Koji Crossover..?

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Zaključana tema
Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Koji Crossover..?

Post od mironiko » 10 Feb 2019, 00:56

Momci, treba mi mali savet, raspisacu se, pa unapred izvinite ako malo ugnjavim...

Trenutno vozim Vectru C, 2005. godiste, 1.9 CDTI motor, 88kw. Kupio sam je 2014e, sa 118.000 na satu, od kucnog prijatelja svog druga - dakle, sa proverenom istorijom. Bio odrzavan sjajno, kod mene jos bolje: uvek sam menjao sve cim pocne da zeza, ugradjivao nemacke delove, a ne kineske, i tako dalje. Medjutim, dva razloga su sto bih nesto prilicno drugacije.

1. I pored mojih nastojanja da je odrzavam maksimalno revnosno, Vectra ipak malo pokazuje znake starenja... Motor je apsolutno fantastican, i na njega nemam nikakvih zamerki, elektronika takodje "slusa" za sad, ali ogibljenje je (prevashodno zbog losih puteva) vec celo zamenjeno, a i opet se pojavljuju kojekakvi zvuci i tandrkanja (after-market delovi za starije Opele nisu bas fantasticni). Pored toga, i u unutrasnjosti se znaci starenja ne mogu sakriti (ipak auto ima 200kkm od nedavno), i bojim se da bi u narednom periodu taj trend otkazivanja kojacega mogao da nastavi, shodno starosti vozila, a ja bih ipak nesto pouzdanije, gde manje treba da razmisljam (toga imam dovoljno i na poslu).

2. Vectra je k'o stvorena za auto-put: lezi kao pegla, guta kilometre, ne trosi mnogo. Medjutim, u gradu je nezgrapna, NS izgleda prilicno slabo po pitanju parkiranja poslednjih godina, a i nekoliko puta godisnje imam potrebu da sidjem na kojekakve makadame (porodicno groblje u BiH, kod ocevih, je jedno 3, 4km od asfalta; pored toga volimo izlete u prirodu, tipa Uvac, Stara Planina i slicno, pa i tu neretko bude neki makadam) ili generalno puteve loseg kvaliteta, a po auto-putu ne vozim ni blizu nekog dnevnog nivoa. Pritom, za sad smo verenica i ja sami, u narednih 5god jedno dete planiramo gotovo sigurno, za dva je upitno, tri fizicki nemoguce. Hocu da kazem: tako velik auto, nizak i osetljiv na lose puteve ne uklapa se najbolje u nase potrebe. Stoga, deluje nam da nam malo duzi hod amortizera, nesto malo klirensa, i uspravnija pozicija u voznji (posto sam vec nesto malo problema imao sa ledjima) vise odgovaraju, a jos i u nesto sitnijem autu, zbog dosta gradske voznje.

Najzad, usled razloga prevashodno opisanih u 2. stavci, delovalo mi je da bi neki Crossover bio dobar izbor. Zbog buducih prinova i neretkih putovanja, ni neka varijabilnost ne bi bila na odmet, tako da neki kombo SUV-a i MPV-a deluje najlogicnije. Dakle, ne treba nam ni terenac (nego cisto vozilo koje je prikladnije za malo skrnavije puteve od limuzine), ali ni ven - Vectru, primera radi, nikad nismo napunili ono do vrha, da kazes, cak ni u Grcku na more kad smo isli. Najzad, prvo pitanje bi bilo: slazete li se da je tu onda neki Crossover dobra odluka, ili mislite da za to malo "izleta" u prirodu nema potrebe za time..? U tom slucaju, kakvi su vasi pogledi na nasu situaciju..?

Sto se Crossover-a tice, od svega sto smo gledali, "najblizi" su nam Suzuki S-Cross i Opel Crossland X. Eto, oba u poredjenju sa sestrinskim modelima (Vitara i Mokka X) su malo vise MPV-ovi nego SUV-ovi, a jos su i povoljniji (ok, S-Cross je zapravo par stotina evra skuplji od Vitare, ali je znacajno veci u unutrasnjosti, kao da je C kategorije, a Vitara B). Pritom se Mokka samoeliminisala i cenom - mi ne bismo bas preko 17k eura da dajemo za kola, a najjeftinija Mokka je bas toliko, tako da... Tu dolazimo do drugog pitanja: koji je auto od ta dva bolji..?

