Clio IV ili Scenic?

Razne informacije u vezi kupovine automobila
handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Clio IV ili Scenic?

Post od handys » 07 Maj 2018, 14:14

Pozdrav,
Imam malu dilemu. Treba da uzmem uskoro polovnjak (naravno) i generalno bih izdvojio oko 5,6k, max 7. Znam da situacija nije idealna, a, videcete, zahtevi mozda preveliki. No, zato se obracam iskusnima run.cmd/sliht.
Pretrazivao sam razne automobile, citao recenzije sto kola sto komponenti, i sad sam sveo izbor na dva automobila. Prvi je clio IV, drugi je Reno Scenic. Evo primera automobila koji mi u oglasima deluju ok (mada sam nov i u trazenju kola, tako da mozda sam omasio):

https://www.mojauto.rs/polovni-automobi ... ?cena=high

https://www.polovniautomobili.com/putni ... i-medianav

Ideja mi je sledeca. Mahom gradska voznja, mada bih voleo vikend-izlete van grada i ponekad duza putovanja. Oba imaju, koliko vidim 5 zvezdica na NCAP testovima, sto mi je isto jako vazno, zbog bebe. Faktori su mi i, pretpostavljam, standardno ne preskupo odrzavanje i dobra izdrzljivost. Sveukupno potrosnja goriva i delova su ono sto bi me moglo navesti da prelomim. Brzina je ne sekundarna, nego mi je svejedno, jer preko 120 svakako necu ici. ABS, ESP su obavezni, kao i sto vise airbagova. To, koliko vidim oba zadovoljavaju. Pored toga, udobnost tokom duge voznje i prostranost pozadi bi bila plus, ali to je mozda donekle i subjektivno. Citao sam da se cliu npr kocnice tesko pregrevaju a da je menjac sasvim solidan, i ako je zaista tako, to bi bilo dosta vazno. Preglednost unutar kola je takodje veliki plus.
Nadam se da je jasno sta mi je relevantno, pa ako imate neku sugestiju, iskustva u voznji, dobro bi mi dosli saveti. Naravno, ako vam pada neki drugi auto na pamet a da je dobar u ovim stvarima koje sam naveo (za slicnu lovu), nisam vezan pupcanom vrpcom za Reno.
Hvala unapred! :pivo:

Korisnikov avatar
STrider90
Postovi: 142
Pridružio se: 16 Sep 2017, 17:08

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od STrider90 » 07 Maj 2018, 14:21

Scenic ima mnogo veći gepek, biće ti problem da spakuješ kolica i prtljag u Clio, ja bi pre išao na veći auto.

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od aviator » 07 Maj 2018, 15:25

Bolje nadji sredinu izmedju ta dva. Npr. 500L.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od shandu90 » 07 Maj 2018, 18:16

Sto preporucujete tu rugobu od auta?

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od pedja » 07 Maj 2018, 18:21

Scenic, ako ćeš češće na put, pogotovo ako imaš kolica ili odraslu osobu koja sedi pozadi. Scenic je svega tridesetak cm duži, tako da nije to neka razlika po gradu, a značiće na putu. Takođe, Scenic je kompaktan, tako da je ta razlika u vožnji subjektivno i manja.

Ja sam se i sa Cliom II slatko naputovao, ali max dve osobe i stvari na zadnje sedište. Dešavalo se i da nas bude trojica i krš stvari i neke opreme, do Kopa, ali to nije to. Takođe, oseti se značaj međuosovinskog rastojanja na putu.

Ako se motaš po (Beo)gradu stalno i na ozbiljnijem putu si jednom godišnje, onda Clio. Ako baš zatreba veći, uzmeš rent-a-car (ili krovni kofer) na par dana i kraj.

TT


maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od maniaxxx » 07 Maj 2018, 20:26

Scenic absolutno ako imaš bebu. Clio je premali za takvu namenu. Ili neki konkurent scenicu, c4 picasso npr., neka meriva, c-max. To su sve kompaktni avti, koji nisu mnogo duži od clia ( relativno), a nude mnogo više mesta, udobnosti i nezanemarljivo i sigurnosti.

Što se tiče izbora između njih biraj onog koga nađeš najboljeg i za koga imaš pouzdanog servisera.

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od handys » 07 Maj 2018, 21:16

Hvala na sugestijama. Ja sam poredio dimenzije ovih modela, i bas mi je delovalo da su zanemarljive razlike, a i negde stoji da je slican gepek (oko 400l oba, mada neke recenzije kazu 300 za Clio, valjda zavisi od modela). Inace, bilo mi je ohrabrujuce to sto su dobili po 5 zvezdica na NCAP, ali verovatno ti veci automobili, koji su i masivniji, utoliko pruzaju vise bezbednosti.
Nazalost, neki uopste ne dolaze u obzir, kao c4 ili c-max, jer ja sa probnom smem da vozim samo do 80kw motor. Cak ni neki noviji Scenici zato ne dolaze u obzir. Majstora nekog, na zalost, nemam, ali iscitavacu forume pa cu naci valjda dovoljno preporuka za nekog ko zna Renoe dobro.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od passenger » 07 Maj 2018, 21:46

Koji motor u Scenic razmatraš?
Clio jednostavno nije auto za bebu. Mozda uguras kolica,a gde su ostale stvari?
Suzi potragu samo na Scenic onda. Reci mi koji motor razmatras, da pogledam na nemačkim forumima
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od handys » 07 Maj 2018, 21:58

Prosao sam dosta domacih oglasa, i cini mi se da zapravo samo 1.5 dCI dolazi u obzir, ako cu posle 2010. neki (sto mi je ipak vazno). Ovi od 1.9 imaju preko 90kw.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od passenger » 07 Maj 2018, 22:00

šta o znaci probno, do 80 kW?
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od Stjepa » 07 Maj 2018, 22:37

Eto meni kupca. :mrgreen:

Baš mi se nešto od vikenda vrzma po glavi menjati il ne menjati Clia.
Pust' ti ove što kude Clia. Nego slušaj 'vamo - Clio 2014 sa 71k km, kupljen nov u Srb, redovno održavan u ovlašćenim servisima. NOV, NOV, NOV :kezo:
Pojavio se jedan 1,4TB 'talijan, pa da mi ne promakne.

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od TheWickerMan » 07 Maj 2018, 22:42

Šta ti je Stjepo, pa gde Italijana, još turbo benzinu? :D

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od ikac2000 » 07 Maj 2018, 22:46

Za gradsku voznju, unistices mu DPF.

Najbolje je benzin, ne slusaj ove sto vade DPF i iskljucuju EGR, trujes pre svega sebe i svoje.

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od handys » 08 Maj 2018, 01:36

passenger je napisao:
07 Maj 2018, 22:00
šta o znaci probno, do 80 kW?
Probna vozacka (jvg kasno sam se setio), u ZOBS stoji da sme da se vozi auto sa motorom do 80 kw.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od passenger » 08 Maj 2018, 07:42

Malo sam zevao po forumima, švabe su uglavnom zadovoljne autom. Poprilično svi komentari su bili pozitivni oko motora I menjača. Žalili se uglavnom na kvalitet materijala I završne obrade. Tipa drugi red sedišta nešto oko preklapanja zeza, amortizer gepeka ne drži dobro, krcka šarka vrata itd. Nabrajani su problemi sa 2.0d, ali 1.5d je izgleda vrhunski motor.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Odgovori