Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 31 Jan 2019, 08:48

Pozdrav svima,

Moje ime je Predrag i zivim u Novom Sadu. Trenutno vozim Ford Focus mk1 2001 1.6b a u planu nam je da uskoro uzmemo vece i mladje vozilo i odlucili smo se za minivan kategoriju sobzirom da trenutno imamo jedno dete (3 godine) a planu je jos jedno a i zena i ja smo obadvoje visoki (ja sam 198cm visok, zena 180cm a sin od 3 godine 105cm tj i on ce biti krakat :wink: ). Jedan od glavnih favorita je
Opel Zafira C (Tourer) 2013 godista i mladje, kako zbog velicine tako i zbog izgleda (zeni bitno).

Posto trenutno vozimo Forda i jako smo zadovoljni sa istim a pritom imamo dobrog majstora za Ford u Novom Sadu, normalno prvo smo razmatrali Forda i to Ford C-Max (obicna i Grand verzija). Medjutim ono sto nas odbija je to sto je auto u unutrasnjosti malo veci od trenutnog Focusa (pogotovo obicna verzija i pogotovo uporedjujuci na osnovu nasih gabarita) i sto je auto cak ima nizi klirens od Focusa sto mi bas i neodgovara. Normalno tu je i S-Max (u rangu sa Zafirom) ali ima svega par auta u Srbiji 2013 godista i mladje (i sa cenom preko 10K sto je neki maksimum sto bih izdvojio). Razmatrali smo i ostala auta iz mini-van kategorije i jedino mozda Renault Grand Scenic ali njih ima najvise sa najslabijim 1.5 dizel motorom ili mozda Volkswagen Touran (najvise nas odbija izgled a i manji je od Zafire).

Zbog svega ovog odluka za faborita je pala na Zafiru i tu mi treba pomoc u informacijama za ovaj auto od sadasnjih i bivsih vlasnika kao i svih onih koji imaju neko iskustvo sa njom.

Trenutno u Srbiji su aktuelni primerci sa ovim motorima:
  • 2.0 CDTI 131 HP (najvise ih je sa ovim motorom)
  • 1.6 CDTI 136 HP (noviji motor, nesto slabije zastupljen)
  • 1.6 turbobenzinac 150 HP + metan (jako retki)
Neki primeri sa oglasa:
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... ra-16-cdti
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... ira-tourer

U principu zanimaju me sledece stvari:
  • Sobzirom da je jedini izbor dizel, koji od ova dva motora se bolje pokazao i ako znate koje su im eventualne boljke?
  • Da li Zafira ima neki standardnih problema na koje bi trebalo obratiti paznju prilikom kupovine?
  • Sobzirom da sam iz Novog Sada, da li imate nekog dobrog majstora za preporuku ko radi novije Opele?
  • Ako je neko upoznat, zanimaju me okvirne cene uobicajnih intervencija na autu: mali/veliki servis, set kvacila/plivajuci i sl?
Nadam se da sam detaljno objasnio sta me zanima tako da, hvala unapred na bilo kakvim informacijama.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od mironiko » 31 Jan 2019, 09:14

'De si pegaze..? :)

1.6 CDTI se odlicno pokazao (i sa 110 i sa 136 ks, mada ne znam da li taj od 110 ks uopste ide u Zafiru, teska je haos), auto je restyling, pa je verovatno prelezao decije bolesti, a i mozda je poslednja prilika da uzmes MPV - krosoveri preuzimaju svemir...

