Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od Munja666 » 05 Jul 2022, 18:48

Astra K u odnosu na Leona i 308 ima znatno veću dužinu i veći međuosovinski razmak ali zadnja klupa (da li je do zadnjeg stuba, krova ili čega već) je prilično oskudna sa prostorom (barem meni koji sam oko 2m). Takođe mnogo mi se više sviđa instrument tabla i sam enterijer na Leonu - prost bez previše dugmića i sve je na svom mestu (standardno Vagenovski), plus za mene velika prednost klasična ručna kočnica.

Vukasin994
Postovi: 131
Pridružio se: 31 Jul 2018, 17:57
Garaža: Octavia A7 1.6 TDI Style
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od Vukasin994 » 06 Jul 2022, 14:08

AleksandarAca je napisao:
05 Jul 2022, 15:44
Ja koliko znam, korektni su. Uglavnom prodaju luksuzna skuplja vozila, ovo im je verovatno nesto uletelo sa strane.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Videh i ja da su im ostatak ponude uglavnom skuplja vozila. Jedino me buni gledajući oglase preko i ovde, ako je sve u redu zašto je 2-3 hiljade jeftiniji od sličnih primeraka.

@Antibes
Bacio sam pogled, ima nekoliko Astri koje se uklapaju cenom i opremom doduše sve su većinom placevi. Jedna stvar mi je čudna, većina primeraka ima korektnu opremu i manuelnu klimu. Je l' to bio neki predefinisani paket opreme tako sklopljen ili?

Vukasin994
Postovi: 131
Pridružio se: 31 Jul 2018, 17:57
Garaža: Octavia A7 1.6 TDI Style
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od Vukasin994 » 12 Jul 2022, 11:02

Da li neko ima iskustva po kom principu funkcioniše garancija u Holliday Autu?,

Konkretno ovaj primerak me zanima

https://www.polovniautomobili.com/auto- ... _pl11_plv0

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od dzonic87 » 12 Jul 2022, 12:49

Te garancije su čist marketinški trik - po samom slovu zakona postoji neka garancija (ali stvarno nisam upućen) i za polovnu robu...
E sad ovo na motor i menjač (manuelni) - verovatnoća da sa motorom bude nešto loše je minimalna... Ali zato za ostale "agregate" tj sve ono što crkava uopšte se ne odnosi garancija (turbina, dpf, alanser...)

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od Munja666 » 12 Jul 2022, 23:22

Da, upravo tako - svi ti placevi/saloni koji daju garanciju su se lepo ogradili u startu - daju garanciju kao što reče Dzonic87 na sam motor (tu valjda misle na glavu i blok motora koji realno nema šanse da crknu) , a u praksi sve ostalo što može da crkne (dizne, turbo, zamajac, egr, dpf itd) smatraju potrošnim materijalom. U prevodu daju garanciju na ono što nema teorije da crkne iliti još jedan sjajan marketinški trik da kupac stvori lažnu iluziju da kupuje proveren auto od proverenog auto-salona, ma kao da kupuje nov auto

horvat
Postovi: 207
Pridružio se: 10 Sep 2021, 15:37
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 jts
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od horvat » 13 Jul 2022, 09:44

Po zakonu o zastiti potrosaca, plac bi morao da daje garanciju i na polovno vozilo. Kad sam se raspitivao o tome, dosao sam do informacija da to uglavnom delimicno funkcionise, sto i nije tako lose, s obzirom na sveopste stanje kod nas. Plastican primer bi bio, npr. u slucaju nekog kvara, vi zapretite advokatom, pa se na kraju dogovorite da podelite troskove popravke ili npr. prodavac kupi delove, a vas majstor ugradi/zameni ili sta god vec da je u pitanju. Naravno, treba biti razuman u svemu tome, zakon nije ni priblizno dovoljno detaljan da pokriva sve moguce situacije, pa je tako zaista moguce da neki potrosni delovi poput kvacila, kocnica, amortizera, i slicno, ne budu pokriveni (pitanje da li su pokriveni i kod novih automobila?). Takodje, cuo sam za slucajeve gde su placevi pristali da plate popravku cak i bez ikakve pretnje advokatima i slicno. Jedan primer je Stars iz Beograda...

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od dzonic87 » 13 Jul 2022, 09:59

Uvek konsultacije sa advokatom i onda "razgovor" sa auto placem.

