Ford Fiesta ili nesto trece?

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od lami » 04 Avg 2021, 18:40

Ja sam vozio sluzbene fieste tu negde 2013-14 godiste, benzince. Znam da nije bilo nekih problema zbog kojih su morali u servis, dok je recimo fabia to godiste u garantnom roku morala na neke intervencije. Clio tog godista nisam vozio.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od Subota » 28 Nov 2021, 09:36

Pozdrav svima :)

Da ne bih gušio forum novom temom, postaviću ovde, jako je slično.

Naime, tražim mali gradski auto za suprugu, budžet do 4000 eura. Ono što je pod obavezno su 5 vrata i da bude benzinac. Prelazi 6-7000 hiljada godišnje. Poželjno je da ima solidnu opremu, ne mora full, ali ne bih baš ni klot. Zbog dostupnosti majstoru koji će proveravati auto pre kupovine valjalo bi da je u pitanju Beograd ili bliža okolina. U razmatranju su modeli koji su česti na našim ulicama, zbog održavanja, dostupnosti rezervnih delova i dr...

Imam par primeraka koje sam našao na oglasima, postaviću ih ovde, pa ako imate neki savet, šta vam deluje ok, šta izbegavati od ponuđenog i sl... takođe, bilo kakav predlog ću rado sagledati :)

Ono što mi je zapalo za oko je:
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... _pl11_plv0
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... _pl11_plv0
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... _pl11_plv0
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... _pl11_plv0
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... _pl11_plv0

Eveeeentualno, mada je malo skuplji, ali žena bi se oduševila jer je automatik (godinama plače za automatikom)
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... _pl11_plv0

Svaki savet, predlog je dobrodošao, eventaulna iskustva sa placevima odakle sam postavio oglas i dr.

Hvala

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od motorista » 28 Nov 2021, 12:34

Od linkovanih primeraka najviše mi se sviđa »Mazda 2«, ostali imaju simptome sređivanja za prodaju i/ili preterane štednje na održavanju. Pored uobičajenog dela, odvezao bih je na reglažu.

Obrati pažnju da je menjač u zadnjem linku, u »Grande Puntu Evo«, zapravo obični automatizovani a ne klasični automatski planetarni. Ja mislim da, ukoliko želiš automatiku, apsolutno najbolje funkcioniše klasični automatski, pa onda CVT i »Folksvagenov« DSG.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7976
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od OMP » 28 Nov 2021, 19:25

Sa puntom nemas greske, doduse ovaj sa 105 konja je multiair motor, gde MA jedinica moze biti problem, mada i to se danas lako resava ali bolje ici na opciju verzije sa 90 konja ili 77 kao ovaj srebrni. Auto kao auto je odlican i jeftin za odrzavanje, motori odlicni i jednostavni. Takodje je i najkomforniji od ponudjenih ako je to bitno uopste.

Citroen c3 bih izbegao, to je VTi motor koji je problematican. Ako moze da se andje posto su redji, verziju sa 75 konja nju uzimaj slobodno, to je stari TU motor koji je odlican i pouzdan. Ako bas mora VTi motor sa 95 konja onda verzije od 2012. godine kad je uradjena revizija tih motora mada ni to nije sigurica jer opet nisu 100% resili probleme ali svakako je bolji od prethidnika.

Mazda je ok auto ali ovo nije motor iz forda kao u prethodnoj generaciji pa treba racunati na skuplje odrzavanje jer su mazdini delovi ipak skuplji posebno kod ovlascenih servisera.

Fiesta je ok, meni se licno najvise svidja od ponudjenih posle grande punta.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od shandu90 » 28 Nov 2021, 19:28

Drugar je imao tu fiesticu sa 1.25 benzincem i sit se navozao. Sad to tera njegov brat, pa i on uzme s vremena na vreme da se priseti. U toj klasi mi je fiesta najdirektnija na volanu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od Subota » 29 Nov 2021, 12:19

@motorista

Ok, ako sam dobro shvatio, nije baš "prijatna" vožnja sa ovim automatizovanim menjačem, koliko i sa automatskim. Osim toga, da li su skloni kvarovima ili isto kao i svi drugi? I još nešto, da li su ovi menjači standardni u manjim gradskim automobilima tih godina, ili je razlika od proizvođača do proizvođača?

Što se Mazde tiče, pomenuo si reglažu. Misliš li da im je to generalno problem ili čisto predostrožnosti radi?

@OMP

Problem sa MA jedinicom (za koju i ne znam šta je :D ) se manifestuje kako? I znaš li koliko košta sređivanje iste?

Inače, meni generalno i jesu prvi pik Punto Evo, Fiesta i Mazda. Seat i Citroen bih uzeo samo kad bi izletela neka baš dobra ponuda.

Hvala svima na odgovorima :)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11045
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od Bax » 29 Nov 2021, 12:39

S reglazom ces videti jel auto u osi, tj da li je nesto zesce bio lupan, pa lose sredjen...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od motorista » 29 Nov 2021, 13:05

Subota je napisao:
29 Nov 2021, 12:19
Ok, ako sam dobro shvatio, nije baš "prijatna" vožnja sa ovim automatizovanim menjačem, koliko i sa automatskim.
Na to sam mislio.
Subota je napisao:
29 Nov 2021, 12:19
Osim toga, da li su skloni kvarovima ili isto kao i svi drugi?
Načelno kao manuelni, plus mehatronika izmene stepena prenosa. Ali nisam informisan o podacima iz prakse.
Subota je napisao:
29 Nov 2021, 12:19
I još nešto, da li su ovi menjači standardni u manjim gradskim automobilima tih godina, ili je razlika od proizvođača do proizvođača?
Šematski je sličan onom kod »Korse C«, ali, opet, konkretne detalje iz prakse ne znam.

Koristilo se sve: klasični mehanički, automatizovani mehanički, DSG (mehanički sa dvostrukim kvačilom), CVT (kontinualno-varijabilni prenos, mehanički, principijelno pomalo sličan uobičajenom menjaču na biciklama), klasični automatski (hidromehanički planetarni). Međutim, postoje neka nepisana pravila — Japanci su gurali CVT jer imaju najviše iskustva, »Folksvagen« DSG jer je bio prilično jedinstven a i njihov je dobro radio, ostali su u tom B segmentu često plasirali automatizovani mehanički jer je najjeftiniji posle klasičnog mehaničkog.

Ako govorimo o »Fiatu«, oni su dosta ranije koristili »Selektu« (CVT), davno pre toga »Idrokonvert« (mehanički sa hidrodinamičkim pretvaračem)... čisto kuriozitet, »Fiat« je u drugoj polovini osamdesetih sa preduzećem u kojem sada radim razvio svojevrsni višestruki DSG za traktore-guseničare. Dakle, radilo se sve i svašta.
Subota je napisao:
29 Nov 2021, 12:19
Što se Mazde tiče, pomenuo si reglažu. Misliš li da im je to generalno problem ili čisto predostrožnosti radi?
Bax je napisao:
29 Nov 2021, 12:39
S reglazom ces videti jel auto u osi, tj da li je nesto zesce bio lupan, pa lose sredjen...
To je to. Međutim, konkretno, ta »Mazda« ima nazubljene ivice felni koliko se na slikama primećuje, pa da vidiš koliko su ti kontakti ostavili traga na ostatak auta.
Subota je napisao:
29 Nov 2021, 12:19
... sa MA jedinicom (za koju i ne znam šta je :D ) ...
»Multier«.


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7976
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od OMP » 29 Nov 2021, 13:37

evo detalja ok MA....

https://mlfree.com/fiat-multiair-motor/


...Cena otvaranja, ciscenja i zamene dihtunga je oko 150e, cela polovna MA je oko 250e a nova oko 600e.
Postoji mikrofilter koji se menja i navodno on uglavnom zezne MA ako se zapusi, nije lagan za menjazu kod prosecnog majstora, ali ga treba menjati (niki kazu pri svakoj drugoj ili trecoj zameni ulja) i tako cuvati sam MA. Inace nije taj MA neki bauk i ne treba bezati od kola sa njim ali ako vec moze da se izbegne zasto da ne.

Sto se tice robizovanih menjaca ja bi ih izbegao uvek bez obzira koji je u pitanju. Nisu to menjaci tipa dsg i sl. niti kao klasicni automatici, ovi vrlo cesto meju da prave probleme.

Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od Subota » 30 Nov 2021, 13:07

Što se Mazde tiče, nisam primetio da su nazubljene felne, ali ću svakako proveriti. Ona mi def izgleda kao auto koji nije lickan za prodaju, pa mi je kao takva najprivlačnija. No svakako će pogledati i majstor.

