Kupovina auta

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10393
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Kupovina auta

Post od sebekkg » 19 Dec 2020, 18:44

Extender je napisao:Od mehanike jedino ovo oko menjaca, ostalo je sve top. Resicu sigurno, samo da nadjem nekog pouzdanog.
Ako neko ima preporuku za mehanicara u okolini bio bih zahvalan.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Dobrodosao na forum,
Sto se tice menjača ako imas problema sa ubacivanjem i kad je hladan i kad je zagrejan onda moraju one šipke ka biracu da se nameste jer se skidaju kad se skida menjac. A ako je samo dok se ne zagreje to je onda do menjackog ulja. Imam isti auto sa istim motorom i realno kad razmisli covek bolje da nisam menjao ulje u menjacu Slika. Meni kada je majstor vracao sipke na menjac jeste bilo problema sa ubacivanjem u prvu/drugu. Onda samo mu rekao odmah to i caskom je dostelovao. I meni sad kad je hladno treba mu malo vremena da se ubaci u prvu npr kada usporavam ispred lezeceg npr ali kad se zagreje ulje onda ide u prvu lagano.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina auta

Post od Bax » 19 Dec 2020, 19:06

Njemu cimne auti u napred kad salta u mestu, to je siguran znak da je lamela u kontaktu sa korpom, tako je i meni bilo na Coltu pa sam reklamirao. Mozda je nesto i oko cilindara kvacila, ako ima lupam vazduh. Ja bih probai i da sklonim patosnicu.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Kupovina auta

Post od milanns » 19 Dec 2020, 19:11

Vidi extender, kao prvo nisi se zajebao. Auto star 12 godina uz sređivanje tih par sitnica je najmanje kao i ostali sa oglasa tih godina, a od vecine verovatno i bolji. Imao si stres i razoracenje, ali dobro, to je škola. Što se cene tiče, ne pratim nešto prodajne cene tih auta tog godišta, ali po pravilu auto kupljen od stvarno prvog vlasnika sa poznatom istorijom može biti nešto skuplji. Iako sam ja zagovornik toga da bi ti auti trebali samo brže da se prodaju. Tako sam ja bar formirao cene svojih kupljenih kod nas novih kola. Ali nisam ja bas reperezentativan primerak prodavca.

Najveći utisak su mi članovi tih foruma. Na jednom gomila zavidnih jadovana, a na carsu ničim izazvano neko idolopoklonstvo. I, šta znam, na stranu šta ko misli o frodu (mnogi objektivni bi se možda složili sa vladepetr), ne mislim da je on ispao nešto nekorektan. Ovako iz pisanija.

Srećno svakako. Auto je bas lep (videh ga i uživo, kao verovatno i mnogi ovde).

Sent from my HRY-LX1 using Tapatalk


Milos1
Postovi: 36
Pridružio se: 08 Nov 2020, 16:06

Re: Kupovina auta

Post od Milos1 » 19 Dec 2020, 19:22

Nisam dva dana ulazio na forum. Pomislio sam da sam ušao u pogrešnu temu. Pre dva dana je imala 10 stranica, sada 16. :D
Po svemu napisanom, umesto da kupim auto od 2500e, izgleda da je najbolje da nađem neki auto od 1500e i da promenim sve na njemu što bi verovatno koštalo oko 1000e. :)

Extender
Postovi: 160
Pridružio se: 19 Dec 2020, 01:41

Re: Kupovina auta

Post od Extender » 19 Dec 2020, 19:32

Malo sam vise obratio paznju oko ovog problema sa brzinama zadnjih dana. Izgleda da ipak ne cimne kad ubacujem u prvu. Samo kao da zapinje negde (kao da cese u neku sipku npr) dok se ne zagreje. Isti je problem i sa drugom, kao da kaci u nesto. Cim se malo provoza ide dosta bolje. Meni sve to lici (citao sam i na stranim forumima) da treba ta neka kugla da se podmaze ispod rucice (u kabini). Mozda i gresim, ali mislim da nije kvacilo.
Ulje mi takodje ne deluje kao razlog, jer kad isaltam treca cetvrta onda sklizne u prvu. Mozda i tu gresim.
Hvala na savetu ali patosnica nije, papucica normalno udara u pod.
OMP, cuo sam i ja za Liska od nekoliko ljudi. Takodje sam dobio preporuku i za Milana (negde kod kruznog toka kod Dispanzera). Imas li neki info o njemu?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina auta