Pritom, u Zafiri ces imati mesta i nakon treceg deteta, dakle uskoro. :D

Sent from my Pixel using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od OMP » 31 Jan 2019, 09:37

koliko vidim razlika izmedju tog 2,0 i 1,6 motora i u potrosnji i u ubrzanju je gotovo nikakva, ovaj 1,6 cak i malo brze stize do 100tke tako da bih ja u tom slucaju pre isao na 1,6 jer kazu da je dobar plus placas manju registraciju nekih 5-6000din, mozda ti to i nije bitno ali sto davati drzavi taj novac za 2,0 kad nista ne dobijas sem tih 500ccm vise....inace te zafire su mi napred ruznjikave ali ovako generalno ako to izuzmemo mi se bas svidjaju, unutra, pozadi, sa strane, lepo sve to izgleda, prostor deluje i vise nego dovoljan za tvoje potrebe...ponuda im je slaba jer su i preko prilicno skupe a kod nas nema previse interesovanja ocigledno pa se zato i slabije uvoze, kad im bude pala cena preko za koju godinu bice ih vise, sad slabo ko hoce da plati 10.000e ovde za takav auto posto je izbor tih monovolumena velik

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 31 Jan 2019, 15:40

Hvala na informacijama.

Valda ce se neko javiti sa konkretnim problemima na koje treba obratiti paznju tokom kupovine. Ja sam negde procitao da imaju problem sa zamrzavanjem sajli menjaca i sa nekom gumicom na uljanoj pumpi/karteru koja nije skupa za zamenu ali ako propadne zna da zezne motor.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od shandu90 » 31 Jan 2019, 19:18

Caletova Meriva B je 1.6cdti sa 136ks. Motor se igra sa autom kako poteze, ekonomican i stvarno nema problema sa povlacenjem i iz bas niskih obrtaja.

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 01 Feb 2019, 11:13

Da li neko ima da preporuci nekog dobrog majstora u Novom Sadu koji bi mogao da pregleda auto ako se bude kupovao u NS i okolini.

Ja sam nekom pretragom nabasao na dvojicu koji su mi cak veoma blizu:

millos
Postovi: 15
Pridružio se: 25 Avg 2017, 08:07

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od millos » 01 Feb 2019, 12:18

shandu90 je napisao:Caletova Meriva B je 1.6cdti sa 136ks. Motor se igra sa autom kako poteze, ekonomican i stvarno nema problema sa povlacenjem i iz bas niskih obrtaja.

Sent from my P10 Lite using Tapatalk
+1

Ista priča, ćale vozi Merivu sa tim motorom, kupljena nova 2017. Povlači kao blesav kojom god brzinom da se vozi.

Sent from my G8141 using Tapatalk



dakimil
Postovi: 47
Pridružio se: 19 Okt 2018, 21:13

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od dakimil » 04 Feb 2019, 19:21

pegazbre je napisao:
01 Feb 2019, 11:13
Da li neko ima da preporuci nekog dobrog majstora u Novom Sadu koji bi mogao da pregleda auto ako se bude kupovao u NS i okolini.
Imaš i Mileta iz Begeča (GM Automehanika servis). Opeli su mu specijalnost, a i nije skup.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 05 Feb 2019, 09:52

Ima li neko info o eventualnim karakteristicnim problemima na ovom autu na sta da obratim paznju ili neki vlasnik istog da prenese iskustva iz prve ruke.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 17 Feb 2019, 18:03

Danas smo nabasali na jedan C-Max (2013, 1.6tdci) i reko ajde kad sam sa porodicom da vidimo da li se mozemo potrpati unutra, kad ono razocarenje, auto ima veci gepek, malo je siri ali definitivno nema nista vise prostora na zadnjoj klupi od sadasnjeg Focusa.

Onda smo otisli da pogledamo jednu Zafiru (https://www.polovniautomobili.com/auto- ... ra-20-cdti) i odusevili smo se prostorom i prakticnosti. Sto se tice same Zafire,
spolja a i iznutra je odlicno ocuvana, prodavac je odmah rekao da nema 160k kao na oglasu nego 190k sto i pise na satu i da mozemo slobodno da vozimo u ovlasceni servis na kontrolu da on nema nista protiv i da nakon toga mozemo da pricamo o ceni. Provozali smo auto, tj on jer su okolne ulice bile razrovane sa kraterima na cesti sto je bilo idealno za testiranje vesanja. Auto odlicno povlaci i koci nema nikakvih cudnih zvukova prilikom paljenja ili gasenja kao i vesanju tokom voznje preko rupcaga.Jedino mislim da gume nisu najbolje.Ima 5 sedista i set za reparaciju guma i generalno je u nekoj srednjoj opremi.