@motorista ok, u tom slučaju ovaj Punto sa automatizovanim menjačem definitivno otpada

@OMP nije strašno, čak i da me zeza MA nije preterana cifra za srediti,ako bi sve ostalo na autu bilo dobro
Videću da pogledam i ovaj
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... -evo-14-8v
On je bez MA ako sam dobro razumeo

Hvala svima

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7976
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od OMP » 30 Nov 2021, 14:30

Da 77 i 95 konja su klasicni motori

Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od Subota » 13 Dec 2021, 19:55

Evo, da se javim na kraju. Ne kupih ni jedan od ovih koje sam kačio :D
Pazario sam Fiestu, 1,6 benzin. Vozio u servis, komplet pregledana, tako da se nadam da sam dobro prošao. Dok uzmem tablice i zamenim gume, baciću i neku fotku :)
Treba mi savet za all season gume, ali ću to pitati na odgovarajućoj temi.

Svima hvala na odgovorima i pomoći.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od motorista » 13 Dec 2021, 21:04

Честитке :)

Не знам о којој генерацији и годишту се ради, али по мом укусу најинтересантнији ауто за вожњу од овде помињаних.

pilgrim011
Postovi: 23
Pridružio se: 29 Nov 2021, 11:56

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od pilgrim011 » 14 Dec 2021, 13:10

Pozdrav ljudi.

Ako može poređenje Corsa D 1.4 benzin (90 ks) vs Fiesta 1.25 benzin (80 ks) vs Fiesta 1.4 benzin (94 ks). Zanima me pre svega održavanje, mogući skuplji kvarovi - koji je pouzdaniji, šta je bolji izbor za povremena putovanja (80% će biti grad i okolina, 20% računam kraća ili duža putovanja). Takođe, mnogi pominju veću potrošnju kod Fieste benzinca, a koliko vidim zvanično obe Fieste troše negde od 5 do 5,5 litara kombinovane vožnje, verujem da to ide oko 7-8 u gradu, ali to mi je ok. Najbitnije mi je da se što ređe družim sa majstorom i da me to druženje što manje košta, a ne mora baš ni da troši 10l po gradu. Takođe, bitno je koji je bolji izbor za autoput / magistrale, pošto će biti i tih putovanja, što sam već naveo. Da napomenem i da gledam Fieste oko 2008 godišta (kao i Corse), pri čemu je to prelazna godina između mk5 i mk6, ne znam ima li to veze - trebalo bi da su isti motori u obe generacije...
Dakle, mora biti atmosferski benzinac, zbog pouzdanosti i niže cene popravki.
Da dodam da nisam apsolutno siguran da mora biti auto B segmenta i isključivo jedan od navedenih, mada sam sistemom eliminacije gotovo izbacio sledeće modele: Golf 5 (malo veći od onog što želim, ali još bitnije, ne baš sjajni benzinci i relativno velika potrošnja istih, servisiranje ne baš jeftino), Polo (takođe ne sjajni benzinci, ne baš najpouzdaniji auto koliko sam čuo od ljudi, relativno skupe popravke), Mazda 2 (pouzdan ali ako se nešto pokvari, može dugo da se čeka na deo, nema mnogo servisa u Srbiji stručnih za Mazdu, van velikih gradova), Focus i Astra (oba malo veća od zahtevanog, zbog toga malo teži za uglavljivanje na parking - živim u širem centru BG), Fabia (VW - ne baš najbolji benzinci atmosferci, malo više troši od proseka, malo skuplji servisi), Corolla (nenormalno skupi za npr. 2006 godište).


Voleo bih ako je moguće da, pored samog saveta, dobijem i obrazloženje zašto je bolji jedan ili drugi, u skladu sa mojim kriterijumima.


Na kraju da ponovim, pre svega je izbor između dva modela Fieste i jednog Corse D, uz osnovni kriterijum pouzdanost, cena održavanja i eventualnih popravki, sekundarni - koji će bolje odgovoriti na povremena putovanja. Svi automobili su otprilike od 2006 do 2010 - ta godišta me zanimaju, tj. mogao bih da priuštim tu neku generaciju. Punto otpada apsolutno, ne jer ne valja, već zato što ga trenutno posedujem i hoću da promenim brend. Još da dodam, auto mi je prevozno sredstvo, ne statusni simbol, gledam koji je najpraktičniji. Ako neko smatra da neki od modela koje sam naveo niže u tekstu više odgovaraju mojim potrebama, otvoren sam za pojašnjenje. :)

Hvala.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Ford Fiesta ili nesto trece?

Post od shandu90 » 14 Dec 2021, 16:51

Mi u kuci imamo corsu D sa 1.2 benzincem. Za 112k km je menjan DIS sistem i vodena pumpa. To je sve od vanrednih kvarova. Servisi nisu skupi, u proseku klase (ispod 100e). Obavezno probaj kolko su zivahni motori jer je corsa malo bucka.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori