Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od noob » 19 Apr 2012, 08:05

Temu sam otvorio jer neko piše ovo, neko piše ono, ovako su ljudi testirali, slikao u kom časopisu itd. da se više ne govori ovo, možda ono, možda ovo, opada mu snaga sa gasom, ne može da ide... znao sam ja, ali konstanto ovde neki pišu suprotno mimo onog što pišu vlasnici istog ili neko ko vozika punta što je moj slučaj.

Što se tiče tehnike vožnje, neću ovu temu kvariti novom dikusijom, ali ne verujem da neko kaže da nema neke tehnike u vožnji. Ima naravno tehnike, da nema svi bi bili isti vozači, ne bi postajele razne tehnike vožnje, ne bi imale škole vožnje, ne bi postojale razne obuke i nivo itd. ali ovde je i probelm što vi vaša vozila ne smete da forsitare do granice kao ja ovaj. Meni ne verujete iako sam postavio sliku, šta da radim? Da se borim sa vetrenjačama :pardon: I da snim klip, opet će da se javi neko i da kaže ali ovo ili ono... :thumbdown: Zato, u pravu ste, ovo je mućka, slika nije prava, slažem se sa svim što ćete napisati :navijamo:
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od dragan » 19 Apr 2012, 08:48

druze postoje tehnike i skole voznje ali se one odnose na malo ozbiljnije stvari od postizanja max brzine. tu zaista ne treba neka velika mudrost...
kad vec pricas o max brzini i postizanju iste, jesi li razmisljao o tome koliko na nju uticu recimo vetar ili drugi ucesnici u saobracaju?
ovu drugu stvar ljudi jos i uzmu u obzir ( ja sam kliom 2 1.4 16v iza bmw-a x5 isao 198kmh po cajgeru iako o toj brzini kad nema nikog ispred mene mogu samo da sanjam, km sat pokaze nesto preko 180 i to je to )...
vetar takodje, to tvrdim, moze da poveca max brzinu za 10tak, pa i u bas ekstremnim slucajevima 20tak kmh...takodje pricam na osnovu licnog iskustva...
a onda dodjemo na pricu o tacnosti cajgera, koji samo sa razlicitim dimenzijama guma moze da laze poprilicno, recimo i oko 5kmh pri tim brzinama...
onda dodje nagib puta, stanje konkretnog motora, dodaci na karoseriji koji uticu na povecanje otpora vazduha itd itd...
ono sto sam napisao za punto 1.4 16v je sigurno tacno, a onda neka se ostali nadju spram motora...
za taj 1.2 60ks mislim da je i 160kmh po cajgeru dobra brzina...

sto se tice isplativosti, vec sam izneo moje stanoviste po pitanju ovog auta, a isplativosti plina uopste takodje samim tim sto imam taj uredjaj ugradjen vec preko 40 hiljada km i nijednom nisam zazalio zbog toga :)

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od Paja » 19 Apr 2012, 09:23

dragan je napisao: a onda dodjemo na pricu o tacnosti cajgera, koji samo sa razlicitim dimenzijama guma moze da laze poprilicno, recimo i oko 5kmh pri tim brzinama...
Puntov cajger (bar u mom Puntu) na brzinama preko 120km/h laže 7-8km u odnosu na navigaciju.

Druže nije stvar u tome da ti neko ne veruje da si naterao cajger na 180, pitanje je u kojim uslovima. Zato sam pitao na kojim je obrtajima bio motor u tom momentu. Taj podatak bi mnogo toga pojasnio (da li je bila nizbrdica, vetar...)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od Bax » 19 Apr 2012, 09:26

Ne bi pojasnio, jer je veza tockova i radilice uvek linearna, tj za istu brzinu su uvek isti obrtaji, u datom stepenu prenosa.

Tja ja mogu lako da izracunam koliko je obrtaja potrebno za 180km/h u 5oj brzini, i to je zakucana vrednost, ako zanemarimo eventualno prolizavanje lamele, tj tockova...

---------------------

Slika

Pod uslovom da su tacni podaci za obim tocka 184.2 cm (racunao na osnovu dimenzija gume), i prenosi u menjacu (V brzina i glavni prenosni odnos potvrdjeni na vise izvora):

glavni prenosni odnos u menjaču 3,44 : 1

I brzina ima odnos 3 ,91
II brzina ima odnos 2,16
III ima 1,48
IV 1,12
a V brzina ima 0,9
--------------------------
Odokativno bi to bilo oko 5200 obrtaja
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od starac vujadin » 19 Apr 2012, 09:37

noob je napisao:Temu sam otvorio jer neko piše ovo, neko piše ono, ovako su ljudi testirali, slikao u kom časopisu itd. da se više ne govori ovo, možda ono, možda ovo, opada mu snaga sa gasom, ne može da ide... znao sam ja, ali konstanto ovde neki pišu suprotno mimo onog što pišu vlasnici istog ili neko ko vozika punta što je moj slučaj.

