SUV dilema

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od Munja666 » 20 Feb 2021, 15:49

Možda bih mogao da probam da im tražim vaučer da proverim neki drugi auto. Jedino što je od tada prošlo skoro mesec dana

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od noodles » 01 Mar 2021, 19:28

Da li ima neko da je probao/vozio novi Sportage, 2020- ?
Zanimaju me neka realna mišljenja ZA i PROTIV tog T-GDI motora... Kapiram ja da je turbo-turbo, ali me zanimaju baš neka vaša mišljenja.
Gde god da vidim recenzije, "običan 1.6 GDI je slab za tu karoseriju".
Običan 1.6 ima 132hp, a t-gdi 1.6 177hp.

To su pričali i za Ceed-a, ovog što vozim, 1.4 100 konja, 1250kg.
Za moj stil vožnje i za ono kako koristim auto, ja sam stvarno zadovoljan. Kapiram ja da će sa turbom da "zalepi za sedište" i da ću bez problema da zaobiđem nekog na ibarskoj, ali meni to nije nešto "što me loži".
Ono što grubo stoji na papiru, je da je T-GDI u istom paketu opreme skuplji za 2000€ i da je potrošnja veća, pogotovo u gradskim uslovima.
Sad, ne znam kakvo je održavanje auta, redovni servisi, itd. ili je to sve isto kao i kod običnog GDI-a?
Pre 2 godine, dok sam čekao redovan servis, jedan od prodavaca se častio novim ceed-om, ja ga pitam, "da li je uzeo turbo?", on kaže da nije, "nije baš siguran da je KIA dobro rešila te turbo motore", šta god mu to značilo.
To me nešto ne tangira, 7god garancije pa kako god. Auto bi se u velikoj većini vozio u gradskim uslovima i nikakvo divljanje.
Pa sad, ako ima neko nešto da doda na tu temu... ;)
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: SUV dilema

Post od milanns » 01 Mar 2021, 19:59

Vozio ja na nekoj testnoj. Meni sve super. Ali ja vozim privatno kilavo aute. Prethodni auto isti ko tvoj. Jedino se drugari malo više žale na potrošnju tog turbo motora pogotovo u 4x4 varijanti (oni se doduše žalili za taj motor u tucsonu ali isti djavo).

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk


Dačijaš
Banned
Postovi: 21
Pridružio se: 28 Feb 2021, 21:22
Garaža: Dacia Logan ph1
Lokacija: Újvidék

Re: SUV dilema

Post od Dačijaš » 01 Mar 2021, 20:29

Mislim da je u poslednjih 10 godina značajno opao ugled WV-a. Trenutno živi na staroj slavi. Noviji TSI i TDI motori ne retko imaju probleme. Žestoko precenjen brend. Može da prođe samo 2.0 TDI od novijih motora i to je sve. Visoki su troškovi održavanja. Nasuprot tome KIA iako nema onu staru slavu da folira ljude, mislim da realno pravi kvalitetnije automobile sa mnogo boljim odnosom uloženo/dobijeno. Konkretno KIA Sportage nije naročito prostran automobil (samo tako izleda). Tiguan je nešto veći unutra (aktuelni model). Nissan je nešto luksuzniji unutra i sa motorom 1.3 Tce (Nissan-Renault-Mercedes) nije loša varijanta ali trošiće oko 10l i treba proveriti cenu dugoročnog održavanja. Hyndai Tucson je prostran u putničkom prostoru ali bi mogao imati malo veći gepek. Kod najnovijeg mislim da su povećali. Motor 1.6 turbo benzinac ima dobar cug, ali nisam čuo da ima probleme kao polovično završeni motori koji su izlazili iz Vagena. Obično se amerikanci žale da im je svaki motor slab jer su navikli da voze 3.0 V6 pa naviše, ali za naše uslove to ne može biti slab motor za Sportage ili Tucsona. Svaka KIA ima multi link. Mislim da kod Vagena ide letva nazad ako nemaš 4x4 ili do određene snage motora/paketa opreme, a to je ono kao .... vidimo se ...

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: SUV dilema

Post od Dare4x4 » 01 Mar 2021, 21:06

Ja imam 1.6T-Gdi u Tucsonu. Za ovih prvih 35000km do sada nula problema sa motorom. Jedina mana za sada je što se užasno sporo zagreva zimi i naravno hladno je u kabini. Potrošnja zavisi od toga kako ga voziš. Ja izlazim u proseku između 7 i 8 litara. Sa prikolicom skoro 9. Za mene je daleko od slabog i lenjog. Mogu da stignem većinu automobila na putu mada nisam u tom fazonu... Izuzetno je tih i vuče lepo već od nekih 1500 obrtaja. Ne primećujem da ima turbo rupu već je naprotiv vrlo linearan. Voleo bih možda malo jači obrtni moment na ler gasu, da bi mogao bez gasa da krećem iz mesta u baš svakoj situaciji. Ovako je ponekad potrebno dodati gas ali kad se dobro upozna auto onda nikakav problem. Za sve ovo vreme, sećam se samo jednom da mi se ugasio pri polasku.

