Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 21 Feb 2019, 10:36

Za neke verujem da su prave. Recimo za ovaj koji sam gledao u NS na satu stoji 191k km (2013 godiste) i prodavac mi je rekao da slobodno vozim u ovlasceni da proverim kilometrazu i izvadim servisnu istoruju.
Izadje da su sa njim tokom nepunih 6 godina prelazili vise od 30k kilometara godisnje sto je realna kilometraza za ovaj tip auta i mnogo realnije nego kad za nekog drugog dizela (recimo karavan) starog vise od 10 godina napisu da je presao 130k-140k.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od ljubitelj » 21 Feb 2019, 10:52

Zavisi ko je bio vlasnik i koja je namena auta bila.
Privatni vlasnik i privatna upotreba godisnja kilometraza je 11-13k prosecno u Nemackoj, privatni auto upotreba dodatno i za posao 20-40k, sluzbeni auto za posao 30-50-60k, taxi/kuriri/trgovacki putnici i slicno 80-150k.
A opet kilometri nisu toliko bitni za stanje auta vec gde je vozeno grad/otvoreno, ko je vozio i koliko je redovno odrzavano i menjano sta treba.

Opste tehnicko stanje kod polovnog auta vise znaci nego godiste i kilometraza na papiru/tabli,iz iskustva.
Moze auto da se sahrani i za 2-3-4 godine i da nije mnogo presao, vidjao sam i takve kao i one po papiru puno starije a pritom besprekorno ocuvane.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 19 Mar 2019, 14:07

Bili smo pre dve nedelje da gledamo dva auta u Sapcu a posto su obadva jos uvek aktuelna na oglasu, odlucio sam da napisem moje utiske o njima cisto ako neko pozeli isto da uzme Zafiru a isao bi da gleda ove modele/primerke.

Prvo cu krenuti od ovog primerka koji smo detaljnije pregledali: https://www.polovniautomobili.com/auto- ... -cdticosmo

Na prvi pogled, spolja deluje ocuvano ali o spoljasnosti ipak malo kasnije. Sto se tice unutrasnjosti, odlicno je ocuvana sa minimalnim znakovima koriscenja. Plastika sedista na vozacevom mestu do vrata napukla i to sam dosad video na svim Zafirama koje sam gledao, verovatno ljudi dok sedaju oslone se zadnicom prvo na tu plastiku. Ostatak kabine odlicno ocuvan i koliko smo mi mogli da proverimo deluje da sve osnovne stvari rade (svetla, zmigavci, ventilacija, navigacija, elektricni prozori...). Sto se tice gepeka, u pitanju je model sa 5 sedista, ok je ocuvan, ima mali rezevni tocak ali fali roletna/poklopac gepeka, kaze prodavac verovatno ukrali vozaci kad su dovezli auto!??!

E sad sto se tice spoljasnosti kao sto rekoh deluje da je sve ok ali samo deluje. Prvo nije bez tackice ima par ogebotinica ali jedva primetnih ono sto me je prvo zabrinulo, kaze prodavac imao je ostecenja od grada na krovu, kaze sredjeno bez farbanja samo izvlacenjem. Stvarno da mi nije rekao ne bi skontao jer se uopste ne primeti. Dalje dok sam cekao prevoz do zvanicnog servisa da se auto detaljnije pregleda (u tom trenutku prodavac nije bio tu, sredjivao je prevoz do servisa), proveravao sam zazore i skontam da nesto nije u redu sa haubom. Spreda deluju zazori ok ali bocni zazor do soferke sa vozaceve strane je nekih 5+mm veci nego sa suvozaceve. Proveravam ostale zazore i dok sam provlacio prst po zazoru izmedju gepek vrata i krova, posece se na osusenu farbu!??! Ladno je farban taj deo krova i/ili deo gepeka. Ne primecuje se na prvi pogled ali se tacno vidi kako se boja slivala i stvrdla tako da formira ivicu ostru kao zilet. Takodje na jednom delu se primecuje da nema dovoljno bele farbe, tj nazire se farba koja je ispod (tamno siva moguce da je osnovna farba ili zamenska vrata sive boje). Vec mi po malo nije bilo dobro u stomaku ali reko sacekacu servis koji sam vec zakazao.

