Cenkanje pri kupovini

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od gavran » 17 Sep 2020, 10:04

Rade je napisao:
15 Sep 2020, 21:24
OMP je napisao:
Rade je napisao:
15 Sep 2020, 20:59
Koliko bi bilo realno na cifru od 5700

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
ne postoji nista realno, probas pa vidis
Znači ponudim 5000 pa šta bude

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
Ne. Po meni taj APP pristup ili lupim pa šta bude nije uvek pravi put.

Prva stvar je kakav je auto koji je oglašen po toj nekoj ceni. Znači prvo postoji neki raspon cena u kome se kreće taj auto tog godišta u zavisnosti od opreme, motora, stanja, kilometraže i sl. Znači prvo gledaš gde je u tom rasponu pozicioniran taj koji ti gledaš, da li je među skupljima ili među jeftinijima. Ako je među skupljima, onda gledaš da li postoji opravdan razlog da se nađe u tom gornjem delu opsega, da li je stvarno očuvan, da li je poznata istorija, da li je u dobroj opremi sa jačim motorom i sl. Ili ako je među jeftinijima a izgleda dobro na oko i deluje kao zicer da proveriš dobro da nije neki ušminkani krš.

Znači ti moraš da utvrdiš koliko je konkretna cena za konkretan auto realna sagledavajući sve parametre na bazi situacije na tržištu.

Ako je auto stvarno dobar i ako je cena gledajući ponudu na tržištu približno realno utvrđena onda možeš da ponudiš za koju stotku niže ukoliko je sam prodavac oglasio da cena nije fiksna.
Ukoliko ti prodavac i auto ne ulivaju poverenje a cena je jača, u smislu da prodavac misli da je dobro ušminkao auto i da će nahvatati nekog manje iskusnog ko će se zatrčati, ja se recimo ne bih ni cenkao, samo bih pogledao auto, zahvalio se i otišao.
Ako ti se auto učini dobar a cena niža u odnosu na prosek onda treba videti zašto, da li se prodavcu žuri ili su možda prodavci drugih nerealno visoko postavili cenu ili auto ima neku skrivenu manu.

Mislim ima svega.....zato je kod ponude cene veoma važna tvoja analiza i procena koliko taj auto za koji hoćeš da se cenkaš zaista vredi.

Recimo napisaću ti par koraka i pravila kojima se ja vodim kada kupujem.

Nikada, ali nikada ne počinjem priču o ceni ukoliko nisam spreman da kupim auto. Znači tražim, tražim, tražim, kada mi se neki model učini zanimljivim odem da ga pogledam, ukoliko je dobar, ukoliko mi se dopadne i spreman sam da ga kupim onda nudim cenu. Ne pitam koja je zadnja, to nikada ne radim, već ja kažem svoju cenu, ako pristane pristane ako ne pristane ništa. Znači u tom smislu se to ne može nazvati klasično cenkanje jer se ja ne natežem oko cene, već ja samo ponudim koliko ja smatram da taj auto vredi i koliko sam ja lično spreman da ga platim.

E sada, kako je to par puta prošlo u praksi. Jedan auto koji sam gledao bio je oglašen na 11.900. Ja sam otišao da pogledam, auto je bio ok, ali sam ja na bazi neke svoje procene koja je obuhvatila analizu svih aspekata o kojima sam ti prethodno pisao ponudio 11.000. Prodavac nije hteo da proda po toj ceni, ja sam se zahvalio na izdvojenom vremenu i otišao. U ovom konkretnom slučaju, recimo, prodavac je samo rekao da ne pristaje na moju cenu, nije posle moje ponude ponudio neku svoju kao minimalnu a ja nisam dalje imao nameru da licitiram. Posle par meseci video sam da je prodavac sam oglasio taj auto na 11.400 uz napomenu da cena nije fiksna, što negde indikativno sugeriše da bi on tada već bio spreman da ga proda po ceni koju sam mu i ja ponudio, što znači da je moja procena vrednosti tog auta tada bila dobra ali je prodavac taj koji se nadao da će uspeti da izvuče više ili je pogrešno cenio da njegov auto vredi više.
Znači ima i toga, ako neko neće da ti proda auto po ceni koju su ti ponudio ne mora odmah u startu značiti da si ti pogrešio i ponudio premalo pa da te grize savst ili da odmah nudiš više, već možda on greši i pogrešno ceni koliko njegov auto zaista vredi.

Drugi auto je bio oglašen na 13,500 s tim da je prvobitno na istom oglasu krenuo od 15.000. Pa je posle izvesnog vremena spušten na 14,500 pa ponovo posle izvesnog vremena na 13,500 i pošto je to tada za taj auto bila ja mislim jedna od najnižih cena za to godište i taj model automobila u limuzinskoj verziji (ne računajući karavane koji su po pravilu jeftiniji) a auto je na fotografijama izgledao stvarno dobro ja odmah nazvao prodavca i otišao da pogledam. Auto je i uživo bio dobar, bio sam spreman da ga kupim i da ga platim čak i po oglašenoj ceni ali pisalo je da cena nije fiksna i posle jedno sat vremena gledanja auta (koji nisam nešto folirantski kudio već samo gledao šta me zanima) prelomio sam i rekao da nudim 13.000 i prodavac je pristao. Evo za koji mesec će pune dve godine kako vozim taj auto bez ikakvih problema tako da se pokazalo i da je procena vrednosti ali i procena auta bila dobra.

Ono što su po meni greške, koje odbijaju, kada neko folirantski izokola pokušava da obori cenu dobrog auta praveći se da je loš. Tipa, oteraš kod majstora na pregled, sve super, ali eto kaže da treba samo da se zameni neka gumena manžetna od 500 dinara a ti kreneš kuknjavu...jaooo pa kako si ti to njega održavao, ko zna šta tu još ima što se ne vidi....pokušavajući da nateraš prodavca da ti spusti cenu. To ozbiljan kupac, koji traži dobar auto za sebe po meni ne bi trebalo da radi.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Rade » 17 Sep 2020, 15:14

Evo novo iskustvo neću navoditi mesto kupovine i model auta. Auto je star 3 godine oglašena cena 5890 a prodat je za 5600 i bilo je uzmi ili ostavi. Auto je sa lizinga sa pravom kilometražom i svom papirologijom od prvog dana. Za isti auto dobijena je pisana garancija od jedne godine ili 10000 km na motor. Auto je zadržan u servisu da se sve ispregleda pre preuzimanja. Ponuđena cena je bila 5300 ali je odbijena i dogovor je ipak pao pored svih garancija na 5600.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7970
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od OMP » 17 Sep 2020, 17:06

pa dobro 300e manje je skroz realna i ocekivana korekcija posebno u tom cenovnom rangu

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od nick79 » 17 Sep 2020, 17:30

Bax je napisao:Nemam pojma odakle roba po buvljacima stize,verivatno ima i kradeno.
Jel znaš šta je ciganski triatlon?

Ciga otrči do Ade, prepliva jezero i vrati se bajsom Slika.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Bax » 17 Sep 2020, 17:46

Nisu to ti bajsevi, ovi moji obicno nosu vozeni bar 20ak godina.... Ne tvrdim da nikad nije ni jedan nekome otidjen, ali ovi sto uzmem nisu u voznom stanju odavno...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 145
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od AchtungDichtung » 18 Sep 2020, 16:50

Nisam previse puta u zivotu kupovao i prodavao auto, pa evo mojih iskustava.

1. P206, 9 godina star, 143k km na satu
Kupio sam ga od komsije koji je majstor, auto je bio tek uvezen (delom havarisan ali sam znao sta je radjeno na njemu).
Cena je bila 3200, ja sam probao 3000 pa smo se nasli na 3100.
Probao bih ja i vise da spustim nego je vec i 3200 bilo ispod proseka za to godiste, sve drugo sto sam gledao je bilo preko 3500.
Tako da su tu bitni faktori osim cene bili i poznanstvo i stanje na trzistu.

2. Kada sam taj isti auto prodavao nekoliko godina kasnije, moja cena je bila 1750, kupac prvo nudio 1350, pa 1400, pa na kraju dogovorili za 1450.
Ja sam hteo da spustim do 1500, ali eto tih 50 na kraju je bilo da se ne cimmam vise da mi dolaze ljudi i sl.

3. Kia Ceed, tada 6 godina stara, 85k km, prvi vlasnik, redovno odrzavan. Vlasnik je trazio 5500, ja zacepio da ne dam ni dinar vise od 5, jer mi se na prvi pogled nije dopao.
Sutradan me on zove da se dogovorimo na 5250
, ja nevoljno pristanem jer sam hteo da dam 5. Medjutim ispostavilo se da mane koje sam mu nasao su bile kozmeticke prirode i auto sam posle bez ikakvih problema vozio 4 godine / 60k km. Sada ga vozi moj kum vec dve godine bez ikakvih problema.

4. Renault Megane 3, 7 godina star, 103k km. Prvi put da kupujem auto u Nemackoj. Posto je dizel, cena je vec bila nekoliko stotina evra niza od proseka za to godiste.
Ja vidim da je soferka napukla na jednom mestu i na konto toga predlozim da mi spusti za 500 evra (koliko to ovde realno kosta) sa 5300 na 4800 i vlasnica pristane. Bio sam spreman da dam i 5k ali eto rizik mi se isplatio :)

5. Nisam ja ali ortak, iz prve ruke od pre neki dan. Kia Sportage, 4 godina stara, 60k km, prvi vlasnik. Pocetna cena 13k. Prvi kupac dolazi i odusevljen je autom, nudi 12500 i oni se odmah dogovore.

Tako da razni faktori su u igri, kao sto su kolege vec pisale.
Slozio bih se samo sa konstatacijom da o ceni ne treba ni pricati ako vam se auto ne dopada.

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Rade » 18 Sep 2020, 18:20

Ljudi su od toga napravili nauku sećam se dok nije bilo oglasa kako se trgovalo na novosadskoj najlon pijaci. Prodavao svoj auto yugo 45 sećam se da sam tražio 3200 i nisam hteo da spustim ispod 3000 maraka mada je u to vreme bilo puno zastava iz Bih koje su obarale cenu. Znam da je bilo bezobraznih ponuda ali pojavio se sredovečni gospodin ništa nije pitao samo jeli to tvoj prvi auto i ako se dogovorimo može li ovlaštenje do isteka registracije. Posle dve reči pao je dogovor za 3000 predajem mu ključ od yuga a suze teku ko kiša. Posle pola godine zove čovek na fiksni ako može prevod da odradimo u agenciji ja pristanem i u radnom odelu odem u agenciju. Odradili papire i onako prljavog me strpa čovek u auto i na ribarac na klopu nisam se mogao izvući. Sećam se da mi je rekao kad sledeći auto budeš prodavao javi se i dao mi broj. Nikada se nisam nametao bilo mi glupo da ja čoveka napadam za trgovinu. Ali bejahu neka bolja vremena

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


digital
Postovi: 124
Pridružio se: 11 Nov 2020, 13:16

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od digital » 23 Jan 2021, 06:34

Drustvo kakva je situacija sa cenkanjem oko polovnog auta iz akcije "staro za novo"?

Za auta koje prodaje fizicko lice iliti "preprodavac" znam, ali za auto kuce ne znam. Da li pristaju na manju cenu ili ne? I koliko otprilike mogu najvise mogu da ocekujem? Znam da zavisi od stanja volzila, ali otprilike.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od pedja » 23 Jan 2021, 06:57

Ukoliko misliš da izvučeš bolju cenu za svoj auto, verovatno postoji neka mala šansa za korekciju, koju su već uračunali, reda radi. Ipak, svakako će ti ponuditi manje od neke vrednosti koju bi mogao da izvučeš na oglasu, jer i oni moraju da ga prodaju kasnije. Interes im je da ti prodaju novi auto, ali i da se reše tvog.

Ako misliš da kupiš polovan auto iz otkupa, sve zavisi koliko dugo im stoji i da li su već spustili cenu.


TapaT


digital
Postovi: 124
Pridružio se: 11 Nov 2020, 13:16

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od digital » 23 Jan 2021, 10:09

Ovo drugo je upitanju. Nije spustana cena, a relativno skoro je objavljen oglas.

Ne zelim da budem nepristojan i ponudim dosta manje pa me eventualno otkace i nece da prodaju...a opet da ne ponudim malo manje od prve cene i oni pihvate iako sam imao jos prostora za cenkanje.


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Bax » 23 Jan 2021, 10:15

Pa onda posaljes nekoga drugog da ispali prvu ponudu :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

digital
Postovi: 124
Pridružio se: 11 Nov 2020, 13:16

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od digital » 23 Jan 2021, 10:20

Moze i tako. Ma otici cu i ponudim -10% pa da pregovaramo. Za sve postoji prvi put.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od Bax » 23 Jan 2021, 10:42

Da bre, to je vestina, vreme he da je naucis :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pankoz
Postovi: 696
Pridružio se: 09 Avg 2014, 21:05
Garaža: Citroen C4 Grande Picasso 1.,6 hdi , Citroen C3 1,4 hdi
Lokacija: Vojvodina

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od pankoz » 23 Jan 2021, 12:38

Aj pa javi kako je prošlo sa tim prvim cenkanjem :D .

digital
Postovi: 124
Pridružio se: 11 Nov 2020, 13:16

Re: Cenkanje pri kupovini

Post od digital » 23 Jan 2021, 17:46

Ako neko hoce moze samnom. Dobro bi mi dosla pomoc.

Odgovori