Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Razne informacije u vezi kupovine automobila
l0shmi
Postovi: 7
Pridružio se: 27 Jan 2021, 18:07

Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od l0shmi » 27 Jan 2021, 23:28

Srdačan pozdrav svima, nov sam na forumu i prvi utisak je da je ovo jedan fantastican izvor informacija o automobilima.

Planiram uskoro kupovinu novog polovnjaka u budzetu do 7000 evra. Do sada sam vozio Fiat Punto 1.3 mjtd i VW Polo 1.4 benzin iz 2003 godine. Dakle ovo ce biti ozbiljno unapredjenje u svakom smislu ali imam jednu jako cudnu dilemu koju nikako da prelomim:

Da li uzeti noviji auto iz B segmenta ili stariji auto iz C segmenta, konkretno:
a.) Clio 4 karavan 1.5 DCI (nasao sam cak i 2016 god)
b.) Golf 6 ili Audi A3 1.6TDI ili cak Focus 1.6HDI(2008-2013 god)

Računao sam i godišnje prelazim oko 20.000km, vecinom kratke medjugradske (~60-70km) i u manjini gradske voznje.

Znaci po gabaritima i medjuosovinskim rastojanjima ovi automobili su vrlo slicni. Klio je generacijski mladji auto i porastao je taman da stigne nekadasnja vozila iz C segmenta. Cini mi se da je unutrasnjost Golf/Audi kvalitetnija od Klio 4 generacije (ali sad bas kolika je ta razlika u udobnosti i kvalitetu izrade ni sam nisam siguran). Sa jedne strane verujem da je auto 4-5 godina star manje istrosen nego ovaj od 10 (ne samo u smislu agregata nego svih ostalih delova), sa druge strane neki mi kazu da ce Golf/Audi mnogo bolje podneti vecu kilometrazu i godine da je udobnija i lepsa voznja nego klio u smislu mozes da racunas da ce klio da se vrlo brzo "rasrafi" u roku od par godina, a da ovi drugi jako dobro kriju godine i kilometrazu.

Generalno iako su ovi automobili razlicitih segmenata jasno je da se ta razlika smanjila, pa me zanima koliko prednosti nosi novija generacija a koje su npr. mane "manjeg" segmenata vozila.

Nikako sebi da objasnim ove slicnosti i razlike. Za koji biste se vi auto opredelili izmedju ovih i zasto?

P.S. Hvala puno na svakom iskrenom odgovoru

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30014
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od trojanac » 27 Jan 2021, 23:50

Na papiru mnogo toga je na strani Golfa i bratskog modela A3. U praksi bolji izbor je onaj koji je bolje održavan i u koji nećeš imati velika ulaganja. Ako gledaš desetak godina star auto budi siguran da tu ima ulaganja, pa budi oprezan. Sa mlađim autom si malo bezbrižniji po tom pitanju, mada se i tu traži dobro održavan primerak.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 626
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od mironiko » 27 Jan 2021, 23:57

Moj drug uzeo nedavno Klia 2015. godiste, karavan 1.5 dci, crni, mislim da je dosao sa 130k (uvezen), u savrsenom stanju.

Auto je zategnut kao prut, nije neki luksuz unutra, ali nije ni spartanski uradjen, a potrosnja - smesna...

Sve u svemu, posto je karavan, ima pristojno prostora unutra (za 4oro mislim da moze i za poneko putovanje), i izgleda bas dobro.

Pa sad, da l' sam ti sta pomogao ovime...

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od Ivan » 28 Jan 2021, 00:17

Mislim da je najbolje da nadjes nekog a3 ili golfa sa 2.0tdi i odlicnom opremom, jer onda imas motorizaciju i opremu koja je daleko iznad clia, sto je i glavna prednost klase iznad.

Ako gledas slicne motore i opremu u a3 i cliu, onda ostaje prica stariji auto vise klase, spram novijeg auta nize klase.