Da pomognem (a zapravo zakomplikujem): Crossland X bi uzimali sa 1.5 HDi motorom sa 102 KS i verovatno Innovation opremom (koja ima sve sto nam treba i previse - to sve izadje cak malko iznad 17k, ali nadamo se manjem popustu); s druge strane, S-Cross bi bio 1.4 turbo benzinac, sa Premium opremom (drugi paket, isto ima sve sto treba), sto je 16.5k. Beta Motors obicno ne daje nikakve popuste, eventualno dobijes kasko ili metalik, a cuo sam i neke dosta lose price za njihov servis i profesionalnost (mada i nekoliko dobrih). S druge strane, Bel Car je tu korektniji (koliko cujem), a jos firma u kojoj verenica radi ima neki partnerski ugovor sa njima, imaju i dobro finansiranje, i tako...

Gledali smo i svasta drugo:
500L Cross - jedino bi sa 1.6 MJet dosao u obzir, a s njim je strasno skup
500X - premalo prostora
Renegade - novi benzinci trose kao mutavi, dizeli skupi
2008 - relativno skup, 1.2 motor ne bismo (ne odgovara mu srpsko gorivo), a 1.5 HDi kod njega ide samo sa 5-stepenim menjacem
C4 Cactus - o njemu sam dosta razmisljao, ali ima bas mali gepek, a plastika unutra mi je izgledala bas nekako jeftino u poredjenju sa ostalima (pa cak i Suzukijem), i iako mi to nije mnogo bitno, malo odbija
Kona - premali unutra, kao i Stonic (o uvozniku Kie u Srbiji bolje da i ne pricam...)
Arona - isto nam je bila jaako zanimljiva, ali 1.0 TSI me malo odbija (iako vidim da ga VW gura svuda), a 1.6 TDI ide samo sa 95KS i 5 brzina, osim u najskupljem paketu
Captur - kod nas je, bar u cenovnicima, bio prilicno skup, a trenutno mu je paleta motora osakacena i nema za nas nista interesantno

Procitao sam razne testove za Crossland-a, i ako razlika izmedju 1.6 sa 120KS i ovog "novog" 1.5 bloka sa 102KS nije ogromna, bio bi nam taman. Ne raduje me sto je par puta napisano da je relativno tvrd, a ne tako sjajan u temperamentnijoj voznji, ali nisam preterano zustar vozac, a i uzecemo ga na test voznju, pa ako je bas los... Suzuki bi trebalo da je tehnicki savrseno utegnut, jak motor, malo siromasniji materijali u unutrasnjosti, ali sve ok, cak je i malo jeftiniji od Crossland-a... Verovatno se pitate zasto li se onda dvoumimo: problem bi mogao biti oko tog uvoznika/servisa, eventualno postprodaje (mada o tome ne razmisljam toliko), a i Crossland ima dizel motor (usteda na duze staze).

Postoji li nesto sto propustam..? :)

Unapred hvala!
Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Koji Crossover..?

Post od Darko » 10 Feb 2019, 01:20

Reno captur 1.5 dci limited za 16k.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Koji Crossover..?

Post od OMP » 10 Feb 2019, 08:50

od svega nabrojanog ja bih najpre Captura gledao

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Koji Crossover..?

Post od igor_harris » 10 Feb 2019, 09:08

Zasto te 1.0tsi odbija? Onaj od 115ks je neverovatno dobar motor. 95ks sam vozio u Ibizi i za njega mogu da kazem da je odlican. Oba motora malo trose, tihi su dok ne krenes da ih gazis u visoke obrtaje, imaju fin moment, stvarno im je tesko naci zamerku.
Stoga, dd svega nabrojanog ja bih gadjao Aronu.

Gesendet von meinem Mi A2 Lite mit Tapatalk


nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Koji Crossover..?

Post od nick79 » 10 Feb 2019, 09:25

Tokom ove godine trebalo bi da se kod nasih dilera pojavi focus active. Vec sada bi trebalo da je dostupna fiesta active. Oba modela imaju malo veci ground clearance. Mozda bi ti to bilo interesantno, pa da eventualno razmislis/ pogledas.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Koji Crossover..?

