Cenkanje pri kupovini

Razne informacije u vezi kupovine automobila
matematicar
Postovi: 99
Pridružio se: 31 Maj 2022, 23:21

Koliko se najcesce spusta cena prilikom kupovine u stvarnosti?

Post od matematicar » 22 Avg 2023, 11:30

Kakva su vasa dosadasnja iskustva, koliko ste spustili cenu prilikom kupovine i sa kojim argumentima? Realno je i da ljudi prilikom postavljanja oglasa inicijalno stave malo visu cenu da bi ostavili prostor za cenjakanje.

lami
Postovi: 3275
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Koliko se najcesce spusta cena prilikom kupovine u stvarnosti?

Post od lami » 22 Avg 2023, 11:48

Nema pravila. Kad ides na bilo kakve pregovore, treba da stavis na papir kolika je prosecna cena takvog vozila i koliko bi max platio i da se ne zaneses i odes preko toga.
Ocaj prodavca i ocaj kupca na kraju odredjuju cenu.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13056
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko se najcesce spusta cena prilikom kupovine u stvarnosti?

Post od Saša » 22 Avg 2023, 13:28

matematicar je napisao:
22 Avg 2023, 11:30
Kakva su vasa dosadasnja iskustva, koliko ste spustili cenu prilikom kupovine i sa kojim argumentima? Realno je i da ljudi prilikom postavljanja oglasa inicijalno stave malo visu cenu da bi ostavili prostor za cenjakanje.
Ne cenjkam se nikad. Ako mi odgovara - platim, ako ne odgovara - produžim dalje. :D

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Bax » 22 Avg 2023, 13:54

To je trening, zavisi od prodavca i tvoje umesnosti.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 771
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Koliko se najcesce spusta cena prilikom kupovine u stvarnosti?

Post od AleksandarAca » 22 Avg 2023, 14:15


Saša je napisao: Ne cenjkam se nikad. Ako mi odgovara - platim, ako ne odgovara - produžim dalje. :D
+1
Najvise mrzim ciganisanja, kad mi neko krene sa pitanjima poslednja cena, daj za ovoliko, daj za onoliko, jel moze zamena za tri mrtve zabe, 2 klikera i teglicu ajvara itd odmah prekidam razgovor.



Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10402
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od sebekkg » 22 Avg 2023, 14:42

Upravo,
bezrazložno srozavanje predmeta kupovine me iritira. Tako mi je došao jedan čovek (oko 60g) i gleda bajs. Bajs u odličnom stanju, malo vožen. On krene joj ovo ne valja uf ovo ne valja, znas kakvi bajsevi imaju. I već mi matori ide na živac, i kao da spustimo cenu pa da idemo, rekoh spusti ti nogavice da ti se ne vide čarape i idi tamo gde ima povoljnih bicikala. Kao evo podići ću (za npr 20e) rekoh nema potrebe. Kaže ti baš ne znaš da ceniš pare i ne prodaje ti se. Rekoh ne zapinje mi, prijatno. I zatvorim mu kapiju isored nosa.

A posle par dana zove dečko i pita jel sve ok. I kaže izvini ja ne mogu da ponudim više od toliko i toliko, da li ti odgovara. Ponudio je isto kao i čiča i rekao sam mu može. Više mi je to do pristupa.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Heinz » 22 Avg 2023, 14:45

Ko prati oglase može da vidi da se kola oglase za npr. 18k, pa se spuste na 16k posle par meseci, a onda i dalje stoje i ne prodaju se.
Tako da je cenkanje legitimni način pregovora, ukoliko ima prostora što da ne (kao vrv ovaj što traži 16k, a pre par meseci je tražio 18k).

Korisnikov avatar
Apex
Postovi: 295
Pridružio se: 15 Sep 2018, 09:32
Garaža: Smart For Two MK2

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Apex » 22 Avg 2023, 14:52

Meni je ok na nivou da se pita jednom koja je poslednja cena i da li ima prostora za korekciju ako već nije naznačeno da cena jeste fiksna s obzirom da pola ljudi digne cenu baš da bi spustili.

Nije mi ok kasnije ubeđivanje, moljakanje i traženje mana da bi se spustila cena.