Post od OMP » 19 Dec 2020, 20:19

znam i Milana mada ne znam puno o njegovom radu

Extender
Postovi: 160
Pridružio se: 19 Dec 2020, 01:41

Re: Kupovina auta

Post od Extender » 19 Dec 2020, 20:56

Hvala ti svakako. Kad uhvatim malo vremena otici cu kod nekog od pomenutih pa cu javiti sta je problem.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina auta

Post od ljubitelj » 19 Dec 2020, 21:01

Extender je napisao:
19 Dec 2020, 13:44
Nije problem u nastavljanju kablova, problem je kad ih zamotas jedan oko drugog, zalepis izolirkom i to je to. Ako je to nekome pedantno i za preporuku
Možda nije na oko pedantno, nije za preporuku ali je standardan način rada na auto instalacijama i to ne samo ovde već širom Evrope. I niko se oko toga ne uzbudjuje previše-
Tako se rade i naknadne instalacije ispod haube...
E sad, druga strana medalje je što je to brži način a postoji i "pedantniji" sa krimpovanim konektorima, sa pastom, sa prstenovima za obeležavanje, sa pletenjem voštanim koncem u žičanu formu, sa termo lepljivim bužirima.....i svašta nešto što košta i vremena (a zo znači novca) i materijala koji se posebno naručuje i nema ga svuda.

No, na takvim mestima gde se ne vidi ne teži se pedantnosti nego funkciji i bitno je samo da je dobro učvršćeno da nema vibracija na spojevima. Podrazumeva se da je izolovano bilo keper bilo izolir trakom.

Inače mnogo gore se pronalaze instalacije radjene u servisima auto alarma, decenijama već je tako.
Meni kada dodje na reparaciju instalacija u fronclama uopšte ne krpim, ide komplet nova. To košta.
Ili ne radim.
Nedavno na jednoj Opel Zafiri gotovo pola žica ispod haube ogoljeno bez izolacije i dodiruju se. Progorelo sve od temperature, nešto fabrika nešto dodatak pri ugradnji TNG.
I auto tako radi barem zadnjih 4 godina, inače 2001. godište.
Sama fabrika Opel je fušerski što bi se reklo uradila instalacije, npr ECU je na izduvnoj grani bez termičkog izolatora montiran. E to je pravi problem u praksi. Samo primer, jedan od. Ima i drugih brendova sa sličnim "fuš" rešenjima.
Kod PSA u jednom strujnom kolu se i 4 puta vrši nastavljanje kabla i to sve sa promenom preseka i boja.
Pa čik pogodi bez originalne sheme važeće za tu nedelju proizvodnje...a crna je + dok je crvena - napajanje. Opet samo primer.

Hoću reći, nije tip top ali nije ništa iznenadjujuće ili neuobičajeno da se tako ubacuje nešto u instalaciju. Ne vidim potrebu za dramom.

I da, dobrodošao i svakako će se sve srediti da bude preme željama, verujem. Auto deluje ok po svemu. Želim puno prevezenih kilometara.

Extender
Postovi: 160
Pridružio se: 19 Dec 2020, 01:41

Re: Kupovina auta

Post od Extender » 19 Dec 2020, 21:10

Pre svega, hvala na lepim zeljama.
Oko kablova se nikako ne mogu sloziti jer takva veza pre ili kasnije napravi problem. Eto u procesu sklanjanja one sume kablova je iz nekog razloga prestala da radi rikverc kamera. Verovatno je negde u putu od branika do kasete pukao neki spoj tako da sam kompletnu tu kinesku multimediju sa svim zavezanim kablovima na kraju raskacio i ostao bez kamere. Takodje je i ambijentalno (izvedena instalacija ispod tapacira) samo bilo uvezano i smotano nekom trakom. Ja se bavim servisom kompjutera, telefona i razne opreme i nikad sebi ne bih dozvolio da nekome onako zamotam kablove i cao. Ne moraju bas da se jure fabricki konektori ali treba napraviti cvrscu vezu.
Ma nema drame, ispravio sam dosta toga u letu. Ali da nekome platim i da onako izvede instalaciju ne bih lako presao preko toga.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk



ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina auta

Post od ljubitelj » 19 Dec 2020, 23:33

Nekoliko kablića, ne bih nazvao šuma :)
Šta bi radio da imaš takvu instalaciju sa 60-100 kablova, i da su pri tome sve žice jedne iste boje bilo da po njima ide pozitivni bilo negativni napon. I naravno nemaš shemu povezivanja. I ta mašina treba da radi 18 sati dnevno bez prekida, 6 dana u nedelji, i ne sme da stane. A žica svih dužina na sve strane, sa i bez nastavaka.
Ili neki telefonski klasični razdelnik sa 200 parica, ranžiran milion puta sa nastavcima.
E to je posao, da te zaboli glava od sredjivanja:)

Ako već jesi za to i znaš kako se pedantno radi možda si mogao prosto da zaboraviš to što postoji i napraviš komplet novo to malo ožičenja što ide za multimediju.
Za ambijentalno svetlo u autu ne znam ali u kućama je to toliko jednostavno, pa i sam kontroler da je povezivanje 15min posla, ako i toliko. Najviše vremena ode na estetiku i sakrivanje ispod lajsni i slično,a to je već stvar mašte i konkretnih mogućnosti.

Šta znam, na tvom mestu ja bih prosto isekao sve i očas posla razvukao nove kablove u komadu bez nastavaka. Uvezao u snop i fiksirao vezicama uz neki postojeći snop. Bitno da obavlja funkciju a estetika manje više.
Kako kažu svršenom poslu mane nema, tako da auto je sada tvoj i ja mislim da mane nema.
Ne znam ništa oko plaćanja, to je stvar dogovora šta se naruči i u kom kvalitetu rada.
Problem je ako se ne ispoštuje dogovoreno, ma kakav da je dogovor.

Što se reklamiranja tiče radi podizanja cene nečega, podseća me na McDOnalds ili Coca Colu, niti ukus niti kvalitet a opet reklama čuda čini i gotovo nema čoveka kome je dostupno negde u svetu a da nije probao makar jednom.
A obe stvari su debelo precenjene s obzirom koliko su nutritivno kvalitetne za ishranu.

Samo moje mišljenje, po meni sitnica je to kako je to uradjeno sa žicama ako je supstanca auta zaista dobra a deluje da jeste tako.
I da, nemam pojma ko je taj što je radio, samo kažem uobičajen metod povezivanja naknadne instalacije, i drugi bi sličnim metodom uradio povezivanje.

Extender
Postovi: 160
Pridružio se: 19 Dec 2020, 01:41

Re: Kupovina auta

Post od Extender » 20 Dec 2020, 00:27

To je tek pakao, ali je i neka druga prica. Ovde je on izvlacio instalaciju od nule i bilo mu je tesko da spoji lepo kablove i uveze a ne da ih ostavi onako da vise. Sve sam ja to iseckao i uvezao da stoji kako valja. Konektore koje nisam mogao da sklonim sam oblozio sundjerom i zalepio da ne lupaju po plastici i prave buku u voznji (sve je to stajalo samo onako da visi). Nije mi se rasturalo sve do gepeka (a nisam nikad ni povezivao kameru i izvlacio kablove za istu) i borilo sa plastikama.
Pogledaj sliku, meni je ovo sve samo ne pedantno odradjeno. Sokirao sam se kad sam rasturio.
Slika
Ovo je bukvalno ovako samo naslonjeno i tako vracena kaseta.
Sto se tice ambijentalnog, jako prosto svakako i nema tu mnogo da se pogresi. Ali me je iznervirao fuseraj jer je opet samo zamotano i ostavljen kabal da visi pored tapacira (to sam video kad sam skidao da sredim bravu).
Sent from my SM-G975F using Tapatalk



ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina auta

Post od ljubitelj » 20 Dec 2020, 09:50

Nije pedantno svakako. I može to mnogo bolje. Ali nije ni za šokiranje, manje više tako se radi po Evropi u smislu vezivanja žice na žicu i izolacije trakom. Nije japanski stil rada, ako me razumeš.

