Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11143
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od Bax » 01 Nov 2021, 10:04

Size teme, je da je obican Punto po nekim stvarima bolji od 206, sto je za polemiku....

GP je mnogo napredniji, od oba ta auta.

Ali ima jos jedan detalj, obican Punto je full italijanska masina, dok je GP neki mix GM i Fijata.


Ako nadjes auto sa malo km, reda ispod 75k, od prvog vlasnika uzmi taj.

Ako kupujes krsinu bez poznate istorije, najlaske ti je da sredis sto jednostavnijeg Fijata.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8071
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od OMP » 01 Nov 2021, 10:28

nema gp nikakvog mixa sa opelom sem sto deli platformu sa corsom D, mehanika je fiat

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12370
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od shandu90 » 01 Nov 2021, 10:58

Kad vec spominjete cuvenog puntica (sto su panduri gazili), to je neunistiv auto. Drugar je taksirao njime nekoliko godina, nije uopste video majstora ali je terao non stop.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11143
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od Bax » 01 Nov 2021, 11:01

OMP je napisao:
01 Nov 2021, 10:28
nema gp nikakvog mixa sa opelom sem sto deli platformu sa corsom D, mehanika je fiat
Mehanika Fiat, a glavcine sa Opel rupama.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8071
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od OMP » 01 Nov 2021, 11:14

e jbg sad to je bas bitan detalj :)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11143
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od Bax » 01 Nov 2021, 11:21

To je bitan detalj, ako gledas sta su dalje slicnosti, Grande Punto je imao i aplikaciju famoznog, problematicnog GM menjaca m32.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8071
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od OMP » 01 Nov 2021, 12:18

Nije samo gp imao taj menjac nego i drugi fiati, alfa i lancia, svakako to nisu sve verzije nosile pa je lako izbeci taj menjac kod gp-a...
Osim glavcina tockova i menjaca sta je jos od opela preuzeto a da je bitno? Inace opel corsa je prvljena na fiatovoj platformi, a ne obrnuto a i opel koristi fiatove dizel motore tako da oni imaju vise od fiata nego fiat od njih

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11143
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od Bax » 01 Nov 2021, 12:57

GP sam samo vozio par puta, jednom na malo duzi put, tako da nemam neke druga saznanja, sem tih lako dostupnih stvari.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

GoranH
Postovi: 8
Pridružio se: 29 Okt 2021, 21:45

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od GoranH » 04 Nov 2021, 17:38

maniaxxx je napisao:
31 Okt 2021, 18:25
Zasto opste gledas dizel?
Glavni razlog bi bio jeftinije gorivo, i na njih sam ucio da vozim. Ak' je voznja jeftinija, manje cu da zalim, i vise cu da se vozam u istome. Koliko sam vidio ovi SDI motori npr. iak' vrlo slabasni, nemaju turbine, egr kulere, plivajuce zamajce.. tak' da su dati isto laki/leftini za odrzavanje. Sad opet, svaka sugestija, savjet, je dobrodosao, jer se ja ne razumijem u auta.

GoranH
Postovi: 8
Pridružio se: 29 Okt 2021, 21:45

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od GoranH » 04 Nov 2021, 17:41

Momčilo je napisao:
31 Okt 2021, 10:50
Mislim da ti je najbitnije da probas neke od ovih manjih automobila koje si nabrojao da vidis da li ti samo po gabaritima odgovaraju.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Hvala Momcilo,

Sto se tice navedenih, u vecini stajem napred bez nekih problema. Nije nesto prostrano, al' buduci da cu vecinu vremena sam voziti, i ok je. Od generalnih marki, Citroeni su mi djelovali prostrano, al' nisam siguran sto se tice njihove pouzdanosti, i Mercedesi, al' su me tu ljudi savjetovali protiv istih zbog troskova odrzavanja, i rizika koje donosi zadnja vuca, meni kao pocetniku.

GoranH
Postovi: 8
Pridružio se: 29 Okt 2021, 21:45

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od GoranH » 04 Nov 2021, 17:44

trojanac je napisao:
31 Okt 2021, 14:35
Meni je 206 uvek bio tesan. Napred i nekako, al iza tebe nema šanse niko da sedne.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Hvala drug, uzecu u obzir svakako da nije bas auto gdje koji se moze napunit' iole visocijim/krupnijim ljudima.

