SUV dilema

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: SUV dilema

Post od Ivan » 08 Feb 2021, 15:12

kovalski je napisao:
08 Feb 2021, 14:09
Crossoveri imaju bar četiri očigledne prednosti u odnosu na hatch, od kojih je većina njih potekla (ili čak i limuzine):
- prostor
- pozicija sedenja
- bezbednost
- 4x4
Rekao bih da je sve osim prostora uslovno netacno ili tacno. :)

Pozicija sedenja je subjektivna, ali sam primetio da je generalno za vecinu prednost sedenja u krosoveru uglavnom bolja preglednost i laksi ulazak/izlazak iz automobila.

Dok je mana uglavnom losija udobnost, ali to je uglavnom do toga sto su krosoveri uglavnom neudobniji, a to nema veze sa pozicijom toliko, vec do toga da imaju tvrdje opruge i amortizere da ne budu mnogo nestabilniji, da kompenzuju visi centar gravitacije.

Sto se tice bezbednosti, pa tu mnogo znaci stabilnost i upravljivost, gde su krosoveri losiji jelte, skloniji su prevrtanju, sto se tice tezine pri direktnom sudaru, tu je razlika uglavnom oko 100 i neki kilogram u odnosu na svoju osnovu, pa nije prevelika razlika.

4x4 imaju u ponudi neki hecbeci, kao i limuzine, a razni krosoveri nemaju, pa to opet nije prednost krosovera, pogotovo ako je nema.

Mogli smo umesto 4x4 kao prednost krosovera staviti klirens :)

Sto se tice mana, tu bi bilo losija vozna dinamika, slabije ubrzanje, veca potrosnja blabla.

Ono sto sam ja primetio jeste da ljudima ne smetaju mane krosovera, tj. ako je dovoljno dobar ne zanima ih sto ima jos udobnije, upravljivije, stabilnije, brze, ekonomicnije vozilo, jer te neke razlike, pogotovo male nisu dovoljne da zamene ulazak/izlazak iz auta, preglednost i klirens.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od ftj » 08 Feb 2021, 15:21

Sto se tice bezbednosti cinjenica je da ce visi auto bolje proci u sudaru od nizeg jer ce se nizi podvuci, pogotovo kod starijih SUVova je to bilo izrazeno. Kod novijih vozila se to ispravlja al dzaba ti to ako naletis na neku staru grdosiju.

A opet s druge strane SUVovi su teoretski podlozniji gubljenju kontrole na putu.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: SUV dilema

Post od dzonic87 » 08 Feb 2021, 15:22

Dovoljno su dobri u svemu, ali nisu najbolji u ničemu :) To je neki rezon zbog koga su toliko i popularni (valjda)

kovalski
Postovi: 29
Pridružio se: 17 Mar 2018, 23:02

Re: SUV dilema

Post od kovalski » 08 Feb 2021, 15:28

Ivan je napisao:
08 Feb 2021, 15:12
kovalski je napisao:
08 Feb 2021, 14:09
Crossoveri imaju bar četiri očigledne prednosti u odnosu na hatch, od kojih je većina njih potekla (ili čak i limuzine):
- prostor
- pozicija sedenja
- bezbednost
- 4x4
Rekao bih da je sve osim prostora uslovno netacno ili tacno. :)

Pozicija sedenja je subjektivna, ali sam primetio da je generalno za vecinu prednost sedenja u krosoveru uglavnom bolja preglednost i laksi ulazak/izlazak iz automobila.

Dok je mana uglavnom losija udobnost, ali to je uglavnom do toga sto su krosoveri uglavnom neudobniji, a to nema veze sa pozicijom toliko, vec do toga da imaju tvrdje opruge i amortizere da ne budu mnogo nestabilniji, da kompenzuju visi centar gravitacije.

Sto se tice bezbednosti, pa tu mnogo znaci stabilnost i upravljivost, gde su krosoveri losiji jelte, skloniji su prevrtanju, sto se tice tezine pri direktnom sudaru, tu je razlika uglavnom oko 100 i neki kilogram u odnosu na svoju osnovu, pa nije prevelika razlika.

4x4 imaju u ponudi neki hecbeci, kao i limuzine, a razni krosoveri nemaju, pa to opet nije prednost krosovera, pogotovo ako je nema.

Mogli smo umesto 4x4 kao prednost krosovera staviti klirens :)

Sto se tice mana, tu bi bilo losija vozna dinamika, slabije ubrzanje, veca potrosnja blabla.

