C4, 308 ili nesto trece?

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Rizna ziveli!
Postovi: 30
Pridružio se: 28 Jul 2016, 14:38
Garaža: Renault Megane 1.6 benz
Lokacija: Beograd

C4, 308 ili nesto trece?

Post od Rizna ziveli! » 11 Feb 2021, 00:00

Pozdrav svima!

Molim Vas za par saveta i komentara o sledecim automobilima:

1) C4 druge generacije - koji motor je najpouzdaniji, kakvi su benzinci?

2) 308 od 2014.pa kasnije - isto pitanje, kakvi su benzinci?

3) Volvo V40 2013/14 - kakva je udobnost i koliko je "mekan" volan kod ovog automobila? Koliko skupo je odrzavanje?

Vozim godinama Megan2 benzinca 1.6 i zaista me dobro sluzi ali vreme mu prolazi i treba nesto novije da se gleda. Pratim oglase, citam komentare ali nemam prave sagovornike pa Vam zato pisem ovde kako bih odgonetnuo neke dileme.

Prelazim 15tak hiljada km godisnje, naviknut sam na Megana. Imam iskustva vozenja Punta 1.9, Grande Punta 1.3 i Golfa4. Golf mi je katastrofa neudoban, verujem da su mladje verzije bolje. Grande Punto trom a Puntic 1.9 top. City servo na Fiatima isto super. Sto ovo pisem? Treba mi info kakvi su automobili koje sam pobrojao gore na pocetku poruke. Volvo V40 me dosta privlaci ali ako je tvrd i neudoban onda necu ni da ga gledam. Razmisljam o autu iz istog segmenta koji sada vozim ali mi je vazna udobnost a ne neka sportska varijanta. Takodje mi je vazan malo veci gepek ali ipak ne bih kupovao karavansku verziju. Da li je C4 druge generacije najbolji izbor? Kakav mu je volan? Dizeli jesu stedljivi ali bih bez problema opet uzeo benzinjaru jer mi je vazno da ne idem cesto kod majstora :).

Dajte neki komentar sta bi bile najbolje opcije i slobodno predlozite nesto sto nije na spisku. Nemam odredjeno do koliko para gledam, voleo bih za 5k da resim pricu ali bih dao i 6 ako je to to.

Ne bih Vas smarao sa novom temom nego nisam nasao ove detalje u prethodnim temama.

Pozdrav i hvala unapred!

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od OMP » 11 Feb 2021, 07:02

Kod tog c4 izbegni benzince jer su to vti motori, bez obzira sto je to novija generacija tih motora gde su mnoge mane ispravljene ja bi ih ipak zaobisao, 1.6 hdi je dobar izbor kod njih. Za 308 isto vazi

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od dzonic87 » 11 Feb 2021, 08:01

1.6HDi je dobar motor i majstori poznaju isti. Jedini problem može biti sa 2015/16 sa rezervoarom za AdBlue. Postoji verovatnoća da je zamenjen u garanciji (dosta njih crkne tokom garantnog perioda). Ali i ako ti se "zadesi" sada već lagano isključuju taj deo softverski za nekoliko minuta.

Za benzince, dosta hvale ove novije 1.2 puretech motore (ali su sa 3 klipa i mnogo se teško nalaze kao polovni)

308 novi je malo tvrđi auto, tj primetno je tvrđi od prethodne generacije (golf 7 mi je delovao čak malo udobnije) - moraš probati

Rizna ziveli!
Postovi: 30
Pridružio se: 28 Jul 2016, 14:38
Garaža: Renault Megane 1.6 benz
Lokacija: Beograd

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od Rizna ziveli! » 11 Feb 2021, 09:18

Hvala na savetima!

Jos bih ovom gore spisku dodao i Kia Ceed 2014/15. Sta se tu gleda, koji motor, koliko su Kie udobne?

Pozdrav!

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od OMP » 11 Feb 2021, 09:51

udobnost auta je relativan pojam, dok sam ne probas tesko da ti ko moze preneti kakav je zaista.

1.2 psa mozda hvale ali 3cilindras te zapremine u takvom autu je po meni promasaj cist

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od dzonic87 » 11 Feb 2021, 11:40

Pa kod Kije bih uvek išao na benzince... bem li ga, verovatno možeš Kiju naći u dobrom stanju sa proverenom malom km. Kod C4/P308 situacija je malo komplikovanija jer se kod nas mahom uvoze službeni primerci (ali mogu da budu u izuzetno dobrom stanju) - što bi rekli otvori 4 oka i gledaj - pa šta ti zapadne :D
Verovatno je prednost PSA modela u održavanju (majstori ih znaju) i dostupnosti delova

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 148
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od AchtungDichtung » 11 Feb 2021, 16:48

Ceed je poprilicno pouzdan auto a i nije skup za odrzavanje. Majstora sada ima u svakom vecem gradu mada ti za vecinu stvari i ne treba specijalizovan servis.
Ja sam imao prvu generaciju ovog modela i bio sam prezadovoljan. Jedino sto za drugu generaciju ne mogu da garantujem je za udobnost posto njega nisam vozio.

Meni je 1.4 benzinski motor bio dovoljan ali to je takodje i stvar tvojih potreba i vozackih navika. Meni nije bilo tesko da saltam, isto tako vozim i dizela :)
Ima na oglasima i po neki model sa 1.6 benzincem, on je sigurno dovoljan vecini vozaca.

