Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Razne informacije u vezi kupovine automobila
NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od NeLePFC » 07 Mar 2020, 10:38

Dobar dan dobri ljudi. Vec izvesno vreme citam i pratim forum,nasao sam dosta korisnih informacija i trenutno su mi u uzem izboru ova 3 modela. Planiram u dogledno vreme da pazarim drugi auto,a do sad sam imao 2 automobila,Astru H koju i dalje imam,a nedavno sam prodao Focusa koji je bio malo stariji, 2003 godiste, 1.4 benzin. Astru koristim za sve namene,posto je karavan,a drugi auto mi treba za svakodnevnu upotrebu.

Kontaktirao sam vlasnika sajta "automanijak",zadivljen sam koliko covek poznaje materiju i koliko mi je pomogao u suzavanju izbora,mada mi je uz sve ovo skrenuo paznju i na Suzuki Liana,Nissan Note i jos neke. Ipak nisam mnogo razmatrao Azijate,jer u mom mestu nema dobrih majstora ni za popularnije modele,pa o egzotici ne smem ni da razmisljam. Vlasnik pomenutog sajta je neverovatno dobar lik i stucan pre svega,pa mozda jos nekom pomogne,ja sam ga kontaktirao putem mejla,na koji je uredno svaki put odgovorio bez ikakve nadoknade,iako sam ponudio istu za savete i pomoc. Ipak ne bih vise da smaram i zloupotrebljavam covekovu dobru volju i vreme koje mi je posvetio pa bih i ovde da se "ogrebem" za neke dodatne informacije :opustanje:

Treba mi porodicni auto,bilo bi pozeljno da bude sto prostraniji,mada nije i presudno. S obzirom da prelazim ne vise od 10.000 km godisnje,preporuceno mi je da gledam benzinca.. Na Forda sam vec navikao,iako sam zeleo da promenim nesto,opet mi je sugerisano da je dobra kupovina u cenovnom rangu koji sam ogranicio za drugi auto, do nekih 3500 maksimalno sa prepisom i registracijom. Punta ima dosta u oglasima,doduse najvise na auto placevima koje zaobilazim u sirokom luku, vidim da su manje vise pozitivna iskustva sa tim autom,pa mi sad treba pomoc oko izbora motora za njega. Sta bi bilo pametno gledati u tom slucaju? Bitno je prilikom izbora da ne bude skupa registracija i odrzavanje.

Citroen C4 mi je interesantan,ali nikad do sad nisam imao iskustva sa ovim proizvodjacem,a ima nekoliko varijanti koje razmatram. C4, C4 Picasso i Grand Picasso,nisam neki strucnjak pa ne znam ni da napravim razlike izmedju njih,osim u velicini i prostranosti. Voleo bih da me neko posavetuje i u vezi ovih modela i da mi napravi kratke paralele medju njima uz isto tako preporuku pouzdanog motora,manje potrosnje i jeftinije registracije :)

Fordic mi je nekako najblizi i navikao sam na njega,koliko sam ga zavoleo,toliko sam i zeleo da ga promenim,a nekako mu se ipak vracam,tako da ne znam sta bih rekao :) Obican Focus,ali i C-Max su mi u sferi interesovanja i ne znam za sta bih se odlucio? Pratim oglase dobih 20ak dana,nadajuci se da ce iskociti nesto pouzdano i od vlasnika,da nije iz uvoza,ali nikako da naleti nesto dobro :) Svaki savet je dobro dosao i bio bih zahvalan na svakom komentaru i pomoci. Vrlo slabo poznajem ovu materiju i sto vise citam,manje znam i u vecem sam rebusu. Isto tako mi zanimljivo deluju i Mazda 2 i Hyundai I20,mada ne znam kakvi su sa delovima i odrzavanjem. Hvala svima koji su odvojili svoje vreme citajuci ovaj tekst. :bravo:

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od OMP » 07 Mar 2020, 15:09

Imao sam i fokusa i grande i sad c4, grande nije za poredjenje sa ova dva ipak je dosta bedniji, jeftiniji i u voznji losiji auto. C4 i fokus su mi manje vise jako slicni u svakom pogledu, komfor, kvalitet izrade i voznja. Pricam o modelima 2005-6. god.
Sto se tice motorizacije, realno najpovoljnija za odrzavanje, najekonomicnija a mozda i najpouzdanija varijanta je fiatov 1.4 motor sa 8 ventila, meni licno slabasan za taj auto pa bih pre odabrao 16 ventila.
Sto se cene samog odrzavanja tice tu opet punto prednjaci, prilicno jeftini i novi i polovni delovi, sto se dostupnosti delova tice za sva tri auta nije problem ima ih na svakom koraku.
Kod citroena 1.6 benz motor je ok izbor, 1.4 je slabasan. (Bitno je samo izbegavati vti verzije motora od 95 i 120 konja koji su losi ima ih u novijim godistima, stare varijante 88 i 109 su mnogo bolje.) Takodje dizel motor 1.6 posebno verzija sa 90 konja moze biti dobra kupovina, licno vozim takav i prezadovoljan sam. To je motor bez plivajuceg, dpf-a i bez turbine sa varijabilnom geometrijom. To isto vazi i za fokus u dizel varijanti. Sa njihovim benzincima nisam nesto imao iskustva ali mislim da je 1.6 i tu najbolja kupovina.
Suzuki lijanu ne bih komentarisao meni je to uzas od auta. Nisan note je dobar auto, malo cudnog dizajna ali to je stvar ukusa.