Pre toga sam malo provozao auto po parkingu koliko sam mogao, lepo deluje, kvacilo ok, nema tresenja/lupanja pri paljenju, nista ne dimi na auspuhu, normalan rad motora...Odlazimo do servisa (zvanicni Opelov u Sapcu). Na moje iznanadjenje mehanicki je auto dobar, kaze majstor da izgleda da su menjali gumicu na karteru (2.0 CDTI motor i poznati problem sa njom), motor stvarno radi mirno, prednje kocnice i pakne na 50% istrosenosti zadnje na nekih 60%, sve ok sa trapom, ne cuje se turbina, dijagnostika ne pokazuje nikakve greske i jedino su jedva uspeli da skontaju da se po malo cuje zamajac ali samo pri paljenju auta sto kazu tek prvi simptomi i da se on jos dugo moze voziti pre zamene.

Medjutim kad je auto dignut na dizalicu imali smo sta da vidimo. Desni prag (suvozacev) je izbusen sa unutrasnje strane i napunjen gitom. Kroz te rupe su izbijali prag prema spolja pa su onda sve napunili gitom i to ne bas najbolje. Spolja deluje da je ok uradjeno ali odozdo bas i ne. Takodje definitivno su farbana vrata gepeka i branik (opet ne najbolje jer se na coskovima nazire osnovna/originalna siva boja) a i po srafovima se vidi da je skidana i hauba. Po majstorima ne deluje da je bila veca havarija vec samo udaren gepek/branik i desni prag ali nije jasno sta se desava sa haubom. Naposletku su proverili servisnu istoriju koje u principu NEMA!??!! Auto nije imao ni jedan servis u ovlascenom Opel servisu. Posto je auto uvezen iz Italije od lizing kuce u servisu su mi objasnili da mnoge lizing kuce u Italiji ne obavezuju svoje kupce da odrzavaju u ovlascenom servisu vec oni imaju svoje ovlascene servise gde se moze auto odrzavati bez gubljenja garancije.

Sve u svemu odustali smo od ovog auta, definitivno je udaren (najverovatnije samo manje cukanje) i nije bas sredjen najbolje sto se tek vidi na dizalici (plus prica o ostecenjima od grada) pa jos nema nikakvu servisnu istoriju, pa fali roletna za gepek...jednostavno osecao sam da ne treba da uzmem.

Drugi auto koji smo gledali je ovaj: https://www.polovniautomobili.com/auto- ... cdti-cosmo
Sa njim cu biti kratak :) Prvo auto je bio prilicno prasnjav (kisa + prasina) i smesten sa svih strana izmedju drugih auta pa nismo imali puno prostora za razgledanje, Spolja deluje ok (koliko smo mogli da vidimo jer nije bas u potpunosti cist) ali mi zazori deluju ok. Ono sto nas je razocaralo je unutrasnjost. Susta suprotnost ovom prethodnom. Jako puno sitnih ogrebotina pogotovo napred kao da su besnu macku zatvorili u auto na dva dana :) Deluje da su vozili nekog malog ljubimca u autu i dosta je ishabaniji od prethodnog iako je godinu dana mladji. Ima 7 sedista ali nema navigaciju sto su neki plusevi i minusevi u odnosu na prvi. Ono sto me isto zabrinjava kad se pali motor (1.6 CDTI) kao da se cuje lanac ali se ne cuje dok radi. Prodavac me ubedjuje da se lanac cuje na svim motorima sa njim pri paljenu jer deo lanca nije u ulju pa dok se ne podmaze kao cuje se. Nisam bas siguran u ovo ali nam se auto nikako nije svideo pogotovo unutrasnjost i odustali smo od njega.

Eto nadam se da ce ovi opisi posluziti nekome ko naleti na ovu temu, kupuje Zafiru a ovi primerci budu u opticaju (znam da bi meni sigurno koristilo) i mozda ovi problemi nece biti kriticni za nekoga pa se odluci na kupovinu i odlazak do Sapca.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od Risto » 19 Mar 2019, 17:07

Šteta što niko od nas nije pogledao prvi primerak, vidi se da je lupana napred. Svakako preskočiti

Srećno sa potragom ali iz ličnog iskustva, najbolje da odeš u DE i dovezeš auto sam.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 19 Mar 2019, 17:34

Cek skontao si da je udaren preko slika. Jel bi bio ljubazan da objasnis kako si skontao posto ja gledam i ne mogu da skontam :)

Inace cekam opet da se pojavi nesto u NS (i blizoj okolini) i eventualno sledeceg meseca da bacim pogled na ovaj primerak u BG: https://www.polovniautomobili.com/auto- ... osmo-7sedi .

