"Sitna" razlika između kredita i finansijskog lizinga

Razne informacije u vezi kupovine automobila
qstudio
Postovi: 28
Pridružio se: 04 Nov 2021, 18:24

Re: "Sitna" razlika između kredita i finansijskog lizinga

Post od qstudio » 07 Nov 2021, 18:41

Raspitivao sam se oko finansijskog i operativnog lizinga jer nisam koristio taj tip usluga ranije, pa sam hteo da saznam detalje i vidim kakve su matematike iza toga tj. konkretne ponude i uslovi. Onaj detalj iz orginalnog posta me je baš bunio, ali je i to razjašnjeno. :)

Od uporednih ponuda trenutno, čini mi se kao najbolja ponuda za auto kredit ona u Direktnoj banci. Inače sam u Intesi. Najlakše mi je kod njih realno jer ne bih da menjam banku, nego čini mi da je razlika sada više od dobrih par stotina evra za auto kredit (povoljniji je u Direktnoj banci) a ne mora prenos zarade i slično.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: "Sitna" razlika između kredita i finansijskog lizinga

Post od Ji 4Tze » 07 Nov 2021, 23:13

Day Walker je napisao:I fin. lizing se vidi u kreditnom birou.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vidi se ali ne utiče na mogućnost uzimanja kredita.
Bar nije bilo tako 2012. :D
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re:

Post od Delija » 18 Nov 2021, 02:35

ftj je napisao:
06 Nov 2021, 18:58
Ni kod kredita kasko ne isplati tebi nego prvo banci pa sta ostane tebi.
To zavisi od konkretnog ugovora.

Kredit koji daje pomenuta Direktna banka je prakticno kao kes kredit - banka nema bas nikakve veze sa autom. Isto je bilo i sa kreditima SoGe banke.

BTW, Direktna banka se pripaja Eurobank - pitanje je da li ce i dalje biti tih dobrih kredita.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: "Sitna" razlika između kredita i finansijskog lizinga

Post od kami » 18 Nov 2021, 10:06

Vec su se spojili.. majka mi je u direktnoj i trenutno su na obukama za rad na novom sistemu.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: "Sitna" razlika između kredita i finansijskog lizinga

Post od gavran » 18 Nov 2021, 13:55

Razlike između finansijskog lizinga i kredita su danas svedene na minimum pod uslovom da se obaveze izmiruju redovno. Sećam se ja kada sam prvi put uzeo automobil na lizing, troškovi registracije su mi bili veći jer sam porez na upotrebu motornog vozila plaćao u visini iznosa definisanog za pravna lica (jer se auto vodio na lizing kuću) a koji je bio veći nego za fizička lica. Danas recimo činenica da li je auto na kredit ili lizing ne utiče na trošak reistracije.

Šta su po mom iskustvu ključne razlike između ta dva oblika finansiranja i ujedno prednosti i mane svakog u odnosu na onaj drugi? Kod kredita ti postaješ vlasnik nad vozilom i sa bankom praktično više nemaš ništa što se tiče auta dok god plaćaš ratu, kod lizinga ti si korisnik automobila čiji je vlasnik lizing kuća. To možda ovako na prvu ne pravi neku razliku ali u praksi si za mnoge stvari upućen da od lizing kuće tražiš saglasnost. Npr. prilikom obnove registracije vozila treba ti saglasnost lizing kuće koju ti oni daju ukoliko si izmirio sve obaveze, ovlašćenje za upravljanje motornim vozilom u inostranstvu, u slučaju bilo kakve havarije prilikom aktiviranja polise kasko osiguranja mora biti uključena lizing kuća koja takođe daje saglasnost na mnoge stvari itd...

Druga stvar je postupak u slučaju nesolventnosti, ne znam da li je i dalje tako ali ti praktično jedan ključ od auta ostavljaš lizing kući, u ugovoru je stajalo da ako ne platiš ratu do dospeća naredne imaju pravo da ti uzmu auto, dođu i oteraju ga. Kod kredita to nije tako jedostavno čak i ukoliko je vozilo predmet zaloge jer potrebna je nešto duža i složenija procedura da bi došlo do prinudne naplate putem prodaje predmeta zaloge a i tada zadržavaš pravo na razliku između cene po kojoj je auto prodat i one koju duguješ banci.