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od NeLePFC » 07 Mar 2020, 16:57

Hvala puno na opsirnom odgovoru. Od velike pomoci mi je. Kazi mi samo jos izmedju C4 i Focusa koji je sto se tice delova i cena u prednosti? Vidim da si napisao da su priblizni,ali voleo bih ipak jos malo detaljnije :) I da li to podrazumeva da su delovi drasticno skuplji od Grande Punta? C4 mi je nekako najlepsi i najsrecniji izbor,mada vidim da ima dosta senzora pa ako moze i malo vise o tome? Koliko cesto se manifestuju ti problemi i da li se lako resavaju? Molim i druge clanove koji imaju iskustva sa ovim modelima da se ukljuce ako budu voljni :) C4 i C4 Picasso? U cemu je razlika npr ako gledamo iste motore? Pretpostavljam da nije samo u velicini ?

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od ljubitelj » 07 Mar 2020, 18:11

Kakvih senzora ima dosta? Uglavnom svi auti imaju identične konfoguracije, tj iste senzore od svega nekoliko globalnih dobavljača a razlika je kako ih poslože hardverski i kako iskontrolišu softverski njihove podatke.

Focus i C4 ako gledaš pomenuti 1,6 dizel to je praktično jedan te isti motor.
Ford je verovatno najskuplji za delove a Fiat najjeftiniji, ali ne znam zašto bi cena delova bila toliko bitna pri odabiru. Pa nećeš uzeti auto koji je krš i lom pa mu trebaju delovi na kilograme za sve i svašta, za generalni remont svega....bitno je da su delovi dostupni ako zatreba u razumnom roku.

Dizela je veća ponuda, benzinci pogotovu atmo su dosta neugodniji za vožnju ali i sa manje rizika pri kupovini.

Od svih tih poredjenja samo bih preporučio da se odabere primerak auta koji je u što više blizak besprekornom stanju tj bliskom fabričkom bez obzira na model auta i tip motora.

Dakle, juriti dobar primerak a manje važno koja je nalepnica.

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od NeLePFC » 07 Mar 2020, 18:20

Kapiram da postavljam glupa i smesna pitanja,ali stvarno menjam automobile jednom u deset godina i jako se vezem za njih,za starim Fordicem i dalje tugujem :) To malo sto sam ispratio po forumima uglavnom mi ukazuje da bi za mene bolji izbor bio benzinac,ali ih je manje u ponudi pa ni sam vise ne znam sta da gledam. :) Dakle onda Grande Punto otpada pa su u centru paznje C4 u bilo kojoj verziji,Picasso,Grande Picasso ili obican,kao i Focus ili C-Max. :) Voleo bih jos neka misljenja da ispratim pa da se bacim u potragu. A sto se tice senzora,bas na ovom forumu sam procitao da ih Citroen ima mnogo vise od ostalih koje sam gledao,zato sam i pitao,konkretno se covek zalio da mu signalizira da su mu izduvane gume,pa se neko ukljucio i dodao to sto sam napisao za senzore :)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od OMP » 07 Mar 2020, 19:04

nema c4 nista vise senzora od ostalih kola, ima sve ono sto mora da ima kao i drugi automobili, taj senzor za gume imaju samo noviji i luksuzniji poput c5 ili c6, c4 nema. Razlika izmedju c4 i c4 picaso je uglavnom u velicini i dizajnu, mehanika je 90% ista, grand picaso je najveci od svih i ima 7 sedista....focus i c-max ista prica stim sto je kod forda s-max kao kod citroena grand picaso.
Dal je skuplji ford ili citroen, sto se tice delova motora nema razlike jer su isti, razlike u ceni trapa, kocnica i sl. potrosnih delova ne mogu biti drasticne, sve je to jako slicno, sto se tice delova karoserije, enterijera i sl. to ne bih znao.

