SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od DukeNS » 01 Jan 2024, 19:15

trojanac je napisao:
01 Jan 2024, 11:11
Onda deluje da je slabiji bolja kupovina.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk



Šta mu m-HEV donosi da bi bio bolja kupovina?

pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 01 Jan 2024, 19:24

Nema poreza pri registraciji :) To je valjda najbitnije sa aspekta (srpske) "ekologije". Mislim da kod nas godišnje manje košta registracija za M340i nego li za 318i :)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30023
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od trojanac » 02 Jan 2024, 00:06

Trebalo bi i da troši manje.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Gaginh0 » 02 Jan 2024, 06:34

Gaginh0 je napisao:
30 Dec 2023, 21:46
Sad ste me bacili u rebus, al me mrzi da idem napolje da palim auto sad. Sutra ću pogledati. Ne vidim zašto nebi bila opcija za običan. Čak i moj kamion ima da izabereš koji želiš, odnosno imaju to kamioni već bar 10 godina.

Slika

Ovo "0/1" je da se upali i ugasi, a ovo "Mode" je da izabereš koji režim rada želiš.
Nisam bio u pravu. "Mode" taster jeste da se promeni režim tempomata, ali skroz neka druga glupost, a ne da prebaciš sa ACC na običini.

Zahebao sam se izgleda jer na kamionu imam opciju da uključim običan ili adaptivni.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 02 Jan 2024, 10:11

Pametno je to kada se "following distance" podešava tasterima na volanu. Jednostavno. Lako. A može i "na slepo".
Ne mogu da razumem šta bi BMW-u da kod svih tržišno novijih modela to podešavanje izmeste u tablet (dok je kod onih koji su davno tržišno lansirani to i dalje može da se podešava "na slepo" na volanu). Pa onda dok to kod "savremenih" podešavaš treba u vožnji da blejiš u tablet (i potrebna su 3-4 klika, dok dodješ u odgovarajući submeni), umesto da gledaš na put.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od nidza » 02 Jan 2024, 15:36

Optimalno je kad postoji posebna ručica, ima to još kod par modela i dalje, ali otpor tabletima i svakakvoj automatici je uzaludan.

pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 02 Jan 2024, 15:49

Ja i rekoh da to kod BMW-a i dalje imaju tržišno stariji modeli. Ali, ovi tržišno noviji (kao što je X1, koji bi se uklopio i u naslov teme), to podešavanje "udaljenosti praćanja" ima samo kroz tablet, a kod tih tržišno novijih samo tako podešavaš i modove vožnje, pa i silu regeneracije kod električara (umesto jednostavno ručicama iza volana).
Takva "savremenost" mi kao vozaču zaista teško pada. I nema magije da me neko ubedi da je ergononski bolje i bezbednije da se sve to (što sam gore pobrojao) podešava kroz tablet (kroz 3 ili 4 klika), nego da se podešava na taster.
Srećom, ne idu svi tim putem. Neki proizvodjači (pa i modela iz naslova ove teme) sva ta podešavanja su i kod novih tržišnih modela zadržali na tastere.
Sad, da li je razumno i da li pri izboru novih kola treba da nam bude presudno kako se šta podešava (kroz tablet ili na tastere), to ne znam. Stvar je ukusa (za neke). Ali, valjda ne bi smelo barem biti dileme šta je ergononski bolje i šta je aktivno bezbednije.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Heinz » 02 Jan 2024, 20:40

Jedan član je odavno napisao da su ajtijevci upropastili auto industriju (ne baš tim rečima), a čovek radi na razvoju motora (ne mogu se setiti usernamea).

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedja » 02 Jan 2024, 20:42

Da nije neki Nenad?

TapaT


Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Day Walker » 02 Jan 2024, 21:02

Ljudi pišu svašta..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Heinz » 02 Jan 2024, 21:27

pedja je napisao:Da nije neki Nenad?

TapaT
E jeste. Da li ovde ili na drugom mestu.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Geza » 02 Jan 2024, 21:36

NenadNR je napisao:
01 Okt 2021, 08:31
Pravljenje mobilnih telefona na tockovima ostavlja lose posledice na razvoj automobila. Trenutno me bas smara nametanje nacina rada i vodjenja projekata iz IT industrije na proces razvoja automobila. Problem je i sto je dosta vrhunskih programera neupotrebljivo za pravljenje softvera koji u realnom vremenu treba da kontrolise neki sistem. Pogotovo kad treba upravljati nekom mehanikom. Ubijemo se od objasnjavanja kako neka simulacija treba da radi i covek ladno prvo startuje motor pa onda da kontakt zato sto mu je tako bilo lepse.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od jaksa » 02 Jan 2024, 21:44

Tih gluposti nema u namenskoj industriji, svi dugmići se nalaze gde treba.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 627
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 03 Jan 2024, 22:52

Bili danas da vidimo Karoq-a u salonu, tu u NS (tačnije, u Veterniku). Ambition je bio izložen, ali za osećaj o prostoru u vozilu, to nije bilo presudno.