Trenutno najmladja i najbolje opremljena Zafira ali sa najvecom cenom. Ako je slucajno neko vec isao da je gleda neka prenese utiske (ili ako nesto vidite sa slika sta vam se ne svidja :) ).

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od Risto » 21 Mar 2019, 07:44

Moraš da tražiš na slici iste te stvari koje si video uživo. Ovde se vide zazori i na slikama, onda tražiš razlike u nijansama farbe i sl. Lako se desi da neko vešto sakrije oštećenja na slikama i da se to teško provali, u tom slučaju ćeš nekada tek uživo skontati šta se desilo sa autom. Sjajno je što si oprezan, to pozdravljam, ovde moraš biti oprezan, ali razmotri uvoz.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 21 Mar 2019, 09:49

Da znas da si u pravu sto se tice obrade slika sad sam upravo pokusao da nadjem jednu ogrebotinu koju sam video uzivo.

Na slici gde se vidi desno prednje krilo/branik auta dole kod zastitne crne gume na braniku kod prednjeg desnog tocka na samoj ivici gde branik dodiruje zastitnu gumu, postoji prilicno duboka ogreboditna/oderotina (kao da je prednjom desnoom ivicom branika naseo na neki ivicnjak, skontao sam je tek kad smo digli auto na dizalicu). Ako pogledate slike nema te ogrebotine ali ako pogledate malo bolje cini se kao da je u Paint-u belom bojom prefarbano jel deluje farba naborana :) Sa druge strane da ne gresim dusu mozda u vreme slikanja ta ogrebotina nije postojala nego je kasnije nastala :)

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 21 Mar 2019, 10:03

Kad spominjete uvoz, nazalost nemam vremena za takve egzibicije (i za gledanje se ovde se jedva organizujemo, uzimamo slobodne dane a dete uvrtic pa gledaj da zavrsis sve dok dete ne treba da izadje iz vrtica :)) ali sam video da postoje firme koje su specijalizovane za takve operacije tj da ti oni dovezu neki auto po narudzbi (naravno uz adevatnu kompezaciju). Recimo prva na Google-u sto se tice NS mi je iskocila German cars http://germancars.rs/.

Sad vi meni recite da li je neko imao iskustva sa ovakvim verzijama uvoza? Mene tu najvise brine to sta ako auto koji se uveze nije bas to sto smo ocekivali (i vizuelno i mehanicki), odnosno da li se moze dogovoriti sa prodavcem neka provera u servisu pre preuzimanja.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 01 Apr 2019, 09:55

Bili smo za vikend u Pancevu da vidimo ovaj auto: https://www.polovniautomobili.com/auto- ... ra-16-cdti. Prodavac preko telefona mi kao zadnju cenu ponudi 10200 i uspeo sam da dobijem kompletnu servisnu istoriju (u elektronskom obliku). To je bio dovoljan povod za put (a drugi je bio poseta IKEA-i koju zena dugo planira, kakvu gresku sam napravio, kakav danak neiskustvu :)). Cim pisem ovako prepostavljate da nisam uzeo auto. No ajmo redom.

Sto se tice spoljasnjosti tu i tamo po koja ogrebotina nista strasno ali ima dve stvari za napomenuti. Prvo sa leve strane na zadnjim vratima ima jedna duboka ogrebotina koje je zamaskirana sa korektorom i druga stvar je da je prednji levi far malo utisnut u karoseriju tj branik i kao da je ceo branik sa leve strane malo pomeren. Nista strasno, verovatno je negde naslonjeno ali je prodavac rekao da ce da sredi far da stoji fabricki da nije problem. Sto se tice guma, zimske su na autu, zadnje su odmah za menjane jer su jako lose a prednje su bolje i rekao bi da mogu da izguraju jos jednu sezonu ako ne i vise. Ima fabricku kuku koja je skinuta i stavljena u gepek na predvidjeno mesto. Sve u svemu prilicno dobro ocuvan spolja sa losijim gumama i gore dve stvari koje sam pomenuo.