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od NeLePFC » 07 Mar 2020, 19:12

Hvala puno OMP! U par recenica si mi sve objasnio,alal vera. C4 mi deluje kao najbolji izbor,tako da gledam ponudu benzinaca :) Za neku preporuku sto se placeva ne vredi ni da pitam,ali ako neko snimi neki interesantan oglas bilo bi pozeljno da podeli :) . :pivo: Inace prijatelj je kupio auto od fizickog lica i ne znam kako se desilo da sad ne moze da ga registruje,jer ovaj ima nekakve dugove i sad mu stoji auto i ne zna sta ce s njim. Kako mogu to da proverim i izbegnem neku slicnu prevaru? Moze li se ikako zastititi od takvih situacija? A opet od dilera mi se ne kupuje... :besan:

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od OMP » 07 Mar 2020, 19:26

da li si siguran da ne moze da ga registruje ili samo da ga prenese? ako je u pitanju neki poreski dug, auto je upisan u APR-u kao zalozno pravo i dok se to ne izmiri auto ne moze da se prenese ali pravi vlasnik auta moze da nastavi da ga registruje na svoje ime a tvoj prijatelj da vozi, ali ako kazes da ovaj ne moze da ga registruje onda mozda postoji neki dug u policiji za neke kazne pa stavljena zabrana.
Provera moze da se izvrsi preko APS sajta, zalozno pravo pa nadjes tamo vrsta predmeta pa vozilo ili pokretna imovina kako vec pise i onda ubacis registarsku oznaku, ako ima neke zabrane pisace sta i kako

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od NeLePFC » 07 Mar 2020, 19:32

Nisam najbolje upoznat ni u ta pravna pitanja,pa zato pitam i to :) Nije mogao da prepise na svoje ime,valjda se ceka nesto u katastru vezano za porez,nije moglo odma da se odradi i posle nekoliko dana cekanja dobio je obavestenje koliko sam skontao da ne moze ni da se prepise ni da se registruje,e sad pojma nemam o cemu se radi,pa rekoh i za to da se raspitam da ne prodjem kao on... To verovatno ne moze tako brzo da se utvrdi? Sta je garancija uopste kad kupujes auto od fizickog lica? Kako da znam da nema neke neplacene kazne i tome slicno? :glavomuzid: Posto gledam benzinca,da li bi bilo ok da ima i ugradjen plin? Ima li tu nekih dodatnih periperija,osim atesta?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od OMP » 07 Mar 2020, 20:02

ne znam sto nije mogao da ga registruje na pravog vlasnika, to obicno nema veze sa porezom i dugovanjem, ne moze da se izvrsi prenos ali da se nastavi voznja i registrovanje na vlasnika moze ja sam bio u istoj situaciji sa mojim autom pre par godina ali nebitno.

Kao sto rekoh na APR sajtu proveris zalozno pravo preko registarskog broja vozila, ako nije upisan nemas brige....druga garancija je da odmah sa vlasnikom i u njegovom prisustvu izvrsis prenos istog dana kad kupujes auto, a pre svega mozes i da odes sa njim u MUP da ti provere vozilo preko saobracajne dal nema nekih kazni ili sl. problema ako bas nesto sumnjas.

Sto se plina tice, ako nije atestiran uopste do sad, gledaj da izbegnes kupovinu tog vozila, sem u slucaju ako hoces odmah da izvadis plin i vozis na benzin, jer ako nije uopste atestiran postoji velika verovatnoca da i ne moze da se atestira u tom zatecenom stanju, da nema papira, da neki delovi nisu homologirani ili istekli itd. a da sve to iznova menjas i prepravljas nije isplativo. Ako je pak bio atestiran pa istekao atest opet postoji mogucnost da ces morati da izvrsis neke prepravke kako bi ga ponovo atestirao ali manje su sanse nego kod prvog slucaja. i manje ce kostati svakako.

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od NeLePFC » 11 Mar 2020, 11:43

Prilicno skromna ponuda benzinaca na nasem trzistu. Treba mi samo misljenje za C4 1400 cm3 , 65 KW / 88 KS. Do sad su mi savetovali 1.6 da uzmem. Vredi li to uopste razmatrati,posto imam zanimljivu ponudu?

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od lami » 11 Mar 2020, 12:08

Ako ti je prihvatljivo toliki auto sa 88 ks, sto da ne. Provozaj, ukljuci klimu, kreni u preticanje, pa vidi da li ti je ok.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od NeLePFC » 11 Mar 2020, 12:11

Kontam da je slabasan,ali do sad sam imao Focusa 1.4 pa mi nije predstavljao problem :) Ipak ovo je malo tezi auto pa kontam da ipak nije preporucljivo. Ne znam zasto tako malo benzinaca ima u ponudi, C4 Picasso bi mi nekako najvise pasovao,ali on u 95% slucajeva ide u dizel varijanti... :besan:

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od lami » 11 Mar 2020, 12:18

C4 picasso ima moja sestra. 1.8 benzinac.
S tim da se ta motorizacija zvanicno nikada nije uvozila u Srb, vec samo kao polovnjaci su ulazili.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Grande Punto/Citroen C4/Ford Focus

Post od NeLePFC » 11 Mar 2020, 12:24

Kako joj se pokazao? :) MOze li malo vise detalja? :) :sreckovic:

Odgovori