Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Chicot
Postovi: 6
Pridružio se: 31 Mar 2023, 22:05

Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Chicot » 02 Apr 2023, 00:26

Pozdrav svima.
Nov sam na forumu i pre svega, izvinjenje što odmah otvaram novu temu (odgovarajuću u postojećima nisam našao).

Planiram da kupim nekog gradskog Crossovera do 8000-9000 Eur. Bitna mi je, redom: bezbednost, pouzdanost, ekonomičnost (pristojna potrošnja i dostupnost servisa o delova), udobnost.
Godište koje jurim 2013-14. Može o starije za očuvan automobil.

Imam twingića koji mi odlično služi za kratke relacije po gradu. Dakle, Crossovera
BiH pretežno koristio na otvorenom.
Značajan udeo bi bio i po planinama i slično ( oko 30-40 %) , pa mi je bitan veći klirens.
Ukupna godišnja kilometraža koju BiH prelazio ovim autom je 7-10 000 km max, ali sporadične ( ne svakodnevne vožnje) .

U načelu nisam protiv ni dizela mi benzinaca ali ne znam koliko je preporučljivo da biram dizel s obzirom na gore navedeno?

Veoma mi se dopao Renault Captur. Ali znam da je radjen na platformi za Clio Iv.
Ne znam šta da mislim o motorima 0.9 TCE, zar nisu preslabi?
Koliko sam primetio, budžet može da dosegne:
B segment
Captur
Peugeot 2008
Opel Mokka
Suzuki SX4
FORD EcoSport
Dacia Sandero (2017-18)
C segment
C4 aircross
Možda neki 2010-11 Tucson?

Koliko sam video, Kia mi izmiče iz budžeta. Možda neki Hundai i35?

Da, na kraju, bitno mi je da me auto dugo i dobro služi, nisam od onih koji vozila menjaju na 2 godine , tako da mi opcija dalje prodaje nije toliko važna.

Ideja mi je da izbor svedem na razumnih 3-4 modela pa da krenem da tražim
Naravno, gledam kupljene u Srbiji, placeve izbegavam koliko mogu.

Chicot
Postovi: 6
Pridružio se: 31 Mar 2023, 22:05

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Chicot » 02 Apr 2023, 01:14

Kod Tucsona sam napravio lapsus. Mislio sam na Quasqai.
Ne znam kako se menjaju poruke ni da li ta opcija postoji ovde.
Izvinjavam se.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Klaus » 02 Apr 2023, 02:59

Kao vlasnik Suzuki sx4 a njega si naveo kao želju evo ja da ti odgovorim. Da si naveo da pretežno voziš u gradu ja bih ti njega savetovao ali ovako ne. Suzuki sx4 verovatno ne ispunjava taj uslov udobnosti. Nije neudoban u klasičnom smislu ali oseti se kad prelazi preko neravnina. Osećaj je kao kada voziš neku limuzinu sa niskoprofilnim gumama. Bučni su mu trapovi pa je subjektivan osećaj da je tvrđi nego što jeste. U suštini daleko je od neudobnog ali može to i bolje. Auto je dobar i pouzdan, za grad odličan, motor 1.6 88kw malo lenj u niskim obrtajima. Ako si i dalje zainteresovan i za njega pitaj šta te zanima, rado ću ti odgovoriti.

Chicot
Postovi: 6
Pridružio se: 31 Mar 2023, 22:05

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Chicot » 02 Apr 2023, 09:18

Hvala lepo Klaus na iscrpnom odgovoru.
Ja cu, naravno, dominantno koristiti Crossovera, sto znaci i po gradu kada prelazim vece dnevne kilometraže.
Kazi mi koje su mu mane? Kakva mu je potrošnja, dostupnost dobrih servisa i delova?
Sta se najčešće kvari? Recimo, kod mog Twinga je boljka senzor radilice. Uvek imam 2 u rezervi. Užasno glup i jeftin, a neprijatan kvar. Ako rikne, nema Sanse da upalis auto ako to ne zamenils.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od trojanac » 02 Apr 2023, 09:22

Da li se misli na stari SX4 ili noviji model SX4 S-Cross? Velika je razlika između ta dva modela.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Chicot
Postovi: 6
Pridružio se: 31 Mar 2023, 22:05

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Chicot » 02 Apr 2023, 09:34

Misli se na stari SX4.
S- Cross mi beži iz budžeta.
Mozes li ukratko pojasniti koje su razlike?

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Klaus » 02 Apr 2023, 10:11

Ja sam kupio auto pre 4 meseca i preventivno sam zamenio ceo trap. Auto prešao 170000km po satu 2010 godište i neću da razmišljam. Menjaću uskoro i diskove i pločice, volim da budem miran. Svi prednji sileni, krajevi spona, viljuške, šolje amortizera sa rukama 300 eura. Delova ima koliko hoćeš, raznih proizvođača i cene su u klasi Peugeota. Ja kupovao febi bilstein. Auto je baš dobar.Benzinac od 120 konja lepo vuče u višim obrtajima, dok se čovek ne navikne treba privikavanja na niske obrtaje, tu je lošiji. Potrošnja zimus isključivo kratke vožnje, stani kreni i uzbrdice nije prešao 9,5 po bordu ali ga ja i ne gazim Čim je malo otoplilo sada sam na 8.5. Vozio sam samo jednu deonicu od 20 km ibarskom i pokazivao mi je 6.8 sa brzinama od 100km/h. Mislim da mu je fabrička deklarisana potrošnja manje više tačna. Mane su mu sve one koje su navedene na internetu a prevashodno na ovom forumu, sve je tačno ali... Ni jedna od tih mana nije presudna da se ne kupuje ovaj auto. Lako se vozi, lako parkira, nema tog ivičnjaka na koji on ne može, jednostavan za održavanje, kada ga ubaciš u obrtaje leti,odlično grejanje, odlična klima. Moje subjektivno mišljenje je da je ovo jedan jako dobar automobil ukoliko nisi neki hi tech lik. Jedino što je skup, za te pare ima svašta bolje da se kupi ali ako si neko ko ceni funkcionalnost a ne nešto drugo onda je po meni baš ok auto.

Ps: Nisam čuo da ovaj motor ima neku manu osim da plin nije najsrećnije rešenje. I da moj je 4x4 pa su mu performanse slabije nego kod onog sa samo prednjim pogonom.

Chicot
Postovi: 6
Pridružio se: 31 Mar 2023, 22:05

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Chicot » 02 Apr 2023, 13:46

@ Klaus
Nisam hi tech lik. Kažem ti, zadovoljni vlasnik Twinga već deceniju :D
Zapravo ima par funkcionalnosti koje je korisno da vozilo ima (modovi voznje, asistencija na nizbrdici, start stop, za povremene gradske voznje) , dok mislim da ono tipa ekran, racunar, navigacija i parking senzori su mi skoro pa nevazni.
Šta ti misliš koji su to automobili u klasi bolji od Suzukija za novce koje ja imam?
PUG 2008?
Mozda Mokka?
SX4 mi se dopada na izgled. Ali def cu morati da ga provozam malo za vise utisaka.

Ima li još nekog sa nekim dobrim predlozima za neki drugi automobil u klasi?

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Klaus » 02 Apr 2023, 17:29

Šta znam, ja nikako nisam neko koga treba pitati za automobil u smislu šta kupiti. Volim minimalizam i jednostavnost tako da po tom pitanju ima ovde mnogo kvalitetnijih članova. Od svih nabrojanih automobila gledao sam Nissan Qashkai ali sam eto ipak uzeo Sx4. Srećna kupovina.

Chicot
Postovi: 6
Pridružio se: 31 Mar 2023, 22:05

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od Chicot » 02 Apr 2023, 20:27

Hvala ti!

Nadam se da će se javiti još forumasa da podele savet,iskustvo, predlog...

Korisnikov avatar
pigeon
Postovi: 556
Pridružio se: 16 Jan 2012, 12:22
Garaža: Škoda Octavia A8 1.4TSI 8AG + Fiat 500
Lokacija: Sombor

Re: Izbor polovnog SUV-a / Crossovera

Post od pigeon » 19 Apr 2023, 14:17

Imam SX4 i potvrđujem sve što je rečeno.

Moj se slabo se vozi poslednjih godina, možda bude i na prodaju uskoro (javim ti ako bude).

Odgovori