A sve te X godina garancije na polovan auto samo okačiti mački o rep.

Ako neko želi 'pravu' garanciju kupuje novo i to je to.
A provere polovnih automobila morate odraditi nezavisno od koje auto kuće da kupujete.
Većina novijih polovnjaka što dolaze kod nas dolaze sa aukcija iz Belgije, Holandije, Francuske, Italije... Ni same auto kuće, osim SGS/Dekra izveštaja, nemaju predstavu u kakvom je zaista stanju automobil

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od ljuba » 13 Jul 2022, 10:38

Najcrnje je sto u Holandiji zadnjih 5 godina dosta dilera (Honda, Toyota, Dacia, Renault ...) daju 5+ garancija na auto (Toyota, Honda ... 10godina - https://www.toyota.nl/toyota-rijders/ga ... argarantie https://www.honda-wesselink.nl/uw-nieuw ... r-garantie) ako su servisiranih kod njih, a to se tesko proveri bez originalnih papira ...

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od Munja666 » 13 Jul 2022, 10:48


dzonic87 je napisao:Uvek konsultacije sa advokatom i onda "razgovor" sa auto placem.
Kakve konsultacije sa advokatom, pa razgovor sa placem? Šta si tačno mislio pod ovim? Kao pristaće na garanciju ako im pripretiš advokatom ili ono meni je advokat rekao...

Koliko sam video nezvanično ko god ima registrovanu firmu za prodaju polovnih automobila u obavezi je da na osnovu zakona o saobraznosti ili kako se već to tačno zove da prilikom prodaje polovnog automobila propiše garantni period od minimum 6 meseci pa naviše. Ukoliko ne propiše garantni rok podrazumevaće se da je taj period 2 godine. E sad o tome su naglabali x puta, što Alvirko na SAT-u, što razno-razni novinari sa automobilskih portala i na kraju od toga u praksi nije ništa bilo. Ja ne znam nikoga da je ostvario garanciju na polovan auto, odnosno da mu je nešto stvarno crklo na autu i da mu je to plac popravio o svom trošku. U nekoliko navrata kada sam pomenuo garanciju prilikom kupovine polovnog automobila na placu su se nasmejali uz konstataciju "ako hoćeš garanciju kupi nov automobil", a sve ostalo je mrtvo slovo na papiru...




Vukasin994
Postovi: 131
Pridružio se: 31 Jul 2018, 17:57
Garaža: Octavia A7 1.6 TDI Style
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od Vukasin994 » 13 Jul 2022, 11:21

horvat je napisao:
13 Jul 2022, 09:44
Po zakonu o zastiti potrosaca, plac bi morao da daje garanciju i na polovno vozilo. Kad sam se raspitivao o tome, dosao sam do informacija da to uglavnom delimicno funkcionise, sto i nije tako lose, s obzirom na sveopste stanje kod nas. Plastican primer bi bio, npr. u slucaju nekog kvara, vi zapretite advokatom, pa se na kraju dogovorite da podelite troskove popravke ili npr. prodavac kupi delove, a vas majstor ugradi/zameni ili sta god vec da je u pitanju. Naravno, treba biti razuman u svemu tome, zakon nije ni priblizno dovoljno detaljan da pokriva sve moguce situacije, pa je tako zaista moguce da neki potrosni delovi poput kvacila, kocnica, amortizera, i slicno, ne budu pokriveni (pitanje da li su pokriveni i kod novih automobila?). Takodje, cuo sam za slucajeve gde su placevi pristali da plate popravku cak i bez ikakve pretnje advokatima i slicno. Jedan primer je Stars iz Beograda...
Kao što kažeš, imam i ja iskustvo u bližem okruženju da je plac pristao da plati celu popravku (Clio 2016to, nešto oko vodene pumpe ili pumpe goriva zaboravio sam sad već) bez bilo kakvih natezanja. E sad u pitanju je Div koji je generalno na dobrom glasu. Verujem da bi sa drugima bilo natezanja ali korisno je znati da ipak ako ti zviznu dizne, turbina i slično, možeš preko advokata probati izvuči bar nešto.