U svakom slucaju Zafirom kao autom smo odusevljeni, konkretan primerak je takodje dobro ocuvan ali ovo nam je bilo prvo gledanje i najvise su nas zanimale dimenzije i utisak unutra tj da li ce mo biti zadovoljni prostorom (nakon razocarenja sa C-Max-om iako znam da je konkretno ovoj Zafiri konkurent S-Max ali smo se nadali da ce biti nesto izmedju).Treba da pogledamo jos par Zafiri pa ako nista ne iskrsne bolje mozda se i vratimo da odvezemo ovu Zafiru u servis jer realno nisam nista nasao kao manu ali ajde da se ne zalecemo na prvom primerku.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od nikaragva » 17 Feb 2019, 18:57

Nemoj se oslanjati previše na te preglede pre kupovine. Tu ćeš otkriti samo, ako baš nešto debelo ne valja, te ako je auto bio jako lupan i slično.
Naravno, ako se ne razumeš treba oterati auto na pregled.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 17 Feb 2019, 19:51

Naravno, bez pregleda kod majsora u ovom slucaju ovlascenom servisu necu ni da uzimam auto pa makar na oko izgledao kao da je izasao iz fabrike.

Samo se nadam da u ovlascenom servisu mogu da vide u kakvom je stanju vecina tih bitnih delova i naravno, servisna istorija. Prodavac mi rece da pregled traje oko 40 min.

Nisam bas puno saznao sta da gledam sto se tice eventualnih karakteristicnih problema kod ovog auta pa sam obracao paznju na uobicajne stvari kao sto su vibracije i cudni zvukovi prilikom paljenja i gasenja (plivajuci), zvukovi u leru (zubcasti, sto ovaj 2.0 nema), lupkanje u trapu i sl.

Svakako ako se ponovo vratim da gledam ovaj isti auto, detaljnije cu ga pregledati (dim na auspuhu, uobicajna elektronika u kabini, kakvo je kvacilo i sl) pa nakon toga u ovlasceni.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od nikaragva » 17 Feb 2019, 19:58

Ne znam za ostale ovlašćene servise, ali porše u NS takav pregled naplaćuju 10.000 dinara i traje oko 2-3 sata.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od pegazbre » 21 Feb 2019, 10:11

Bio sam jutros do majstora (Auto servis Dragan, jedan od ovlasceni za Opel u Novom Sadu) da se raspitam oko Zafire i oko motora.

Odmah mi je rekao da ne preporucuje 1.6 motor, upravo zbog lanca koji je kratkog veka i jako skup za zamenu (tipa sa orginalnim delovima oko 2000evra).
Sa druge strane sto se tice 2.0 motora rekao mi je za problem dihtung gumice na uljanoj pumpi (isto kao kod Insignia-je) ali da oni to standardno menjaju na velikom servisu i normalno naknadno ako treba. Takodje mi rece da na 2.0 motorima lanas traje 500k km ali nisam siguran da li je mislio na motor iz Zafire (Insignia-je) tj da li oni imaju lanac.

Eto izgleda da cu morati da se presaltam na 2.0 motor. Jedino sto su sve Zafire dosta presle (2.0 i 1.6, bar ove koje su dostupne kod nas u Srbiji a mladje od 2013) od 160k pa do 217k (pod uslovom da su prave kilometraze) godista 2013-2015 (mladje nista nema, a ako bi uvozio nesto daleko bi presisalo budzet od 10k).

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kupovina: Opel Zafira C (Tourer)

Post od trojanac » 21 Feb 2019, 10:27

Teško da su prave kilometraže.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori