i panorami za svakog putnika.

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1393
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od LukaMaletin » 06 Okt 2017, 20:59

Ja bi isto išao na običnog dizela , jer mislim da ćete više koštati popravke nego što ćeš uštedeti , a što se tiče nekih olakšica prilikom registracije , mislim da mora još puno vode Dunavom da proteče da bi Srbija uvela tako nešto.
Konkretno ++ za izbor modela , jako lep auto, a mislim da održavanje nije ništa skuplje od c5.

Sent from my XT1635-02 using Tapatalk


maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od maniaxxx » 06 Okt 2017, 21:06

Održavanje samog motora je identično, jer je isti, skuplji su limarijski delovi. Čuo sam neku priču o basnoslovnoj cifri za menjanje hibridnog sklopa kad crkne. Nisam siguran o tome ali svejdno bih preventivno preskočio taj sklop i otišao na klasičan dizel.

Korisnikov avatar
Dani
Banned
Postovi: 654
Pridružio se: 26 Okt 2014, 02:41
Garaža: BMW F10 530d

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od Dani » 06 Okt 2017, 21:45

Ne vrijedi taj auto para koliko kosta. C5 je puno kvalitetnije uradjen. DS5 je nasminakni C4 Picaso.
Prije bih gledao 508 facelift 2.0 HDI za tu lovu, ako vec gadjas Francuza.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13043
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od Saša » 06 Okt 2017, 22:03

Taj auto je vrlo interesantan, samo ne znam (obzirom na kratke relacije) koliko bi uopšte iskoristio taj hibridni (tačnije elektro) pogon, odnosno kada bi se te baterije stigle napuniti, obzirom da to nije plug-in hibrid (koliko znam?). Da je plug-in odnosno da ga možeš uveče ili na poslu prikopčati na struju i da može preći bar 5-6 km (daj Bože i više, naravno), bio bi zaista vrlo interesantan za Novi Sad. :)

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od shandu90 » 06 Okt 2017, 22:09

Valjda se dopunjavaju prilikom kocenja. Za NS nema brige, ionako ljudi drze papucicu kocnice istovremeno sa gasom.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13043
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od Saša » 06 Okt 2017, 22:11

Ma o.k, ali pazi, 3 km... pa to je užasno malo. Taj elektromotor onda služi samo kao asistencija valjda kod kretanja iz mesta i ništa više...

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od shandu90 » 06 Okt 2017, 22:14

Trebalo bi da ima i mod za cistu elektro voznju. U principu, to je standardna uloga tih baterija posto je tada najveca potrosnja. Ja npr. Na CH-R Toyoti nisam skontao da ima mod za cistu elektro voznju. Ima neki B mod, to ne znam sta je. Svakako je kratak domet na tim baterijama.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od ikac2000 » 06 Okt 2017, 22:21

Jedan banovan clan je pisao utiske na drugom forumu iz test voznje DS5, i koliko se secam, naveo je da neverovatno krcka enterijer u novom autu.

Sent from my SM-T113 using Tapatalk



Mares
Postovi: 878
Pridružio se: 13 Avg 2012, 19:44
Lokacija: NS

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od Mares » 07 Okt 2017, 01:53

Paisem sa tapatalka-a pa ne mogu da vidim ko je sta tacno rekao, ali da pokusam da odgovorim vecini. I ja mislim da je taj elektro pogon vise kao asistencija pri kretanju, mada funkcionise da do 2.000rpm auto ide na elektro pogon, a preko 2000rpm se pali dizel. Mislim da se apdejtom racunara voznja na el.motor moze podici do nekih 70km/h. Domet je nekih 4km voznje, aj neka je kod polovnog malo skracen zbog iskoriscenosti baterija, pa neka gura 2,5-3km (ovo je samo moja pretpostavka). Ja u sustini zivim blizu centra grada i uglavnom su mi relaxcije od A do B tacke u gradu do 5km, cesto prolazim ekroz centar, kad su spicevi, i generalno su u gradu sve vece guzve i sporije se vozi, te ovde nalazim neki smisao hibrida.

