Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od milekmilek » 01 Sep 2023, 10:04

Sve što te zanima oko A16XER pitaj, vozim ga već 12 g. od 0 km.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od pegazbre » 01 Sep 2023, 10:18

Odlicno, znas onda auto u sitna crevca.

Video sam da je malo dihtung dekle vlazan u donjem levu uglu motora (kad gledas u motor). Inace nema nikakvih curenja i sl, deluje suvo. Dekla je vec menjana, ja mislim da sam video da kad je on kupio auto od prvog vlasnika ili je prosli vlasnik promenuo pre nego sto je prodao. Sadasnji majstor mu je rekao da to jos nije nista da ne mora jos da menja.

Deluje da malo vise zatrese prilikom paljenja pa kad motor sastavi ali nakon toga radi potpuno mirno, mozda je neki nosac motora ili sto si ti pominjao remenica bregastih.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od milekmilek » 01 Sep 2023, 10:36

Ja sam dihtung dekle menjao u garantnom roku, u drugoj godini. Nakon toga nikakvih problema, sve je suvo, sada na satu 134kkm.
Da, ako se čuje režanje sekundu, dve nakon paljenja, to su remenice. Ne treba ništa dirati, sem u slučaju da počnu baš glasno da se čuju duže od nekoliko sekundi. Filter ulja uvek uzimaj Hengst (E611H D442), odlično se slaže s kućištem filtera i nepovretnim ventilom. Ulje je dobro da bude Dexos2 (C3) ali može i full saps (a3/b4). Gradaciju biraj sam, ja od prvog servisa vozim na 5W40.
Samo da napomenem, ovaj motor vozim u Astri H (prodavana kod nas kao Classic 3). Solidno poznajem i Astru J, ali za detalje koji nemaju veze sa motorom i menjačem će već neko drugi odgovoriti.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od pegazbre » 01 Sep 2023, 11:35

Ovaj zvuk je vise kao kad je losiji nosac, cuje se samo u trenutku kad sastavi motor pa se on cimne napred/nazad i onda on radi tiho i mirno. Znaci nije da upali pa da se sekund/dve cuje nego bas u trenutku kad sastavi motor. Slicnu stvar cujem i na Fokusu...

U svakom slucaju ce kod majstora na detaljan pregled da se zameni sve sto treba. Za sad znam da su kocnice (plocice i diskovi verovatno) za zamenu iako ih je menjao pre nekih 30.000 km. sad je na satu ~158.000km

Mali servis je uradio 15.8 i zamenio cilindar kvacila i to sam rekao da se primeti na kvacilu. Gledam eventualno sad sa njim da odvezemo do tog njegovog majstora da ga pregledamo jos jednom, da ga digne na dizalicu i sl. Mada on mi kaze (nemora jelte nista da znaci) da mu je majstor, sad kad je radio mali servis i menjao cilindar, da se sem plocica ne mora nista vise da radi, dihtung dekle jos ne mora da menja a sve ostalo je ok. i tako mi deluje sem sto bi ja zamenio i diskove, bez brazda su ali su vec ukopani i oseti se ivica sa strane.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od OMP » 01 Sep 2023, 12:57

To sto se oseti ivica sa strane ne znaci nista mozda diskovi mogu da izguraju jos jedan set plocica, mada moze da se premeri pa da se vidi koliko je blizu ili izaslo iz donje mere.
Takodje to da ides kod njegovog majstora na pregled ne znaci nista, ako hoce da te nesto prevari ili sakrije nazvace majstora pre pregleda i reci mu da kaze to sto treba da kaze ali dobro sad da ne zalazimo u detalje generalno deluje dobra prica oko tog auta.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od pegazbre » 01 Sep 2023, 13:12

Pa znas kako, decko je ispao skroz korektan do sad. Meni je najbitnije da ga podignemo na dizalicu, da pogledam malo od dozdo, prikacimo na dijagnostiku, priupitam majstora o nekim karakteristicnim problemima za ovaj motor, pogledam njihove reakcije...nisam totalni laik ali naravno uvek mogu nesto da precute ili da pokusau da vrdaju, neke stvari i sam mogu da prepoznam pa ako imaju nameru i uspeju, sta da kazem njima na dusu jbg.

