Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 20 Jan 2020, 09:26

Pozdrav, novi sam na forumu a i sa automobilima sam na Vi :)

Treba mi pomoc prilikom izbora i svaki ali bas SVAKI savet je dobrodosao jer prvi put kupujem auto i ne razumem se mnogo pa bolje da pitam iskusnije.
Par dana sam citao neke teme na forumu ali i dalje mi treba pomoc pa sam odlucio da napravim posebnu temu.

Pokusacu da opisem sta bih voleo pa da vidimo kakve predloge na osnovu toga cu dobiti.

Zivim u Austriji i u gradu mi auto apsolutno ne treba, vozim bajs i sve mi je na dohvat ruke. Sa te strane gledista nije bas ni isplativo imati auto ako cu godisnje placati osiguranje i registraciju 1000+ eura za nesto sto ne koristim.
ALI, prosle godine mi se desilo da sam dva puta iznajmljivao auto i kolicina stresa koju imam kada iznajmim auto (a ne bih da platim uvek onaj najveci iznos zastite da nisam odgovoran za vecinu stvari) bih radije zamenio sa tim da imam svoje auto. Pored toga kada bih imao auto ja bi mnogo cesce mogao i da idem za Srbiju/Bosnu jer me bez auta uvek mrzi da idem na autobus. Verujem i kada bih imao auto da bi ga barem vikendom koristio za obilazak okolnih jezera (to sam radio pre 2-3 godine kada sam dosao jer sam pozajmljivao auto od rodjaka ali to vise ne radim) ali sve u svemu ne bih godisnje mnogo prelazio.

Elem, decu nemam ali imam psa kojeg vozim u gepeku. Do sada se vozio u C3 Picasso (komotno), Renault Clio 2018 (ok), Skoda Fabia Combi (komotno).

Zelje (za koje bi se mozda pruzio do 15k): Honda CR-V 2012, Ford Kuga (mislim da je i vise), Nissan Qashqai

Jedini auto koji mi je (za sada) zapao za oko kada sam pretrazivao ispod 10000 EUR je Renault Captur Expression ENERGY dCi 90 (presao 70k km 2015).

E sad, na osnovu navedenog ovo su neka pitanja:
- Sta uzeti a da je pouzdano za duza putovanja jer tako bi se najvise koristio? (nisu to nesto preduga putovanja 500-600km jedan smer).
- Da li uopste razmisljati u pravcu do 15000 EUR polovan auto ako ce se tako koristiti?
- Da li mozda pak razmisljati o NOVOM autu do 15000 EUR? (Cini mi se da bi se Captur mogao uklopiti ako mislite da nije los? Procitao sam citavu temu od forumasa koji je imao ovaj model pa mi je dao neku ideju ali nije bio prezadovoljan sa motorm. Tako da ako ima neki drugi model njihov trebala bi mi poreporuka.)

Nisam nesto previse zahtevan korisnik jer i sa tim C3 Picassom matorim sam isao iz Austrije za Grcku :rofl: i sve je proslo ok.
Jedini uslovi iz ovog svega su da:
- auto nije limuzina tj da nema gepek gde ne moze pas da se vozi.
- da nije bas zver jer sto da placam skuplja osiguranja ako ga necu previse voziti.
- pozeljno do 10000 EUR, ali ako bas ima smisla u mom slucaju uzeti novo auto do 15000, resice se nekako.

Svaki komentar je dobrodosao :)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od trojanac » 20 Jan 2020, 09:45

Pozdrav i dobrodošao. Tebi očigledno B segment odgovara. Danas svaki proizvođač ima i krosover na platformi B segmenta, upravo primer Captura.

Ja bih ti preporučio da gledaš novi TCe koji se ugrađuje u Renailt-Nissan-Dacia-Mercedes. Obzirom da ne prelaziš puno dizel ti ništa ne znači. A čuo si verovatno da su dizeli na lošem glasu i zabranjuju im ulazak u nekim gradovima.

Novi Clio je po meni odličan, Captur takođe. Vidi možeš li da se uklopiš finansijski i idi do dilera, probaj auto.

Sent from my HTC Desire 12 using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 20 Jan 2020, 10:08

Da, hvala na podsecanju.

Par ljudi mi je reklo da ako vec sada gledam auto da uzmem benzinca jer je moguce da ce uskoro i ovde na dizel da dignu porez kao sto je slucaj u Svedskoj (ako sam dobro zapamtio).

I da, planirao sam da odem uskoro (nadam se ovog meseca) da probam negde tog Captura i da vidim iz bliza koliki je gepek i ostalo. Do sada sam video na ulici samo 2-3 komada pa sam zastao da pogledam.

Generalno ne zurim sa izborom jer ako do sada nisam kupio nije mi sad zurba da se zalecem, mogu i da cekam dobre ponude (u slucaju da znam sta hocu :D ).