Post od Darko » 10 Feb 2019, 09:29

OMP je napisao:
10 Feb 2019, 08:50
od svega nabrojanog ja bih najpre Captura gledao
Kazu da restajling ima poboljsano (mekse) oslanjanje i tabla je od kvalitetnijih materijala. A to su bile medju glavnim zamerkama kad se pojavio.
1.5 dci 90ks 6 brzina je fantastican motor.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3661
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Koji Crossover..?

Post od member » 10 Feb 2019, 09:56

Ja bih se vratio na činjenicu da planira posedovati auto duži period, uz dobitak 1-2 dece.
Tu se Captur, Arona...i generalno taj B segment baš i ne uklapa po pitanju veličine gepeka i prostora u unutrašnjosti.
Predložio bih možda Tucson facelift, onaj početni od 17k.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Koji Crossover..?

Post od mironiko » 10 Feb 2019, 10:20

Zar taj 1.5 dCi od 90 postoji sa 6-brzinskim menjacem..? Na prodajnim materijalima na renault.rs, videh da se spominje samo 5-brzinski za Captur-a... Malopre kad pokusah da pogledam - pdf-ovi na sajtu su im nedostupni.

To bi mi bila najveca zamerka uz unutrasnjost koja mi se ne svidja, ali hajde - to bih preživeo. Takodje, ne znam koliko je tih 90ks dovoljno, ali sumnjam da bi mi zafalilo snage u vecini situacija.

Sto se Focus-a Active tice, sumnjam da ce upasti u cenu, bar sudeci po tome koliko Fiesta Active kosta (a ona mi je mala, bas neki dan sam vozio obicnu)...

Sent from my Pixel using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Koji Crossover..?

Post od pedja » 10 Feb 2019, 10:27

500L Cross ne bih izbacivao iz kombinacije. Jesi li ga pogledao uživo?

Obično u salonima imaju spakovane pakete sa dodatnom opremom, sa posebnom cenom, boljom od one iz cenovnika. Mene je pozitivno iznenadio. Sve i da je 1,3 nije to (95ks) toliko strašno za taj auto, ipak je turbo i dizel. Ja vozim službenog Tourana sa 90ks, pa prevalimo toliki put. Nije da ne pizdim nekada i slažem se da je jače bolje, ali jbga.

Ne kažem da je 500L najbolji izbor, ali ga ne treba isključiti. Mene je baš pozitivno iznenadio u salonu, ponudom prostora, vizuelno, opremom...

Ne baš mali auto, dizel, sa toliko opreme, za ~15k, sasvim solidan izbor. Verujem da ima bolju garanciju od Opela/Suzukija, mada sada svi imaju neke akcije i produžetke.

Svakako, pogledaj svaki automobil uživo. Ja sam obišao većinu salona i seo u dosta modela do 4,1-4,2m i poneki veći, do 4,4. Bilo je i pozitivnih i negativnih iznenađenja. Fotke su jedno, stvarnost i nivoi opreme drugo. Dodatno, cene modela na lageru umeju da budu bolje od redovnih, sa popustima.




TapaT



Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Koji Crossover..?

Post od mironiko » 10 Feb 2019, 11:03

@igor-harris
Nasao sam na netu nekoliko testova, long-term, u kojima se dolazilo do zakljucka da taj motor malo voli i da popije ulja; pisao sam o tome na drugim temama, mislim bas za Aronu (u Noviteti podforumu), nije u pitanju neka ocekivana kolicina, nego previse, ne secam se brojki sada. S druge strane, neki dan me vozio sa aerodroma covek u Octaviji sa tim motorom, hvali ga da lepo ide, kaze jedino malo uzbrdo gnjavi (Venac je naveo kao referencu).

@member
Tih za 17k nema vec neko vreme, od restilizacije je najjeftiniji model 18.5k, i to sa monohromatskim displejem na centralnoj tabli, i jos 1.6 motorom, koji nisam probao, ali kazu da je slab za taj auto, osim ako ga ozbiljno vrtis, kada i trosi kao lud... Pritom, S-Cross i Crossland X imaju iznenadjujuce mnogo prostora za svoje gabarite. :)

@pedja
Svraticu do Stojanova svakako, pa pogledati i 500L Cross (mada ne bih 1.3 zbog 5-brzinskog menjaca), a i Captur se kod njih moze videti, pa da se raspitam detaljnije...

Sent from my Pixel using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Koji Crossover..?

