Izbor cenovnog ranga vozila u odnosu na zaradu

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Uroš S. » 12 Jun 2022, 22:00

Pa potrošnja ti je daleko najveći trošak u eksploataciji. Tj oko 100% više od troška posedovanja.

Meni je za 2 godine otišlo preko 2000e na gorivo, i istovremeno ispod 1000e na dve registracije, dva servisa u ovlašćenom sa zamenom svećica i set all season guma. Nek je i nešto preko hiljadu sa brisačima, tečnostima za stakla, jelkicama, pranjem auta, itd. Pritom je prilično mali potrošač, ukupna prosečna na 23.000km je 6.63 l.

Kalkulacija za motor za godinu dana je slična, 1000e gorivo, ostatak su dva mala servisa i pločice sa tečnošću (2x75e+30e), jedna popravka u ovlašćenom (100e), registracija (150), set guma (250), ukupno jedva preko 600 eura. Ni on nije žedan, tačno 4l ukupna prosečna na 5.500km.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2311
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Skipper » 12 Jun 2022, 22:52

Meni je bitnije da za auto mogu uvek da kupim dobre filtere, kvalitetno ulje, solidne gume, da stavim dobre diskove i pločice.
Da li će da troši 8 ili 12 litara mi je manje bitno. Naravno ako je neki primerak veliki potrošač (+15 litara) onda bih odustao. I trenutni auto troši solidno, ne pamtim kad sam video jednocifrenu potrošnju.
Npr. neki subaru ili lexus ne bih uzeo pošto nisam siguran da li bih uvek mogao da kupim kvalitetne delove (znam cene pa zato sam njih naveo) ali bih rizikovao npr. sa toyotinim mmt menjačom, uzeo bih neki hibrid...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od OMP » 13 Jun 2022, 07:49

Kad bi sve stavljali na papir onda bolje i ne razmisljati o autu i ici pesaka ili gsp-om :)
Ne razmisljam koliko sam goriva potosio i koliko sam para dao na auto kroz registracije, servise i sl. jer auto mi treba i to sve moras da platis koji god auto vozio, da li je to 100, 200 ili 500e gore dole jbg kroz vreme to ne osetis, mada realno ja auto vozim jednu do dve registracije pa menjam, uglavnom izvucem ulozeno kroz dalju prodaju i tako u krug a kupim ono sto mogu da priustim a i da mi se svidja, e tu jedino bude malo problem sto ne moze i jare i pare :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21088
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od nidza » 13 Jun 2022, 09:20

To i jeste paradoks kod nas, jer skoro niko ne razmišlja koliko ga košta auto. Kada bi računali, možda bi bolje optimizovali i kvalitetnije živeli život kad su van automobila.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od havijer » 13 Jun 2022, 09:43

Uz opšte poskupljenje prosečan auto prosečne potrošnje sigurno košta 25 RSD po KM. Mnogi kad bi imali predstavu o tome manje mi koristili auto, ne bi radili van svog mesta...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od dzonic87 » 13 Jun 2022, 09:46

Tako je! Dobar deo ljudi uopšte ne bira auto shodno potrebama i mogućnostima.
Potrošnja je izuzetno bitan faktor (kao i održavanje) za "svakodnevni" auto - naročito ako neko pravi lepu kilometražu. Osim ako taj neko nije daleko iznad prosečnih primanja

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od schonenk » 13 Jun 2022, 09:46

Sve u svemu, ne postoji odgovor na postavljeno pitanje.

Da li ce neko da trosi 1,2 ili 120% svojih prihoda na vozilo je stvar njegovih trenutnih potreba, realnih ili umisljenih.