GoranH
Postovi: 8
Pridružio se: 29 Okt 2021, 21:45

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od GoranH » 04 Nov 2021, 17:51

lami je napisao:
31 Okt 2021, 22:34
Vozio sam na kratko noviji kragujevacki punto, u periodu kad sam imao 206. Nikad ne bih uzeo punta pre 206. Enterijer mi je bio mnogo bolji u pezou. Sto se tice odrzavanja, to ne znam, ali pretpostavljam da je dostupnost delova mnogo bolja za punto. 206 je kod mene imala povremene gluposti za popravljanje - curkanje malog hladnjaka u kabini, zamenske viljuske nisu bile trajne, torzija se resi za 200 evra, zadnja balans stangla, pregorela brava, ali je auto imao dosta kilometara i ja presao jos dodatnih 100ak hiljada.
E sad, u prvom postu pise covek da je visok preko 2m. Video sam jednu gromadu da vozi 206 xs, ali pretpostavljam da se u tom slucaju tesko jos neko moze voziti. Nagurao sam ja unutra 4 ljudi pored mene, ali nije bas najudobnije na duze staze. Tako da cenim da se ne bi usrecio ni sa 206, ni sa puntom.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Hej Lami, hvala na sugestiji. Visok sam nes' ispod 2m, oko 1.95 da se sjecam. Sto se tice 206, mogu stati ispred, al' bas tesko da moze iko sem neko dijete il' sitna cura iz mene. Ak' su ostale stvari kod samo auta u dobrom stanju (da je sam auto "ocuvan"), i sam auto kao model lak za odrzavanje i praktican, ulazi u izbor.

Naveo sam nekoliko modela, jer kad nailazim na oglase vise mi odgovara da imam par nekih modela na umu, nego da cekam konkretno jedan odredjeni da naidje... pretpostavljam da su mi ovako vece sanse da prije nesto ok uzmem. Stoga prihvatam i sugestije. Po svemu sudeci (jer se bas ne razumijem u auta), djeluje mi kao da je najbitnije stanje auta, i kako je vozen, jer ova auta koja sam naveo su dosta stara, i ne ocekujem nista posebno tu, i pretpostavljam da ce tu bit' ulaganja. Cisto sam ovo napisao da bih se malo bolje informisao.

GoranH
Postovi: 8
Pridružio se: 29 Okt 2021, 21:45

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od GoranH » 04 Nov 2021, 17:58

jovanvuk je napisao:
01 Nov 2021, 09:02
2004. Moj prvi auto je bio Fiat Bravo S 1.4 12V atmo. (6 godina star) Mnogi su pljuvali taj motor , ali meni nije zadavao nikakve muke. Pune 4 god je služio bez i jedne greške.

2008. sam kupio Fiat Stilo 3V 1.9JTD 85kw (4 godine star). E taj motor u tolikoj karoseriji je bio kao metak. Opet nikakvih problema sa motorom, vozio sam ga kratko samo godinu dana.

Sve preporuke za Fiat kao prvo vozilo ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hvala Jovane, znaci i Stilo cu dodati u preporuku. Konkretno 1.9JTD motor samo? Nes sam gledao, ima ih na prodaju, s tim sto su dostina oglasa sa ozbiljnim kilometrazama (300k+), tak' da cu gledati nesto il' malko novijeg godista il' sa manje predjenih km. Pozdrav.

Korisnikov avatar
Djole
Postovi: 589
Pridružio se: 16 Jan 2012, 16:50
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od Djole » 04 Nov 2021, 18:41

Fiat bravo?
I don't have a short temper, I just have a quick reaction to bullshit !

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8071
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina prvog Auta - Budzetne Preporuke?

Post od OMP » 05 Nov 2021, 08:39

Kod dizela svakako neces pogresiti ako kupis neki sa jtd motorom, tu spadaju fiat, alfa, lancia kao i opel i saab u varijantama sa 1.9 motorima...kao sto je poznato motori su odlicni, izdrzljivi, retko se kvare a i kad se nesto kvari to je kao i kod svih dizela, periferne stvari, nisu osetljivi na gorivo, itd. znaci to nema neke velike mudrosti ja bih jtd uvek kupio pre od svih dizela.
Ne bih bezao ni od francuza sa hdi motorima posebno 2.0 sa 90 konja, osnovni model, pouzdan, jednostavan a ne ide toliko lose. I onaj sa 136 konja je dobar ali ako ti ne treba nesto snage posto gledas i sdi motore onda sa ovim hdi 90 konja nema greske.

Odgovori