Opet kazem, decko deluje iskreno i korektno, toliko mi je stvari rekao sta je radio na autu i dobro i lose a nije morao da kaze tako da iskreno verujem da nije takav. Svakako ce kod majstora koji mi je @shandu90 predlozio na detaljan pregled, radionica je na 5 minuta je od mog stana pa cu da ga gnjavim za nedaj boze 'neka ujanja iz motornog prostora' :rofl:

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od pegazbre » 04 Sep 2023, 17:31

Preuzeo sam danas auto.

Nismo isli do njegovog majstora vec smo navatali nekog majstora na Banovom brdu za Opela (ako sam dobro zapamtio, vlasnik je Aleksa), nije mogao da digne na dizalicu, bile su zauzete ali je ovako pogledao i prikljucio dijagnostiku.

Kao sto sam i ja video, plocice su za zamenu a diskovi jos mogu, dihtung dekle je tek malo vlazan, nije za zamenu (menjan na nekih 80k km), posto smo bili u relativnoj tisoj ulici, culi smo ritmicno zuljanje iz pravca klime, kad se klima ukljuci, zuljanje nestane, lezaj ili remenica klime za zamenu. Takodje se cuje i u kabini u leru i ubrzava se tokom voznje tj cuje se i u voznji ali manje zbog ostalih zvukova. Sto se tice motora, ostalo je ok, nema curenja, deluje d aje i boca za antifriz menjana, motor radi mirno. Dijagnostika je pokazivala neku gresku na senzoru polozaja volana ali je bez problema obrisao, nije se vracala kod njega, da li ce se vratiti, videcemo..mada ocekivao sam malo detaljniji pregled ali dobro, bolje ista nego nista.

Sto se tice limarije, zabice na prednjem braniku su popustile, stradale su kad su ga zakacili od branik i nakon skidanja branika da se ofarba ostecenje nisu vise mogle da se nameste a nije hteo da uzima zamenski. Poslao mi je slike ostecenja da vidim da nije bilo nikakvo veliko cukanje vec gradsko zuljanje. Nista strasno, ne strci previse ali se primeti ako zagledas.

U sredu ide kod majstora (Opel Dragan) u NS na detaljan pregled. Planiram odmah veliki servis da uradim (radjen pre 4 godine i pre nekih 38.000km ali za njega jedino nije uspeo da nadje racun), plocice i tu remenicu/lezaj klime.

I na kraju, sto se tice voznje sto sam uspeo da ga provozam od BG do NS i malo po BG i NS-u. Astra je mnoooogo bolje izolovana od Focusa, ususkana i nemas toliki osecaj brzine. Verovatno najvise zbog toga bi rekao da je Focus malo zustriji u nizim obrtajima (jer u Fokusu, cujes i najmanji zvuk motora, fijuk vetra, tockove...) dok na visim Astra lepo grabi i bolje ubrzava od Focusa kad se ukljuce 'varijable'. Na autoputu sam isao do 155km/h prilikom obilazenja kolone slepera i nisam isao dalje.

Eto toliko od mene, cim ga sredim, zena ga preuzima tako da cu videti koliko cu ga uopste ja stici voziti i da li cu stici ovde da ga prestavim.

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od ljubitelj » 04 Sep 2023, 17:41

MOžda proverite oznake datuma proizvodnje kaiševa, ako je radjen veliki oni su menjani i otprilike bi trebalo da su stari oko 4 godine. Oznaje su kodirane ali svaki proizvodjač kaiševa ima i "dekoder", potražiti na netu.
Nema potrebe nakon 38,000km ponovo veliki servis.

Ja bi proverio faktičko stanje nevezano za imanje /nemanje računa....papir sve trpi a vizuelni pregled je sigurno stanje.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od pegazbre » 04 Sep 2023, 17:47

Ja sam secam kad sam radio veliki na Focusu, majstor mi je davao garanciju na 3 godine ili 50.000km a kod S-Max-a sam mogao da biram Dayco set sa istom garancijom (50k i 3godine) ili Continental set 100k km i ako se secam 5 godina garancije.

E sad nemam pojma na koliko je njemu majstor rekao da ponovo zameni ali 4 godine su prosle. Ono sto mi je cudno je sto je nakon nekih 17.000km od velikog, ponovo menjao PK kais i spaner ali posto vidim da je tada menjao i neke remenice, moguce da su one zdrndale PK kais.

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od ljubitelj » 04 Sep 2023, 17:54

Kaiševi imaju garanciju 10-15 godina zavisno od proizvodjača a interval kilometraže je obično 160-240,000km zavisno od proizvodjača motora.
Menja se šta prvo naidje...
( ne važi za Fordove eco boost ,tu je baš kratak interval preporučljiv).

Te intervale tipa 5 -8 godina i 50-80,000 su imali kaiševi i motori iz 80tih i 90tih godina...retko kod iole novijih konstrukcija.
Ako imaš ikakvu dilemu menjaj sve, bićeš mirniji.

Ja kaiševe ne menjam ispod 10-12 godina, ili zavisno od stanje kada se vizuelno primeti nešto (bilo šta), ili čuje.

Uz kaiševe obavezeno menjam ležajeve (rolere).

Najduži interval za zupčasti mi je bio 17 godina. (svesno, pucanje kaiša ne pravi problem motoru).

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od pegazbre » 04 Sep 2023, 18:02

Ne znam sta da ti kazem.

Fordov ovlasceni servis (Grand Motors) mi je dao ponudu, sa orginalnim delovima, sa 150k km garancije ili 7 godina, moj majstor mi je dao gorepomenute ponude i ja sam se odlucio za srednju ponudi tj Continental set sa vodenom pumpom 100k ili 5 godona garancije.

Raspitivao sam se kod jos par neovlascenih Ford majstora i niko mi nije dao vise od 100k km garancije iliti 5 godina.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od Bax » 04 Sep 2023, 18:05

Taj motor fabricki vrti kais 160.000km.
Inace cantre su pukle na oba moja Opela Astre G.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od ljubitelj » 04 Sep 2023, 18:14

Ja u Grand Motors ne bi ulazio, prema iskustvu (mom) neozbiljni su i uopšte ne znam kako su dobili (i izgubili za neke brendove) status ovlašćenog.
Šta oni umeju da ispričaju čudo jedno, i to samo u sektoru prodaje rezervnih delova gde je i najbezazelnija neobaveštenost jer samo prodaju upakovane originaln kutije sa delom unutra, dakle oni ništa ne rade oko auta. :)

Koliko je neki interval na nekom autu treba se držati onog što proizvodjač auta/ rezervnog dela daje kroz uputstvo, priče raznih servisera bih stavio u drugi plan. (osim ako nije poznato da je neki model motora sa baš pogrešnim navodima proizvodjača, tj da je problematična konstrukcija pa treba pre roka menjati).

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od milekmilek » 04 Sep 2023, 18:38

150kkm, ili 10g prvi vel. servis. Nije čudno što nije menjan pk kod velikog, ako se radi ranije od propisanog intervala, nepisano pravilo je da se ostavlja originalna vodena pumpa što duže. Kod ovog motora je ona pogonjena pk kaišom, i nema havarije razvoda ako se s njom nešto desi. Ako počne da pušta rashl. tečnost, senzor nivoa svakako reaguje.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Kupovina: Ford Focus ili Opel Astra

Post od pegazbre » 04 Sep 2023, 19:53

U knjizici gde je zapisovao sta je radio, pise da je uradio PK kais, spaner, zupcasti kais a nekih 15k km kasnije PK kais, spaner PK kaisa, vodena pumpa, lezaj kompresora i lezaj alternatora.

Sad se cuje nesto.na kompresoru klime, tako da se tu opet menja ili lezaj ili remenica. Klima inace radi odlicno, hladi u roku od par sec.

Odgovori