I potvrda da je Captur dobar auto je isto nesto sto mi znaci, a svakako planiram da ga probam.

Da li je ok uzeti nesto razradjeno sa 50 000 km ili ima neki dobar razlog za uzeti novi auto? :)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od trojanac » 20 Jan 2020, 10:14

Možda ti naš test bude od pomoći... https://blog.garaza.rs/garaza-test-rena ... e-intense/
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 20 Jan 2020, 10:18

Procitao sam to vec :)

Da li mozda dileri spuste cenu starijih modela kada izadje novi? Jer ako se ne varam izasao je Capture 2020.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od grujicd » 20 Jan 2020, 10:40

blastoise je napisao:
20 Jan 2020, 10:08
Da li je ok uzeti nesto razradjeno sa 50 000 km ili ima neki dobar razlog za uzeti novi auto? :)
Na 50.000km većina kola nema ozbiljnijih problema, a tvojim tempom do 100k će ti trebati 5 godina. U Srbiji je tržište polovnjaka baš loše, preplavljeno je krš polovnjacima koje šminkaju i vraćaju im kilometražu. U Austriji bi trebalo da bude bolje i manje rizično po tom pitanju. Ako nađeš benzinca starog par godina, da je prešao tako neku umerenu kilometražu, od prvog vlasnika, to bi mogla da bude solidna kupovina. Ali niko ne može da ti garantuje ništa, ne očekuj "kupi to i to i sigurno ti se ništa neće pokvariti narednih 5 godina".

Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 20 Jan 2020, 12:03

Da, toga sam svestan svakako :)

Cuo sam za jedan plac u okolini koji da zaobidjem gde je jeftino ali se ne zna sta dobijas a sa druge strane nasao sam i neki plac koji se cini kao porodicni biznis i dosta hvaljen da su pouzdani a sa trece strane ima i neki ovlasteni tipa vogl+co gde bi skuplje platio ali na polovan bi dali 1 godinu all-in garancije sta god da se desi.

Ako znate neki model slican Capturu samo napisite jer ja sam slab sa time pa uglavnom kad vidim na ulici neki auto slicnih dimenzija ja zapisem pa posle pogledam cene :)
Tipa tako sam video VW T-Roc, Suzuki SX4 S Cross, Opel Crossland X ali naravno neke sam odmah otpisao kada sam video da nisu jeftini itd.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od grujicd » 20 Jan 2020, 13:45

Baci pogled na Suzuki, trebalo bi da su nešto jeftiniji - Vitara, S-Cross. Imaš ovde na forumu nekoliko tema vlasnika.

Marko45
Postovi: 7
Pridružio se: 19 Mar 2018, 12:31

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od Marko45 » 20 Jan 2020, 14:03

Peugeot 2008 1.2 PureTech

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2411
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od Sinisa G. » 20 Jan 2020, 14:44


Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 20 Jan 2020, 22:58

Hvala na ovim predlozima, potrazicu i teme na forumu o svakom da se malo bolje upoznam koji motor da gledam i ostale stvari.

Na prvu ovaj Opel Mokka mi je zapao za oko jer lici dosta na Capture :) + vidim da bi se mogli naci lepi primerci za ispod 10000. Moracu da se bacim u detaljniju analizu, bice tu posla vidim :d

Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 20 Maj 2020, 10:29

Evo mene opet :)

Promenio sam razna misljenja od otvaranja ove teme pa sam odlucio da povecam malo budget i da uzmem neki compact SUV ili tako nesto.

Captur sam gledao uzivo ali mi se ipak ucinio kao mali auto pa sam odustao od njega. Pored njega se nalazio Kadjar koji je izgledao kao tenk naspram Captur-a i nakon toga sam odlucio da ipak zelim nesto vece od Captura.

U poslednjih par dana ono sto sam trazio je:
- benzin
- do 100 000 km
- do 13 000e
- od 2014 pa na dalje
- modeli: Tucson, Sportage, QQ, Kuga

Prvi koji mi je izleteo a koji me zainteresovao je Sportage: https://www.autoscout24.at/angebote/kia ... ?cldtidx=1

Isao sam juce da ga probam i ostao sam malo zbunjen. (mozda ce nekom biti cudno sto me je ovo sto cu sad reci zbunilo, ali uzmite u obzir da se ne razumem bas u automobile previse :) )
Auto je u savrsenom stanju, nacudio sam se kako je tako dobro odrzava, oprema koju ima je odlicna stvarno, idu i 4 zimske gume i godinu dana garancije, ima i resetku kod gepeka (imam psa) i sve mi je nekako ostavilo odlican utisak.
ALI...
Vozio sam ga 40ak minuta i na jednom delu naisao sam na uzbrdicu (ne preveliku ali onako srednju neku koju mogu cesto da sretnem ako idem vikendom na okolna jezera itd itd) i auto nije mogao da predje 50km na cas nikako, nije imao snage jednostavno. I kada se put malo izravnao ali ne potpuno i onda sam imao utisak da ne moze da povuce i da mu treba bas dosta vremena da podigne brzinu sa recimo 60 na 100.