A deluje mi i da je na brzaka odradjeno, na primer ta narandžasta žica je debelo predugačka. Deluje kao da je bila neko probno povezivanje radi testa pa tako ostavljeno. Normalno bi se ta narandžasta (i ostale) skratila na meru. Posao je isti tj rad bilo da je žica od 40cm ili 90cm...
Možda znao čovek dovoljno dobro elektriku i vezivanje pa nije brinuo za sebe ako mu se desi da ne radi jer bi očas posla sredio/popravio i negde tokom puta.
Ili testirao taj model multimedije uz neke druge modele pa često prespajao žice a to je mnogo lakše raditi sa takvim dužim žicama s obzirom na poziciju gde se sve nalazi.
Nije obično crno-bela slika...barem meni nije poznato zašto je uradjeno tako kako jeste. Uz mrvicu dodatnog truda puno lepše bi sve to moglo.

Fora i jeste sa tim plastikama i raznim oblogama, to njihovo rasklapanje i vraćanje je najskuplji deo priče oko ugradnje. Najviše vremena oko toga treba, samo povezivanje tih nekoliko žica je sitnica u celom poslu.

Ne branim takav rad ali nije ni tragedija, meni bi veći problem bio da su na brzinu čupane plastike pa izlomljene žabice a posle krpljeno nekim super lepkom ili slično. E onda zna da bude skupa igranka jer mora original da se kupuje po orginal ceni proizvodjača vozila.
A video sam uživo da se i tako radi, servis sa podužom tradicijom ugradnje, da ne imenujem inače u Zemunu.

Ali mogao je da uredi salatu pre prodaje, da novi vlasnik koji ne mora nužno da se razume u potrebne radove bude razumno bezbedan da će sve funkcionisati kako treba.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina auta

Post od OMP » 20 Dec 2020, 10:15

ko zna sta bi sve nasli i mi u kolima kad bi svako od nas kupusao i trazio potencijalne probleme :)
ne razumem se nesto u auto elektriku ali sam jedino parking senzore sam kacio i povezivao i kad nesto treba da spojim od instalacije isto kacim zica na zicu sa izolirkom, gde moze buksna musko zenska odradim tako pa opet izolirka i to je.
Sad me uzasno nervira sto mi ne radi rikverc svetlo, nije do davaca ni do sijalice, znaci problem je negde u instalaciji, a ko sad to da nadje, takodje i prekidac za otvaranje gepeka negde gubi struju cas radi cas ne radi, takodje instalacija zeza, mada to je vrv snop kablova koji ide iz krova u gepek ali treba se zezati sa tim sad

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina auta

Post od Bax » 20 Dec 2020, 10:22

Aljkavo je uradjeno i nema tu sta da se prica, ali nije to toliko ni vazno, vecina ovde napravi sranje od auta kad ga se dohvati.
Imam istoriju sranja sa raznim servisima, to je epidemija kurcobolje....


Zato radis sam ako si pedantan i sposoban i nema zime...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina auta

Post od OMP » 20 Dec 2020, 10:35

ja kod majstora teram kola bas kad moram, sve sto mogu radim sam jer znam da cu pedantnije odraditi od polovine majstora ali jbg ne mozes ni sve sam, za nesto nemas nemas uslova a za nesto znanja. Sreca da imam par drugara majstora pa imam poverenja u njih a i mogu da budem uz njih dok se radi i pomognem i ispratim situaciju, volim da budem u toku sta se i kako radi mada opet ni to ne moze uvek.

Odgovori