Mali, a jak dizel

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Mali, a jak dizel

Post od Saša » 20 Dec 2022, 15:01

Iskreno, ja takve neispravne automobile ne bih uopšte ni gledao. Ako ga vlasnik prodaje sa takvom očiglednom manom, ko zna šta mu još sve fali a da se ne vidi...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali, a jak dizel

Post od OMP » 20 Dec 2022, 15:04

Ako nije veci problem i ako je adekvatna cena zasto da ne, zato kazem treba da iscita gresku, sazna sta je problem, preracuna se koliko kosta popravka i onda vidis gde si, sve se isplati ako ima racunice, jer i da kupi neki "bez mane" polovan je auto svakako moze nesto da ga saceka za koji dan ili mesec.

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Mali, a jak dizel

Post od kojot » 20 Dec 2022, 15:17

Cena je i vise nego ok. 2200 evra. Postoji još jedan veći problem a to je da nije hteo da mi da da ga provozam. Kaže kao ne mogu da ti dam, prvi put te vidim. Ja kazem pa sedi i ti sa mnom necu ti ukrasti... I tek posle natezanja dao mi da provozam. A ko zna zašto je to uradio, ne verujem da je zbog greške jer nju i suvozač vidi....
Rekao sam mu da javi šta je pa da se dalje dogovaramo.

Koju blutut dijagnostiku da uzmem? Svaki čas mi treba. Jel može sva kola da čita ili samo određenu marku?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali, a jak dizel

Post od OMP » 20 Dec 2022, 15:21

obican elm327 cita sve automobile od 2002.-3.god na ovamo, imas na kupujem prodajem za ispod 1000din ja imam onaj plavi i radi skroz ok preko torque ili car scanner aplikacija

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Mali, a jak dizel

Post od Saša » 20 Dec 2022, 15:25

Ma meni tu nešto ne štima, odnosno prodavanje takvog auta sa greškama i drugim neispravnostima. To povlači pitanje kako je i da li je taj auto uopšte održavan. Znaš kad bih ja svoj auto prodavao sa tako nekim očiglednim problemom? Nikad (ma ni sa skrivenim, takav sam). Takav problem kod mene ne sme jednostavno da postoji ni dana. :D Dalje, cena auta onda mora biti baš neverovatno niska da bih ja kao kupac prešao preko toga i kupio nešto da ga u startu popravljam (i nadam se da će to na kraju ispasti o.k). A auta hiljade na oglasima...

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Mali, a jak dizel

Post od kojot » 20 Dec 2022, 15:41

Ma sumnjivo jeste. Ima da se radi i malo limarije na krovu kod šoferke. Cela linija širine par mm spala farba do lima. Nije strašno al to bez 50 ak evra ne može da se sredi. A ako ne sredim počeće da korozira.

Sad me zvao, kaže bio na dijagnostici i ima greška nepoznatog koda. Kako može da bude nepoznatog... Njemu se palila par puta i to je to. Nije imao potrebe da sreduje.

Jel obd na svim autima isti?

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Mali, a jak dizel

Post od nidza » 20 Dec 2022, 15:50

Zašto i dalje iko troši reči o tom autu? Nije za razmatranje.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali, a jak dizel

Post od OMP » 20 Dec 2022, 15:51

Obd je standardan kod svih automobila novijeg datuma tipa od 2002. pa na ovamo

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Mali, a jak dizel

Post od Ivan » 20 Dec 2022, 15:51

Zato sto je jeftin? :pardon:
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mali, a jak dizel

Post od ljubitelj » 20 Dec 2022, 16:37

Markoni je napisao:
20 Dec 2022, 11:11
@ljubitelj Ja ako sam dobro tebe razumeo kod Haldexa ispade da ne mogu da proklizavaju točkovi i prve i druge osovine? To jednostavno nije tako. Vrte se i prednji i zadnji istovremeno po snegu.
Ne, nisam na to mislio. Točkovi koji proklizavaju ne pogone vozilo, kada proklizavaju točkovi i prve i druge osovine nema pokretanja auta. Pogon je sa 0 točkova.
Svejedno je da li ima ili nema Haldex, potpuno je isto kao kod i običnih sa prednjim pogonom.
Ako proklizavaju točkovi nema pokretanja auta.Pogon je sa 0 točkova.

Zato je i uvedena imitacija zaključavanja difa u vidu ABS/ASR koji kočenjem točka pokušava da imitira postojanje otpora podloge (trenja sa podlogom).
Taj sistem je iste funkcije sa ili bez Haldexa.

Ideja sa Haldexom koju su Švedi prvi (Saab) probali je da reše problme kada auto sa prednjim pogonom ne može da krene, ima pogon na 0 točkova, ako makar i samo jedan točka prokliza.
Dodali su mogućnost da ga pokrenu zadnji točkovi uz pretpostavku da su oni na podlozi takvoj da imaju dovoljnu trakciju i ne proklizavaju i onda oni postanu pogonska 2 točka umesto prednjih.
Ako i zadnji proklilzaju kao i prednji auto je "mrtav".

Za razliku od toga kod 4WD auta spregnuti su medjuosbno točkovi na neki od načina (zakljičavanjem difa, LSD limited slip, visko- torsen) tako da auto može da se pokrene iz mesta i kada 3 točka proklizavaju i samo 1 jedini točak ima trakciju sa podlogom.