Nekako mi je nemoguce da nesto nije u redu sa motorom pa mi sada nije jasno uopste kakve motore da gledam kod ovih modela koje pratim i sa koliko KS?

(Do tamo sam isao sa pozajmljenim C3 Picasso-om koji kad mu das gas onda lepo povuce i mogu da preticem bez problema, dok sa Sportage-om na autoputu sam imao utisak da veoma polako razvija brzinu. (Doduse kad dodje do neke tacke onda lepo ide))

Ako ima mozda neka tema na forumu sa osnovnim informacijama o motorima, razlikama izmedju pojedinih modela itd a da bi mi pomoglo da malo vise razumem sve ovo, ostavite mi link :)

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od grujicd » 20 Maj 2020, 10:59

Verovatno taj C3 ima turbo motor, koji se opuštenije vozi. Atmosferski benzinci moraju da se teraju u veće obrtaje kad treba da se izvuče maksimum performansi. Može da se desi da ne može uzbrdo da "povuče" ili da ubrza sa 60kmh ako si u šestom stepenu prenosa. Ali ako spustiš par brzina niže (obično je treća ok ako si na 50-60kmh), tad će da povuče kako treba. Rekao bi, pošto kažeš da si neiskusan, da je pre to problem nego da sa motorom nešto nije u redu.

Mnogima ne prija takva vožnja, gde motor mora da ide preko 3-4000 o/min u pojedinim situacijama - moraš češće da menjaš brzine, motor se "dere", tad i troši više... Sa druge strane, takve situacije su obično 5% vožnje, daleko veći deo prođe u krstarenju. Pored toga takvi motori su i jeftiniji u nabavci, ali i obično pouzdaniji i jeftiniji za održavanje i to su plusevi. Minus je ako ne voliš takvu vožnju kakvu iziskuju atmosferski benzinci.

Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 20 Maj 2020, 11:05

U pravu si, i sam sam pomislio da radim nesto pogresno.

Na toj uzbrdici sam ga vracao naravno u trecu brzinu da ga "nateram" da povuce bolje ali ne znam da li je vec bilo kasno i da nije mogao da izvuce u tom trenutku. Nazalost samo sam jednom otisao na tu uzbrdicu, posle sam testirao autoput i eto ostao mi gorak osecaj a sad me muci jer mi se auto u celini skroz svideo.

(Inace nakon te uzbrdice sam i stao jer sam pomislio da moze da se menja "mode" voznje jer sam mislio da nije u nekom Eco modu i da zato nije mogao. To sam pomislio jer mu na pozadini pise EcoDynamics cini mi se a nisam bas istrazio sta je to)

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od gavran » 20 Maj 2020, 12:32

Najverovatnije je sve ok sa tim motorom ali je to što se tebi desilo mana tzv.neelastičnih motora. Odnosno pored snage motora koja se izražava u KS, na užitak u vožnji utiče i elastičnost motora koja se meri obrtnim momentom iskazanim u Nm.

E vidiš taj Sportage ima 136 ks i to na papiru deluje sasvim dovoljna snaga za vozilo tih gabarita i težine, međutim on ima svega 161 Nm obrtni moment i to koji postiže na relativno visokom broju obrtaja od 4.850 obrtaja u minuti a tu maksimalnu snagu tek na 6.300 obrtaja. Tako da on sa ovih svojih 161 Nm čak i kada je u obrtajima da isporučuje maksimalan obrtni momenat ne vuče bog zna kako.

Npr. turbo dizel motor ima danas uglavnom 320 Nm i to postigne već na 1.750 obrataja. Zato bi recimo 1.6 turbo dizel od 90 ks ostavio taj Sportage 1.6 atmosverski benzinac od 136 ks na toj uzbrdici u prašini.

Znači to što si ti osetio je najverovatnije posledica neelastičnosti tog tipa motora. E sada, pošto ti ne prelaziš mnogo i pošto ti je to prvi auto, pretpostavljam ni da nećeš izvlačiti maksimum iz prefomansi auta pa da ti sve to igra, dok sa druge strane takvi motori su mnogo jeftiniji i jednostavniji za posedovanje jer nemaju gomilu stvari koje mogu zadavati glavoblju. Naravno taj prvi utisak koji si ti stekao je uglavnom mnogo gori jer si ti prethodno došao sa autom koji ima drugi tip motora. Vremenom kada bi upoznao auto i motor i njegove mogućnosti sve bi to funkcionisalo mnogo bolje jer bi ti na vreme birao najpogodniji stepen prenosa i obrtaje da izvučeš iz motora maksimum.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Odgovori