Prvi Auto

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Anatoliy
Postovi: 39
Pridružio se: 17 Jan 2021, 00:10
Garaža: Citroen C4
Lokacija: Beograd

Prvi Auto

Post od Anatoliy » 09 Feb 2021, 18:04

Pozdrav ljudi, hvala što ste me primili na forum. Vozač početnik. Beograd.

Čitam i istražujem već godinu dana. Prvo mi se svideo Renault Clio IV ali sam odustao jer nemam poverenje u TCe motore kao polovne. A i hteo sam nešto veći auto. Onda mi je favorit bio Nissan Qashqai pre 2014 ali čini mi se da je skup za ono što nudi. Toyota Rav 4 ~2008 mi se mnogo svidela ali je skupa registracija a i održavanje može biti skupo. Mogao bih to da platim ali meni treba auto za tek nekih 5 ili 6 hiljada kilometara godišnje. Verovatno i manje. Makar u prvih godinu, dve dana. To bi mi bio prvi auto. Pa mi se SUV svideo i zbog nešto višeg sedenja i bolje preglednosti.

Tako sam došao do zaključka da bi najekonomičnija varijanta za moje želje i potrebe bio neki C segment (ako se tako zove) tipa Renault Megane, Peugeot 308, i slični nešto veći od Clio IV a opet manji od SUV vozila. Ne želim karavan. Nema puno benzinskih motora u ponudi.

Izdvojio bih najradije od 4.500 do 5000. A najviše do 5500 ili 6000. Mada se ne bih osećao sasvim komforno sa tom cenom, jer mi auto nije toliko važan. Iako bih mogao da platim. Nešto što bih vozikao 2 do 3 godine pa prodao... Računam da će mi auto biti mnogo potrebniji kroz par godina pa bih tada više uložio. Za sada smo samo nas dvoje. Ali mora da ima mesta iza i za dečije sedište i da bude nešto bezbedniji. Zato ne želim mali gradski auto.

Većim delom bi bio otvoreni put. 5-6k godišnje max. Vikend putovanja i koji duži odmor.

Sigurnost, preglednost, stabilnost i udobnost u vožnji bi mi bili prioriteti. Ne brza vožnja i kako tone u krivinama na 100 km/h i slično. Od A do B. Ne mora najniža potrošnja ili najniže cene održavanja.

Voleo bih da čujem vaša razmišljanja a i iz mog položaja. Ne samo model, nego konkretno sa oznakom motora koji se pokazao u tim starijim godištima kao trajniji. Znam opšta mesta u vezi sa kupovinom polovnog automobila. Razumem da treba da pronađem što očuvaniji primerak. Vozio sam već auto kod majstora na pregled ali nisam bio zadovoljan stanjem.

Korisnikov avatar
Antibes
Postovi: 58
Pridružio se: 17 Jul 2016, 23:08

Re: Prvi Auto

Post od Antibes » 09 Feb 2021, 18:52

Pozdrav i dobro došao!
S obzirom na kilometražu koja je mala da li će biti mahom gradska vožnja ili bi išao negde dalje? Šta kažeš da ponovo biraš iz grupe manjih automobila kao prvi put tipa Clio ali 1.2 ili Polo 1.2. od 2013 do 6000€ Na toliku kilometražu samo benzinac nikako dizela.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Anatoliy
Postovi: 39
Pridružio se: 17 Jan 2021, 00:10
Garaža: Citroen C4
Lokacija: Beograd

Re: Prvi Auto

Post od Anatoliy » 09 Feb 2021, 19:52

Hvala! Računamo da će bebac da dođe kroz godinu do godinu i po dana pa bi Clio brzo postao mali. Može dečije sedište da stane u njega, ali nakon što se stave kolica u gepeku više neće biti mesta.

Najviše će se voziti autoput po Beogradu i van Beograda. Prvih godinu dana uvežbavanja i vikend putovanja a onda se možda preselimo na obod grada pa će opet biti autoput najvećim delom.

Vozili bismo taj auto jedno tri godine... A pošto nisam toliko upućen u automobile i niti imam vremena da se njima bavim puno, računam da je bolje odmah uzeti malo veći auto nego uzeti mali pa onda menjati.

Ipak ja treba još da se učim da vozim. Važno mi je da dobro ovladam vozilom dok bebac ne dođe. Položio sam sve iz prve pa sam malo vozio nekog starog Golfa. Zatim sam pravio višegodišnju pauzu pa sam uzeo dodatne časove.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prvi Auto

Post od OMP » 09 Feb 2021, 20:10

videh u grckoj toyota aygo cini mi se BG ili NS table, dva decija sedista u njoj i kofer na krovu a ja se jedva potrpao u c4 sa jednim detetom :)
ne znam kako su se spakovali i sta su poneli ali onaj auto mi nije ni za voznju prazan NS-BG kamo li do Grcke :) a naravno nekad smo jugom pa i ficom laganica isli u Grcku.
Definitivno je bolji izbor neki C segmet auto, meni kad se dete rodilo imao sam pezo 206 karavan, prodao sam ga posle 3-4 meseca od rodjenja deteta a opet je imao koliko toliko zgodniji i veci gepek za razliku od obicne 206ice, takodje nikako auto sa 3 vrata, mucenje je ubacivati dete na zadnje sediste.
Posto si pomenuo pezo 308 i megan, neces pogresiti sto se komfora tice samo kod tog pezoa treba izbeci benzinske varijante motora...ne znam dal si gledao automobile tipa reno grand modus, to mu dodje veliki mali auto koji je mozda odlicna opcija za vozaca pocetnika a ima bas fino mesta, isto vazi i za nisan note, citroen c3 pikaso i uopste te neke manje monovolumene koji su solidnog komfora , dobre preglednosti i zgodni za voznju i pakovanje