Post od Darko » 10 Feb 2019, 11:38

Ja sam na dusteru 1.5 dci 90ks imao 6 brzina. 2016 god je bio. Ne verujem da skrtare na renou pa stavljaju 5.

Vozio sam captur 20tak hiljada km i prilicno iznenadjuje sa mestom na zadnjoj klupi, takodje i prtljaznik je super kad se izvadi pregrada za duplo dno (ili kako se pravilno kaze).
Ja sam imao 3 zamerke na taj auto:
-tvrdo oslanjanje (kazu da su to poboljsali sa restajlingom)
-jadna plastika na tabli (rekose da je i to sada bolje).
-kilav motor ali ja sam vozio 0.9 benzinac..
1.5 dci je totalno bolja prica. Manje trosi, lepse vuce, mnogo laksi za gradsku voznju.

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Koji Crossover..?

Post od nick79 » 10 Feb 2019, 11:42

@mironiko vrlo verovatno da si u pravu za focus active i cenu koju ce imati.

Fiestu active sam pomenuo iz razloga sto si napisao da si gledao captur, stonic, konu i ostale crossovercice b segmenta inace se slazem da to nije porodicni auto. Sto se tice cene na pa postoje neke 2 fieste koliko znam, nove i cena im je oko 15k. Tako da mozda focus active neki i bude za 18k sto je po meni bolja kupovina od captura za 16k, ali ajde da kazemo da je i subjektivno.

Inace, sto se tice onih modela koje si popisao meni je suzuki najbolji. Taj motor 1.4t je prisutan na trzistu, ispravili su vecinu stvari ako je bilo potrebno, veci je od captura ima veci gepek, ima dobar ground clearance... u svom blizem okruzenju imam bekolilo sx4 i svi su se polazali odllicno. Sto se tic3 servisa - jbg izdrzis te 3 godine zbog garancije, posle nadjes dobrog majstora...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Koji Crossover..?

Post od mironiko » 10 Feb 2019, 12:01

@Darko
http://www.renault.rs/download/cenovnik/captur.pdf

Izgleda ipak skrtare u Captur-u, samo se 5-brzinski pominje uz dCi 90, a dCi 110 trenutno ni nemaju u ponudi. Uz to, paket Intense je ekvivalent Innovation paketu kod Opela, a onda Opel bude dosta jeftiniji u poredjenju. Ovde jedino sto bi mi leglo je TCe 130 Intense, koji sa 17.9k ipak malo kosta previse... Ako se slucajno desi da ga neko ima na lageru - mogao bih ga uzeti u razmatranje uz neki popust, u suprotnom je Crossland X bolja kupovina (prevashodno zbog dizela).

@nick79
Razumem sta hoces da kazes, ali Captur i Crossland ipak imaju dosta vise prostora od Fieste, sumnjam da je to Active moze znacajno povecati. :)

S druge strane, tako nekako i ja razmisljam u vezi modela S-Cross i Beta motors-a: VALJDA nista nece biti dok traje garancija, pa posle mogu da ga teram u TRIO servis i da ne razmisljam... Sreca je sto oni imaju bas 1.4 S-Cross registrovan kao test vozilo (mada ga njihov direktor zapravo koristi svakodnevno), pa cu otici da ga provozam i da popricam malo sa njima.

Naravno, isto vazi i za Crossland X, kao i ostale modele za koje me ovde ubedite da ima smisla pogledati. :)
Astra >> Lambo

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Koji Crossover..?

Post od gazza » 10 Feb 2019, 12:29

sve je to na donjoj granici potrebne motorizacije. licno ne bih gledao auto bez dizel motora od 120KS ili benzinca 130-140KS. ako vozis samo u gradu onda OK ali za zadovoljavajucu pasivnu bezbednost danas ovo je zaista uslov.

pomenuti 1.4T u S-crossu, jel to opelov, 140KS?

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Koji Crossover..?

Post od nick79 » 10 Feb 2019, 12:41

Nije opelov, to je suzukijev 1.4 turbo benzinac.

https://www.automanijak.com/motori/suzu ... -16v-140ks

Sto se tice broja konja, ne bih se slozio aa tako iznetim pausalnim ocenama. Npr vozim atmo benzinca sa samo 120 konja i ne osecam se ugrozeno. Doduse 210Nm obrtnog momenta takodje znaci.

Zaključana tema