Velika je razlika u osecaju kompetnog automobila kod obicnog a3 1.6tdi i napucanog a3 2.0tdi, pa cak je razlika kod novih bila ogromna u nabavnoj ceni, nekad i po 10.000e.



Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

l0shmi
Postovi: 7
Pridružio se: 27 Jan 2021, 18:07

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od l0shmi » 28 Jan 2021, 14:10

@trojanac sa aspekta finansija verovatnije je da je Clio jeftiniji za odrzavanje i ulagenje, lepo si rekao da zavisi od primerka do primerka. Mene zanima kvalitet, udobnost i osecaj voznje s obzirom da ne planiram da menjam naredni auto sigurno 5-6 godina.

@mironiko Definitivno jeste od pomoci saznanje da je Clio zapravo prilicno utegnut auto i da ce nece tako brzo "rasrafiti" ...

@Ivan - uopste nisam bio svestan te razlike 2.0 vs 1.6 i osecaja u voznji, racunao sam pa dobro i 100ks je sasvim dovoljno da povuce taj auto, Verovatno je osecaj sigurnosti i udobnosti bolji sa jacim motorom. Hvala ti na tome.

Nego eto razmisljao sam novija platforma, novija tehnologija, vrv je poboljsano u svim kategorijama, a da nisam bio svestan da je motorizacija to sto pravi razliku.

Dakle sada nekako razmisljam ovim redosledom: 2.0 Audi/VW, pa Clio 1.5 dci pa 1.6 vw/audi.

Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 686
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od mix024 » 28 Jan 2021, 14:24

Inače bih bio za preporuku Audi/VW, ali u ovom slučaju bih ipak išao na Clio, iako nisam neki ljubitelj Renault-a..

Meni je Clio sasvim dobar auto, 1.5 dCi dobar motor, generacijama ispeglan.

Pre bih išao na Clio zbog godišta. 5 - 8 godina mlađi auto, nije mala razlika, pogotovo što misliš da voziš taj auto sledećih 5 - 6 godina.

Vuk099
Banned
Postovi: 61
Pridružio se: 14 Nov 2020, 10:01

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od Vuk099 » 28 Jan 2021, 15:49

Clio i miran si
..

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od dzonic87 » 28 Jan 2021, 16:25

Kao i za svako polovno vozilo - moraš dobro da zagledaš primerak...
Nebitno da li je vozilo 2019-o ili 2009-o, s tim što naravno daleko su veće šanse da nađeš na leša koji je preko 10god star

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od Ivan » 28 Jan 2021, 16:56

Moj savet ti je da ides da provozas automobile sa svog spiska.

Da ne bi dosao u situaciju da uzmes neki automobil koji je isplativiji na papiru, a onda sednes recimo u audija, vidis razliku i grizes se sto ga nisi kupio, a mogao si.

Naravno nekim ljudima te neke razlike izmedju automobila ne znace nista, ali u tom slucaju mozes opusteno da pogledas i daciu.

Nisam sarkastican, ozbiljno, dacia ima reno mehaniku i 1.5dci motore, dosta su pouzdane, prostrane itd., ali vecina ljudi primeti znacajnu razliku u odnosu na clio, a da ne spominjem audi.

Tako da za pocetak idi provozaj svoje favorite, sve su to dosta zahvalni automobili za odrzavanje i posedovanje, a ne kupujes automobil za dostavu pa da je glavni prioritet na najnizim troskovima.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

l0shmi
Postovi: 7
Pridružio se: 27 Jan 2021, 18:07

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od l0shmi » 29 Jan 2021, 16:36

Hvala svima na komentarima,

Probao sam CLio 1.5 DCI 2016 karavan, (oko 70k na satu) napravio nekih 250 km i stvarno kao sto rece @mironiko utegnut ko prut, e sad da li zato sto ja nisam vozio auto ispod 200k na satu ali sam bas bio odusevljen. Prilicno lepo ide, buka u kabini minimalna, nekako odaje utisak cvrstine ceo auto, mislio sam da ce nedostajati 6-a brzina ali ne prilicno je duga 5-a. E sad mislim da nista kabina nije veca od obicnog klia, malo me nervira ta sjajna plastika oko multimedije, nekako meni jeftino izgleda.

