Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 22 Maj 2020, 16:39

To stoji.
Ja sam prosle godine rentao Clio 2019 i isli smo na more. Pas u gepeku a stvari na zadnje sediste :)


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 27 Maj 2020, 13:15

Opet ja :)

Danima nema nikakvih novih ponuda za moje kriterijume pa sam odlucio da vas pitam da li bi bilo skroz ok da se batalim benzina? :)

Naime ja sam se odlucio za benzin jer mi je par ljudi reklo da zbog zakona koji moze doci da ce osiguranje za dizel biti vece ili se nece moci uopste dizel voziti.
A drugi razlog je jer se za broj kilometara koji zelim da predjem godisnje preporucuje benzin.

E sad, nesto razmisljam i mislim da ovaj prvi razlog nema mnogo smisla trenutno. Sto se tice "banovanja" dizela, najkraci cilj je stavila Norveska da to bude 2025 godina a ostali su vise ka nekom desetogodisnjem planu. Neki gradovi vec banuju ali samo dizele koji su stariji od 13-14 godina recimo a to svakako ne planiram da kupim.

Ako ne postoji neki bas dobar razlog, ja sam skontao da imam mnoooogooo vise izbora za dizele u okviru mojih kriterijuma. Ovo su rezultati pretrage (broj ponuda) prilikom menjanja filtera sa benzin na dizel na autoscoutu:

Kia Sportage
benzin 0
dizel 30+

Nissan QQ
benzin 3
dizel 80+

Ford Kuga
benzin 2
dizel 25+

Mogao bih lagano da zakazem par test voznji za dizele kad ih ima ovoliko. Ako moze neki savet :)

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od gavran » 27 Maj 2020, 23:58

Klasu koju gledas retko ko kupuje benzinca, i sam si par strana ranije pisao da kada si otisao na probu Sportage-a benzinca mislio si da sa motorom nesto nije u redu kada si naisao na uzbrdicu.

Napisao sam ti zasto je to tako, i to je ujedno razlog zasto je za veci i tezi auto izbor uglavnom dizel. Takodje, dizeli i manje trose od benzinaca a to dodatno dolazi do izrazaja kod vecih i tezih auta jer se tu atmo benzinci dosta naprezu da ih nose i samim time vise trose.

Zato je stanje u oglasima takvo.

E sada, ti si postavio neke kriterijume u koje ne znam da li bi se uklopio sa dizelom, jer klasa koju gledas prilicno drzi cenu, dizel je takodje na ceni vise od benzinca pa ako hoces mlad SUV dizel sa malo kilometara moraces da das vise od tih 10.000 ili 13.000 ili koliki ti je sada budzet. Razumeo sam da je 15.000 za nov auto, a davati te pare ili cak vise za polovan dizel za to koliko tebi treba mislim da se ne isplati. Takodje, niko ne kupuje novog dizela da bi prelazio 10.000km godisnje, pogotovo ne tu kod vas, tako da racunaj da iako dizela po pretrazi ima mnogo veci broj tesko ces naci nekog koji je povoljan a da nije izvozan. Tako da ako budes gledao da se uklopis u budzet bojim se da ces zapeti sa nekim starijim (2012-2013) godistima i dosta kilometara, a moras da znas da dizeli sa godinama i kilometrazom mogu zahtevati jako velika ulaganja (izrazeno cak u hiljadama evra za pojedine intervencije).

Ja na tvom mestu, sa obzirom da tebi perfomanse i potrosnja ne znace previse jer stvarno ne prelazis mnogo (auto nisi ni kupio do sada jer ti prakticno nije ni trebao)bi ih izbegao. Nema razloga da rizikujes boljke polovnog dizela za tvoj nivo potreba.

Ja po svemu sto sam procitao bih tebi preporucio Jeep Renegade 1.6 E-torq benzin.

To je kompaktni SUV i to mozda cak i potkompaktni, odnosno vrlo kompaktnih spoljnih dimenzija i odlican za snalazenje po gradu a opet vrlo prostrane kabine, nesto manjeg gepeka za tu klasu ali sasvim dovoljnog za tvoje potrebe. Po meni sasvim pogodjenog motora za tebe, on je takodje atmosferski benzinac 110 ks, ali sa tom e-torq tehnologijom gde 80% maks obrtnog momenta (koji ipak nije tako visok kao kod motora sa turbinom) ostvaruje na malom obroju obrtaja skoro kao da ima turbinu. Prema iskustvima onih koji su ga vozili prilicno agilan odnosno ne bi tako izrazeno osetio ono sto ti se desilo sa Sportageom. I sa cenom je vise nego korektan. Jedino je po meni stvar ukusa da li ti se svidja posto ima malo onaj specifican retro dizajn.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od gazza » 28 Maj 2020, 00:06

Renegade prostrana kabina?

Pa druže Renegade kabina je nekomfornija od kabine u Astri H koja je etalon za nekomfor. Suvozac sedi bukvalno u konzervi.

Uvek kada iz Renegadea pređem u svoj S-Cross, uzivam u prostoru i vazduhu. Da ne pominjem neka čudna vozila koja imaju iznenađujuće dosta prostora u kabini tipa Lancie Delte.

Jako sam se ložio na Renegade i bio spreman da zagrizem dok nisam seo u njega. Sve odličan pet ali prostor jaka dvojka.

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od gavran » 28 Maj 2020, 00:15

Ti si prvi za koga cujem da se zali na prostor u kabini Renegadea. Moj kum ga ima, vozio sam ga, vozio sam se, i napred i pozadi, neretko smo ono u parovima sa zenama nas cetvoro njime isli na izlete po Fruskoj gori i prostor u kabini i organizacija prostora za tu klasu je poslednje sto bih mu zamerio.

Kazes nekomforniji od Astre H, a ja sam u to vreme vozio Audi A3 Sportback i Renegade mi je bio osetno prostraniji.

U S Cross se nisam vozio pa ne mogu nista da komentarisem.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od gazza » 28 Maj 2020, 00:22

OK, sto ljudi sto ćudi, sto žena dvesta sisa. Najbolje da kupac proba pa vidi šta mu odgovara.

Ja sam odustao od Renegadea uprkos ogromnim simpatijama za dizajn jer mi se doimao nedovoljno udobno za dugacka putovanja upravo zbog osećaja sprčenosti u kabini.

Slažem se sa opservacijom da je to zapravo gradski auto u čudnom pakovanju.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od Ikac » 28 Maj 2020, 00:41

Ja sam sedeo u Renegadeu, nisam vozio, ali iskreno nisam imao utisak da je tesan.

Edit Evo našao sam na brzinu par stranih testova i uglavnom se svi slažu da je prostran....
Inside, the Renegade’s blocky design translates to an airy cabin with plenty of space to stretch out.
With a boxy shape, the Jeep Renegade offers lots of interior space, although rear legroom might be a problem for taller adults.

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od gavran » 28 Maj 2020, 01:18

gazza je napisao:
28 Maj 2020, 00:22
OK, sto ljudi sto ćudi, sto žena dvesta sisa. Najbolje da kupac proba pa vidi šta mu odgovara.
Slazem se.

Inace i ja sam ga razmatrao bio, kao sledeci nov auto posle A3, ali sam ja konkretno odustao zbog gepeka, za moje potrebe bio je mali, iako ga moj kum koristi kao porodican auto i isli su i na dalja putovanja, i nije se zalio ali je on to resio krovnim koferom u tim situacijama, dok ja opet nisam pristalica cimanja sa krovnim koferom.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od pedja » 28 Maj 2020, 06:03

Ni meni nije delovao skučeno, sa 190+.

Nije da je neko ludilo, ali je sasvim OK. Nisam vozio, da napomenem.

T-T


Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 28 Maj 2020, 08:46

@gavran Hvala na detaljnom odgovoru :)

Sto se tice Renegade-a, predlozio mi je neko to van foruma ali nekako na prvu mi je bio ruzan. Sad sam malopre bas video jedan primerak i OK mi izgleda, cini se i da ima mesta, samo nisam siguran za gepek kakav je, morao bih da vidim detaljnije.
Mislim da bi mi se svideo ovakav crni: https://www.autoscout24.at/angebote/jee ... c=listPage

Sto se tice dizela, to ako budem gledao cu da promenim filtere onda da budu mladji i da su manje presli. Recimo ovako nesto je mozda ok: https://www.autoscout24.at/angebote/nis ... c=listPage

Iako neki kazu da se saceka jos 2-3 meseca i da ce pasti cene malo, ja bih ipak da resim kupovinu do jula ili pocetkom jula. I dalje cu cekati ponude za benzince ali ako bude dizela usput vredne paznje i to cu da probam, samo cu imati u vidu tvoje predloge.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od gazza » 28 Maj 2020, 10:07

Kao što je pisao član OMP, cene ovde diktiraju cene u zemljama odakle dolaze automobili gde izgleda nije još došlo do poremećaja tržišta i pojeftinjenja. Tako da to očekivano smanjenje cena kod nas treba očekivati da može doći samo iz smanjenja zarade sa kojom rade uvoznici, znači ne nešto dramatično, par stotina evra možda. Možda.