E sad sve to lepo zvuci ovako u teoriji, naravno nemam predstavu da li bi ista stvarno dobio u praksi. Da napomenem, ne radi se samo o ustedi na gorivu, ali mi interesantno zvuci ta prica. I meni je udobnost medju aglavnim stvarima, ali ne trazim citroena sa hidraulikom (taj osecaj "lebdenja" mi se ni ne svidja), ali verujem da je na putu meksi od nemaca, koji su meni jako tvrdi i zato me odvlace. Jbg do sada sam vozio sam francuze i navikao sam na njihovu mekocu i udobnost u odnosu na nemce. Sedista u ds-u mi odgovaraju (ona pola koza pola alkantra, na ta bi isao, cistu kozu ne volim).

Neko je spomenuo pug 508, istina on mi je da kazem na drugom mestu, ali problem je sto je auto dosta velik, i bio bi mi veliki problem parkiranje u mom kvartu gde je sve vece kurblanje za parking mestom, uske ulice kojima svaki dan prolazim, smorilo bi me za voznju.

Sta znam, ono sto me odvlaci od hibrida jeste sto uzimam polovan auto, sve je to van garancije, pa ako nesto crkne moze da me kosta ko svetog petra kajgana. Negde sam procitao da fabrika garantuje vek trajanja baterija 15god, e sad koliko se moze racunati na to pitanje je.

Obzirom da trenutno vozim benzinca, navikao sam na miran rad i bez vibracija, pa kontam da bi tim el.pogonom izbegao u jednoj meri taj dizelaski osecaj u autu, ovo bi ubacio u kos za udobnost za voznju, mada verujem da je zvucno dobro izolovan.

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od shandu90 » 07 Okt 2017, 02:15

Glavni problem polovnih hybrida je cena baterije tj. zamena. Niko nema ovde konkretno iskustvo, iz ugla vlasnika.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od ljuba » 07 Okt 2017, 08:36

Tvoja opisana dnevna ruta tek je smrt za hibrida. Posebno dizel hibrida. On je idalan ako imas sekciju par km u gradu, min 20 km van (da se dopune baterije, zagreje dizelas i otpusi DPF) pa posle da potrosis (pola :)) generisanu struju ponovo u nekom drugom gradu. U tvom slucaju baterije bi bile stalno prazne a motor hladan. Najgora moguca kombinacija. Moj hibrid (benzinac) kada upali motor da dopuni (prazne) baterije prvo se vrti minut bez punjenja da bi ga inicijalno ugrejao pa tek onda dopunjava, a benzinac se mnogoooo lakse ugreje. Dizel hibrid je samo za velike dnevne kilometraze... Idelana kombinacija za tebe je plugin hibrid kojeg mozes da napunis kuci, pa tek onda da udaris po gradu..

PS: i meni se jako svidja taj model posebno sedista i enterijer, ali sve u svemu mislim da je 508 rx mnogo bolji, kompletniji i lepsi auto, ima ga isto u kombinaciji sa slicnim hibridnim sistemom malice boljim. Slika

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Citroen DS5 - misljenja

Post od gazza » 07 Okt 2017, 10:06

ja imam banalnu zamerku, ali dovoljno banalnu da zbog toga ne bi kupio citroen DS5, a to je kolicina plastike na eksterijeru. ukrasne lajsne - po meni - nisu bas idealan nacin da ulepsas automobil jer ce pre ili kasnije doci do toga da neke otpadnu, neke se izgrebu ili ostete. uvek kad prodjem pored DS5, imam nagon da kucnem prstom po lajsnama i uvek se cuje zvuk jeftine plastike. s obzirom da cene tih kola nisu daleko od polovnih BMW trojki ili slicnih mercedesa tih godista, par hiljada gore dole, uopste nisam siguran da bi se u toj luxury kategoriji odlucio za DS bez ozbira na svu atraktivnost, neverovatne kabije, tehnicke inovacije i slicno.

Odgovori