Clio IV ili Scenic?

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od Ivan » 09 Maj 2018, 11:17

1.5dci je zver za 1'2 :D
Odlican je motor, ugradjuju ga I u mercedes u a klasi, mislim I gla I cla.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od ikac2000 » 09 Maj 2018, 13:19

1.5 jeste odlican motor, ali za pretezno gradsku voznju nije dizel sa DPFom i EGRom.

DPF ce u gradu da potraje daleko krace, i onda ce da stvara probleme.

Ako stalno izlazis na auto put, ima smisla, ali za par km relacije, samo ces da navuces probleme. Posebno ako auto vec ima vise od 100k km.

Ja na primer nisam mogao dizela da zagrejem prvih 10 km bulevarske voznje posteno. C-Max 1.6 tdci 2015.

Progledao sam kada sam ga zamenio za 1.0 turbo benzinac.

Razmisli jos malo o motorizaciji.

Za porodicu definitivno nije Clio.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od Ivan » 09 Maj 2018, 13:27

Samo ne treba gnjaviti dizela, normalna, cak zustrija voznja mu prija, brze se greje, redje radi regeneraciju.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od handys » 09 Maj 2018, 13:45

ikac2000 je napisao:
09 Maj 2018, 13:19
1.5 jeste odlican motor, ali za pretezno gradsku voznju nije dizel sa DPFom i EGRom.

DPF ce u gradu da potraje daleko krace, i onda ce da stvara probleme.

Ako stalno izlazis na auto put, ima smisla, ali za par km relacije, samo ces da navuces probleme. Posebno ako auto vec ima vise od 100k km.

Ja na primer nisam mogao dizela da zagrejem prvih 10 km bulevarske voznje posteno. C-Max 1.6 tdci 2015.

Progledao sam kada sam ga zamenio za 1.0 turbo benzinac.

Razmisli jos malo o motorizaciji.

Za porodicu definitivno nije Clio.
Da, cuo sam za tako nesto. Sad se pitam, sta znaci 'puno'. Ako bih isao svakog vikenda van grada, da li bi to bilo dovoljno? Po gradu bih ga svakako morao voziti bar do posla, mada posto radim uglavnom od kuce to ne bi bilo cesto. Isto bih isao i po par stotina kilometara par puta u godini, dugorocno mozda i vise (kad steknem jos iskustva).
Inace, ako cu benzinac, onda moram Clio jer ne vidim da Scenic ima benzince. Samo ne znam kako se onda benzinac ponasa na duzim rutama.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od passenger » 09 Maj 2018, 14:10

Ma 95% Scenic su dizeli. Katkad ga zvizni po gasu I nećeš imati probleme kao što se priča.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od Ivan » 09 Maj 2018, 14:13

Nije dpf promaja ni ladan beton da se bojis, plus to je konstrukciono gradski auto I motor, bolje podnosi gradsku voznju on nego neki q7 3.0tdi koje opet voze ljudi do kafica I ne crkavaju tek tako.

Ako je dpf iole zdrav dosta mu je jednom u 1000km malo duza tura, sipaj kvalitetno gorivo ulje I nema zime.



Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od passenger » 09 Maj 2018, 14:16

Može lock.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od handys » 09 Maj 2018, 14:21

Moze, hvala svima! Puno ste pomogli.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od passenger » 09 Maj 2018, 14:29

Ček malo, zezam se
Stavio sam "amin" na Ivanov post

Javi se posle probne vožnje, slikaj auto, kači oglas koji te interesuje, možda neko poznaje auto ili plac, možda mi vidimo sa slika nešto što ti ne možeš uživo itd
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9067
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od Darko » 09 Maj 2018, 14:34

Ja sam imao daciu 1.5 dci euro6. Nigde u papirima nije pisalo da ima dpf a nije imao ni adblue. :zbunjen:

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od Stjepa » 09 Maj 2018, 14:58

Nemoj da plašite čoveka sa dpf-om, plivajućim zamajcem, promajom i ladnim betonom. :) Vidite da nema puno iskustva sa kolima, pa je lako plašljiv na nešto što je sasvim normalno i ništa specijalno.

Aj prvo ovako. Pitao si me šta sam mislio pod "tvrđi auto". Možda nisam napisao tamo u temi (da ne jurim sad) ali sam formirao osećaj na osnovu pređašnjeg iskustva i potencijalnog očekivanja. Dakle - pre par godina sam imao Clio II koji je slabije prenosio osećaj sa točkova. Da ne bunim - ništa ovom (C IV) ne fali. Da ne bih zalazio u detalje i bunio, zaboravi na ovo. :) 50% vozača verovatno i ne razmišlja o ovome. Pogotovu što se ne radi o poređenju dvokolica iz p.n.e. i auta iz 21. veka.

