Kupovina auta

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Milos1
Postovi: 36
Pridružio se: 08 Nov 2020, 16:06

Kupovina auta

Post od Milos1 » 08 Nov 2020, 20:37

Zdravo, svima. :)

Neko vreme pratim ovaj forum, uglavnom teme za najekonomičniji auto, pa sam rešio i da pitam za savet, zato što ovde ima mnogo ljudi koji znaju o tome i imaju iskustva za razliku od mene.
Kupio bih neki auto do 1800e. Plata mi nije nešto pohvalna, pa moram razmišljati i o potrošnji i održavanju.
Potreban mi je auto kojim ću svaki dan prelaziti oko 120km.
Pričao sam sa nekim drugarima i predlog na prvom mestu je bio Punto 3 1.2 8V sa plinom, kao najekonomičniji auto kako što se tiče potrošnje, tako i održavanja. Ostali predlozi su bili Astra G 1.4 sa plinom i Peugeot 307 sa plinom ili 2.0 HDI 66kw.
Clio mi se takođe sviđa, ali mi je rečeno da je njegov 16V motor malo komplikovan, a i često se čuje ono da su francuski automobili malo skuplji za održavanje.

Kolega sa kojim idem zajedno na posao već oko godinu dana, vozi Peugeot 206 benzin i za tih godinu dana nije imao bilo kakav kvar na autu. Međutim, rečeno mi je da je kod njih problem torzija. Mada, ako se i to promeni i stavi novo, pretpostavljam da neće praviti problem nekoliko godina?

Ono zbog čega sam se registrovao i postavio ovaj post jeste ako ste voljni da mi date predlog za auto i posavetujete me na šta da pazim pri kupovini, poput onih stvari da li je bio VAN, da li je bio havarisan, itd... :)
Moj drug koji je majstor je jako puno zauzet, pa mi je problem da odem da pogledam auto koji se nalazi u drugom gradu bez majstora. Razmišljao sam i da odem u neki ovlašćeni servis, ali sam uvek kontaktirajući prodavce i pitajući za to dobijao komentare: "Ne kupuješ nov auto pa da ga voziš u ovlašćeni servis.", ili tipa: "Šta bih ja da dobijem za taj novac, nov auto?". Ne shvataju da je to za mene mnogo novca i da nisam u mogućnosti da ga popravljam ako ima neki veći problem, a potreban mi je za posao svaki dan.

Hvala unapred na predlozima i savetima. :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kupovina auta

Post od Geza » 08 Nov 2020, 20:44

Sašin Punto je na gas, imaš sve o održavanju od prvog dana. Meni uvek prvi izbor, pogotovo kad su delovi u pitanju.
viewtopic.php?f=2&t=677
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina auta

Post od Bax » 08 Nov 2020, 21:21

Ja sam isto za Punto, i to kupljen ovde, moze da se nadju sa oko 50.000km.
1.2 8v motor.
Ja sam uzeo jedan pre 2 godine i prezadovoljan sam, a imao sam pre toga 2 koja sam nova uzeo.

Ja sam ulozio mozda 120nak evra za svecice, nesto oko trapa, i termostat, te dva mala servisa.

E sad, recimo kolega sa foruma je uzeo isto Punta, ali koji je presao tipa 120.000km, za osetno manje novca, ali tokom ovih godina, znatno je vise novca ulozio od mene, pa za moje iskustvo moras da kupis auto koji je malo presao, za Punta 120.000km, nije malo u smislu svasta ce doci na red na zamenu.

Ima tu dosta boljih kola, ali jeftiniji, a prostojan sa manjom kilometrazom neces naci...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Milos1
Postovi: 36
Pridružio se: 08 Nov 2020, 16:06

Re: Kupovina auta

Post od Milos1 » 08 Nov 2020, 22:10

Geza, hvala na linku, pogledaću obavezno. :)

Bax, pretpostavljam da si za to morao izdvojiti mnogo više novca. Ono što sam gledao na sajtu Polovni Automobili, uglavnom su cene 1600-2200e za uvozne i bez plina, zavisno od stanja i to uglavnom 2004/2005 godište. Sa plinom su uglavnom 2010/2011 godište i koštaju 2300-3500e.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Kupovina auta

Post od nuk » 08 Nov 2020, 22:37

Ja prodajem potpuno ispravnu lagunu 2007. u zadatom budžetu koja se u iste svrhe koristila, za međugradske vožnje ka i sa posla u međugradskim uslovima. Jeste kliše i neverovatno al auto je "bez ulaganja" koliko god neverovatno u glupo zvučalo, s'obzirom na budžet.