Ostaje da nadjem nekog 2.0TDI da probam. Ne znam da li je offtopic ali eto zanima me i koji bi bili vasi favoriti za ovu sumu novca sa medju gradskom-gradskom voznjom...

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 626
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od mironiko » 29 Jan 2021, 17:09

Mislim da ima malo vise mesta pozadi, ali to je onako na osecaj (sedeo sam u oba). I da, ta plastika je i mene uzasno nervirala, bas se ne uklapa, a i te piano izvedbe se lakse ogrebu od svega drugog. Sreca nije na mestu koje se lako osteti.

Moj generalni predlog (mada se ovde svacije misljenje razlikuje) je da uzmes mladji, a manji auto. Svojevremeno sam imao istu dilemu (sa jedne strane su bili Astra H od 6 godina i Thalia od 3 godine sa malim kilometrazama, a sa druge Vectra C od 9 godina sa vecom), i uzeo sam veci, stariji i korisceniji auto. Ok me sluzio, ne mogu reci, ali kod mene je docekao zamene SVEGA, maltene (menjao ramena, spone, stabilizatore vise puta, termostat, neke sitnice na instrument-tabli + naravno redovni servisi), dok bih sa tim mladjim automobilima verovatno manje boravio kod majstora.

Sad vozim auto koji sam uzeo nov, pa ni to nije bas potpuno relevantno, ali ovaj osecaj kad kod majstora ne moras skoro nikad (samo za redovne servise) je bas, bas dobar... :)

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Astra >> Lambo

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od ljubitelj » 30 Jan 2021, 12:57

Ako VW 1,6 dizel, onaj prvi motor 1,6 nije za preporuku, rizičan. (previše kvarljiv a popravke nisu jeftine ako tebe zadese).
Drugi noviji 1,6 dizel, je dobro preradjen i ispeglan. Ok je i u okviru proseka je.

Koji tip motora je u konkretnom primerku zavisi od godišta i modela u VAG grupi, treba proveriti.

Reno dizel je ispeglan, nema rizika.

Ali, za tako velike redovne kilometraže gde je udobnost vožnje bitna stavka ništa od toga ne bih gledao, minimum D segment i neki 1,9-2,0 motor bi bio moj predlog.

To je minimum sat i po sedenja u autu.

Svi auti u kojima sam se vozio B ili C segmenta su bili niskog komfora i lošije udobnosti, nijedan nema da je iole približan onome što pruža D/E segment auto bilo kog godišta.

To važi i za modele unutar iste kuće, istog brenda.

Probati u vožnji pa proceniti šta odgovara.

Ako je Audi A3 pogodan onda bih pre A4 bi uzeo u razmatranje.

Trošak održavanja je gotovo identičan B/C/D klase, redovnog a i većina potrošnih delova je ista ili identična. Razlika je u ceni za gorivo i eventualno registraciju.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od dzonic87 » 30 Jan 2021, 14:19

Apsolutno se slažem sa ljubiteljem, samo limuzina za česte duže relacije

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od Ivan » 30 Jan 2021, 15:43

Imam utisak da je mnogo veca razlika izmedju b i c segmenta, nego c i d.

Svakako je znacajna razlika b i c, makar koliko c i d.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30014
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dilema oko kupovine Clio IV vs VW Golf 6/Audi A3

Post od trojanac » 30 Jan 2021, 21:45

Pošto često vozim razne automobile, pa samim tim i modele iz različitih segmenata, ne bih se složio sa tim. Oseti se baš kad pređeš iz C u D. Danas je i B segment prilično velik, pa je prelazak u skok osetan, ali ozbiljna razlika je iz C u D.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori