Prvi auto, Volvo C30

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30049
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od trojanac » 21 Apr 2024, 20:09

Oni ga deklarišu kao V, a to bi negde trebalo da karavan. Znam da deli platformu sa Focusom. I njega sam gledao. Na kraju kupio ono što se nisam nadao.
Posetite www.garaza.rs !

ljubitelj
Postovi: 10605
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od ljubitelj » 21 Apr 2024, 21:15

kvaka22 je napisao:
21 Apr 2024, 16:31
maniaxxx je napisao:
21 Apr 2024, 14:36
Jeste, za izbegavanje je.
ima li neki iz te serije 2012-2016 da je dobar ?
Ima, ali pitanje registracije dolazi do izražaja. Nije striktno vezano za navedena godišta.

Najbolji se pokazao 2,5T (2,521ccm) benzinac i on je sigurica. Gotovo da je besprekoran uz uslov da se ne budži, tj da se ostane na fabričkih 200-220KS (a to je sasvim dovoljno).
Dobar je isto i mali 2,0 turbo isto benzin sa 200KS.
Zatim odličan je i 2,0 dizel ali Volvov sa 5 cilindara (jako je redak rekao bih) kao i 2,4dizel isto sa 5 cilindara.

Dolazi u obzir i 2,0dizel ali 4 cilindra (licenca HDI) mada on je onako slabašan.

Ja da biram uvek prvi pomenuti benzinac u verziji (oko) 210KS.
Jača verzija motora išla je i u razne Fordove ali mislim da je nepotrebna.
Ima i slabijih motora tipa Mazdin 1,8benzinac sa 125KS kao i 1,,6 dizel ali ti motori nisu ipak kvalitetni kao oni gore pomenuti pogotovu ako nakupe neku veću kilometražu tipa 300,000+km.

Ipak je C30 mali auto i lagan relativno pa gotovo svaki motor može da zadovolji umerenog vozača.

Pošto pominješ i 2016. tu godinu (da li proizvodnje ili modelsku nije baš jasno) ali svakako bih izbegao VEA motore barem tih početnih godišta. Nisu se pokazali mada je većina već verovatno sredjena tj servisirana do sada.

ps. koji tačno motor i koje verzije u koji model i kojeg godišta za koje tržište treba uvek kao celinu razmotriti, svašta je kombinovano po modelima i serijama a oznake se nekada i preklapaju.

Kako god, za prvi auto preporučujem ako se ima dovoljno dubok džep, ako bila šta ode uglavnom treba original u ovlašćenom. (po ovlašćenim cenama). Pre svega mislim na kompjutere kojih nema aftermarket a ima ih dosta i mogu da (kao i na Fordovima tog vremena) iznenade sa problemima.
Fordovi ne odgovaraju ni od Mondea ni od Focusa (to su platforme na kojima su Volvoi tog doba napravljeni) i trebaju original Volvo.

Sam motor je najmanji i najjednostavniji problem da se rešava...

kvaka22
Postovi: 4
Pridružio se: 21 Apr 2024, 11:25

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od kvaka22 » 21 Apr 2024, 21:33

Ja sam pitao za v40 ali pretpostavljam da je manje vise isto
Negde procitah da postoje serije proizvodnje i da je ta serija za v40 od 2012 do 2016 problematicna ili je u 2016 to sredjeno ?
Po stranim forumima ima svega i svacega Tamo sam i video sta se tim motorima moze desiti ali i dosta njih koji apsolutno nemaju nikakve probleme a presli su stotine hiljada
Koliko sam.shvatio citajuci strane forume prevencija je definitivno odrzavanje na vreme.tj cak i skratiti periode za mali pa i veliki servis itd
Mozda neko da doda jos.nesto od vas koji znate vise od nas istrazivaca po internetu

ljubitelj
Postovi: 10605
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od ljubitelj » 21 Apr 2024, 22:59

Volvo ima generalno 2 platforme, 2 modela auta.
Mali 30/40/50/ i veliki 60/70/80/90 kao generalnu podelu.Obe platforme su Fordovi derivati.

Ostalo su nijanse medju pojedinim tipa broj vrata, oblik i izgled, enterijer itd..ali to je više marketing nego suštinska razlika izmedju njih u okviru iste platforme.

Da, postoje razliičite serije, verzije, podmodeli - zavisno od modelske godine, varijante samog modela, tržišta i na kraju konfiguracije prvog kupca.

Svaki auto mora da ima preventivno i pre svega redovno održavanje ali to ne znači nasumičnu zamenu delova pre predvidjenih rokova/ radnih sati tek tako bez analize da li je potrebno.
Uostalom svaki primerak auto ima drugačiji život tj., eksploataciju i svaki treba da se održava prema prilagodjenom planu održavanja.

Nešto može do maksimuma da se koristi a nešto treba i pre roka zameniti ako se zna ili primeti da je stanje pogoršano.
Nije u kamenu upisan ni vremenski ni km interval, uostalom to i piše u uputstvu za upotrebu auta gde su i pobrojani česti slučajevi upotrebe koji zahtevaju skraćenje rokova.

Prema broju šasije primerka vozila koje istražuješ /nadješ može bliže da se odredi i koja je varijanta motora, i mnogo toga a naročito iz podataka sa one pločice vozila koja je zapravo njegova lična karta.
Tu piše i tržište i oprema i kojeg su proizvodjača kočnice, i koja boja, i koji menjač i koji upravljač i svašta nešto...je baš za taj primerak vozila ugradjeno.

Nadji auto koji ti odgovara, njega proveri i istraži i onda proceni da li ti se uklapa u očekivane karakteristike i budžet.

Ono što sam naveo su vrlo uopštene stvari, svaki motor i primerak vozila može da bude i dobar i loš, ali obično statistika dobro upućuje koje godište je bolja "berba" a koje lošije. Nije zakucano ali jeste solidna osnova da se krene u istraživanje malo dublje.
Forumi su dobar izvor informacija ali treba i selektovati šta je relevantno.

Recimo UK forumi su bezvredni za nas, potpuno su drugi modeli/ oprema i drugi uslovi eksplatacije. Oni nemaju zimu ni leto a ne znaju ni šta su planine. Hoću da kažem da imaju vrlo blage uslove eksplatacije pa nije primenljivo direktno na aute recimo iz Austrije ili naše.

Najbolji su nemački forumi, daleko najpouzdanije informacije.

kvaka22
Postovi: 4
Pridružio se: 21 Apr 2024, 11:25

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od kvaka22 » 21 Apr 2024, 23:13

Hvala na odgovoru
Na zalost nemacki ne znam niti poznajem.nekoga ko.ga zna,tako da sam osudjen na nase i englesko govorno podrucje
Pogledacu da li na.nekim nemackim forumima malo.pisu i na engleskom
Auto koji nameravam da kupim svakako ce proci proveru car vertical i vin check expert koja je jos.bolja varijanta a jeftinija
Takodje ide u servis na dijagnostiku,pregled vozila ili nema.kupovine
Mada su neki prodavci prilicno nonsalatni kao da ih bas briga hocu li kupiti ili ne
Malo sam iznenadjen time ,nejasno mi je i zasto ne stavljaju broj sasije odmah nego im izvlacis broj kao da je strogo cuvana tajna

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8057
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od OMP » 24 Apr 2024, 08:32

kvaka22 je napisao:
21 Apr 2024, 23:13

Mada su neki prodavci prilicno nonsalatni kao da ih bas briga hocu li kupiti ili ne
Malo sam iznenadjen time ,nejasno mi je i zasto ne stavljaju broj sasije odmah nego im izvlacis broj kao da je strogo cuvana tajna
Zasto bi stavljali broj sasije na izvolte u oglasima? onaj kog zanima auto ce prvo doci da ga pogleda pa tek onda gledati broj sasije i istrazivati dalje ako mu se auto dopadne, to mi je isto kao i kupac kad pozove prodavca prvo pita koja je najniza cena.... prodavce zabole da se cimaju oko svakog kupca jer je mnogo neozbiljnih koji trace i svoje i njihovo veme, ako ne kupis ti kupice neko drugi, zar je bitno, zato dodjes, gledas i razgovaras uzivo a ne preko telefona i racunara, tako se ne kupuje auto. Takodje i svi ti izvestaji preko neta su cista glupost koja uopste ne mora biti merodavna

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4182
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od carov2 » 24 Apr 2024, 08:41

Zato što hoće da pokažu da nemaju šta da kriju.

Ima svakakvih prodavaca i često ljudi odu na put od par stotina kilometara, samo da bi se razočarali, izgubili vreme, novac i popizdeli.

Što više informacija o autu, nikad nije na odmet.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ralee
Postovi: 3481
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od Ralee » 24 Apr 2024, 08:48

Nije vise bas tako, razgledanje automobila oduzima solidno vremena i novca.
Danas je lakse, a i bolje da prvo proveris auto preko neta, vidis da li se svi osnovni parametri slazu, jos bolje ako imaju i slike sa aukcije pa znas u sta gledas, pa onda odes da pogledas auto, pogotovu ako je negde dalje.

Inace sto se tice v40, jedno vreme sam se premisljao da zamenim clio za v40 i meni su majstori rekli da kod tog modela gledam 1.6d ili 2.0 petak. Ako je to taj 1.6d onda rekose da je dobar.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8057
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od OMP » 24 Apr 2024, 09:21

Ja recimo nikad ne bih kacio javno VIN tj u oglasu ali nikakav problem da ga dobijes ako pozoves i interesujes se za auto ali kao sto rekoh ne mora da znaci da ce CV i da pokaze nesto bitno za taj auto, znam dosta proveravanih kola da nije imalo bog zna sta da se vidi pogotovo vezano za km. A svakako moras da ides i da gledas auto, sve i da ti vin pokaze da je tip top uzivo ne mora da znaci da je tako.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4182
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od carov2 » 24 Apr 2024, 09:34

Tako je, ali može priča da bude suprotna, da CV pokaže da je auto bio udaren, da je tada i tada po nekoj evidenciji imao 50k km više nego sada i onda stvarno i ne moraš da ideš da vidiš taj auto.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8057
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od OMP » 24 Apr 2024, 10:50

Da ali za novija kola, za ovaj auto koji je predmet teme su sanse minimalne da ista pokaze bilo koja provera sem u servisu ili uzivo jer su to kola 2007.-2008. god i po mom iskustvu na primeru od nekih xx proverenih vozila iz tog perioda sto mojih koje sam prodavao sto ovako da znam preko neta, CV nije izbacivao nista ili nesto beznacajno tipa jedan-dva servisa, sve te provere sljakaju za dosta novija kola, tako da mislim da je bacanje para na CV i sl. provere za matora kola pa svakako moras da ides i gledas uzivo. Drugar jurio punto EVO koji su 2010-2012. god od 10ak pregledanih mislim da je samo za 2-3 CV imao da pokaze nesto korisno. Dok je drugi drugar proverio auto 2016. i dobio sve info.

Ralee
Postovi: 3481
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od Ralee » 24 Apr 2024, 12:13

Kvaka22 je pitao za v40, a ne za c30 iz naslova. V40 je noviji model od 2012.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8057
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prvi auto, Volvo C30

Post od OMP » 24 Apr 2024, 12:23

ok nisam obratio paznju mislio sam da je tema idalje c30, onda ima smisla probati CV

Odgovori