Mali, a jak dizel

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Mali, a jak dizel

Post od kojot » 19 Dec 2022, 23:21

Pa dobro, ali radi posao uglavnom. Ja još nisam moj a5 isprobao na nekim težim uslovima jer je nizak. Ali iako kažu da ima torsen, ne verujem da je nešto sposobniji od tog pomenutog pasata.

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Mali, a jak dizel

Post od kojot » 19 Dec 2022, 23:37


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali, a jak dizel

Post od OMP » 20 Dec 2022, 07:49

koliko vidim slikan je mokar sto je za izbegavanje posebno kod crvene boje a i da je poliran sta ima veze to je bolje valjda, dobijes uglancan auto mada opet kazem crvena boja je problematicna kod mnogih kola pa ne treba slepo verovati slikama.
Inace dizel ovog godista za ove pare sumnjivo mnogo plus nepoznata km i malo slika.

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Mali, a jak dizel

Post od kojot » 20 Dec 2022, 08:36

Zvao sam ga. Kaže jedna dizna treba da se radi. Dimi dok je hladan i radi neravnomerno. Vredi li to uzimati? mislim ako je stvarno dizna uradiću je, nije strašno. Nego da nije propao ceo cilindar na primer... ili nešto ozbiljnije.
Kaže da ne troši ulje i da je potrošnja dizelna vrlo mala, tj normalna. Vuče dobro, kad se zagreje sve je normlano.
4-5 godina kod njega. I ima da se zameni neki nosač menjača koji je od aluminijuma.

Meni auto ponenterijeru deluje baš očuvano.

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mali, a jak dizel

Post od ljubitelj » 20 Dec 2022, 09:00

Day Walker je napisao:
19 Dec 2022, 22:04
Ma lupa bre, kako nije 4x4…
Nije permanentni ali je 4x4.
Kod novih vozila komp odredjuje raspodelu snage u odredjenom trenutku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kako je 4x4 nešto što nije i ne naziva se tako ...lupa bre i to još prodavac automobila.
Komp to ne radi, raspodela snage ne postoji kod novih vozila, samo obrtni moment može da se raspodeljuje putem diferencijala...i to kod ovih sistema koji su prednji pogon (2 točka pogone auto) znači da kada 1 jedini prednji prokliza nema nikakvog pogona na oba točka prednje osovine jer je moment=0 na onom točku koji stoji a 100% moment na onom točku koji proklizava.
Haldex aktivira zadnji pogon tada.

I od 4 točka samo 2 zadnja ostaju za pogon, pogon nije 4x4 svakako.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali, a jak dizel

Post od OMP » 20 Dec 2022, 09:31

kojot je napisao:
20 Dec 2022, 08:36
Zvao sam ga. Kaže jedna dizna treba da se radi. Dimi dok je hladan i radi neravnomerno. Vredi li to uzimati? mislim ako je stvarno dizna uradiću je, nije strašno. Nego da nije propao ceo cilindar na primer... ili nešto ozbiljnije.
Kaže da ne troši ulje i da je potrošnja dizelna vrlo mala, tj normalna. Vuče dobro, kad se zagreje sve je normlano.
4-5 godina kod njega. I ima da se zameni neki nosač menjača koji je od aluminijuma.

Meni auto ponenterijeru deluje baš očuvano.
Taj problem je simptomatican za euro 5 motore i kod njih su dizne skupe i problematicne, ovaj je euro4 pa ako je samo dizna tu ne bi trebalo da bude vecih problema ni para, dizne su jeftine i polovne i da se repariraju sve 4 nije to neka investicija. Nosac vrv donji (koska) ti je 20e. Enterijer na ovoj slici i ne mogu da vidim i ocenim, treba videti boja kakva je uzivo kao sto rekoh crvena jako bledi i spada lak.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Mali, a jak dizel

Post od nidza » 20 Dec 2022, 10:23

ljubitelj je napisao:
20 Dec 2022, 09:00
Kako je 4x4 nešto što nije i ne naziva se tako ...lupa bre i to još prodavac automobila.
Komp to ne radi, raspodela snage ne postoji kod novih vozila, samo obrtni moment može da se raspodeljuje putem diferencijala...i to kod ovih sistema koji su prednji pogon (2 točka pogone auto) znači da kada 1 jedini prednji prokliza nema nikakvog pogona na oba točka prednje osovine jer je moment=0 na onom točku koji stoji a 100% moment na onom točku koji proklizava.
Haldex aktivira zadnji pogon tada.
I od 4 točka samo 2 zadnja ostaju za pogon, pogon nije 4x4 svakako.
Ne aktivira se haldex samo kad prednji točkovi proklizavaju.

ECU kontroliše električni motor pumpe, koja upravlja pritiskom ulja u haldex spojci, a tu ima raznoraznih scenarija, između ostalih i taj sa proklizavanjem prednjih, kao jedan od mnogih. Kompjuter vozila pokušava da predviđa situacije u kojima će aktivirati haldex spojku, a način rada zavisi od moda vožnje koji je uključen u vozilu.