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina auta

Post od Bax » 08 Nov 2020, 23:19

Mozda je taj Nukov dobra prilika.
Bitno je uzeti auti od poznatog coveka.
Tebi Nuk nije doduse poznat, ali ovde ga dugo i dobro znamo :)


Ps. Sto se Punta tice ja sa od poznanice uzeo 2010 godoste, proslog aprila, sa 32.000km, jeste bio malkice preko 2300e, ali to se brzo istopi kad krenes da ulazes u zamene delova...

Inace izbegao bih kupovinu auta sa plinom, bolje klot benzin. Na otvorenom taj motor moze skoro 5l da trosi
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Kupovina auta

Post od lami » 08 Nov 2020, 23:31

206 ti je auto koga je bilo bas mnogo u jednom trenutku, maltene ko golfa 2, tako da delova po otpadima i zamenskih ima sigurno.
Moja je bila 2001 godiste, presao 100 000 km za cini mi se 4 godine, 1.6. benzin bez plina.
Kvarovi kojih se secam:
Torzija, ako se dobro secam oko 200 evra. Ugrade se mazalice i miran si sigurno 100-150 000 km
Pumpa za gorivo - zameni se ulozak od par hiljada dinara
Bilo je nesto oko kontakta negde, pa je povremeno znao da prestane da pokazuje brzinu, iskljucivanje i ukljucivanje vrati na normalu
Crkla je bila brava u volanu, pa nisu radili ventilatori, relativno cest kvar, elektricar to lako resi.
Zamenske viljuske su mi trajale po 30-50 hiljada km i tu su bile problem kugle, koje ne menjas posebno, vec mora komplet viljuska.
Solje amortizera.
Homokineticki zglob, isto relativno cest kvar ako se pocepana manzetna ne zameni na vreme.
Akumulator.
Bivsa koleginica je imala neku 206 sa plinom, ali mi se cini da je imala dosta nekih sitnih problema.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 620
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Kupovina auta

Post od motorista » 09 Nov 2020, 01:37

Bax je napisao:
08 Nov 2020, 23:19
Ps. Sto se Punta tice ja sa od poznanice uzeo 2010 godoste, proslog aprila, sa 32.000km, jeste bio malkice preko 2300e, ali to se brzo istopi kad krenes da ulazes u zamene delova...
Zvuči da si fantastično prošao. :)

Što se preporuke tiče - još jedan glas za "Punta", benzinac 1,2 8v. Jeste nezahvalno drugome preporučivati auto, naročito polovni, ali generalno mali troškovi i cena do 1.800 evra mi se uklapaju samo sa njime, i to idealno, iako tih 30.000 km godišnje više vuče ka drugim autima...

Čisto tema za razmišljanje, ukoliko ti to nije problem, baci pogled na neki sa klimom a bez serva. Imaćeš na osnovu čega da umanjuješ cenu, servo tako lakom autu nije potreban, a i eliminišeš jedan od relativno češćih i skupljih izvora kvarova inače načelno pouzdanog modela; usput, dobijaš i konkretan osećaj na volanu, ukoliko to voliš. Veoma su retki, ali ih ima. Kao i kombinacija crne boje i neobojenih branika (tada se to manje primećuje).

Nisi napisao odakle si pa ne znam ima li smisla pominjati metan. Troškovi znatno padaju i ima "Fiata" sa fabričkom instalacijom. Mana su im više cene i obično veće kilometraže.

Milos1
Postovi: 36
Pridružio se: 08 Nov 2020, 16:06

Re: Kupovina auta

Post od Milos1 » 09 Nov 2020, 15:36

Hvala svima na odgovoru i savetima. :)
Na šta mi preporučujete da obratim pažnju kada gledam oglase i sam auto? Naravno, ako ne bude neki majstor krenuo sa mnom, moraću da nađem nekog prodavca koji se ne protivi tome da odvezemo auto u najbliži servis. Takođe, nezgodno je kod uvoznih, jer su bez tablica, njih mogu samo da pogledam u dvorištu prodavaca i to je to.