Treća stvar je da banke zaista u nekim slučajevima ne traže da vozilo bude kasko osigurano dok je to kod finansijskog lizinga obaveza, ali po meni, ovo ne bi trebalo da bude faktor odlučivanja jer bez obzira na opciju izbora svaki auto po kome ste se zadužili morao bi biti kasko osiguran bez obzira bila to obaveza ili ne, u suprotnom možete biti izloženi ozbiljnom trošku iz obavezu dalje isplate kredita.

Sa druge strane prednost lizinga nad kreditom je nešto brža i lakša procedura odobrenja. Mada, danas ni po tom pitanju nema prevelike razlike, jer ranije su lizning kuće lakše ulazile u postupak odobravanja upravo vodeći se činjenicom da se auto i dalje vodi u njihovom vlasništvu i da lako mogu doći bez ikakavih dodatnih administrativnih peripetija u njegov posed ukoliko se dođe u problem naplate rate. Međutim, u jednom trenutku su lizing kuće postale zatrpane vozilima vraćenim sa lizinga sa kojima nisu znali šta će pa time opet zapale u drugu vrstu problema i postale su dosta opreznije i zatevnije prilikom odobravanja novih plasmana. Tako da su danas razlike u ispunjenu uslova kod jedne i druge kuće gotovo minorne.

Sve u svemu, ja sam jedan auto, ali davne 2003, kupio i vozio na lizing, ovaj današnji sam delom isfinansirao na kredit i za mene lično, kao fizičko lice, kredit je ispala daleko bolja i praktičnija opcija.

Ako pričamo o pravnim licima, oni već mogu imati neke druge benefite kada je reč o finansijskom lizingu.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

xtrimi
Postovi: 170
Pridružio se: 25 Okt 2015, 12:21
Lokacija: Bgd

Re: "Sitna" razlika između kredita i finansijskog lizinga

Post od xtrimi » 10 Dec 2021, 11:51

PA sada ne znam šta je tu čudno.

Uzeo si auto a nisi ga platio.
I sada bi kada ti ga ukradu ili napraviš štetu da šta?
Tebi pripadnu pare , auto lopovima a banci ili Lizing kući ništa. PA ne znam kako da ti kažem ali neće da može.
MIlsim to što ti koristiš auto a nisi ga platio to je tvoj problem. A ne problem onog ko ti daje pare ( lizing kuća ili banka)


Tako da to što si našao kao neki problem ja ne razumem.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: "Sitna" razlika između kredita i finansijskog lizinga

Post od carov2 » 10 Dec 2021, 12:45

Jeste, baš je to Gavran napisao, ni ja ne znam kako on ne razume, kako mu nije jasno.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


qstudio
Postovi: 28
Pridružio se: 04 Nov 2021, 18:24

Re: "Sitna" razlika između kredita i finansijskog lizinga

Post od qstudio » 10 Dec 2021, 22:14

gavran je napisao:
18 Nov 2021, 13:55
Razlike između finansijskog lizinga i kredita su danas svedene na minimum pod uslovom da se obaveze izmiruju redovno. Sećam se ja kada sam prvi put uzeo automobil na lizing, troškovi registracije su mi bili veći jer sam porez na upotrebu motornog vozila plaćao u visini iznosa definisanog za pravna lica (jer se auto vodio na lizing kuću) a koji je bio veći nego za fizička lica. Danas recimo činenica da li je auto na kredit ili lizing ne utiče na trošak reistracije.

Šta su po mom iskustvu ključne razlike između ta dva oblika finansiranja i ujedno prednosti i mane svakog u odnosu na onaj drugi? Kod kredita ti postaješ vlasnik nad vozilom i sa bankom praktično više nemaš ništa što se tiče auta dok god plaćaš ratu, kod lizinga ti si korisnik automobila čiji je vlasnik lizing kuća. To možda ovako na prvu ne pravi neku razliku ali u praksi si za mnoge stvari upućen da od lizing kuće tražiš saglasnost. Npr. prilikom obnove registracije vozila treba ti saglasnost lizing kuće koju ti oni daju ukoliko si izmirio sve obaveze, ovlašćenje za upravljanje motornim vozilom u inostranstvu, u slučaju bilo kakve havarije prilikom aktiviranja polise kasko osiguranja mora biti uključena lizing kuća koja takođe daje saglasnost na mnoge stvari itd...