Zapravo ECU jedinii kontroliše haldex spojku. Raskačiš uređaj od ECU i dobiješ FWD auto, nikad se neće uključiti zadnji pogon.

Oznaku 4x4 daju proizvođači, zašto bi prodavac bio tu u faulu? Označava da su 4 točka pogonjena, ali ne nužno permanentno.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Mali, a jak dizel

Post od Bax » 20 Dec 2022, 10:55

OMP je napisao:
20 Dec 2022, 09:31
kojot je napisao:
20 Dec 2022, 08:36
Zvao sam ga. Kaže jedna dizna treba da se radi. Dimi dok je hladan i radi neravnomerno. Vredi li to uzimati? mislim ako je stvarno dizna uradiću je, nije strašno. Nego da nije propao ceo cilindar na primer... ili nešto ozbiljnije.
Kaže da ne troši ulje i da je potrošnja dizelna vrlo mala, tj normalna. Vuče dobro, kad se zagreje sve je normlano.
4-5 godina kod njega. I ima da se zameni neki nosač menjača koji je od aluminijuma.

Meni auto ponenterijeru deluje baš očuvano.
Taj problem je simptomatican za euro 5 motore i kod njih su dizne skupe i problematicne, ovaj je euro4 pa ako je samo dizna tu ne bi trebalo da bude vecih problema ni para, dizne su jeftine i polovne i da se repariraju sve 4 nije to neka investicija. Nosac vrv donji (koska) ti je 20e. Enterijer na ovoj slici i ne mogu da vidim i ocenim, treba videti boja kakva je uzivo kao sto rekoh crvena jako bledi i spada lak.

Zovnes lepo servis Goran na Altini, oni rade usluzne preglede vozila, najavis se, oterate kola, napisu ti sta je za zamenu, i cenu toga, posle ti dogvoris cenu, ako je to to, i Goran ti sredi auto....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Mali, a jak dizel

Post od Kornjaca Rade » 20 Dec 2022, 11:01

ljubitelj je napisao: Komp to ne radi, raspodela snage ne postoji kod novih vozila, samo obrtni moment može da se raspodeljuje putem diferencijala...i to kod ovih sistema koji su prednji pogon (2 točka pogone auto) znači da kada 1 jedini prednji prokliza nema nikakvog pogona na oba točka prednje osovine jer je moment=0 na onom točku koji stoji a 100% moment na onom točku koji proklizava.
Ovo nije tacno. Moment je kod otvorenog diferencijala uvek isti na oba tocka. I to je jednak momentu na tocku sa manjom trakcijom, pa puta 2, zbog dva tocka. Ako jedan tocak pocne da proklizava, moment na njemu je jako mali i zato sto je na drugom tocku sa boljom trakcijom isti moment, on ili nije dovoljan da taj tocak uopste pomeri ili je dovoljan da ga pomeri manjim brzinom od ocekivane.

A ovaj kojot deluje kao tezak trol, moguce cak i da je dusman.



Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Mali, a jak dizel

Post od Markoni » 20 Dec 2022, 11:11

@ljubitelj Ja ako sam dobro tebe razumeo kod Haldexa ispade da ne mogu da proklizavaju točkovi i prve i druge osovine? To jednostavno nije tako. Vrte se i prednji i zadnji istovremeno po snegu.



Sent from my M2007J3SY using Tapatalk



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali, a jak dizel

Post od OMP » 20 Dec 2022, 11:20

To sam ga i ja razumeo tj tako je napisao ali isto znam da sam vidjao da svi tockovi vrte sem sto nije stalno tako vec samo na snegu tj kad su uslovi otezani u normalnim uslovima prednja vuca je glavna a zadnja valjda samo 5% a ako se nevaram kod 4motion sistema pored haldeka postoji i opcija sa torzen difom gde je valjda uvek 50-50 prenos ili se to mozda odnosi bas na ovu varijantu kod proklizavanja.
A skoda upravo fabricki i nosi oznaku 4x4 sto znaci da jeste 4x4

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Mali, a jak dizel

Post od kojot » 20 Dec 2022, 12:56

Sad sam gledao jednog grande punta 75 ks. Auto top, ali posle 1km upali se check engine i uđe u safe mod. Lepo radi, nema dima. Taj motor ukazi u safe mode zbog pritiska turba ili dizni, nema šta drugo? Pošto je remont turbine za njega?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali, a jak dizel

Post od OMP » 20 Dec 2022, 13:17

mnogo stvari moze da ubacuje u safe mod, od banalnih do nekih slozenijih, glupo je nagadjati, odradis dijagnostiku i znas na cemu i koliko moze da kosta.

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Mali, a jak dizel

Post od kojot » 20 Dec 2022, 13:30

Pa da, al ne mogu da uradim. Rekao sam vlasniku da uradi pa da se javi. On može da me slaže pa da vidim šta je najgore što može da me zadesi :)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali, a jak dizel

Post od OMP » 20 Dec 2022, 14:05

poneses obican elm blutut i preko telefona iscitas greske, screenshotujes i bacis na forum, moze se videti gde je problem i sta moze da se ocekuje...on sigurno nece da radi a i moze bilo sta da ti kaze.

Odgovori