Steka
Postovi: 15
Pridružio se: 20 Jul 2015, 14:05

Re: Prvi Auto

Post od Steka » 09 Feb 2021, 20:35

Prvo mi pada na pamet Opel Astra J, Reno Megan 3 , u sustini to je klasa koju bi trebao da juris u tom cjenovnom rangu sa tim kriterijumima. Clio, Polo i slicno bi te definitivno namucili cim se porodica prosiri. Posto ne planiras predugo da ga zadrzis, uzmi u obzir i post prodaju prilikom odluke dizel - benzin.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Prvi Auto

Post od Bax » 09 Feb 2021, 20:38

Uz krovni kofer, ima ih i ogromnih, resis mnogo problema vezanih za prtljag. A ostane ti i za sledeci auto, vrhunska stvarcica.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Anatoliy
Postovi: 39
Pridružio se: 17 Jan 2021, 00:10
Garaža: Citroen C4
Lokacija: Beograd

Re: Prvi Auto

Post od Anatoliy » 09 Feb 2021, 20:51

Hvala OMP, za monovolumen trenutno ne mogu da se odlučim jer se njoj uopšte ne dopadaju. Da imamo već dva klinca lakše bih je ubedio argumentom praktičnosti.

Bax, krovni kofer je sjajna stvar. Nadam se da ću kupiti jedan u skoroj budućnosti. Ona nosi previše stvari. Tek kad bebac bude isto tu...

Koji motor mi najviše odgovara kod Megane III a koji kod Astra J? Na osnovu onoga što sam čitao turbo motori tipa TCe nisu baš naročito preporučljivi kod starijih automobila.
uzmi u obzir i post prodaju prilikom odluke dizel - benzin
Steka, šta znači ovo? Jel olakšana prodaja benzinaca? Da li je baš teško prodati benzinca?

P.S. Ovde se informišem o vrstama motora za svaki model. A onda dalje čitam razne forume na srpskom i engleskom.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Prvi Auto

Post od Bax » 09 Feb 2021, 21:00

Sa ovom novim propisima oko ekologije, bice dizelasi u velikom problemu, od leta.

Ja sam za benzinca Italijana, ili za istog iz Japana.
A to sam i sebi i uzeo, atmo motore Fijat i Toyota.

Ima tu gomila solidnih modela, bitno je naci dobar auto, najbolje kupljen ovde od poznanika, sa malom kilometrazom.
Moze i Ford, Opel, Renault, Peugeot...


Nema tu neke velike mudrosti.

Ili uzmes nesto sa oglasa pa kako ti se zalomi, i spremis se za druzenje sa majstorima.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Anatoliy
Postovi: 39
Pridružio se: 17 Jan 2021, 00:10
Garaža: Citroen C4
Lokacija: Beograd

Re: Prvi Auto

Post od Anatoliy » 09 Feb 2021, 21:52

Koji su najbolji benzinski motori u tom cenovnom rangu u C segmentu? Nisu ipak svi isti.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Prvi Auto

Post od Bax » 09 Feb 2021, 22:30

Honda 1.8. Mada nije za pocetnika, auto te vuce da ga cepas.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 148
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: Prvi Auto

Post od AchtungDichtung » 10 Feb 2021, 10:18

Ovako na prvu rekao bih da su siguran izbor Opel Astra J i Renault Megane 3, negde od 2010. godista pa na dalje. Oba imaju dobre 1.6 benzince. Imaju i 1.4 ali nisam ih probao, za Opelov 1.4 kazu da je slab, ali za tvoje potrebe ce mozda i to biti dosta, mozes da probas.

Sto me dovodi do mog treceg predloga - Kia Ceed (prva generacija FL, isto od oko 2010. godista). Ljudi su iz nekog razloga skepticni ali u pitanju su automobili koji kvalitetom ne zaostaju za pomenutim. Ja sam imao ovaj auto i to sa 1.4 benzinskim motorom i za moje potrebe je bio sasvim dovoljan (a prelazio sam duplo vise nego ti, u najrazlicitijim uslovima).

Za kraj bih rekao ono sto verovatno i sam znas - nemoj se vezati za jedan auto tj. jedan model, kupi auto koji je u najboljem stanju za novac koji imas

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12305
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Prvi Auto

Post od shandu90 » 10 Feb 2021, 12:02

1.6 atmo benzin je u meganu 3 tuga bozija.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 148
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: Prvi Auto

Post od AchtungDichtung » 10 Feb 2021, 12:40

Nisam ga vozio, ali znam da je to stari tip benzinca koji je pouzdan i jeftin za odrzavanje.

Sa druge strane, vozio sam 1.6 u Astri, pa mogu da kazem da i to nisu neke lude performanse. Uporediv je sa 1.4 u Ceedu.

Ali opet, to zavisi i od potreba i afiniteta. Ja sam sa tim Ceedom presao oko 60k za 4 godine i bio vise nego zadovoljan autom.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Prvi Auto

Post od Bax » 10 Feb 2021, 12:56

1,6 16v u Astri G ide odlicno, sve sledece generacije su teze, i motor vise nije tako agilan.
Za novija kola 1,8 u Hondi je prava mera, ja imam 1.6 u Aurisu i to je tanko.

NA kraju krajeva zavrsice posao i 1.4, ali ako su nekome performanse bitne, onda to nije to....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prvi Auto

Post od OMP » 10 Feb 2021, 18:31

1.6 i u H ide lepo, za megana znam da ide slabo probao sam ali coveku i nije bitna performansa obzirom da je vozac pocetnik pa za njegove potrebe zavrsava posao odlicno

Odgovori