Dačijaš
Banned
Postovi: 21
Pridružio se: 28 Feb 2021, 21:22
Garaža: Dacia Logan ph1
Lokacija: Újvidék

Re: SUV dilema

Post od Dačijaš » 02 Mar 2021, 13:09

To mu je nekako mala potrošnja 7 do 8l. Nemoj da ga ulenjiš štednjom na malim obrtajima. Ipak je to benzinac. Daj mu obrtaja i trošiće više ali je to dobro za motor .... da se produva. Tucson je dobar auto ... prava grdosija.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: SUV dilema

Post od Dare4x4 » 02 Mar 2021, 14:29

Vozim ga baš kako treba :D
Pa i nije baš grdosija. Ima mesta unutra ali nije prevelik spolja. Jako je okretan, ne traži puno mesta za manevar i volan mu je baš brz. Pregledan je prilično i jako brzo sam se navikao na njega.

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: SUV dilema

Post od milanns » 02 Mar 2021, 15:21

Odlična ti je potrošnja. Ovo moji poznanici su se žalili na početku bas za 4x4 verziju, možda im se posle stabilizovala. Ali tu i treba biti realan u očekivanjama.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk



dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: SUV dilema

Post od dzonic87 » 02 Mar 2021, 15:28

Tucson je odličan sa tim benzincem. Na stranu potrošnja... Jedino što ne znam koliko je baš sposoban van asfalta (jer mu je odstojaje od tla dosta nisko za jedan SUV - 17cm).
Verujem da je 4x4 sistem poboljšan u odnosu na ix35. Restajl verzija mi je kvalitetnija unutra u odnosu na pre-restyle verziju (iako ne volim nakalemljene televizore)

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: SUV dilema

Post od Dare4x4 » 02 Mar 2021, 17:12

I mene je potrošnja brinula u početku. Posle smo se navikli jedno na drugo, pa se smanjila. :)
Ja ga nisam terao u neki offroad jer imam i Ladu Nivu, mada ni sa njom ne radim nešto ekstremno.
Loš mu je napadni ugao, mnogo brzo ide prvom brzinom, tvrdo je ogibljenje... To su neke najizraženije mane van puta. Sam pogon nije loš. Terao sam ga po dubokom snegu i popeo sam se gde se nisam nadao. Tu je inače put ali nije bilo tragova uopšte. Samo uzbrdica i jedno 35cm snega. Sećam se da su vrata gurala sneg kad sam otvorio da izađem. Uzbrdica je posle oštre krivine tako da je izašao samo na svoju snagu, zaleta nije bilo. Za takvu vožnju moraju sistemi stabilnosti i proklizavanja da budu na off, inače neće da ide. Oduzima gas sam i koči. Čemu tačno služi 4wd lock nisam baš ukapirao pošto svakako sva 4 točka šlajfuju na klizavom.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19250
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: SUV dilema

Post od Heinz » 02 Mar 2021, 17:58

U kojim to uslovima troši 7-8?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: SUV dilema

Post od Dare4x4 » 02 Mar 2021, 18:29

Ja praktično i nemam gradsku vožnju. S kraja na kraj grada imam 4-5km. Uglavnom su lokalni putevi i magistrale. Brzina 80-100km/h.
Evo nekih slika koje sam na brzinu pronašao. Malo mi je i dosadilo pa sve ređe slikam rezultate. Prvi red je dužina vožnje, drugi potrošnja, treći domet sa preostalim gorivom.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Inače "čep-čep" metoda kaže da je računar prilično tačan. Greši nekad za 0,1. Izvinjavam se zbog loše kamere.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: SUV dilema

Post od Markoni » 02 Mar 2021, 18:57

Drugar ima isti auto. Ali on kaže da sabija gorivo. Doduše skroz drugačiji stil vožnje, a i uslovi.
Nije loše znati da može i ovako malo da troši.

Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 686
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: SUV dilema

Post od mix024 » 02 Mar 2021, 20:24

Dačijaš je napisao:
01 Mar 2021, 20:29
... polovično završeni motori koji su izlazili iz Vagena... Mislim da kod Vagena ide letva nazad ako nemaš 4x4 ili do određene snage motora/paketa opreme, a to je ono kao .... vidimo se ...
Kao neko ko u svom okruženju vozi skoro pa samo VW nikako ne mogu da se složim sa ovim polovičnim motorima.

Ne znam zašto se pišu neproverene stvari, hoćeš da kažeš da Tiguan ima za ogibljenje letvu nazad?

To imam ja na Caddy-ju i to je OK pošto je to teretni auto, a Tiguan ima multilink.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od Woodoo » 02 Mar 2021, 22:34

noodles je napisao:
01 Mar 2021, 19:28
Da li ima neko da je probao/vozio novi Sportage, 2020- ?
Zanimaju me neka realna mišljenja ZA i PROTIV tog T-GDI motora... Kapiram ja da je turbo-turbo, ali me zanimaju baš neka vaša mišljenja.
Gde god da vidim recenzije, "običan 1.6 GDI je slab za tu karoseriju".
Običan 1.6 ima 132hp, a t-gdi 1.6 177hp.
Vozio sam obican u Tucsonu i turbo u Koni. Dok ovaj prvi ne bih ni neprijatelju preporucio ovaj drugi sabija kako ide. Jedino sto je potrosnja bila bas velika, 15-16 litara doduse tokom stila voznje u kome je ekonomicnost bila u drfguom planu.

Odgovori