Druga stvar je postupak u slučaju nesolventnosti, ne znam da li je i dalje tako ali ti praktično jedan ključ od auta ostavljaš lizing kući, u ugovoru je stajalo da ako ne platiš ratu do dospeća naredne imaju pravo da ti uzmu auto, dođu i oteraju ga. Kod kredita to nije tako jedostavno čak i ukoliko je vozilo predmet zaloge jer potrebna je nešto duža i složenija procedura da bi došlo do prinudne naplate putem prodaje predmeta zaloge a i tada zadržavaš pravo na razliku između cene po kojoj je auto prodat i one koju duguješ banci.

Treća stvar je da banke zaista u nekim slučajevima ne traže da vozilo bude kasko osigurano dok je to kod finansijskog lizinga obaveza, ali po meni, ovo ne bi trebalo da bude faktor odlučivanja jer bez obzira na opciju izbora svaki auto po kome ste se zadužili morao bi biti kasko osiguran bez obzira bila to obaveza ili ne, u suprotnom možete biti izloženi ozbiljnom trošku iz obavezu dalje isplate kredita.

Sa druge strane prednost lizinga nad kreditom je nešto brža i lakša procedura odobrenja. Mada, danas ni po tom pitanju nema prevelike razlike, jer ranije su lizning kuće lakše ulazile u postupak odobravanja upravo vodeći se činjenicom da se auto i dalje vodi u njihovom vlasništvu i da lako mogu doći bez ikakavih dodatnih administrativnih peripetija u njegov posed ukoliko se dođe u problem naplate rate. Međutim, u jednom trenutku su lizing kuće postale zatrpane vozilima vraćenim sa lizinga sa kojima nisu znali šta će pa time opet zapale u drugu vrstu problema i postale su dosta opreznije i zatevnije prilikom odobravanja novih plasmana. Tako da su danas razlike u ispunjenu uslova kod jedne i druge kuće gotovo minorne.

Sve u svemu, ja sam jedan auto, ali davne 2003, kupio i vozio na lizing, ovaj današnji sam delom isfinansirao na kredit i za mene lično, kao fizičko lice, kredit je ispala daleko bolja i praktičnija opcija.

Ako pričamo o pravnim licima, oni već mogu imati neke druge benefite kada je reč o finansijskom lizingu.
Hvala puno na ovako detaljnom pojašnjenju i iscrpnom odgovoru. :) Neke od ovih informacija nisam uspeo nigde da pronađem i pročitam na jednom mestu.

Dosta stvari sam uzeo u obzir prilikom odluke i svakako baš kako je navedeno svaki od oblika finansiranja ima svoju svrhu/primenu u zavisnosti od situacije i potrebe.

Hvala još jednom na iscrpnom odgovoru.
xtrimi je napisao:
10 Dec 2021, 11:51
PA sada ne znam šta je tu čudno.

Uzeo si auto a nisi ga platio.
I sada bi kada ti ga ukradu ili napraviš štetu da šta?
Tebi pripadnu pare , auto lopovima a banci ili Lizing kući ništa. PA ne znam kako da ti kažem ali neće da može.
MIlsim to što ti koristiš auto a nisi ga platio to je tvoj problem. A ne problem onog ko ti daje pare ( lizing kuća ili banka)


Tako da to što si našao kao neki problem ja ne razumem.
carov2 je napisao:
10 Dec 2021, 12:45
Jeste, baš je to Gavran napisao, ni ja ne znam kako on ne razume, kako mu nije jasno.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Bio sam poprilično umoran tih dana dok sam istraživao oko nekih stvari i raspitivao se unaokolo, pa mi je taj detalj ostao kao nedoumica. Odmah je razjašnjen kada sam skapirao kako su ustvari u svakom slućaju postavljene. Propustio sam činjenicu da je u svakom slučaju delimični zajam u pitanju.

Mislim da ste propustili ovaj poruku koju sam citirao ispod. Četvrta poruka u temi. 64 minuta nakon otvaranja teme sam napisao da mi je sve jasno. :)
qstudio je napisao:
06 Nov 2021, 19:05
Hvala vam! Sada mi je jasno. Mozgam već dva dana i ovo mi je sada razjasnilo situaciju u potpunosti.

Nisam gledao iz ugla da je u teoriji ista stvar, jer je u pitanju svakako pozajmica od banke u svakom slučaju.

Odgovori