Objektivan odgovor moze dati samo finansijski savetnik, koji je upucen u sve detalje imovinskog stanja pojedinca :)

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od ljuba » 13 Jun 2022, 10:23

Pa onda dodjemo na pitanje koliko život kosta, hrana. Meni lično je uvek najveći trošak bio stan, I opremanje istog. Iznova i iznova :) Auto jeste skup, ali svako može da.nadje nesto po svojoj meri ako malo potrazi i ima sreće:) inace ja nista u životu nisam kupio na kredit. Samo stan u Holandiji :) i to je to... ali da li je to finansijski pametno - ne znam. Ja sam uvek računao kamate na godišnjem nivou, ili za ceo period otplate, a ako vec imaš rezervu koliko ti ona para donosi. Razlika između ta dva je čist profit...

Sent from my SM-S906B using Tapatalk


ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od ftj » 13 Jun 2022, 10:34

Sto onda nisi odvajao svakog meseca i kupio stan za keš? Mislim kad već daješ preporuku da ljudi tako urade za kola što i sam nisi pratio tu logiku?

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Bax » 13 Jun 2022, 10:39

Ima ljudi koji i za stan ne rade prinudnu stednju.

Sto bi ulazio u kredit, ako ti nije nuzda....

Sto se kola tice, uzimam ono sto necu osetiti kao fin opterecenje, ni na koji nacin.

Mada to se menjalo kroz vreme, kad sam radio prvi posao, stedeo sam pola zaradjenih para, da bih kupio kola.

Kljicna stvar, kako sam ja sazrevao, nisam menjao stav prema kolima, tj. cak sam ih i manje cenio.

Te sam sve manje izdvajao za njih, kako sam menjao poslove...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Gazu » 13 Jun 2022, 10:59

ftj je napisao:Sto onda nisi odvajao svakog meseca i kupio stan za keš? Mislim kad već daješ preporuku da ljudi tako urade za kola što i sam nisi pratio tu logiku?
Ispravna je logika, a mislim da je glavna stvar da li ti nešto treba odmah, da li možeš da kupiš to odmah i sam, i da li imaš prelazno rešenje. Za stan nemam pare sad, ali nemam prelazno rešenje i hoću da imam stan odmah - onda kredit. Za auto imam dovoljno para - šta će mi kredit.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Nesvakidašnje pitanje

Post od ftj » 13 Jun 2022, 11:06

Zanemarljiv procenat ljudi na zapadu kola kupuje za keš. To je pre svega neuporedivo racionalnije u svakom smislu nego kupiti nekog punoletnog polovnjaka pa uracunati i odlaske kod majstora i budzevine i slicno. A ne odraz rasipnistva.

Da ne pominjem da ako si u prethodne dve godine uzeo autokredit inflacija ti je bila neuporedivo veca od kamate, dakle i jeftinije je.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2311
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Skipper » 13 Jun 2022, 11:10

Pa npr ako ne spiskaš sve pare na auto, iako ih imaš na gomili, već podigneš kredit ostatak možeš da uložiš u neki posao, zasadiš voće, renoviraš deo stana, šta god i da ti to sutra možda donese profit veći od date kamate.
Krediti su jako dobra stvar samo treba da se koriste na ispravan način.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od ljuba » 13 Jun 2022, 11:56

ftj je napisao:Sto onda nisi odvajao svakog meseca i kupio stan za keš? Mislim kad već daješ preporuku da ljudi tako urade za kola što i sam nisi pratio tu logiku?
Pa kupio sam stan u Beogradu za keš, dosta od mene... Kao što rekoh, cista racunica i nista drugo.. (mozda se samo malo bolje osećam:) kada znam da nemam mesecnih obaveza)

PS: Čemu takav ton oko analiziranja moje logike.
Moja logika je samo moja :)

Sent from my SM-S906B using Tapatalk




Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Nesvakidašnje pitanje

Post od Gazu » 13 Jun 2022, 12:04

Sve se ja i to slažem s vama. Stvar je samo u tome da ne možemo mi u jednoj kratkoj poruci pobrojati sve faktore.

Nekad je kredit bespotreban - ako imaš da pokriješ sve što planiraš, a nekad te poštedi velikog stresa.

Odgovori