Ono sto sam ja primetio jeste da ljudima ne smetaju mane krosovera, tj. ako je dovoljno dobar ne zanima ih sto ima jos udobnije, upravljivije, stabilnije, brze, ekonomicnije vozilo, jer te neke razlike, pogotovo male nisu dovoljne da zamene ulazak/izlazak iz auta, preglednost i klirens.

Složio bih se sa argumentima. :) S tim što bih 4x4 stavio u kombinaciji sa klirensom, što je onda već prednost u odnosu na hatch/limo (za silazak van puta, razume se).

Moguće da sam ja subjektivan, jer sve nekako posmatram sa aspekta porodičnog auta, gde imaš mnogo interakcije sa tim autom (ulazaka/izlazaka, vađenja stvari iz njega i stavljanja u njega, prenošenja...).

Svaka nezgoda/nesreća je opasna, u kakvom god autu da se nalaziš. Nisam upoznat sa statistikom kategorizacije nezgoda, ali ako ih je (ubedljivo) najviše takvih da se dva auta sudare, bez prevrtanja, onda je opet to većina situacija gde su masivniji auti u prednosti. Ali, isto tako, da ne bude da se žmuri na mane - u onim ostalim situacijama će masivniji auto biti u nepovoljnoj poziciji.

Lošija vozna dinamika je fakat. Ali većina vozača to ni ne primeti (niti imaju veštine, niti ambicije, niti potrebu).

Slabije ubrzanje - ne mora da bude. SUV sa motorom od 180KS i 1700kg ubrzava bar jednako dobro kao i hatch sa motorom od 130KS i 1350kg. Ali se slažem da je u većini slučajeva ubrzanje (i međuubrzanja) lošije kod crossovera.

Veća potrošnja - ne može i jare i pare (da bude veliko, a da malo troši). :)

Crossoveri su kao jack of all trades, but master of none.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: SUV dilema

Post od Ivan » 08 Feb 2021, 16:16

kovalski je napisao:
08 Feb 2021, 15:28


Slabije ubrzanje - ne mora da bude. SUV sa motorom od 180KS i 1700kg ubrzava bar jednako dobro kao i hatch sa motorom od 130KS i 1350kg. Ali se slažem da je u većini slučajeva ubrzanje (i međuubrzanja) lošije kod crossovera.

Uporedjivao sam pre svega hecbek i suv iste klase na istoj platformi i sa istom motorizacijom, recimo megane/kadjar, a ne recimo neki hecbek B segmenta i suv D segmenta, jer je onda SUV i udobniji i kudikamo bezbedniji.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od pedja » 08 Feb 2021, 16:42

Meni crossover nema neku alternativu, osim izumirućih MPVova

Prvo, ulazak izlazak. Za nekog ko dosta puta uđe i izađe iz vozila, a prelazim i solidne km, mnogo znači na preko 190cm.

Pozicija sedenja mi takođe paše, a zanimljivo je da sam sa njim letos otišao u CG i vratio se dužim putem (iz Boke, na Novi Pazar) i da leđa osetila nisu. U Oktaviji, Astri, Turanu me zabole leđa na istom mestu. U Turanu najkasnije. Pritom, sedišta u Suzuliju nisu neka spektakularna, kao ni opšta udobnost. Ukupno preko 3kkm, za dve nedelje, po Srbiji i CG. Proterao sam ga kuda heča ne bih ganjao. Klirens je keva, a 4x4 možemo i ostaviti sa strane. Dodatno znači u gradu, mali i visok, penje se po ivičnjacima, svuda stane...

Mali jeste, kratko međuosovinsko, bučan na AP, A stub... Ipak, kada saberem i oduzmem, u plusu je.

Sada, sa merenjem brzine na AP, jedna od većih mana je skoro eliminisana (buka, max brzina, aerodinamika kocke). Na magistrali, kao i ugradu, je brz koliko treba da bude.






