Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od ljuba » 13 Jun 2022, 12:56

ftj je napisao:Zanemarljiv procenat ljudi na zapadu kola kupuje za keš. To je pre svega neuporedivo racionalnije u svakom smislu nego kupiti nekog punoletnog polovnjaka pa uracunati i odlaske kod majstora i budzevine i slicno. A ne odraz rasipnistva.

Da ne pominjem da ako si u prethodne dve godine uzeo autokredit inflacija ti je bila neuporedivo veca od kamate, dakle i jeftinije je.
Ti zaista misliš da su banke dobrotvorna društva koje daju kredite za manji postotak od inflacije? To može da se desi ali nije pravilo već izuzetak, inace bi davno propale (kao što su i propale u SFRJ :)). Na zapadu se najviše koristi liz i to finansijski na prvom mestu (da znaš koliko će te koštati fiksno auto na određeni period) a onda za keš polovni. Skoro niko ne želi da kupi auto (da mu ostane u vlasnistvu) jel zna da ga je teško otresti ga se na kraju isplativog perioda...

I ti znaš šta rade ljudi na zapadu? Pa kazi da se prilagodimo:)

Sent from my SM-S906B using Tapatalk




ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od ftj » 13 Jun 2022, 13:13

Slažem se, to je samo prividno bolje ali u široj slici će više ljudi biti pogođeno recesijom nego sto će profitirati na tome, kao i mi 90ih što nismo morali da vraćamo kredite :) Ja sam rekao da ljudi ne uzimaju (nove)automobile za keš, nisam precizirao na koji način finansiranja se najčešće ljudi odlučuju. Nije mi bila namera da imam nekakav ton, samo me pecnulo to bolje se ne zaduživati za automobile, bolje kupiti za keš. Mada slažem se i sa tim, uvek je bolje imati nego nemati :)

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Uroš S. » 13 Jun 2022, 15:25

Skipper je napisao:
12 Jun 2022, 22:52
Meni je bitnije da za auto mogu uvek da kupim dobre filtere, kvalitetno ulje, solidne gume, da stavim dobre diskove i pločice.
Da li će da troši 8 ili 12 litara mi je manje bitno. Naravno ako je neki primerak veliki potrošač (+15 litara) onda bih odustao. I trenutni auto troši solidno, ne pamtim kad sam video jednocifrenu potrošnju.
Npr. neki subaru ili lexus ne bih uzeo pošto nisam siguran da li bih uvek mogao da kupim kvalitetne delove (znam cene pa zato sam njih naveo) ali bih rizikovao npr. sa toyotinim mmt menjačom, uzeo bih neki hibrid...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Pa to ti kažem, dobre filtere i ulje i gume možeš da kupiš za svaki auto, i to će da košta manje više isto (osim u nekom slučaju guma). A na potrošnju može da ti ide 2 ili 4 hiljade eura na godišnje, što je mnogo značajnija razlika od 50 ili 100e po servisu gore-dole.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od Bax » 13 Jun 2022, 16:46

Ja se za gorivo ne stresiram, a kvarovi su mi vrlo stresni, tj bilo kakvo vanredno gubljenje vremena....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od dzonic87 » 13 Jun 2022, 18:31

Po meni, je isto, logičnije kupiti auto na kredit/lizing kada se cilja neka suma koja može opteretiti budžet (bez obzira ako se ima keš za to) - jer ne zaboravite u kakvoj zemlji živimo. Ne dao Bog da vama ili vama najbližima zatreba lekarska pomoć i neka intervencija (recimo jedan od primera).
E za te 'intervencije' je uvek poželjno imati neki keš sa strane, dostupan

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Skipper » 13 Jun 2022, 18:52


Uroš S. je napisao:
Skipper je napisao:
12 Jun 2022, 22:52
Meni je bitnije da za auto mogu uvek da kupim dobre filtere, kvalitetno ulje, solidne gume, da stavim dobre diskove i pločice.
Da li će da troši 8 ili 12 litara mi je manje bitno. Naravno ako je neki primerak veliki potrošač (+15 litara) onda bih odustao. I trenutni auto troši solidno, ne pamtim kad sam video jednocifrenu potrošnju.
Npr. neki subaru ili lexus ne bih uzeo pošto nisam siguran da li bih uvek mogao da kupim kvalitetne delove (znam cene pa zato sam njih naveo) ali bih rizikovao npr. sa toyotinim mmt menjačom, uzeo bih neki hibrid...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Pa to ti kažem, dobre filtere i ulje i gume možeš da kupiš za svaki auto, i to će da košta manje više isto (osim u nekom slučaju guma). A na potrošnju može da ti ide 2 ili 4 hiljade eura na godišnje, što je mnogo značajnija razlika od 50 ili 100e po servisu gore-dole.

Naveo sam ulje i filtere ali nisam samo na to mislio.
Aj da dam na primeru
Toyota avensis 2.2 d-cat vs lexus is220
Ista su grupacija i trebalo bi da su cene slične međutim lexus ima zadnji pogon, tu je npr. zadnji amortizer 150€, za toyotu se kupi ceo par. Zamajac za toyotu 350-400 za lexus 700-800, možda i više. Lexus ima različite dimenzije guma napred/nazad pa nema rotiranja... To je ono što mi prvo pada na pamet. E sad toyotu bih uvek uzeo ali lexus mora da bude u jako dobrom stanju da bih izbegao te neke veće troškove.

Što se potrošnje tiče ja sad manje prelazim, oko 10k godišnje. Potrošnja, neka bude dizela, 8 vs 12 litara je 4 litra razlike. Na 10k je 400 litara više, neka bude cena 200 dinara litar radi lakše računice i to izađe max 80k rsd a neki auto može pojesti dosta više od toga na neke kvarove iako manje troši.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


mali3538
Postovi: 2
Pridružio se: 10 Jun 2022, 10:06
Garaža: Peugeot 308 SW 1.6 eHdi (mk1,2013.)

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od mali3538 » 13 Jun 2022, 19:05

Da, jasno mi je da nisam postavio jednostavno pitanje. Previše komplikovano za odgovoriti. Svako na svoj način.

Elem, čime sam podstaknut, pa time što se dosta vozila u mom kraju je 15k+ eura, nisam siguran da baš svi oni imaju preko 1300€ mesečno (jedna plata, ne od oba supružnika) da bi se uklopili u tu godišnju zaradu koja može da pokrije vrednost vozila, ali naravno to je samo moje nagađanje, verujem da je tu dosta i službenih vozila, kao i to što ljudi imaju svoje firme pa su kola trošak za firmu te umanjuje godišnju dobit manje porez plaća a kola vozi bolja (win win situacija).

Vidim da je polemika otišla na kredit ili ne, dok su kamate normalne, ludost je ne zadužiti se, novac kao i nutela ne raste na drvetu, dakle mora da košta, kamata mora da postoji, ali s obzirom na inflaciju bukvalno je jeftinije uzeti kredit nego trošiti keš koji imaš na takve stvari a keš uložiti u nešto naravno pod uslovom da imate dobru ideju ili samo dobru lokaciju. Mada opet je ovo lični stav.

Potrošnju ne gledam, jer kao što rekoh, ne prelazim više od 10k od kako je kovida, radim od kuće, odem retko kad do kancelarije, prošla godina avionom na letovanje, ovom ipak kolima 1000km+ u jednom smeru i opet će biti pitanje da li ću preći 10k.

Suštinski jasno mi je, moram da sagledam širu sliku, da li želim da mi neko svaki dan vratima udara u kola na parkingu koja sam platio 15k+, da li želim da se nerviram oko raznih ogrebotina (jutros osvanula linija od prednjeg točka do zadnjeg), da li mi treba keš za nešto drugo ili ne.

Videću da li je automatik veća želja od svih minusa koje stavim na papir.

Hvala svima.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od havijer » 13 Jun 2022, 19:22

Po meni ulagati veće pare u kola samo kad je sve drugo skockano ili kad ti posao bukvalno zavisi od tih kola.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od maniaxxx » 13 Jun 2022, 19:23

Svi racunate gorivo vs odrzavanje a niko mozda i najveci trosak posedovanja avtomobila, posebno novijeg i skupljeg...gubitak vrednosti. Dobro sad su luda vremena pa nekad i nema gubitka, ali pre je kod skupljih auta to bio daleko veci trosak od goriva i odrzavanja zajedno.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od shandu90 » 13 Jun 2022, 19:41

Pa i mi starimo a ne samo kola :D Mene gorivo izadje 100-120e mesecno za corsu, clio ne potrosi ni jedan ceo rezervoar po gradu. Rega za svaki oko 200e. Redovni servisi su jeftini, nekih 60ak evra. Gume 200e nov set i to nekad razvucem na rate (ako me mrzi da dam odmah sve).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od member » 13 Jun 2022, 20:29

Kad je čovek mlad, daje 200% zarade na auto.
Sve iz džepa, pa se još i zaduži.
Kad čovek ostari, gleda neke druge stvari, i kako da ostan3 živ/zdrav/normalan i boli ga dupe za auto, važno mu je da se preveze od tačke A do tačke B.


Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7262
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od dag81 » 13 Jun 2022, 21:03

Ih kad se setim sebe pre 10ak godina, gledam i imam za 5000e a kupim za 7000e.
Ovo kad ostari, ne bih se slozio, to zavisi od coveka do ceveka.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od Grujic » 13 Jun 2022, 22:18

To je ono što sam rekao o prioritetima. Ovo je forum ljubitelja, pa nije čudo da neko izdvaja veći % zarade za kola jer mu je to gušt.

Neko za te pare proputuje, neko popije, nego pojede u restoranu, a neko ima bolji auto nego što je potrebno/neophodno. Sve dok sa troškom za kola ne ulazi u kazneni za druge aspekte života - to je sve ok iako možda nema čisto racionalnu osnovu.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19273
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Heinz » 13 Jun 2022, 22:46

Day Walker je napisao:
12 Jun 2022, 18:09
Uz niske kamate, glupost je bacati gotovinu na automobil.
A glupo je i plaćati bankama kamate a keš propada u toj istoj banci (od koga ti daju kredit :)).
Skipper je napisao:
13 Jun 2022, 18:52
Aj da dam na primeru
Toyota avensis 2.2 d-cat vs lexus is220
Ista su grupacija i trebalo bi da su cene slične međutim lexus ima zadnji pogon, tu je npr. zadnji amortizer 150€, za toyotu se kupi ceo par. Zamajac za toyotu 350-400 za lexus 700-800, možda i više. Lexus ima različite dimenzije guma napred/nazad pa nema rotiranja... To je ono što mi prvo pada na pamet. E sad toyotu bih uvek uzeo ali lexus mora da bude u jako dobrom stanju da bih izbegao te neke veće troškove.
Uf, bolje uzmi taj Lexus nego Avensisa 2.2 (Inače, Toyota stop :)).

matematicar
Postovi: 99
Pridružio se: 31 Maj 2022, 23:21

Re: Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Post od matematicar » 14 Jun 2022, 10:08

od koliko sopstvenih mesecnih plata je najracionalnije imati auto?

Odgovori