Što se tiče tehnike vožnje, neću ovu temu kvariti novom dikusijom, ali ne verujem da neko kaže da nema neke tehnike u vožnji. Ima naravno tehnike, da nema svi bi bili isti vozači, ne bi postajele razne tehnike vožnje, ne bi imale škole vožnje, ne bi postojale razne obuke i nivo itd. ali ovde je i probelm što vi vaša vozila ne smete da forsitare do granice kao ja ovaj. Meni ne verujete iako sam postavio sliku, šta da radim? Da se borim sa vetrenjačama :pardon: I da snim klip, opet će da se javi neko i da kaže ali ovo ili ono... :thumbdown: Zato, u pravu ste, ovo je mućka, slika nije prava, slažem se sa svim što ćete napisati :navijamo:
Što se tiče plina nisi morao da otvaraš temu jer teme postoje. Tebi je plin ok i isplativ, nekome je manje isplativ i to je to. Postavio si pitanje, a posle dva svoja posta si trijumfalno dao aksiom o plinu o kome se nema šta raspravljati. Ne treba postalvjati pitanja na koja znaš odgovor.

Nema nikakve tehnike u pravolinijskom stiskanju kola na auto putu. Dovoljno je imati ispravan auto, vozač da je zdrav i da se pritisne do kraja. Ne pomaže tu ni stopalo od kriptona, ni da si pomerio hod pedale za pola metra :) . Što se tiče verovanja, ti uradi ovako kako sam ti rekao pa će ti svi verovati, a ovako...kako ko hoće. U svakom slučaju argument da si samo ti hrabar da stisnes autić koji ide 150km/h, a drugi ne neće nas baš uveriti. Nismo baš svi kukavice, ima valjda još neko hrabar da vozi 180.

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od noob » 19 Apr 2012, 09:53

Isto tako i ti dokaži da nisi kukavica, da znaš da voziš itd. Ja i da snimim sve opet će se naći neko da kaže čipovan i šta ti sve znam. Ja sam pristao da poteram nečijeg punta 1.2 koji je noviji kao ovaj i ispravan u top stanju :) Pristajem da ti ovaj punto poteraš i ja posle tebe ili pre tebe u po 100e ili više keša :cool!:
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od nikaragva » 19 Apr 2012, 09:54

Ne znam da li ima smisla cipovati taj motor, jer nema turbinu. Mozda neko bolje zna, ali mislim da se to ne radi.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od Bax » 19 Apr 2012, 09:55

Ma i da ga cipujes ne moze :)
Na cipovanje ces da navuces oko 10 ks, a treba ti nekih 85ks, da bi jedva dobacio do 180km/h...

Racunaj da je preko 100ks, neophodno da bi dobacio do 190km/h...
Poslednja izmena od Bax u 19 Apr 2012, 09:56, izmenjeno 1 put ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od Paja » 19 Apr 2012, 09:56

Naravno da nema smisla čipovati ga i naravno da se to ne radi i naravno da ova diskusija ne vodi nikuda.

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od noob » 19 Apr 2012, 10:00

nikaragva je napisao:Ne znam da li ima smisla cipovati taj motor, jer nema turbinu. Mozda neko bolje zna, ali mislim da se to ne radi.
Čipovanje sam naveo kao sledeća dlaka u jajetu nevernim tomama u vezi video klipa, onda ko zna šta još, išao je neko od pozadi i gurao me... naravno da nema poente ovo čipovati.

Rezime, pristao sam da poteram nečijeg puntića i snimim video koliko ću izvući sa njim, pristajem da poteram i ovog sa vama u opkladi :cool!:
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od Bax » 19 Apr 2012, 10:03

Pre neki dan sam gledao klip gde biciklista bezi od policije na auto putu, dok je u repu autobusa, i vozi 100km/h.
Ali onog trenutka kad izadje iz repa, brzina mu se prepolovi, tako da su neke varijante i moguce, moj Punto laze oko 10 posto na brzinomeru, sto mu dodje oko 18km/h na 180km/h, tako da se vrtis realno na nekih 160-165 km/h. Onih 10ks sa cipovanja bi to mozda pokrilo, ili neka jaka zavetrina.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od starac vujadin » 19 Apr 2012, 10:17

noob je napisao:Isto tako i ti dokaži da nisi kukavica, da znaš da voziš itd. Ja i da snimim sve opet će se naći neko da kaže čipovan i šta ti sve znam. Ja sam pristao da poteram nečijeg punta 1.2 koji je noviji kao ovaj i ispravan u top stanju :) Pristajem da ti ovaj punto poteraš i ja posle tebe ili pre tebe u po 100e ili više keša :cool!:
Šta si se ražestio...pa ne tvrdim ja da mogu da idem 180, nego ti. Ja sam naveo brzinu kojom sam išao i nemam problem. Ja sam kukavica - idem 165 (i to jedva, uglavnom mogu da ga nateram 155-160). ;)

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od samo polako » 19 Apr 2012, 10:56

Priznajem da baš i nerazumem potrebu da se od magareta napravi trkački konj.

Punto je mali gradski auto!
Kraj.

Isto tako sam potpuno siguran u umeće, rasuđivanje i razum onih koji sednu na magarca da bi se trkali sa trkačkim konjima ili dokazali ne znam već šta!.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od Uroš S. » 19 Apr 2012, 11:27

Bax je objasnio, laže 10%, to mu dođe na realnih 160km.h.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10399
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Da li se gas isplati? Fiat punto 1.2 LPG

Post od sebekkg » 19 Apr 2012, 12:28

ja sam sa mojom fabijom, 1.4tdi, isao najvise 177 po cajgeru, po navigaciji oko 169-170, lomilo se stalno, i to je bilo normalno na autoputu, a jednom sam sam samo isao preko 180, malo i to je bila blaga nizbrdica, znaci toliko je bilo i deklarisano za moj motor+auto, tako da ne verujem da bi mogao jos vise, i to bi njemu trebalo vremena da stigne do te iole vece brzine.
Slika

Odgovori