TapaT


gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: SUV dilema

Post od gazza » 08 Feb 2021, 18:06

jel si se u civicu vozio do firence na zadnjoj klupi, za adekvatno poređenje

da se razumemo slažem se i meni je CRV bio bezveze pozadi, kao i većina vozila iz te neke slične (ili niže klase) uostalom

Korisnikov avatar
Milan
Postovi: 550
Pridružio se: 29 Apr 2012, 16:50
Lokacija: Stara Pazova

Re: SUV dilema

Post od Milan » 08 Feb 2021, 19:57

gazza je napisao:
08 Feb 2021, 18:06
jel si se u civicu vozio do firence na zadnjoj klupi, za adekvatno poređenje

da se razumemo slažem se i meni je CRV bio bezveze pozadi, kao i većina vozila iz te neke slične (ili niže klase) uostalom
Pa nisam, ali sam vozio toliko i nisam osetio. A vozio sam i druge i nisu se žalili.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od ljubitelj » 08 Feb 2021, 20:32

Pominje se 4x4 pogon, a to je veoma retko bilo kod limuzina bilo kod mešanaca.
Skoro svi imaju osnovu FWD pogon gde povremeno se dodaje prenos i pozadi do nivoa AWD.

Što se tiče pozicije, pre svega visine sedenja, to nema veze sa oblikom karoserije već sa ergonomijom i željom proizvodjača kako da obezbedi komfor sedenja i vožnje.
Postoje i limuzine gde se visoko relativno sedi, i koje su vrlo udobne za stotine kilometara i mnogo sati kontinualne vožnje.

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od Munja666 » 16 Feb 2021, 04:17

Šta mislite o ova dva primerka?
Cena im je približna, kao i motori i oprema, s tim da je Qashqai u totalnom Tekna full-u, dok Kadjar ima za nijansu slabiju opremu Intens (skoro pa full) i 50-tak hiljada km manje, ako je za verovati prodavcima i njihovoj dokumentaciji! S obzirom na kilometražu, godine, opremu i opšte stanje na slikama cene deluju i više nego povoljne, osim ako mi je nešto promaklo?!

Qashqai:
http://www.polovniautomobili.com/auto-o ... ekna-xenon


Kadjar:
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... dci-intens



milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: SUV dilema

Post od milanns » 16 Feb 2021, 23:17

Moj standardan savet je da gledaš kola koja su što više proverljiva, dakle ne sa placa koji ni sam ne zna ništa o njima nego od vlasnika, idealno prvog, pa u servis. Nemoj staviti opremu ispred stanja automobila.

Što se suv dileme, ja sam sličnih potreba i utisaka kao Pedja. Jeste da auto recimo c segmenta bolje leže i udobniji je (npr ceed vs sportage), ulazak izlazak po nekoliko puta na uskim parkinzima i druge prednosti koje je Pedja naveo su i meni presudile. Zapravo, mislim da je ljuljanje i upravljivost sve manje problem, bar kod mini suvova, više tvrdoca u odnosu na model od kog je nastao. Ali ok, i tu ima razlike i solidnih kompromisa po putanju udobnosti/upravljivosti.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk


Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od Munja666 » 17 Feb 2021, 02:09

Vidi, daleko od toga da gledam samo vozila sa placeva. Svakako da bih najradije kupio auto od prvog vlasnika kupljen i održavan u Srbiji ali to je jako teško ili skoro nemoguće za tip auta koji tražim, tako da sam nažalost prinuđen da se držim placeva i čekam da se nešto zanimljivo kod njih pojavi. Plus ogromna prednost kada se gleda auto od vlasnika u odnosu na auto sa placa je mogućnost provere kod svog majstora, test vožnje i slično, dok na placu eventualno može da se provoza po parkingu.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: SUV dilema

Post od dzonic87 » 17 Feb 2021, 07:25

Za ova dva modela imaš broj šasije i postavljeni su izveštaji sa lizinga, tako da bi trebali da budu okej što se istorije tiče.
Verujem da možeš lako da ih proveriš na autodna.com ili carvertical

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: SUV dilema

Post od Munja666 » 20 Feb 2021, 01:49

Hehe, baš sam pisao u drugoj temi o sajtovima za proveru kilometraže. I ja sam se opekao na carvertical i bacio pare pre metar dana za nekog Tiguana. Naravno da nisam dobio nijedan konkretan podatak ni o kilometraži ni o servisima. Možda mi se tako zalomilo, ali pre će biti da je to šuplja priča. Čuo sam i za taj AutoDNA ali posle iskustva sa carvertical nemam volje da se okušam i sa njim. Najsigurnija je varijanta ovlašćeni servis, ali nemam nikoga u ovlašćenom. Ovako regulare bez odlaska sa saobraćajnom ne može. Inače ovaj Kadjar sa 100k km se prodao odmah sutradan.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: SUV dilema

Post od Ivan » 20 Feb 2021, 08:55

Sto im nisi poslao mail za refund, meni su tj. Dobijes vaucer za proveru drugog auta, meni su tako odradili nekoliko puta bez ikakvog problema.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Odgovori