Ukratko, auto ima trunčicu više prostora od Mazde, a malo manje od Kie. Da mi je neko rekao da će to biti moguće, da auto kraći za 17cm bude (makar i minimalno) prostraniji u kabini (u poređenju sa Mazdom), bio bih jako sumnjičav, ali to je i moj i suprugin osećaj. No, idemo redom.

Napred je slično kao u Mazdi, ne sedi baš onako ušuškano kao u njoj, ali je ok, i svakako prostor nije izdašan kao u Kii. Što se samog izgleda/osećaja za vozačkom pozicijom tiče, sve je kul i na mestu, ergonomija je zaista dobra, wow osećaj je (za mene) bolji u Sportage-u. Za više utisaka (o toj ergonomiji i kako u praksi tk sve deluje) moram prvo vožnju da obavim.

Pozadi se dečije "jaje" lakše unosi nego u Mazdu, i ima malko više prostora i za noge i za glavu. Ne znam za širinu, to nismo poredili. Kia i tu, naravno, lako pobeđuje.

Gepek je sličniji Kiinom, uz jednu očiglednu razliku. Naime, u Kii gepek nema neku preteranu dužinu (Mazda je bolja po tom pitanju), a nije ni preterano visok iznad pregrade, međutim ispod pregrade ima još baš dosta prostora. S druge strane, Škoda nema toliku ukupnu dubinu, ali je skoro sav prostor dostupan iznad pregrade (ispod je ćopavac i minimalno mesta za neke sitnice). Dakle, iako nije najveći u ukupnoj zapremini, dosta je upotrebljiv i praktičan (vrlo pravilnog oblika).

Sve u svemu, Karoq zadovoljava naše prohteve po pitanju prostora. Opet, Kia je tu u prednosti (što ćemo imati u vidu nadalje), ali i Karoq ostaje u igri. Sad će sve zavisiti od test-vožnje, rokova isporuke i cene. Malo me razočaralo što Sportline paket (koji jedini može da se dobije sa 2.0 TSI motorom) nema zadnju kameru, nego mora da se doplati za nju skoro 700e (to je paket koji uključuje i prednje senzore), ali videćemo da li da i to uključimo, ili možda ipak da razmatramo i 2.0 TDI u Style paketu - ne znam, dosta će biti jasnije nakon pomenute test-vožnje i razgovora sa @Day Walker-om.

I da, da dodam... Da li je on preplašen oko isporuka, ili je sa svima tako, ali prodavac u NS nam reče da on ne može ni okvirno da nam da datum isporuke, samo zna da je preko 3m, a pritom ne može ni cenu da garantuje, tj. da po kojoj ugovorimo i rezervišemo auto, NE MORA biti i ona koja će se ispostaviti kad on stigne?! Ne znam jesam li ja lud, ali to mi zvuči gotovo pa neprihvatljivo u startu... Kia i Mazda su garantovale cenu, a za isporuku davale relativno siguran rok (iako dug).

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 04 Jan 2024, 10:01

Škoda je odavno prestala da garantuje cenu na poručena vozila . Ima tome više od godinu dana. Ja sam potencijalno razmišljao o jednoj škodi 2022. i još tada dobio mail od BG dilera iz koga je to sledilo jasno kao dan. No, to nije bila samo politika škode iz perioda posle korone. A ima barem dvostruko više da su se i oni (a i još neki) pri poručivanju vozila u pogledu rokova isporuke počeli ogradjivati veoma dugim rokovima, mada se kasnije u praksi dešavalo da vozila budu veoma brzo isporučena. A bio sam jednom (pre oko godinu ) i u BG salonu Kie prisutan kada je prodavac govorio potencijalnim kupcima da oni moraju zbog svoje sigurnosti u ponudu i ugovor staviti značajno duži rok isporuke (mislim da je tada pomenuo 9 meseci za Sportage), a da će gotovo sigurno biti isporučeno za duplo kraće vreme, a možda i za samo 3 meseca.
Što se tiče Karoq-a, sigurno u toj klasi nema vozila koja je kraće, a da ima veću ponudu prostora za putnike i prtljag (što sve zajedno smatram dobrom osobinom). Ono što je za mene čisti apsurd VW-a kod Karoq-a (jer škodu smatram samo VW-om sa znakom Škode), je to da Karoq ima manje medjusovinsko rastojanje od Kamiq-a, a koji je klasa vozila ispod Karoq-a. A ne kaže se bez razloga da je medjusovinsko rastojanje osnovna mera svakog vozila.
No, ako to zanemarim, Karoq može biti dobra kupovina - ako se dobro napakuje opremom. Jer, u standardnoj opremi, čak i da se uzme Style (koji je realno iznad Sportline) njemu ipak nedostaju neke stvari.

Odgovori