Unutrasnjost veoma slicna spoljasnosti, dosta dobro ocuvana, ima ogrebotina na metalik sinama na centralnom stubu, lak je skinut na jednom mestu na centralnoj tabli ispod ekrana navigacije (vidi se i na slikama) i manje ostecenje koze na zadnjim vratima iza vozaca. Koliko smo proverili radi sve ukljucijuci i zavesica panorame jedino sto ovaj primerak nema elektricno sklopive retrovizore sto je cudno sobzirom kakvu opremu ima ali sam vec naviko da Zafira ima jako cudne kombinacije opreme. Takodje cuveno naprsnuce plastike na vozacevom sedistu do vrata i ovde postoji ali je jako malo i do sad najmanje koje sam video na sve i jednoj Zafiri koju sam gledao. Sve u svemu ok ocuvana unutrasnjost ali do sada najbolju unutrasnjos sam zatekao u beloj Zafiri koju sam gledao u Sapcu i opisao u predhodnim postovima (inace je sad prebacena u Beograd na njihov drugi plac :)).

Medjutim najveci problem je mehanika. Prvo da pohvalim servisnu istoriju za ovaj primerak, jako je detaljna, moze se dobiti od prodavaca jer je u elektronskom obliku a i izvuci u ovlascenom servisu. Zadnji servis radjen na 185K u decembru 2018, na satu je nesto manje od 189K. Prvi problem sam primetio kad je prodavac upalio auto da ga istera u dvoriste. Lanac se bas jako cuo pri paljenju (1.6 motor) i prvih sekund/dve nakon paljenja. Motor je nekako bio bucan na pocetku ali posto je radio dok smo ga gledali posle se smirio. Provozali smo auto, deluje sve ok pa ga odvozimo u Opel servis u Beograd (PSC Auto). Prikacili su ga odmah na dijagnostiku i izbacuje dve greske. Beznacajnu za neki filter vazduha i jednu problematicnu a to je greska na ventilu za hladjenje klipova. Majstori su odmah rekli da zbog ove greske auto nije u voznom stanju jer se ventil mora odmah menjati i nije skup, nekih 7 hiljada sa zamenom. Najveci problem sto mi ne znamo koliko je auto tako vozen, kompjuter u autu nije nista upozoravao nekim obavestenjem ili check engine lampicom jedino upozorenje je bilo da fali AdBlue tecnosti (dijagnostika pokazala da ga ima za nekih ~400km nakon toga auto nece paliti). Daljim pregledom ustanovljeno je da se lanac stvarno cuje pogotovo kad auto malo duze stoji ugasen, nakon paljenja najvise a posle samo ako je otvorena hauba i nakon nekih 10 sek prestane da se cuje. Ono sto majstora takodje zabrinjava sto motor radi prilicno nemirno (za jedan 1.6 motor) uz primese nekih zvukova koji verovatno dolaze od lanca. Plivajuci i turbina je ok, vesanje takodje. Svi diskovi su ukopani, nazad plocice 3mm i za menjanje, predje isto lose tako da po majstoru i prednje a pogotovo zadnje su za zamenu. Akumulator takodje za zamenu, vlazi crevo na intercooleru i koliko se secam to je to.

Najveci problem je u tom ventilu jer se ne zna koliko se dugo vozilo sa tom greskom i nemiran rad motora a drugi je inicijalno veliko ulaganje koje bi me cekalo (ventil, lanac, kocnice, akumulator, letnje gume i bar dve zimske ako ne sve cetiri pa izracunajte i eventualno jos nesto ako promena ventila i lanca ne bi resilo nemiran rad motora). Po majstorima iz ovlascenog auto je prodat kad je vlasnika docekala velika ulaganja i oni mi preporucuju da ga ne uzimam.

Nakon toga odlazim do prodavaca i pokazujem mu detaljan izvestaj iz servisa i da odustajemo od kupovine a on ce meni na to kako je sad on jos vise ubedjen kako je auto u odlicno stanju i da nema ovih problema bio bi kao nov a ja mu upravo rekao koji su sve problemi i da auto cak nije u voznom stanju po majstorima!???!?!?! U momentu sam se iznervirao, covek cak i nije pokusao da pregovara samo nam je pozeleo srecu da nadjemo auto kakav zelimo...Verovatno ce nakon ovoga zameniti ventil, ispraviti far i ako nadje neke polovne gume u vrh glave...ili ce eventulano samo izbrisati gresku...posle onakvog komentara ko ce ga znati.