U Renegadeu me je najviše nervirala centralna konzola koja je izbočena prema suvozaču pa sam stalno zapinjao kolenom u to kada sam bio vožen iako sam daleko od 190 (ali imam 95kg haha). Ali evo ne znam, sad bi po ovom pisanju voleo da se ponovo provozam i proverim sećanje. Znam da mi je u to vreme mnogo više prijao Ford Kuga na suvozačkoj poziciji. U svakom slučaju nemojte diskvalifikovati Renegade zbog toga što meni nije prijao.

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1386
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od LukaMaletin » 28 Maj 2020, 10:19

Drugu otišao nosač motora 1.6 etorq, 50 hiljada na satu.
200e samo deo kod Stojanova.
On i dalje prezadovoljan.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk


Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od gavran » 28 Maj 2020, 10:23

Vidi, što se tiče gepeka, i Captur na kome ti se gepek učinio mali i Clio 2019 koji si rentao imaju po specifikaciji veći gepek od Renegade-a. Čak Clio ima veći gepek od Captura. Captur ima 377 litara a Clio 2019 čak 391 litar. Renegade ima 350 litara recimo, i zato kažem da je po meni gepek možda i najveći minus tog auta ali da zato treba dobro sagledati kolike su tvoje realne potrebe za gepekom.

Zašto ovo kažem, ne vezano za ovaj Renegade, čini mi se da si negde naveo da u gepeku voziš psa kada ideš na put, mislim ako će ti gepek služiti za prevoz psa ne znam koliko bi ti, istovremeno vozeći psa u gepeku, koristio gepek i za stvari. U tom slučaju da li je gepek ovoliki ili onoliki tebi i ne igra neku preteranu ulogu u svakodnevnici (za svaki dan i izlete dosta ti je sve preko 300 litara). A kada kreneš na duži put sa psom u gepeku za stvari bi svakako morao da tražiš drugo rešenje, pa sada da li zadnje sedište dok si sam ili sa lepšom polovinom ili krovni kofer kada su zadnja sedišta zauzeta i drugim saputnicima. I ovo bi ti onda važilo za gepek bilo koje zapremine, jer da li ćeš ceo gepek od 350 ili 370 ili 390 ili 420 litara da iskoristiš za psa....u čemu je razlika. Ili sam ja možda pogrešno razumemo nešto iz tvojih postova. Mislim kada si rentao Clio sa 390 litara gepekom u njemu si vozio psa a stvari na zadnjem sedištu, da li bi išta bilo drugačije da je klio imao 350 ili i manje litara gepek, mislim psu bi bilo komotno svakako a ti stvrai u višku tog prostora svakako ne bi vozio. Zato ti kažem da dobro razmisliš kako bi zaista koristio auto spram svoji potreba, navika, životnog stila.

Evo jedna slika da vidiš kako izgleda otprilike gepek kod Renegade-a
Prikačeni fajlovi
IMG_2826.jpg
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
blastoise
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Dec 2019, 07:52
Garaža: Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Tekna

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od blastoise » 28 Maj 2020, 10:52

Mislim da izgled zadnjeg dela auta dosta utice na utisak koliki je gepek, barem u mojim ocima.
Sad gledam i kod Renegade-a se cini da je gepek skroz dovoljan za moje potrebe. Pas se do sada vozio vise puta do Srbije i nazad u Ctiroen C3 Picassu (385l) i to mi je uvek izgledalo kao dovoljno komforno i prema tome se vodim nekako. A recimo i Renegade i Picasso imaju "ravnu" guzicu i onda imam utisak da zbog takvog oblika ima vise mesta nazad. Takodje Picasso ima ravan pod sto je opet neki plus kad se gleda za tu svrhu.

Ne znam da li je Clio taj sto sam rentao imao 391l (ovde kaze 366 https://www.automobiledimension.com/car-comparison.php) ali ako jeste ja bi po mom utisku rekao da je bar 30% manji od tog Picassovog gepeka :D (Ako se ne varam u Picassu smo jednom vozili i srednji kofer u gepeku pored psa i ne mislim da mu je to uzelo puno mesta a i par puta su isla 2 psa za Srbiju :D )

Sto se tce putovanja, 99% vremena bi nas islo samo nas dvoje tako da stvari mogu uvek na sedistu ja bih rekao.

Ali generalno jos jedan razlog sto sam se nekako "presaltao" na veca vozila je i zbog mog komfora ;)

Ko bi rekao da je ovo ovako tesko, mnogo sam neodlucan ali bar dobijam ovde smernice.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji auto za do 10000km/godisnje i 10000 eur

Post od Saša » 28 Maj 2020, 11:05

Ja bih da sam na tvom mestu gledao nekog što mlađeg Nissan Qashqai-ja. Ja ga u poslednje vreme sve više zagledam i biće verovatno moj čim mi se kockice malo bolje slože. Mnogo lep auto. :)

Odgovori