Pa i u poslu je legitimno da se pregovara oko cene, samo zna se na koji način.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Skipper » 22 Avg 2023, 15:07

Evo ja sam pre par meseci kupio i prodao auto. U oba slučaja je bilo pitanje koja je krajnja cena i nije bilo dodatnog cenkanja ili ubijanja cene.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od OMP » 22 Avg 2023, 15:11

imao sam ja neke sto se cenkali za 20e ali bukvalno...inace uvek odmah kazem zadnju cenu preko telefona pa ako ti se isplati dodji ako ne nemoj, naravno i pored toga se desava neko naknadno cenkanje koje nekad prodje nekad ne prodje zavisno od mog rapsolozenja i hitnosti prodaje, skoro sam vratio coveka nismo se nasli u 50e ali to je bila stvar principa a ne sto je meni bilo bitno tih 50e nego sam video sa kim imam posla al sam zato prodao sledecem za 50e vise tako je ispalo bolje sto sam ovog odbio

milosg
Postovi: 1483
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od milosg » 22 Avg 2023, 15:28

Najveći deo cena na oglasima je upravo i podignut zbog "cenkanja", tako da ljudi koji ne žele da pitaju za "zadnju" cenu, zapravo plaćaju nešto što ni prodavac nije očekivao da im neko plati. :mrgreen:

Meni je to potpuno legitimno i kada prodajem i kada kupujem. Naravno, ne očekujem da me neko masira i spušta cenu do besmisla, ali da pita za neku cenu ispod koje ne bih išao mi je skroz OK. I moje iskustvo kada kupujem je uvek bilo takvo, spremni su ljudi da koriguju cenu ako vide da si ozbiljan i ne zezaš ih.

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od gavran » 22 Avg 2023, 22:42

Ja postujem svakog prodavca, prvo pogledam da li je stavio da je cena fixna ili nije. Ako je cena fixna a ja smatram da je visoka, ne zovem taj oglas, jednostavno trazim dalje.
Ako cena nije fixna, a auto mi se dopadne nazovem, raspitam se generalno oko auta i nekih stvari koje me interesuju i pitam kada auto moze da se vidi.

Nikada ne pitam za zadnju cenu, ni uzivo, a pogotovo ne preko telefona, vec kada pogledam auto prvo procenjujem da li je uopse za kupiti ili preskociti. Ako je za kupovinu ja na kraju procenim koliko ja smatram da taj auto vredi i koliko sam spreman da dam za taj auto i kazem koliko ja nudim. Ako prodavac pristane, pruzi ruku, to je to, nema posle toga daljeg cenkanja, premisljanja, nego se isplacuje ponudjena cena. Ako prodavac smatra da je moja ponuda preniska onda on tek na moju ponudu kaze koja je njegova najniza ili zadnja cena, odnosno cena ispod koje ga on ne bi dao, ako ja pristanem na njegovu zadnju cenu, pruzim ruku i to je to. Ako ne, zahvalim se na vremenu okrenem i odem.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

horvat
Postovi: 207
Pridružio se: 10 Sep 2021, 15:37
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 jts
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od horvat » 23 Avg 2023, 00:18

Neki ljudi osecaju posebnu vrstu satisfakcije kada u nekoj trgovini "prodju dobro" (scenkaju dobro pri kupovini ili dobiju dobru cenu pri prodaji). Bas cesto cujem od random ljudi iz okruzenja, da nakon kupovine nekog auta vise pricaju o tome kako su prosli, nego o samom autu.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4181
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od carov2 » 23 Avg 2023, 00:31

Ovaj radSlika

Sent from my LE2121 using Tapatalk


maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od maniaxxx » 23 Avg 2023, 17:17

Ja kod auta obicno dam cenu koju zelim da dobijem, svakom kazem neka pregleda auto ili vozi kod majstora i ako nadje gresku spustit cu mu cenu za popravku, a da mu spustam bez razloga ne zelim. Svakako svako ima pravo da ponudi svoju cifru koliko misli da vredi auto, dok je kulturan i normalan bicu i ja.

Najvise volim one koji vec preko sms ponude tipa 5k na cenu od 9k u oglasu...i jos napisu da daju gotovinu...ko da drugi placaju kamenjem ili sta... :think:

Odgovori