Posle svih ovih gledanja i potrosenih para na put, slepovanje, servise i jakog teskog organizovanja (ovog puta smo i klinca morali voditi sa sobom) do daljnjeg gledamo aute samo u Novom Sadu i blizoj okolini i prosirujemo na jos dva auta iz nama jako voljenog Forda: S-Max i hedzbek varijantu Mondea MK4 kao sekundarne izbore.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od mironiko » 01 Apr 2019, 11:42

Koji kreten prodavac, pa zlo... Mada, ne sumnjam da ima i mnogo gorih.

A delovao je kul na pocetku sa tom istorijom i ostalim... Jbg.

P.S. Uzmite C-Max, nov.

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3659
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od member » 01 Apr 2019, 14:26

Izaći će ti kupovina na nos. Šteta. Ta Zafira košta polovna 10-12.000eur. Ako već ne menjate auto često i kupujete za neki duži period u budućnosti,možda je bolja ideja da ideš na novo, daš tih 10-12.000 odmah, a ostatak na rate na 2-3-4godine?

Korisnikov avatar
pankoz
Postovi: 696
Pridružio se: 09 Avg 2014, 21:05
Garaža: Citroen C4 Grande Picasso 1.,6 hdi , Citroen C3 1,4 hdi
Lokacija: Vojvodina

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pankoz » 01 Apr 2019, 14:59

Zbog tog famoznog "lanca" ja sam i odustao od kupovine Astre K.
Jako veliko ulaganje(navodno oko 1k E),a fabrički tu nešto nije pogođeno kako treba jer baš su učestali problemi sa lancem.Pogotovo na vozilima iz uvoza sa pređenih 100K + kilometara.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 01 Apr 2019, 16:28

Razmatrali smo C-Max (jer smo Fordom zadovoljni + imamo dobrog majstora nakon isteka garancije) ali nam dimenzijama ne odgovara, prosto nam treba nesto vece. Kao sto me @mironiko ubedjuje, C-Max je sada na ekstra popustu jer je odlazeci model ali ulaziti u kredit da bi kupio nesto sto znas da ti ne odgovara u potpunosti, bas i ne zelimo. Steta svidja nam se C-Max ali jednostavno za nas nema dovoljno mesta na zadnjoj klupi (uslov, dvoje decijih sedista nazad, da klinac ne udara nogama u sediste kad se ja napred namestim i da neko od nas dvoje sedi izmedju po potrebi a ja sam 1.98 a zena 1.80).

Sa druge strane nova Zafira je od 25.000 iako je odlazeci model a tako negde je i S-Max, mozda su Grand verzije Renault Scenica i Citroen Picasa nesto manje ali i dalje previse za nas. Zato smo se i odlucili za polovnjaka do nekih 10k, na prvom mestu Zafira (odgovara oboma) a odnedavno S-Max (odgovara meni) ili Mondeo Mk4.5 hedzbek (vise odgovara zeni nego meni ;)) kao sekundarni izbori.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od passenger » 01 Apr 2019, 17:53

Malo skrećem sa teme, ali kad sam ulazio u Superb, primetio sam da ima baš puno prostora. Prostora na zadnoj klupi beskonačno, velik gepek i pravilno oblikovan ulaz gepeka.

Onda ti se izbor povećava i olakšava kupovinu.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 01 Apr 2019, 19:05

Namerno smo se zadrzali na Zafiri i hedzbek verziji Mondea (a ne na karavanu ili klasicnoj limuzini) najvise zbog duzine jer ce se auto povremeno koristiti i za gradsku voznju. Zafira tu u odnosu na duzinu i sirinu ima jako puno prostora (kraca je cak od Mondea hedzbeka a kamoli od limuzine ili karavana), prilagodjena je za porodicu i lakse se ulazi i izlazi zbog povisene sedece pozicije.

Superb znam da je ogroman unutra ali isto tako i u duzini😀 i tu bi mi vise odgovarala Oktavija hedzbek (zbog pravilnog gepeka).

Odgovori