Kod tih auta sa Haldexom poput Golfa nije moguće da se pokrene auto sa samo 1 jedinim točkom. Možda ima neki izuzetak koga ne mogu trenutno da se setim da ima Haldex po svakoj pogonskoj osovini sa zasebnom aktivacijom.

Zato se i razlikuju u nazivima Haldex kao AWD i pravi 4WD.

Nema ozbiljnih terenaca za off road sa Haldex da znam, gotovo uvek se primenjuje 4WD pogon bilo da je permanentni na sva 4 ili se uključuje po potrebi.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11080
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Mali, a jak dizel

Post od Bax » 20 Dec 2022, 16:37

Opet da kazem,a sada vec potvrdjeno, rodja je uzeo od mog kolege moju prvu z10 2006, 1,2 8v, za 1000evra, pre sada ravno 2 godine.

Auto nije imao ni jedan vanredan kvar, sem sto mu je pukla pletenica auspuha, pre par dana, nije cak ni aku ni gume menjao.
Lazem, menjao je i neku manzetnu homozgloba, i sajlu zadnjeg podizaca prozora.

Auto je na oko 140,000km, pravih.

To je posao, vi se zamlacujete sa nekim lesevima....

NE bih uzeo pokvaren auto, nema tih, para, osim ako se na bavim kolima, i imam dostupno ono sto obican smrtnik nema, gratis, delove alate i znanje....

Uzmes proverenog domaceg Punta, vozis se i uzivas.

Iskreno i ja sam izbagatelisao moju staru Zastavicu, ali kako je krenulo, moze to jos ohoho da se tera...


PS. moj 3 po redu Puntic jos malo pune 4 godine kod mene, idealan prevoz, za smesne pare, top kvalitet za cenu.
PS2. kad je rodja pre nekih 5 godina hteo da upi GP, isao sam da mu asistriam da gleda kola, koji su to krsevi bili.....
Posle je uzeo neku 206 za 3500e, bez moje asistencije, pa se totalno ukanalio sa krsem, nekako prodao....
Sad zaboravio sta je majstor, sa na oko najadnijim kolima, ali ona idu li idu, uvek na pola kljuca.....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Mali, a jak dizel

Post od Ivan » 20 Dec 2022, 16:47

Po ljubitelju izgleda ako imas 4x4 auto cak i sa zakljucavanjem sva 3 diferencijala on proklizava na snegu sa sva 4 tocka on ima pogon na 0 tockova te samim tim nije 4x4. :zbunjen:
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mali, a jak dizel

Post od ljubitelj » 20 Dec 2022, 16:48

Kornjaca Rade je napisao:
20 Dec 2022, 11:01
ljubitelj je napisao: Komp to ne radi, raspodela snage ne postoji kod novih vozila, samo obrtni moment može da se raspodeljuje putem diferencijala...i to kod ovih sistema koji su prednji pogon (2 točka pogone auto) znači da kada 1 jedini prednji prokliza nema nikakvog pogona na oba točka prednje osovine jer je moment=0 na onom točku koji stoji a 100% moment na onom točku koji proklizava.
Kornjaca Rade je napisao:
20 Dec 2022, 11:01
Ako jedan tocak pocne da proklizava, moment na njemu je jako mali
Saglasan, 100% maksimalne vrednosti koja je praktično 0 ili veoma bliska nuli.
Kornjaca Rade je napisao:
20 Dec 2022, 11:01
i zato sto je na drugom tocku sa boljom trakcijom isti moment,
2x 0, isto 0 praktično.
Kornjaca Rade je napisao:
20 Dec 2022, 11:01
on ili nije dovoljan da taj tocak uopste pomeri ili je dovoljan da ga pomeri manjim brzinom od ocekivane.


Toliko je mali da ne može da pokrene vozilo uglavnom, i auto stoji u mestu.

Nisam dobro napisao ali isto što si i ti naveo je suština, tj . na taj odnos raspodele se misli.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mali, a jak dizel

Post od ljubitelj » 20 Dec 2022, 16:54

Ivan je napisao:
20 Dec 2022, 16:47
Po ljubitelju izgleda ako imas 4x4 auto cak i sa zakljucavanjem sva 3 diferencijala on proklizava na snegu sa sva 4 tocka on ima pogon na 0 tockova te samim tim nije 4x4. :zbunjen:
Auto sa 4x4 sa 3 zaključana difa nikada nema moment 0 na točkovima, nikada ne proklizava sa 4 točka i stoji u mestu već ima moment od po 25% momenta motora na svakom točku. (taj sa 3 zaključana).
Upravo kada se zaključa diferencijal uvek postoji prenos momenta i na onaj drugi točak čak i ako ovaj prvi bude potpuno u vazduhu bez ikakvog kontakta sa podlogom.

To kod otvrenog difa, a to imaju auti sa centralnim Haldexom, nije slučaj i moment je 0 na drugom točku kada je prvi bez kontakta sa podlogom.

Kada bi auto imao 2 ili 3 Haldexa onda bi moglo da se priča o pogonu 4x4, a to ne znam da imaju auti poput Golfa i sličnih o kojima je bilo pitanje.

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Mali, a jak dizel

Post od kojot » 20 Dec 2022, 16:58

nidza je napisao:
20 Dec 2022, 15:50
Zašto i dalje iko troši reči o tom autu? Nije za razmatranje.
Ne mora da znači da je auto loš ako ima check engine. Možda mu je puklo neko crevo za vazduh...
Samo što se safe mod ne pali za svaki sheck engine, ali sad se upalio. To je nešto vezano za vazduh, turbinu...

Odgovori