Naravno, ja bih uvek prvo gledao da je kupljen nov u Srbiji jer slabo verujem uvoznicima

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od gazza » 11 Feb 2021, 20:10

Drugarici koja živi na selu na pola puta između NS i BG a radi u BG sam preporučio Peg 308SW poslednje generacije i pomogao da nađe neko 2016 na primer, HDI 1.6 sa automatik menjačem. Žena procvetala, prešla iz benzinskog Forestera u to, ne može da veruje da ima auto koji troši 5 litara na otvorenom, ne kvari se i udoban je. Pređe 100km otvorene vožnje svaki dan.

Rizna ziveli!
Postovi: 30
Pridružio se: 28 Jul 2016, 14:38
Garaža: Renault Megane 1.6 benz
Lokacija: Beograd

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od Rizna ziveli! » 11 Feb 2021, 23:24

308sw mi nije lep dok standardan hatchback izgleda skroz ok. Malo me buni mali volan i to sto se u tablu gleda preko njega. Da li tu ima nekih problema? Kapiram da je stvar navike.

Gepek kod C4, je li znacajno veci nego kod drugih? Imali neko da ga vozi ili da ga je vozio?

Niko nista o Volvu ne napisa... OMP, tvoje postove citam i na drugim temama, sta mislis o V40?

Pozdrav!

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od OMP » 12 Feb 2021, 07:48

za taj v40 ne znam puno, znam samo da nosi isto HDI 1.6 D2 motor kao i v50 verzija sa 8v i 5 konja vise u odnosu na stari 16v hdi i sto se motora tice dobri su, otklonjene su sve "mane" starih 16v motora....sam auto kao auto mi se svidja kako izgleda i spolja i unutra, nesto vise od toga ne mogu da kazem, pretpostavljam da je manje vise slican v50ici ciji je u stvari i naslednik a koja se fino pokazala.

kod 308 se i meni ne svidja onako mali volan, em ruzno izgleda em nekako cudan polozaj kao i cele table a i sam 308 mi se svideo kad se pjavio ali sad kako ih sve vise vidjam nekako mi je previse jednostavan auto i deluje mi starije nego sto jeste, nekako nema nekih upadljivih detalja koji ga isticu kao prethodnici ili ove novije generacije pezoa, ovaj je nekako "siv" i kad prodje ili prodjes pored njega i ne primetis ga. C4 mi recimo mnogo jaci utisak ostavi kad ga vidim, nekako mi modernije izgleda, unutra isto lepsi. Karavan 308 mi je cak i lepsi od heča.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od gazza » 12 Feb 2021, 10:41

prvi put čujem da je veliki volan bolje od malog. pa jedino ako putničko vozilo treba da se vozi kao FAP.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od OMP » 12 Feb 2021, 15:19

nije bolji naravno nego vizuelni efekat meni smeta kod pezoa, sve je to nekako cudno uklopljeno, volan elipsastog oblika, deluje nisko postavljen sta znam meni se to ne svidja kako izgleda a osecaj u voznji ne znam kakav je kao i polozaj za volanom nisam imao prilike da vozim taj auto jos

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od dzonic87 » 12 Feb 2021, 15:41

Pa kvalitetnije odrađena unutrašnjost u odnosu na prethodni. Sad taj volan i instrumenti su već stvar navike - verujem da legne posle nekoliko dana.

E sad ono što meni najviše smeta jeste onaj ekran, tj neka podešavanja kao što su podešavanja klima uređaja su prebacili na ekran. I to mi je smor

Spolja, pa recimo da mi lepše deluje u većim paketima opreme sa onim full led farovima - mada stvar ukusa.

Ali je malo tvrđi nego prethodni model i u odnosu na C4 recimo (vozio sam verziju sa 17" felnama)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od OMP » 12 Feb 2021, 16:19

i mene ekrani smaraju ali sad su na zalost kola takva :x

Korisnikov avatar
Uki
Postovi: 126
Pridružio se: 30 Maj 2020, 19:50
Garaža: Pug 307 1.6b
Lokacija: Bg

Re: C4, 308 ili nesto trece?

Post od Uki » 12 Feb 2021, 16:45

I sam sam u sličnoj dilemi već duže vreme oko izbora sledećeg auta. Vozio sam kratko taj 308 prosle godine i navikavanje na volan mi nije bio neki problem. Ono što mi je zasmetalo je što nije bio nešto preterano udobniji u odnosu na 307 koji vozim s obzirom da je 15 god noviji model. A 307 od čuvene francuske udobnosti nema ni F ni U. Takođe, kao što reče OMP, nekako mi je loše ostario. Verovatno na to utiče i što ih sada ima već mnogo na ulicama uključujući gomilu belih ex-vanova. Naravno sa LED farovima neuporedivo bolje izgleda, ali za njih je bilo priče na forumu da ih treba izbegavati, da crkavaju valjda. Ne znam koliko je to tačno. Inače meni je mnogo lepši od C4.

Razmišljao sam skoro i o V40, u R Design opremi mi se baš svidja, ali čitajući komentare ovde, a po netu i nema nešto mnogo podataka ipak mislim da je on egzotika za Srb.
Tako da obrni okreni, ostadoh ja da jurim Golfa koji mi je od početka bio prvi pik, mada su im cene ko da ih je Angela lično pravila, pogotovo u malo boljoj opremi.

Odgovori