SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13055
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Saša » 29 Jan 2024, 14:35

Trebali bi da subvencije daju samo za najjeftinije električne automobile ili recimo da se postavi neka max. granica vrednosti automobila na možda 30 ili 35.000 evra. Glupo je davati subvencije (i još smanjivati cenu registracije) nekom ko kupuje auto vrednosti 150.000 ili 200.000 evra. Takvom to ništa ne znači. Ali bi možda mene i puno drugih ljudi odvuklo na to da kupimo neki EV umesto benzinca.
Poslednja izmena od Saša u 29 Jan 2024, 14:36, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Dzona
Postovi: 164
Pridružio se: 16 Nov 2023, 10:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Dzona » 29 Jan 2024, 14:35

Smanjili su budžet i to dobro za subvencije...
Što se tiče mild hibrida, ima nekih najava da će razmatrati ove godine ukidanje povlastica za iste, bio negde skoro neki tekst, ali ne mogu naći sada

pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 29 Jan 2024, 14:36

Ja bih voleo da kod nas potpuno ukinu subvencije.
Za kupce bi bilo bolje. Pa i jeftinije.
Jer, u startu, od kada su kod nas prvi put uvedene subvencije, cene vozila za koje kupac načelno ima pravo na subvencije, su podignute bar za visinu subvencije.
I nikakve uštede za kupca nije bilo.
Samo te ubije procedurom, plus izgubljenim vremenom. Neki su mesecima čekali da za njih subvencija bude isplaćena (prodavcu). Neki (ako su, recimo, ministri kao kupci) su imali tu ludu sreću da im se za jedan dan odobri i isplati subvencija (prodavcu).

Korisnikov avatar
Dzona
Postovi: 164
Pridružio se: 16 Nov 2023, 10:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Dzona » 29 Jan 2024, 14:46

Zar subvencija ne funkcioniše tako da ti država uplati iznos subvencije na račun, a ti prodavcu plaćaš ceo iznos? Ili možda grešim

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 627
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 29 Jan 2024, 14:47

Dzona je napisao:Smanjili su budžet i to dobro za subvencije...
Što se tiče mild hibrida, ima nekih najava da će razmatrati ove godine ukidanje povlastica za iste, bio negde skoro neki tekst, ali ne mogu naći sada
Ako nađeš, prosledi ga ovde. Čisto da vidim detalje (tipa, ako i uvedu, od kad kreće primena, i slično).

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1965
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od 123456 » 29 Jan 2024, 15:02

Bilo u SAT-u. Nista konkretno, samo da su smanjili subvencije u 2024 za vise od polovine.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk



pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 29 Jan 2024, 15:37

Dzona je napisao:
29 Jan 2024, 14:46
Zar subvencija ne funkcioniše tako da ti država uplati iznos subvencije na račun, a ti prodavcu plaćaš ceo iznos? Ili možda grešim
Kod nas se subvencija isplaćuje prodavcu, a preduslov da se isplati (već odobrena) subvencija, jeste da kupac (kome je formalno odobrena) dostavi dokaz da je on prethodno svoj deo cene isplatio prodavcu. I onda kupac čeka i čeka … A čekao je i pre nego su mu uopšte formalno I odobrili subvenciju, jer je čekao da se najpre odobri zahtev. Kao što je za podnošenje zahteva čekao I da vozilo i formalno “bude na lageru” ( nekada je bilo dovoljno da ima samo dodeljen broj šasije, kao buduća proizvodnjaI).
Vrhunac (zajebancije) je taj da u trenutku kada se iz buždeta isplaćuje subvencija prodavcu, u tom trenutku se kroz sistem MUP-a provereva da vozilo nekim čudom nije već registrovano. Jer, ako jeste, nema isplate već odobrene subvencije. A zašto je to bitno? Pa zato jer su neki kupci (koji su podneli zahtev za subvencije) bili spremni da prodavcu isplate (kao neko obezbedjenje) i taj iznos subvencije (i preuzme i registruje i vozi kola ), pa da im prodavac to posle vrati kada država prodavcu (posle možda i neki mesec, sve zavisi od sreće) isplati subvenciju. A ja znam za neka nova vozila koja su kao lagerska čekala bukvalno mesecima (pa skoro i pola godine) da se iz budžeta isplati već odobrena subvencija. Sve je zavisilo od sreće, u koje doba u toku godine tražiš subvenciju. Totalno šizofreno. Ali, to je Srbija. Pa i ima logike.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1965
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od 123456 » 29 Jan 2024, 15:54

Onda oglašene cene za hibride su sa već uračunatom subvencijom ili ne?

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk


pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 29 Jan 2024, 15:57

Naravno, to (iz cenovnika) je puna cena, sa subvencijom.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1965
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od 123456 » 29 Jan 2024, 16:04

Ozbiljno, jesi siguran, pa jel moguće?

Ja sam mislio da se na oglašene cene tek uracunava subvencija.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk


pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 29 Jan 2024, 16:10

Da li sam siguran?
Šta si ti mislio? Da su cene iz cenovnika cene na koje se tek dodaje (sabira) iznos subvencije?

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Ji 4Tze » 29 Jan 2024, 16:11

ja sam shvatio da nije uračunato, to su pune cene pa ti država vrati, ne može prodavac da ti uračunava iznos subvencije kad tehnički nisi ni siguran da ćeš je dobiti, to bi bilo varanje kupca
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1965
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od 123456 » 29 Jan 2024, 16:12

Da, bas tako.

Ovde daju za električne i onda kupac podnosi zahtev i novac se vraća kupcu na kupljeni iznos. Ne prodavcu. Inače nema za hibride nego samo za električna.

Subvencija se odbija, a ne dodaje na oglašenu cenu.

Zašto bi se razlikovalo u Srbiji?

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk





Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Heinz » 29 Jan 2024, 16:17

Svašta se radilo, kažu. Kad pogledaš cene jasno je da pljačkaju.
Kad bi država ukinula tih npr 2500e na hyb, verujem da bi se i cene smanjile za 2500e.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 29 Jan 2024, 16:35

Ji 4Tze je napisao:
29 Jan 2024, 16:11
ja sam shvatio da nije uračunato, to su pune cene pa ti država vrati, ne može prodavac da ti uračunava iznos subvencije kad tehnički nisi ni siguran da ćeš je dobiti, to bi bilo varanje kupca

Pa, tako nekako. Ti dogovoriš cenu (za kola sa lagera, koja su već proizvedena ili iz buduće proizvodnje), kaparišeš za to vozilo (sklapaš prethodno ugovor na dogovorenu cenu) i podnosiš zahtev za subvenciju kada se steknu uslovi (pa i kada je vozilo formalno već na lageru, jedno vreme je bilo dovoljno da samo ima broj šasije, tj, da se rodio u proizvodnji, a da će stići za mesec-dva fizički).
Da li ćeš formalno dobiti subvenciju, zavisi od toga da li ispunjavaš propisane uslove. Ima nekih koji su mislii da ih ispunjavaju, pa ih posle ni formalno nisu dobili, jer se ispostavilo da na ime poreza imaju evidentiran neki smešan dug (prošle godine su dozvolili i da duguješ porez, ako si potpisao reprogram za porez).
A kada ti se formalno odobri I platiš svoj deo cene (dogovorena cena “minus” subvencija), samo je stvar sreće koliko ćeš čekati da država i isplati subvenciju prodavcu (neke godine, mislim 2022 se u junu potrošile sve planirane pare, a tek krajem novembra bio rebalans budžeta za tu godinu sa novim parama, koje su isplaćene tek krajem decembra).

Odgovori