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Kupovina auta

Post od lami » 09 Nov 2020, 16:08

Nalepi na tablice kao onaj NEREGISTROVANI i boli te uvo.
U sustini obicno ima okolnih ulica gde mozes malo da ga poteras.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina auta

Post od Bax » 09 Nov 2020, 16:16

Milos1 je napisao:
09 Nov 2020, 15:36
Hvala svima na odgovoru i savetima. :)
Na šta mi preporučujete da obratim pažnju kada gledam oglase i sam auto? Naravno, ako ne bude neki majstor krenuo sa mnom, moraću da nađem nekog prodavca koji se ne protivi tome da odvezemo auto u najbliži servis. Takođe, nezgodno je kod uvoznih, jer su bez tablica, njih mogu samo da pogledam u dvorištu prodavaca i to je to.

Savet je da nadjes auto od poznatog coveka, ako vec mislis da ti treba majstor.
Ako vec to nema, onda pogleaj mozda neko na forumu zeli da proda svoj auto koji vec vozi neko vreme, najvaznije je da ti neko ne uvali lesinu koja mu se smucila, sto je realnost u tvom cenovnom rangu.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 620
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Kupovina auta

Post od motorista » 09 Nov 2020, 16:28

Milos1 je napisao:
09 Nov 2020, 15:36
Takođe, nezgodno je kod uvoznih, jer su bez tablica, njih mogu samo da pogledam u dvorištu prodavaca i to je to.
Kada je prodavac video da sam zainteresovan, skinuo je tablice sa svog auta i sa njima smo provozali moj budući auto van placa. Nije baš nešto čime bih se hvalio i što bi svako učinio, ali eto.

Poslao sam ti privatnu poruku.

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 147
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: Kupovina auta

Post od AchtungDichtung » 09 Nov 2020, 17:12

Sto se tice odrzavanja i potrosnje, u toj klasi mozes uzeti u obzir i Chevrolet Aveo (Kalos).
Za do 2000 moze da se nadje sa plinom ili na benzin. Cak po neki i od 1. vlasnika sa ok kilometrazom:
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... p-r-v-i-vl
ili npr
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... aveo-sx12s

Nije ni po cemu znacajno bolji auto od Punta, ali ga pominjem da ne bi pretragu fokusirao samo na 1 model, vec pokusao da izaberes najbolje za te pare.

Ako ti je komfor bitan, P206 je u toj klasi nezamenljiv. 1.4b je odlican motor a torzija se resava za 100-200 evra.

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina auta

Post od ljubitelj » 09 Nov 2020, 17:26

Chevorlet/Daewoo bežati što dalje. Delova nema ni u tragovima...znam jer sam imao na popravci prilično banalan kvar za koji mesecima nije bilo naznake da bi moglo da se pronadje šta treba, a mora novo da bude.
Aveo 1,4 benzin, 2006. je bio auto.
Nikada nije popravljen, prodat je tako neispravan.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13012
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina auta

Post od Saša » 10 Nov 2020, 08:27

Punto je odličan izbor kada se traži prostran i pre svega ekonomičan manji automobil (i po pitanju potrošnje i po pitanju održavanja). Varijanta na plin je pogotovo ekonomična i ja bih takođe išao na tu opciju ako se svaki dan prelazi lepa kilometraža. Mk2b čist benzinac pa da se ugrađuje nova instalacija će te verovatno izaći više od planiranog budžeta (ali je i možda najbolja opcija), pa bih ja u tom slučaju možda ipak gledao neki primerak koji ga već ima ugrađenog i pritom birao neki sa STAG uređajem koji je najčešći kod nas i svaki majstor ume da ga podesi a i održavanje je znatno jeftinije. Godišta 2010. i 2011. koja pominješ su verovatno primerci sa fabričkom Landirenzo plinskom i instalacijom (kao što je moj) i jesu skuplji i bolji (više zbog mlađih godišta nego zbog fabričke instalacije) i verovatno izdržljiviji i dugovečniji zbog motora pripremljenog posebno za ovakvu eksploataciju, ali i kod njih treba proveriti da li su menjane plinske dizne jer ako nisu to te očekuje (ja sam ih menjao na 84.000 km, trošak od cca 150€, možda i više). Nemoj bežati ni od starijih 2005. i 2006 godišta, da se i tu naći sasvim finih primeraka. Moj tast je pre par meseci kupio jednog 2006. (čist benzinac) iz uvoza u odličnom stanju za 1.650€ ali neće ugrađivati plin jer malo prelazi godišnje. Punto 3 kako ga nazivaš (prava oznaka mu je MK2b) 1.2 8V ima odličnu pocinkovanu limariju i vrlo izdržljiv, maltene nepoderiv motorić, tako da tu teško šta može da bude baš loše a i popravke odnosno sređivanje bilo čega oko trapa i mehanike je prilično jeftino.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока



Odgovori