Što se tiče ponašanja benzinca na dužem otvorenom putu, nema razloga što se isti ne bi "ponašao". Kao i što bi sa dizelom imao problema u gradu. Primera radi - moj rođak ima Lagunu 1,5dci (verovatno 110ks, al ovo nije toliko ni bitno) sa dpf. Živi u UE i radi tamo. Povremeno neko porodično putovanje i slično. Eno autu ništa ne fali.

Suština je da nađeš auto spram svojih potreba, i da ubodeš dobrog polovnjaka. Dali će biti benzinac 1,2 ili dizelaš 1,5 (75ks), dali će faliti ovo ili ono od dodatne opreme... to realno ne treba biti presudno. Bitniji je dobar primerak. Time sam se i ja vodio Neko može da kaže da sam izabrao najslabiji motor u ponudi, da mi fali ovaj ili onaj detalj od opreme, al realnost je da u eksploataciji nemam problema sa tim. I da bolje što je tako nego da je uzet primerak sa svom opremom i jačim motorom koji je ubio boga oca kilometara i kome već sve redom dolazi na zamenu.

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od elMaestro » 09 Maj 2018, 18:45

Vozih svakodnevno i Megana i Scenica 1.5, pa mogu reci ponesto. Posto trazis ispod 80kw, tu ti igra samo najslabiji dci. Razlika je sto je taj motor u Meganu uparen sa 5-stepenim menjacem, dok u Scenicu ima 6 brzina. Prvenstveno zbog toga bih pre gledao Scenica. Sto se tice DPF-a, neces imati problema ako imas neku kombinovanu voznju. Nemaju svi modeli DPF, mi smo ga imali na dva komada (od 6, na jednom je pravio probleme i skinut je, drugi vozen uglavnom na duze ture, nikakav problem). Problemi koje smo mi imali su vezani za dizne, nije do auta, vec do goriva, voda je napravila sranje. Takodje, kod modela sa el. rucnom ona zna da pravi problem. El. podizaci su bili hronicni problem na svakom bukvalno.

Nadam se da sam iole pomogao.

Napominjem da je ovo sve za nekih 200k km po svakom primerku, taksi je u pitanju.
Имам једно потпитање...

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od handys » 09 Maj 2018, 19:29

Stjepa je napisao:
09 Maj 2018, 14:58
Suština je da nađeš auto spram svojih potreba, i da ubodeš dobrog polovnjaka. Dali će biti benzinac 1,2 ili dizelaš 1,5 (75ks), dali će faliti ovo ili ono od dodatne opreme... to realno ne treba biti presudno. Bitniji je dobar primerak. Time sam se i ja vodio Neko može da kaže da sam izabrao najslabiji motor u ponudi, da mi fali ovaj ili onaj detalj od opreme, al realnost je da u eksploataciji nemam problema sa tim. I da bolje što je tako nego da je uzet primerak sa svom opremom i jačim motorom koji je ubio boga oca kilometara i kome već sve redom dolazi na zamenu.
Slazem se 100%, ako se za odlucim Scenic, sto se tice motora i menjaca imam prakticno samo jednu varijantu, dok Clio imaa vise. Ali tu ce svakako zavisiti od konkretnih modela.
Nadam se da sam iole pomogao.

Napominjem da je ovo sve za nekih 200k km po svakom primerku, taksi je u pitanju.
Naravno, hvala! Ta kilometraza otprilike i jeste ono na sta sam nailazio (negde nesto manje, negde nesto vise).

Inace, evo oglasa koji mi za sad najvise obecavaju, svaka sugestija oko placa ili nesto sto primetite je dobrodosla:


https://www.polovniautomobili.com/auto- ... -scenic-15

https://www.polovniautomobili.com/auto- ... 15-dci-nav

https://www.polovniautomobili.com/auto- ... 5-dci-2013 (ovde me zivo zanima zasto je cena toliko niza nego gore)

https://www.polovniautomobili.com/auto- ... lipse-xmod

https://www.polovniautomobili.com/auto- ... -medianavy

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od ikac2000 » 09 Maj 2018, 19:54

Sa tom kilometrazom ces neminovno da imas ulaganja.

A nikako ne bih banalizovao tu kilometrazu i gradsku voznju.

Kvar kod dizelasa je daleko skuplji nego kod benzinca.

A proguglaj malo DIESEL CITY DRIVING.

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Clio IV ili Scenic?

Post od handys » 09 Maj 2018, 20:24

Hvala, sad bas citam kako za DPF treba jednom nedeljno voziti rutu od nekih pola sata barem. To mi odgovara, jer sam tako nesto svakako i planirao. Sad, posto zivim u Zemunu, tu nuzno ima stalno tih stani kreni delova dok se ne izvucem, plus zona skole svakih par ulica. Zato cu gledati, ako na kraju zaista uzmem neki od ovih modela, da vozim i cesce od tih jednom nedeljno neku duzu rutu.

Odgovori