U principu onda ako sam dobro razumeo te garancije na motor i menjač uslovljene njihovim servisiranjem nemaju vajde. Provera pre kupovine preko aplikacija i u ovlašćenom servisu, a dalje ako se nešto zalomi pokušati sa pretnjom advokatom izvući nešto i to je to.


Pitanje, ako je nekom poznato u vezi 308ica, zašto ih je većina na oglasima sa čeličnim felnama, a ostatak opreme je relativno okej?

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od dzonic87 » 13 Jul 2022, 12:58


Munja666 je napisao:
dzonic87 je napisao:Uvek konsultacije sa advokatom i onda "razgovor" sa auto placem.
Kakve konsultacije sa advokatom, pa razgovor sa placem? Šta si tačno mislio pod ovim? Kao pristaće na garanciju ako im pripretiš advokatom ili ono meni je advokat rekao... .
Da se ljudi informišu bliže o svojim pravima. A ne da idu i da prete nečim sa čime uopšte nisu upoznati.
Takve i placevi odj*bu na prvu.

Međutim kada im već dođeš 'potkovan' zna priča nekada da ode i u pravom smeru.

Ljudi moraju biti upoznati sa svim svojim pravima i pre kupovine polovnjaka, a ne da pazare auto i da im neka XX firma iz Subotice pošalje poštom fiskalni račun za polovan auto na cenu od 100k rsd, a auto platili 10k+ eur (ne znam kakva je sad situacija sa ovim zadnjim promenama)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8039
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od OMP » 13 Jul 2022, 13:29

dzonic87 je napisao:
13 Jul 2022, 12:58


Ljudi moraju biti upoznati sa svim svojim pravima i pre kupovine polovnjaka, a ne da pazare auto i da im neka XX firma iz Subotice pošalje poštom fiskalni račun za polovan auto na cenu od 100k rsd, a auto platili 10k+ eur (ne znam kakva je sad situacija sa ovim zadnjim promenama)
To tako ide i nista ne mozes protiv toga kao i sto se auto carini na dosta manju vrednost nego sto je stvarno placen, to su sv e neke rupe u zakonu ili sta vec ali jednostavno tako je, ne znam sta tebe tu sputava konkretno oko tih papira, oni i ne treba da imaju veze sa garancijom koju ti moze dati samo prodavac ili plac, a to vrv neces nikad da dobijes na polovan auto bez obzira sta pisu uvek se mogu ograditi, za garanciju se ide u salon i kupue nov auto, sto neko rece, a to sto neki prodavac hoce da refundira neki eventualni trosak to je njegova dobra volja.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od dzonic87 » 13 Jul 2022, 13:35

Pa fora je što, kada se desi neka veća havarija - prodavac može uvek reći "hajde vrati ti meni auto, a ja tebi vraćam novac". E sad šta si ti platio 100k rsd ili 15k eur?

Ne znam ni sam kako funkcioniše, ali mi zdrav razum govori da će sud uvažiti 'papirološku' cenu vozila

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8039
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od OMP » 13 Jul 2022, 13:36

Pa jbg tako je ali opet ne znam sta zakonski tu mozes da uradis tj da predupredis situaciju?

sud ce svakako uvaziti ono sto pise na papiru a ne na rec kupca, to je jasno, papir je jedini validan dokument, overen i ima neke podatke a to koliko si ti platio prodavcu nikog ne zanima.
A sa druge strane i ta havarija je diskutabilna stvar i zavisi od x faktora koje sud ne mora uvaziti
Poslednja izmena od OMP u 13 Jul 2022, 13:40, izmenjeno 1 put ukupno.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Kupovina polovnjaka C segment do 11000e

Post od dzonic87 » 13 Jul 2022, 13:38

Pa recimo kupovina od auto kuća sa već nekim renomeom.
Sad možda i ja mnogo se*em, ali recimo Bancom je mom burazeru izdao fakturu (kupio na kredit) na stvarno ugovorenu cenu.
Doduše oni su mu i uvažili i problem sa DPF-om koji se javio mesec posle kupovine i sredili (očistili) isti o svom trošku

Edit: ali taj auto je i koštao malo skuplje nego što su mahom koštali slični modeli na nekim placevima koji nisu hteli da mu daju fakturu na full iznos (njemu bitno zbog kredita)

Znam da sam kontradiktoran, ali je činjenica da to oko 'garancije' bude politika same firme i da generalno ne postoji

Odgovori